Już jakiś czas temu muszki uległy krawatom, oddając im pierwszeństwo do zdobienia naszych kołnierzyków. Mimo że obecnie wydają się nieco passé, każdy mężczyzna z przyjemnością sięgający po klasyczną męską elegancję w końcu zacznie myśleć o sprawdzeniu się w muszce. Nie ma w nich bowiem nic złego, a odpowiednio dobrane mogą tylko podkreślić nasz charakter. Trzeba będzie się jednak nauczyć je wiązać!
Jakie muszki?
Już sam tytuł tego wpisu sugeruje, że nie wszystkie muszki biorę pod uwagę. Tak! Tylko muszki wiązane ręcznie nadają się dla eleganckiego mężczyzny. Wszystkie opcje związane fabrycznie są dla osób, które raz na jakiś czas chcą się przebrać za eleganta. To tak, jakby sobie kupić krawat na gumce. Myślę, że jedynym powodem, dla którego nadal zdarzają się ich amatorzy, jest to, iż mało kto potrafi wiązać muszki i wszyscy obawiamy się, że jest to bardzo trudne i nie warto się męczyć.
Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Mi osobiście nauka wiązania muszki zajęła około pięciu prób, do momentu, w którym byłem całkiem zadowolony z efektu. W dodatku uczyłem się z szablonu. Obecnie porządne zawiązanie muszki zajmuje mi nieco więcej niż zawiązanie krawata, a efekt jest nieporównywalny. Gwarantuję, że czując się pewnie w takiej ozdobie zostaniecie dobrze zapamiętani na każdym spotkaniu. Wbrew pozorom, odpowiednie zestawienie muszki z resztą stroju sprawi, że będziecie wyglądać nowocześnie i stylowo, a wcale nie retro.
<<Zobacz też: Jak łączyć kolory w męskiej elegancji – podstawy>>
Muszkę zszytą fabrycznie można też łatwo odróżnić od tej wiązanej ręcznie, choć zdarzają się błędy w osądzie. Muszki zszytej, dobrze przypominającej wiązaną jeszcze nie widziałem. Z drugiej strony wiązane niekiedy można pomylić. Osoby doświadczone potrafią zawiązać swoją tak perfekcyjnie, że wydaje się, iż taki węzeł nie mógł wyjść pod ręki człowieka. Uwaga na ten temat będzie oczywiście komplementem dla właściciela. Niemniej już odrobina praktyki pozwala dodać sobie bardzo dużo uroku. Polecam chociaż spróbować. Ja sam po pierwszych próbach bardzo się do nich przekonałem i stopniowo pracuję nad powiększeniem własnej kolekcji muszek.
<<Zobacz też: Jak nosić koszulę – w spodniach czy na wierzchu?>>
Sposób wiązania
Nie będę opisywał słownie techniki wiązania muszki, gdyż byłoby to zbyt karkołomne zadanie. Poniżej zamieszczam film instruktażowy. Mam nadzieję, że udało mi się jasno przedstawić tę kwestię.
Przydać się może również instruktaż graficzny. Znaleźć ich można całe mnóstwo w internecie. Na przykład tutaj.
Ciekaw jestem czy jest wśród nas wielu amatorów muszek. Ujawnijcie się proszę!
Ciekawe propozycje much wiązanych
- Beżowa mucha we wzór Paisley
- Granatowa muszka w kropki
- Zielona mucha we wzorze militarnym
- Biała muszka Mortil
- Granatowa mucha w białe paski
- Mucha z nadrukowaną mapą
- Mucha w nuty
- Czarna mucha w kropki
- Klasyczna czarna jedwabna mucha
- Biała bawełniana mucha
- Bordowa jedwabna mucha
PS W treści zostały umieszczone linki na zasadach komercyjnych. W niektórych wypadkach otrzymam prowizję w razie dokonania zakupu poprzez link zamieszczony w artykule. Dzięki!
