Czasem zdarza się, że Twoja dziewczyna albo narzeczona zaprasza Cię na jakieś wesele czy imieniny w swojej rodzinie. Zupełnie nie znasz osób, z którymi będziesz się bawił, a jednak zależy Ci, żeby dobrze wypaść zarówno przed partnerką, jak i jej bliskimi. Oto kilka rad jak się wówczas zachować.

Czas-Gentlemanow---przyjęcieWpis ten powstał w odpowiedzi na liczne pytania od czytelników o zachowanie właśnie w takiej sytuacji. Na jego potrzeby założę pewien scenariusz. Będzie on na tyle rozbudowany, by podjąć jak największą liczbę wątków, ale poszczególne rady będą równie dobrze działały niezależnie od całości. Podstawowym założeniem jest to, że jedziesz na ważną uroczystość w gronie bliskich Twojej dziewczyny i zależy Ci na tym, by dobrze wypaść.

Otrzymujesz zaproszenie

Twoja dziewczyna zaprasza Cię na przyjęcie wyjazdowe, w jej rodzinnej miejscowości. Nawet jeśli zostałeś zaskoczony i obawiasz się takich imprez, właściwą reakcją będzie radość z zaproszenia. Jeśli traktujesz związek poważnie i tak w końcu poznasz tych ludzi. Skoro ona Cię zaprasza już teraz, oznacza to, że traktuje Ciebie szczególnie. To ważna sprawa! Nie będzie to łatwe zadanie, zwłaszcza dla nieśmiałych, ale warto się postarać.

<<Zobacz też: 10 rzeczy, którymi gentleman zaimponuje swojej damie>>

Kwestie techniczne

Zakładamy, że musisz na to przyjęcie jechać gdzieś daleko od własnego miejsca zamieszkania. Proszenie o zwrot kosztów dojazdu będzie nie na miejscu. Gdyby jednak zaproponowano Ci zabranie się z kimś z rodziny samochodem, możesz się śmiało zgodzić. Jeśli chcesz zaproponować partycypowanie w kosztach za benzynę, zrób to delikatnie, tylko napomknij. Najczęściej i tak nikt nie będzie chciał od Ciebie składki. Pamiętaj by w podróży rozmawiać. Zabrali Cię między innymi by Cię poznać.

Zazwyczaj rodzina oferuje w takim wypadku nocleg. To uprzejma propozycja i odmawianie nie byłoby miłe. Wyjątkiem mogłaby być sytuacja, w której rodzina dysponuje tylko malutkim mieszkankiem, w którym z trudem znajdzie się dla Ciebie miejsce. W takim wypadku możesz delikatnie zaproponować, że znajdziesz sobie pokój w okolicznym hotelu, ale pamiętaj, że gościnność to nasza narodowa cecha. Uprzejmość wymaga danie okazji gospodarzom do bycia gościnnym. Jeśli będą nalegać byś przespał się nawet na ich małym niewygodnym łóżku, lepiej się zgodzić.

Upominek dla gospodarzy

W wypadku gdy odwiedzasz rodzinę swojej dziewczyny, mały upominek dla gospodarzy będzie dobrym pomysłem. Nie powinno to być nic drogiego, bo to mogłoby peszyć i zobowiązywać. Dla pani domu wystarczą kwiaty, czekoladki lub wino. Te dwie ostatnie rzeczy mogłoby być też pojedynczym upominkiem dla obojga gospodarzy. Chcąc sprawić prezent również panu domu, możesz pomyśleć o jakimś alkoholu. Mężczyźni raczej rzadko coś otrzymują jako gospodarze i zazwyczaj niczego nie oczekują, ale w tym wypadku warto wkupić się w łaski ojca swojej dziewczyny.

Każdy z tych upominków może być też potknięciem. Jeśli tylko masz taką możliwość, dowiedz się czy nie ma w domu uczulonych na kwiaty, czy pani domu się nie odchudza i czy wśród domowników nie ma osób z problemem alkoholowym albo abstynentów. Jeśli nie możesz się tego dowiedzieć, postaw na te bezpieczniejsze produkty.

