Doskonałą inspiracją do pracy nad sobą mogą być powieści, biografie czy poradniki, ale nie oszukujmy się, chętnie korzystamy z też z tego co oferuje telewizja. Większość to zwykły chłam, zdarzają się jednak również perełki. Do nich należy serial Mad Men, który nie przestaje mnie zadziwiać. Jeśli na niego odpowiednio spojrzeć, to całkiem niezły materiał dla współczesnego gentlemana.

Kadr z czołówki serialu.

Kadr z czołówki serialu.

Czym jest Mad Men?

Mad Men to serial dramatyczny przedstawiający życie w nowojorskiej agencji reklamowej w latach 60-tych. Fabuła skupia się wokół Dona Drapera – dyrektora kreatywnego agencji. Przedstawione są nie tylko realia pracy w firmie, lecz także życie prywatne Dona i jego współpracowników. Serial produkowany jest od 2007 roku, a lada moment nastąpi premiera jego szóstej serii. Chociaż w USA zdobył już szereg prestiżowych nagród, to w Polsce jakoś nie może się przebić.

Don Draper to mężczyzna, który może mieć wszystko.

Don Draper to mężczyzna, który może mieć wszystko.

Szukając wzorców

Sam staram się patrzeć z dystansem na to co oferuje telewizja i kino. Nawet jeśli pojawia się jakaś ambitna produkcja, to trudno jej uniknąć uproszczeń z uwagi na formę. Niemniej ja też czasami ulegam wrażeniu, że to co widzę jest bliskie rzeczywistości dawnych lat. Jeśli są to filmy o gentlemanach z okresu międzywojennego, czy rzadziej tych żyjących po II wojnie światowej, uważnie obserwuję ich styl i maniery z nadzieją, że czegoś się nauczę.

Niestety bardzo często są to filmy o gangsterach i mafii. Przez to niektórzy zadają sobie pytanie, czy można ich uważać za gentlemanów? W końcu tacy eleganccy panowie… To raczej ślepa uliczka. Zdecydowanie częściej znajdziemy coś wartościowego w filmach o zwykłych ludziach. Na tym tle Mad Men wypada o wiele lepiej. Pokazuje wiele pozytywnych wzorców i krytykuje, to co dobre nie było, choć otoczone jest „romantyczną” otoczką: romanse, alkohol, tytoń itp.

Dlaczego warto?

Kiedy zaczynałem oglądać ten serial byłem przerażony. Elegancko ubrani mężczyźni popisują się seksizmem, palą praktycznie bez przerwy i od rana zapijają się whisky. Pomyślałem, że znajdzie się wielu młodzików, których będzie pociągał taki styl. Będą kojarzyli bycie prawdziwym mężczyzną z pomiataniem kobietami, popisywaniem się przed kolegami, nadużywaniem alkoholu i tytoniu. Jednym słowem – kiepski model do naśladowania.

Z czasem okazało się jednak, że jest to obraz bardzo krytycznie odnoszący się do tamtych czasów. Nieustannie palący papierosy gdzieniegdzie pokasłują, ich zdrowie nie jest idealne. Pijący zbyt często popadają w alkoholizm i tracą panowanie nad sobą. W końcu zdrady małżeńskie doprowadzają do rozpadów związków i poważnych problemów rodzinnych. To co wydawało się takie „fajne” na początku, ostatecznie obraca się przeciwko tym ludziom.

Współpracownicy Dona Drapera.

Współpracownicy Dona Drapera.

Serial o mężczyznach

Warto zwrócić uwagę na sposób ubierania się bohaterów serialu Mad Men. Na ich przykładzie można łatwo dostrzec czym różni się elegancja lat 60-tych od współczesnej. Szerokie spodnie i marynarki (wciąż lubiane w USA), wąskie krawaty, obowiązkowe białe poszetki, kapelusze, płaszcze… Nie jest to styl do naśladowania wprost, ale daje do myślenia o tym, jak się ubieramy dzisiaj.

Choć w serialu przedstawiona jest kwintesencja seksizmu, twórcy postarali się o pokazanie też zachowań godnych naśladowania. Z drugiej strony warto przyjrzeć się sytuacji kobiet, temu, jak były traktowane w pracy oraz jak musiały zdobywać uznanie współpracowników. Gentleman bowiem powinien wiedzieć nie tylko jak traktować kobietę jako damę, lecz również jako równego współpracownika.

<<Zobacz też: 10 rzeczy, którymi gentleman zaimponuje swojej damie>>

Jedną z najcenniejszych rzeczy, jaką można wynieść z oglądania tego serialu, jest autorefleksja nad byciem mężczyzną. Żadne garnitury, alkohole, papierosy, czy kochanki tutaj nie pomogą na dłuższą metę. Wyraźnie pokazane jest jak sukces zawodowy mężczyzny, przekładał się na szacunek żony, rodziny i kolegów, w końcu na szacunek do samego siebie. Również relacje z partnerkami i dziećmi są złożone. Bohaterowie muszą zapracować na szczęście w związku i autorytet u dzieci.

Co jednak najważniejsze, krytycy zgodnie chwalą ten serial za dobre oddanie realiów historycznych.

Polecam trailer:

Rozrywka

Oczywiście nie musicie oglądać tego serialu tak dogłębnie. To po prostu rewelacyjna rozrywka, w której poruszonych zostaje wiele istotnych wątków. Z pewnością trafi też do osób zwyczajnie zainteresowanych tym, jak wyglądała reklama w czasach sprzed internetu.

Gorąco polecam Mad Men! W Stanach, w niedzielę wchodzi premierowy odcinek szóstej serii. To wydarzenie natchnęło mnie, żeby w końcu napisać o tym serialu. Tymczasem, zupełnym zbiegiem okoliczności, właśnie teraz premierę ma seria trzecia na TVP Kultura.

Jeśli jeszcze nie oglądaliście, koniecznie sprawdźcie. Jeśli oglądacie, zapraszam do wymiany opinii.Czas-Gentlemanow---MadMen4