Dzisiaj byłem w muszce wiązanej na rozpoczęciu roku 😉
Jako nauczyciel czy uczeń?
Jako uczeń. Muszka podobna do Twojej, granatowa w czerwone kropki.
Bardzo dobre wideo, jedynie trochę słabo widoczny ten trudny moment przepychania.
To niestety trzeba samemu wyczuć. Na grafikach też słabo widać. W tym wypadku chyba lepiej spisują się słowa.
Panie Łukaszu, bardzo fajny filmik. Co ważne, wyszło bardzo naturalnie, bez zbędnej egzaltacji. Życzę dalszych sukcesów i namawiam do pozostania brodaczem na dłużej 😉
pozdrawiam
TW
ps. 😉
Nie za bardzo zrozumiałem – co będzie nie tak, gdy jeszcze trochę zmniejszy Pan rozmiar muszki tak, żeby mieściła się w szerokości twarzy?
PS Broda jest świetna!
Muszka ma swoje zwężenia i szersze miejsca. Gdy wiązałem ją krócej wyglądała po prostu źle.
Rozumiem.
Warto też spróbować przy tym samym rozmiarze i zawiązaniu rozciągania „skrzydełek” z przodu góra/dół. Zazwyczaj ciągniemy je na boki przy wiązaniu muchy. A muchę też możemy próbować formować bez naruszania węzła. Myślę, że dzięki rozciąganiu góra/dół każdego ze skrzydełek będzie Pan w stanie zmniejszyć trochę szerokość muchy i jeszcze uatrakcyjnić jej wygląd (żeby nie była wyraźnie bardziej szersza niż dłuższa). Naprężenie jednego skrzydełka od góry i od dołu sprawi, że skrzydełko się trochę zwinie i cofnie z boku do środka.
Trwałość tego zabiegu też zależy od rodzaju materiału.
Nie wiem, czy to, co napisałem, brzmi zrozumiale 🙂
pozdrowienia
Dopóki byłeś w koszuli, myślałem „tak, ma rację, muszka jest OK – nie jest za szeroka”, ale kiedy założyłeś marynarkę, od razu rzuciło się w oczy, że jednak trochę jest 😉 Ja myślę, że rozwiązanie problemu jest takie, że po prostu przy Twojej figurze powinieneś mieć mniejszą (węższą muszkę) – może bespoke? Tak samo jak z krawatami czy klapami marynarki- na szczupłych mężczyznach dobrze wyglądają wąskie. Uwaga – mam jeszcze bardzo małą wiedzę na temat męskiej elegancji, muszki jeszcze nigdy nie nosiłem (nosiłem wiązaną fabrycznie, ale o tym zapominamy:) ), jestem początkujący, więc nie bierz moich rad jako wyroczni –… Czytaj więcej »
Abstrahując od pięknej i perfekcyjnie zawiązanej muszki, muszę przyznać, że znakomicie prezentuje się Pan, Panie Łukaszu, z zarostem! Proszę nawet nie myśleć o pozbyciu się go 🙂
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Ha! Czuję, że niedługo powstanie profil „Broda Kielbana” wzorem „Nóg Kamińskiej”. Mam ten plus, że broda odrasta, a nogi niestety nie.
Pytanie offtopic ale bardzo pilne:
Jak wiążę krawat windsor to ten węzeł po jakimś czasie luzuje się i odstaje od kołnierzyka, muszę co jakiś czas poprawiać. Czemu tak jest?
Tzn tylko w neiktórych rodzajach krawatów ale czy jest na to jakiś sposób, inny węzeł, jaki?
Dzięki.
Może za słabo ściśnięty? Polecam też spróbować four-in-hand. Jest obecnie modniejszy, a przy tym prostszy.
Jakiej firmy jest to krawat i z jakiego materiału? Czy zdarza się to tylko przy pełnym windsorze, czy przy innych węzłach również?
Jakiś szajs, z żakardu za 30 dychy.
