Sezon wakacyjny w pełni, więc i tematyka plażowa sama się nasuwa. Wszyscy korzystamy z okazji by wypocząć, trochę się poruszać, poopalać, zabawić. Niemniej w życiu kulturalnego człowieka nie ma miejsc, w których zachowuje się on byle jak. Dla wielu osób niestety zwłaszcza plaża wydaje się być przestrzenią niepubliczną, gdzie można zapomnieć o manierach i stylu. To spory błąd utrudniający życie nam wszystkim!

Palm Beach, ok. 1905 r.

Palm Beach, ok. 1905 r.

Polskie plaże

Osobiście nie przepadam za plażowaniem i kąpielami słonecznymi. Zdecydowanie preferuję aktywny wypoczynek. Po części to pewnie dlatego, że na plaży często trudno wytrzymać. Wielu opalających się odpycha swoim zachowaniem i czyni przebywanie na złotym piasku nieznośnym. Nie dość, że ludzie wchodzą sobie na głowy, to jeszcze strasznie hałasują i zostawiają po sobie górę śmieci. Może po tym wpisie będzie się nam choć trochę lepiej korzystało z plaż.

<<Zobacz też: Każdy mężczyzna powinien odbyć swoją podróż>>

Czas-Gentlemanow---plaża11 przestrzeń

Plaże są ogromne, a jednak ludzie kłębią się tuż nad wodą, blisko wejść. Swoje ręczniki, koce i parawany rozkładają kilka centymetrów od sąsiada. Efekt jest klaustrofobiczny, brakuje nawet szczypty prywatności no i trudno jest przejść znad wody w głąb plaży nie depcząc po niczyim legowisku.

Rozkładając się obok kogoś innego zachowaj przynajmniej metr odstępu. Korzystaj z wolnych przestrzeni w głębi plaży. Jeśli dasz radę (np. nie tachasz ze sobą dmuchanej orki), przejdź się trochę dalej od wejścia, tam jest taki sam piasek i morze, a jednak zdecydowanie więcej miejsca.

<<Zobacz też: Niesamowita podróż sterowcem dookoła świata – LZ 127 Graf Zeppelin>>

Ok. 1920 r.

Ok. 1920 r.

2 strój

Ponieważ plaża to miejsce publiczne, wciąż obowiązują zasady schludnego wyglądu. Mężczyźni mają tu do wyboru stroje kąpielowe w formie szortów, bokserek i slipów (te ostatnie na szczęście już odchodzą do lamusa). Ważne, żeby nie były przezroczyste (niektóre takie są dopiero po kontakcie z wodą) i nic z nich nie wystawało.

Częściej jednak pojawia się problem z poruszaniem się tuż przy plaży czy w drodze na nią. Kąpielówki traktujemy jak bieliznę, więc nie jest to odpowiedni strój na spacer po promenadzie, wizytę w kawiarni, czy sklepie z pamiątkami. Wychodząc z plaży zawsze zakładaj koszulę/koszulkę i szorty. To niewielki wysiłek, a diametralnie zmienia odbiór człowieka.

<<Zobacz też: Polo – krótki rękaw dla gentlemana>>

Nowy Jork, Long Beach 1924 r.

Nowy Jork, Long Beach 1924 r.

3 relatywna cisza

Wiadomo, że wiele osób nie przyszło na plażę się wyciszać, ale hałas będzie przeszkadzał każdemu. Chcesz puszczać muzykę? Rozłóż się w oddaleniu od innych plażowiczów, zwłaszcza starszych i rodzin z dziećmi. Uważaj na krzyki podczas zabawy, a przede wszystkim nie przeklinaj! Gentleman nigdy nie przeklina, a przynajmniej nie w miejscach publicznych.

<<Zobacz też: Zasady łamania zasad>>

Tango na plaży, ok. 1910 r.

Tango na plaży, ok. 1910 r.

4 wzrok

Ostatnio pisałem o kontakcie wzrokowym. Spojrzenie bowiem dużo mówi o nastawianiu danej osoby. W tym wypadku może to być niebezpieczne. Gapienie się na innych plażowiczów, a zwłaszcza na osoby przebierające się lub nagie (coraz więcej jest u nas plaż dla nudystów) to szczyt chamstwa. Po prostu nie gap się!

Unikaj też robienia zdjęć, jeśli w kadrze znajdują się osoby rozebrane lub nagie dzieci. Możesz mieć problemy nie tylko z innymi plażowiczami, ale też z policją. W ogóle z aparatem postępuj ostrożnie.

1929 r.

1929 r.

5 gry

Nic tak nie denerwuje jak oberwanie w głowę piłką do siatkówki podczas spokojnego czytania książki. Albo jeszcze lepiej w świeżo przyniesioną kawę lub gofra. Grając w cokolwiek, czego elementy mogą zaatakować sąsiadów, przede wszystkim uważaj na innych, a najlepiej od razu znajdź całkiem puste miejsce na plaży lub w wodzie. Po co ryzykować i potem przepraszać, i się tłumaczyć?

