Panama to niezwykle stylowy kapelusz. Świetnie pasuje do letniego stroju eleganckiego mężczyzny. Co więcej, obecnie widać niechęć do wszelkich kapeluszy, ale nie do tych słomkowych. Panama jest więc swoistymi wrotami do świata klasycznych nakryć głowy. Dzisiaj zajmiemy się tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze panamy i z czym ją można nosić.

Czas-Gentlemanow---Panama1Mój pierwszy kapelusz

Z kapeluszami jest trochę jak z wąsami. Niby zupełnie naturalna rzecz dla każdego gentlemana, a jednak współcześnie raczej ich nie akceptujemy. Kiedyś w ogóle nie sądziłem, że kapelusze mogą być dla mnie odpowiednie. Zmieniłem zdanie, kiedy okazało się, że w prostym trilby z H&M’u, które kupiłem sobie do tanga na ślub, czuję się świetnie i korzystam z każdej słonecznej okazji, by je założyć. Wiedząc już, że kapelusze są bardzo dobrym rozwiązaniem, ale wciąż obawiając się o efekt łączenia klasycznej, filcowej fedory z nowoczesnym strojem, postanowiłem zastosować półśrodek – panamę.

Rok temu napisałem tekst o wyplataniu oryginalnych panam w ekwadorskim miasteczku Cuenca. Od tego czasu wiedziałem, że na ten sezon sprawię sobie taką. To w gruncie rzeczy pełnoprawny kapelusz, tyle że ze słomki i jedynie na lato. Jego zaletą jest to, że łatwo go się łączy ze strojem i nie wyróżnia się zanadto z tłumu innych „słomkowych” (papierowych [sic!]) kapelusików. Mam zamiar przyzwyczaić się do niego, by na jesień mieć pewność, że będę chodził w kapeluszu filcowym. Myślę, że panama to świetny wybór do tego celu.

<<Zobacz też: O kapeluszach po łebkach>>

Czas-Gentlemanow---Panama3Wersja video

Duża część zawartych tutaj informacji znajduje się także w materiale video. Trzeba na niego poświęcić nieco czasu i przymknąć oko na moje niedociągnięcia w warsztacie producenta filmowego, ale niektóre rzeczy po prostu łatwiej pokazać niż opisać. Do tego nie pomyślałem o zrobieniu zdjęć stylizacji i są uwiecznione tylko na video. [Polecam subskrypcję kanału Czasu Gentlemanów na YT! Nowe filmy będą się pojawiały w miarę regularnie.]

Gdzie kupić panamę

Zaczynam od kwestii kupna, gdyż od tego zależy, na co będziemy zwracać uwagę przy wyborze naszego kapelusza. Niestety trudno jest u nas dostać dobrą panamę. Właściwie w sklepach stacjonarnych widziałem jedynie papierowe podróbki/wersje.

W polskim internecie jest odrobinę lepiej, ale wciąż nie można powiedzieć, że jest dobrze. Udało mi się znaleźć panamy produkowane w Skoczowie, ale, z całym szacunkiem dla skoczowskiego kapelusznictwa, nie zaufałbym im w tym temacie. Ostatecznie to czytelnicy bloga zasugerowali mi sklep internetowy Świat Cygar, gdzie oferowane są sprowadzane z Ekwadoru panamy. Tam też kupiłem swoją. Niestety mają tylko dwa modele i do tego z pewną wadą, o której napiszę za chwilę. Tym bardziej warto wiedzieć na co należy zwracać uwagę przy zakupie tego kapelusza, gdyż najprawdopodobniej, nie będzie nam dane dotknąć go przez dokonaniem płatności.

Na co zwrócić uwagę

surowiec

Przede wszystkim panama jest produkowana z włókien z liści palmy panamskiej, czyli Carludovica palmata. Rośnie ona w Ekwadorze i właśnie tam robi się z nich kapelusze. Inne miejsce produkcji albo inny surowiec powinien obudzić naszą czujność.Czas-Gentlemanow---Panama6

liczba splotów

Czynnikiem, po którym rozpoznajemy jakość panamy jest liczba splotów na centymetr. Zapisuje się go w ten sposób: 3-4, 5-6, 21-22. Oznacza to, że na każdym centymetrze przeplata się co najmniej tyle słomek. Mój kapelusz miał w opisie 5-6, ale z moich wyliczeń wynika, że często osiąga nawet 8 splotów. Te powyżej 20, a dochodzą nawet do 40, to już ekskluzywne przedmioty. Potrafią kosztować po kilka i kilkanaście tysięcy dolarów. Najdroższy kosztuje 100 000 dolarów, a liczba splotów na centymetr jest tam niewiarygodna! Niektóre sklepy nie podają tych wartości. W takiej sytuacji proponuję założyć, że to będzie ta najmniejsza.Czas-Gentlemanow---Panama2

szwy

Panama jest złożona z jednego kawałka plecionki. Jeśli zobaczycie takie z doszytą górą główki albo rondem, możecie mieć pewność, że ma to niewiele wspólnego z oryginalną panamą. Te ekwadorskie wyplata się bowiem od razu tak, by oplatały głowę. Jedyne co się robi z plecionką, to formuje.Czas-Gentlemanow---Panama5

