Tajemnicze historie, kłamstwa i ukrywane grzechy… Prawda, która musi wyjść na jaw… Opowieści pasujące do powyższego opisu potrafią wciągnąć większość z nas i trzymać w napięciu aż do samego końca. Jedną z takich historii chciałbym się z Wami podzielić. Już dawno nie było konkursu dla czytelników Czasu Gentlemanów. Najwyższa pora, by to zmienić! Mam dla Was aż trzy książki. Jesteście zainteresowani?

Czas-Gentlemanow---Lamentacja-1Trzymam właśnie w ręku pewien kryminał. Nie, ten egzemplarz nie trafi do nikogo z Was. W nim sam się powoli pogrążam. Na jego podstawie napiszę wkrótce recenzję. Jednak trzy inne egzemplarze Szóstej lamentacji autorstwa Williama Brodericka mogą być Wasze. Wystarczy, że odpowiecie na pytanie konkursowe i zaciekawicie mnie swoją odpowiedzią. Zanim je podam, słowo o samej książce.

Nagroda

Czasami dobrze jest się oderwać od książek historycznych, czy gentlemańskich albumów i dać się wciągnąć przez intrygującą powieść. Dopiero co skończyłem czytać Morderstwo w Orient Expressie, przygotowując się do wpisu o tymże pociągu, a tu wpada mi w ręce kolejny kryminał i zapowiada się całkiem dobrze.

Przede wszystkim zainteresował mnie autor książki. William Brodrick przez pięć lat przebywał w klasztorze augustianów w Irlandii, by tuż przed złożeniem ślubów wieczystych uznać, że to nie jest droga dla niego. Zamiast tego został pisarzem i to pisarzem kryminałów. Nie ma co się zatem dziwić, że jego powieści krążą wokół tematu zakonu i mnichów, a trzeba przyznać, że to całkiem ciekawa scena do rozgrywania intrygi.

Szósta lamentacja jest pierwszą powieścią tego autora. Podobno uczyniła go znanym w Wielkiej Brytanii. Natomiast za A Whispered Name (Wyszeptane imię) otrzymał Złoty Sztylet – prestiżową nagrodę dla pisarzy kryminałów.

Sam kryminał opowiada o hitlerowskim zbrodniarzu wojennym, który szuka schronienia w zakonie, kiedy policja i media wpadają na jego trop. Pewien mnich musi dociec prawdy, by wiedzieć, z kim faktycznie ma do czynienia. Ta prawda przenosi czytelników w czasy okupowanego Paryża. Co ciekawe powieść jest inspirowana historycznymi wydarzeniami. Więcej teraz nie powiem. Dopiero czytam tę książkę, więc zakończenia i tak nie znam. Wrażenia podam w recenzji. Dodać tylko mogę, że już po kilkunastu stronach czytelnik jest ciekaw dalszego przebiegu akcji.

Konkurs

Przejdźmy zatem do samego konkursu. Zadanie pozostaje w związku tematycznym z nagrodą. Odpowiedz na pytanie: jaki jest Twój ulubiony kryminał? Swoją odpowiedź uzasadnij. To właśnie uzasadnienie będzie podlegało ocenie. Aby zwyciężyć, należy najskuteczniej przekonać mnie do przeczytania podanego przez Was kryminału. Odpowiedź należy przesłać na specjalnie założony w tym celu e-mali: cg.konkurs@gmail.com. Do wiadomości należy dodać swoje imię i nazwisko, adres pocztowy i telefon kontaktowy (dane te będą wykorzystane wyłącznie w celu przekazania nagród).

Czas-Gentlemanow---Lamentacjaa

Z odpowiedzi, sam wyłonię trzy osoby, które zostaną nagrodzone egzemplarzami Szóstej Lamentacji. Fundatorem nagród jest wydawnictwo Hachette, a Organizatorem konkursu jest  Blomedia.pl.

Odpowiedzi można nadsyłać od tej chwili (8 II 2013), przez dwa tygodnie, do piątku 22 II 2013 r. do godziny 23.59. Listę zwycięzców ogłoszę w kolejną środę pod tym wpisem. Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową, a nagroda wysłana na ich adres, na koszt Organizatora.

Więcej informacji znajdziecie w regulaminie zamieszczonym pod tym linkiem. Wysłanie odpowiedzi konkursowej równa się akceptacji tego regulaminu.

 

Liczę, że Wasze odpowiedzi jeszcze bardziej zainteresują mnie kryminałami, które dotąd nieco zaniedbywałem. Zatem do dzieła! Powodzenia!

Aktualizacja – wyniki konkursu

Z wielką przyjemnością donoszę, że świetnie spisaliście się w tym zadaniu. Dostałem od Was aż czterdzieści odpowiedzi, co uważam za sukces, zważywszy na fakt, że trzeba było nieźle się wysilić, by przekonać mnie do swojego typu. Niektóre odpowiedzi rozbawiły mnie próbą nieszablonowej odpowiedzi, inne zainteresowały celowaniem w moje gentlemańskie gusta. Wypatrzyłem jeden ewidentny plagiat, ze dwie – trzy odpowiedzi trochę nie na temat. Niestety zdarzyło się również niedoczytanie regulaminu i niezawarcie danych kontaktowych przy bardzo ciekawej odpowiedzi.

Zatem do rzeczy! Zwycięzcami są:

Łukasz, który polecał Długie pożegnanie Raymonda Chandlera – przekonał mnie zobrazowaniem LA tuż po II wojnie światowej.

Marek, wskazujący na Imię Róży Umberto Eco – wprawdzie czytałem już tę powieść, ale opis Marka przekonał mnie by znów sięgnąć po nią.

Dominika, polecająca Kota wśród gołębi Agathy Christie – mam nadzieję, że Szósta Lamentacja również Cię tak wciągnie.

Jest jeszcze nagroda specjalna. Otrzymałem bowiem jedną odpowiedź dość wyjątkową. Przyszła minutę po terminie, czyli o godzinie 00:00 23. lutego i zawierała trzystronicowy esej opisujący twórczość Raymonda Chandlera, ale nie wskazywała na żadną konkretną z jego książek. Z tych powodów musiałem wykluczyć tę odpowiedź z udziału w konkursie. Jednak Samuel, autor tej odpowiedzi, wysilił się by napisać esej specjalnie na ten konkurs. Sprawdzałem czy nie był to aby plagiat, czy może część jakiejś pracy zaliczeniowej i wszystko wskazywało na to, że faktycznie napisał to, by wziąć udział w zabawie na Czasie Gentlemanów. Co najważniejsze, pisał ciekawie. Zapytałem więc wydawnictwo Hachette czy nie mogliby ufundować jednego egzemplarza Szóstej Lamentacji ekstra, za poświęcenie. Wnioskuję, że Samuelowi bardzo zależało na tej książce. I oto jest! Samuel nie jest zwycięzcą, ale jego trud został doceniony. Książka powędruje również w jego ręce.

Gratuluję wszystkim serdecznie! Z wymienionymi osobami skontaktuje się Organizator konkursu.