<<Zobacz też: Wimbledon – turniej z klasą i historią>>

Coney Island ok. 1910 r.

Coney Island ok. 1910 r.

6 jedzenie

Przyzwyczailiśmy się, że na plaży można jeść i to jeść praktycznie wszystko. Kiedyś zza sąsiedniego parawanu dochodził nas zapach lodów, drożdżówek czy kanapek. Potem doszedł popcorn (?!), gotowana kukurydza i frytki. Teraz nikogo nie dziwią hot-dogi, zapiekanki, a nawet pizze dostarczane prosto do koca. Za jakiś czas pewnie będziemy siadali na ręczniku do pieczonej kaczki z jabłkami, szparagów zapiekanych z parmezanem i dobrego gruzińskiego wina. Kto wie?

Oczywiście najlepiej wyjść z plaży na chwilę i ze spokojem zjeść w jakimś lokalu. Niemniej jak już jesz na plaży, unikaj wonnych potraw i bezwarunkowo nie pozostawiaj po sobie nic na piasku, nawet upuszczonego plasterka ogórka. Kto by potem w tym chciał leżeć?

<<Zobacz też: Bogata kultura skromnego jedzenia>>

7 potrzeby

Specyfiką polskich plaż są wydmy. Te piękne, zalesione tereny dodają bardzo ciekawego charakteru naszemu wybrzeżu. Niestety, często są uważane za wychodek. [!!!] To samo zresztą dotyczy samego morza.

Powiem tylko, że dorosły człowiek panuje nad swoją fizjologią. Tyle. Przejdźmy dalej.

Pusta plaża, idealna do zachowania odrobiny prywatności, ok. 1901 r.

Pusta plaża, idealna do zachowania odrobiny prywatności, ok. 1901 r.

8 nagość

Tak się składa, że Polacy nie są narodem zbyt otwartym na widok nagiego ciała. Trzeba to szanować, nawet jeśli jest się jednym z tych bardziej otwartych. By opalać się nago należy wybrać odosobnione miejsce, najlepiej jak najdalej od wejścia na plażę. To samo tyczy się sytuacji, w której chcesz okazać intymną czułość swojej partnerce. Przebierając się korzystaj z coraz częściej występujących przebieralni albo osłony ręcznika.

Innym tematem jest nagość dzieci. Wielu rodziców woli puścić je rozebrane na plażę, zamiast martwić się, że chodzą w mokrych rzeczach. Z jednej strony nie możemy dać się zwariować, a z drugiej odczuwam pewien niesmak z tego względu. Myślę, że dobrym pomysłem będzie zabranie wielu par majtek dla dziecka i zmienianie wedle potrzeby.

Dzieci na plaży, 1923 r.

Dzieci na plaży, 1923 r.

9 dzieci

Dzieci to nasze skarby i wszyscy bronimy ich zaciekle. Szukamy też dla nich idealnych warunków zabawy nad morzem, a wielka piaskownica, jaką jest plaża, perfekcyjnie się do tego nadaje. Dzieciaki potrafią jednak łamać wszelkie zasady dobrych manier, na sposoby, o których nam się nie śniło. Dlatego też to opiekunowie w pełni odpowiadają za ich czyny. Koniecznie zwracaj uwagę na to, co robią Twoje dzieci i zawsze przepraszaj poszkodowanych sąsiadów, kiedy tylko Twoja pociecha wytnie im jakiś numer.

Z małymi dziećmi jest jeszcze jeden problem. Wielu rodziców korzysta z okazji, żeby je nauczyć chodzenia bez pieluchy. Kiedyś takie dziecko wysikało się centralnie przed moim kocem, gdzie zaraz miała się rozłożyć reszta rodziny. Drodzy rodzice. Jeśli Wasze dziecko zrobiło siku lub kupkę na plaży to bez dwóch zdań sprzątajcie to od razu i przeproście świadków tego zdarzenia. Wówczas puścimy to w niepamięć.

1924 r.

1924 r.

10 wychodzenie

Na koniec trzeba też opuścić plażę z klasą. To znaczy bez strzepywania piasku ze swojego koca wprost w oczy sąsiadów. Również bez pozostawienia po sobie jakichkolwiek śmieci. Dotyczy to nie tylko resztek jedzenia, ale też kapsli od butelek czy petów. Niestety często trudno znaleźć miejsce na plaży wolne od wypalonych papierosów, a przecież to zwykły śmieć, który powinien trafić do śmietnika.

Ogólna zasada plażowania – myśl o innych

***

Lubicie plażować? Co dopisalibyście do tej listy?