<<Zobacz też: Zostań wzorowym gospodarzem swojego wesela>>

Czas-Gentlemanow---przyjęcie2Prezent dla państwa młodych / solenizanta

Jednym z większych dylematów jest to, co i czy w ogóle wręczać coś głównym bohaterom przyjęcia. Przede wszystkim ważne jest, że nie zostałeś zaproszony jako indywidualny gość, ale tylko idziesz tam z kimś zaproszonym. To zwalnia Cię z troszczenia się o prezent. Zresztą pomyśl, jak poczuliby się gospodarze przyjęcia otrzymując jakiś wspaniały prezent albo co pomyślałaby Twoja dziewczyna i jej rodzina? To byłaby niejako konkurencja do ich podarunku!

Najlepiej zrobisz pytając się Twojej dziewczyny, czy mógłbyś się dołożyć do prezentu. Na przykład, jeśli oni kupują jakąś wartościową rzecz, może pozwolą Ci kupić kwiaty? To będzie miły gest. Postaraj się tylko, żeby Twoje pytanie było odebrane na poważnie, a nie jako fasadowa uprzejmość. Jest duża szansa, że odmówią Ci tego gestu. Od Ciebie zależy czy będziesz dalej nalegał. Uprzejmość nakazywałaby w końcu pozwolić Ci partycypować w prezencie w jakiś sposób. Grzeczności nie powinno się odmawiać. Zdaj się wówczas na propozycje dziewczyny i jej rodziny.

Jak się opiekować towarzyszką

Na przyjęciu będziesz w obcym środowisku, ale Twoja dziewczyna będzie tam u siebie. Nie będziesz mógł w pełni sprawować swojej roli jako „obrońcy i przewodnika”. Powinieneś ustąpić nieco pola i pozwolić swojej dziewczynie na podejmowanie decyzji i oprowadzanie. To ona będzie bardziej dbała o to, byś się dobrze bawił, niż na odwrót.

<<Zobacz też: Gdzie się podziały tamte damy?>>

Jak zachować się wobec innych gości

Twoim zadaniem będzie otwarcie się na bliskich Twojej rodziny. Takie sytuacje to trochę sprawdzian, jak się dogadacie. Będziesz musiał się popisać otwartością i komunikatywnością z dopiero co poznanymi osobami. Spraw, żeby Twoja dama nie odczuwała potrzeby opiekowania się Tobą. Niech wie, że dobrze się bawisz z osobami, które Ci przedstawiła. Dzięki temu poczuje się na tyle komfortowo by się też bawić, a nie tylko patrzeć czy się nie nudzisz.

Odradzałbym w tej sytuacji obtańcowywanie ciotek, kuzynek czy koleżanek Twojej dziewczyny. To miły gest, pokazujący, że wszystkie kobiety traktujesz szarmancko, ale tutaj powinieneś pozostać na usługi taneczne tej jednej. Niech wszystkie inne jej zazdroszczą. Niemniej w wypadku gdyby zdarzyła się sytuacja, że zostałbyś zaproszony do tańca przez inną kobietę, nie odmawiaj. Zapytaj swoją o zgodę i pokaż co potrafisz.

Czas-Gentlemanow---przyjęcie3Ogólne przykazania

Obowiązują Cię też ogólne zasady gościa, tym bardziej, że chcesz zrobić dobre wrażenie. Zacznij od dobrze dobranego stroju. Nie daj się zwieść, jeśli powiedzą, że możesz przyjść ubrany luźno, bo gorąco, dużo młodych ludzi itp. Potem okaże się, że większość osób jest w garniturach i wpadka gotowa. Zdaj się  na intuicję. Zawsze lepiej mierzyć wyżej niż niżej.

To nie będzie przyjęcie, na którym będziesz się bawił jak z kolegami. Alkohol kończy się w raz z lekkim zachwianiem kroku. Nie ma nic bardziej żałosnego niż facet leżący w kącie i pilnująca go dziewczyna, której impreza zakończyła się wraz z urwanym filmem partnera. Ileż razy widziałem już ten obrazek! Poza tym jedz z umiarem i estetycznie. Nie trzymaj się kurczowo krzesła. I tańcz! Jeśli tylko Twoja dziewczyna zacznie podrygiwać, to sygnał by zapytać czy ma ochotę zatańczyć.

<<Zobacz też: Kilka zachowań, którymi mężczyzna zrazi do siebie damę>>

Wczuj się w klimat przyjęcia i baw się dobrze!

Macie jakieś swoje doświadczenia z takich sytuacji? Pominąłem jakiś istotny problem?