taśmy

Kapelusz panama nie powinien też posiadać wewnątrz nic, prócz pojedynczej taśmy potnika, a widziałem już takie, co miały tam tkaninę albo jakiś sylikon, podtrzymujący kształt. Potnik powinien być przyszyty, tak samo jak taśma zewnętrzna. Ja niestety nie pomyślałem przed zakupem i nie spytałem się o to, czy taśmy w moim kapeluszu są przyszyte czy przyklejone. Kupiłem i okazało się, że zewnętrzna jest klejona, co ma oczywiście zły wpływ na oddychanie skóry w tym miejscu (a przecież nosi się te kapelusze na upały!), ale też rondo lekko deformuje się w miejscu, gdzie tego kleju jest więcej. Mam wrażenie, że te sprawy są powiązane. Lekcja na przyszłość!Czas-Gentlemanow---Panama4

kształt

Warto też przemyśleć jaki kształt kapelusza chcecie. W grę wchodzi szerokość ronda – im szersze, tym bardziej pasują do plenerów i upałów, a węższe do miasta. Różny może być także kształt główki. Panamy są produkowane bowiem na podobieństwo filcowych kapeluszy. Dostaniecie więc fedory, kowbojskie, a nawet meloniki. Wyłącznym modelem dla panam jest optimo – ten z żebrem na szczycie główki. To właśnie te kapelusze można zwijać. Z pozostałymi lepiej tego nie próbować.

Alex Proimos, CC BY 2.0 Generic.

Alex Proimos, CC BY 2.0 Generic.

rozmiar

Upewnijcie się też jaki macie rozmiar głowy. Najlepiej samemu sobie go zmierzyć miarą krawiecką. Niestety w niektórych sklepach rozmiary podaje się jak do ubrań: S, M, L, XL…, co trochę utrudnia wybór. Wówczas doradzam kontakt ze sklepem i dopytanie się.

Panamy są delikatne, więc obchodźcie się z nimi delikatnie. Co prawda nie rozpadną się pod wpływem wody, ale jeśli się odkształcą, będzie trzeba je zaprasować. Nie jest to trudne do zrobienia z rondem, ale już z główką, tak!

Z czym nosić panamę

Jak wiecie, nie czuję się przesadnie komfortowo w roli doradcy modowego, ale postaram się przybliżyć Wam moją wizję na komponowanie panamy ze swoim strojem. Świetnie ona pasuje zarówno do wersji lekko formalnej, smart-casualowej jak i zupełnie nieformalnej. [Efekt jest niestety przedstawiony jedynie na video. Tutaj zaś znajdziecie szersze omówienie.]

Wersja weekendowa z marynarką.

Wersja weekendowa z marynarką.

biznes

Przez swoją ziarnistą fakturę, będzie świetnie współgrała z takimi samymi tkaninami, czyli lnem i jeansem. Ładna panama będzie jednak pasowała również do zwykłego, wełnianego garnituru. W video przedstawiłem swoją propozycję: szara marynarka lniana z białą poszetką, niebieska koszula bez krawata (gdybym wybierał krawat, byłby albo wełniany, albo knit) oraz klasyczne jeansy (oczywiście lniane spodnie z kantem pasowałyby nawet lepiej). Brązowe buty derby pasują do tego stroju idealnie. Bez marynarki, z koszulą z podwiniętymi rękawami, wygląda się nadal dobrze, ale to już wersja na mniej oficjalne spotkania.

letni wieczór/weekend

Poza pracą, ale w miejscach publicznych, gdzie nie chcemy wyglądać nieelegancko, można założyć niezobowiązującą koszulę z długimi, podwiniętymi rękawami (to wygląda o wiele lepiej niż wersja z krótkimi, a różnica w przepływie powietrza jest nieznaczna) i luźne, lniane spodnie. Do tego kompletu będą pasowały zarówno buty licowe, jak i zamszowe, na przykład mokasyny. Tutaj przypomnę tylko, że zawsze gdy odpinamy guziki koszuli pod szyją, robimy to tylko z pierwszym. Przynajmniej w miejscach publicznych, nie pokazujemy torsu. na plaży, czy w ogrodzie, to co innego.

Wersja weekendowa z marynarką.

Wersja weekendowa z marynarką.

nieformalny

Panama świetnie pasuje nawet do luźnej, lekko etnicznej koszuli ze stójką i jeansów. Ten zestaw najbardziej mi odpowiada do włóczenia się po ogrodzie, czy okolicznych plenerach.

Jak widać, ten kapelusz będzie pasował do wielu stylizacji, odpowiednich zarówno na spotkania biznesowe, jak i grilla. Większość klasycznych letnich ubrań, powinna z nim wyglądać dobrze.

Podsumowanie

Jeśli nigdy nie myśleliście o kapeluszu, mam nadzieję, że Was zainspirowałem. Jeśli zaś zastanawialiście się już nad panamą, liczę, że moje rady pomogą Wam wybrać odpowiedni kapelusz. Ciekaw jestem ilu z Was ma już swoją panamę i jak tym osobom żyje się z ich kapeluszem?