Np z micro fibry tak się nei robi, może dlatego że nie są takie śliskie.
Nie próbowałem innych węzłów.
To najprawdopodobniej jest to słaba jakość krawata.
Nareszcie dobry film instrukażowy. Wdrażałem od jakiegoś czasu muchy-gotowce, czas na prawdziwą. Właśnie zawiązałem swoją pierwszą w życiu muchę. No i teraz dopiero widać różńicę. Bomba.
Mucha jest taka dekadencka, że aż fajna.
Pozdrawiam, będę tu zaglądać.
Tak trzymać! 🙂
Do włoskiego kołnierzyka można wiązać muszkę?
Raczej się tego unika.
Zatem jakie preferowane kołnierzyki, w połączeniu z garniturem, są do muszki? Na filmie jaki ma Pan kołnierzyk?
To kołnierzyk półwłoski. Niemniej specjaliści proponują klasyczne kołnierzyki z mniejszym rozstawem. Podejrzewam, że wielu mogłoby powiedzieć, że mój kołnierzyk się do muszki nie nadaje.
Oczywiście ostatecznie to my sami decydujemy o rodzaju kołnierzyka i nikt nie każe nam ściągać muszki, jeśli wybierzemy nietypowy.
Mam pytanie odnośnie much do wiązania- gdzie je kupujecie? Lubię, „ekstrawaganckie” muchy, ale większość takich można znaleźć jedynie
w wersji fabrycznie wiązanej. Mało tego- jeśli chodzi o te należące do klasycznej elegancji też trudno je dostać.
Wczoraj przeszukałem kilka sklepów internetowych i jeżeli już trafiłem
na jakieś muchy do samodzielnego wiązania to jednak wzory pozostawiały wiele do życzenia. Określiłbym je jako „mocno staromodne” albo „clownowe”. Zainspirowany muchą Pana Łukasza szukałem też typu diamond, ale to już w ogóle rzadkość, znalazłem może dwie. Proszę o pomoc.
Panie Jakubie,
szalonego wyboru niestety nie ma, ale nie powinno być aż tak źle jak Pan pisze. Wyszukiwarka google podpowiada wiele sklepów (jest ich z każdym rokiem coraz więcej) z akcesoriami dla eleganckich mężczyzn. Podhasłami „mucha wiązana” lub „muszka wiązana” wyskakuje ich już kilka. Niestety zdarzają się też poliestrowe, ale jedwabnych, bawełnianych i wełnianych nie brakuje.
Dzien dobry Panie Lukaszu, Jestem wlasnie w trakcie ostatnich przygotowan przedslubnych i rozgladam sie za much, poszetka i spinkami. Trafilem na Pana blok przez filmik na youtube dot. wiazania muchy 🙂 (przed zakupem chcialem sprawdzic czy podolam;))) Mam do Pana pytanie – prosbe o rade! 🙂 Kupilem kilka dni temu garnitur dwuczesciowy (bardzo ciemny granat) i koszule szyta na miare (biala z kryta plisa, kolnierzyk polwloski). kupilem tez buty – ciemno brazowe wiedenki. No i w tym momencie zaczynam zastanawiac sie nad trzema elementami: 1. Mucha 2. Poszetka 3. Spinki do koszuli Zalezy mi na tym zeby wygladac elegancko, z… Czytaj więcej »
Nie mnie pytają, ale wtrącę swoje trzy grosze. Buty sugerowałbym czarne. Na taka uroczystość spinki węzełkowe bym odpuścił i wybrał srebrne. Muchę radziłbym dobrać do swojej karnacji i włosów, czyli po prostu popatrzeć w której się lepiej wygląda.
Panie Michale, przede wszystkim nie musi Pan ulegać (kobiecej skądinąd) opinii, że mężczyzna powinien ubierać się pod sukienkę jego partnerki. Każda ze stron powinna wyglądać jak najlepiej we własnym zakresie i w ten sposób się pozytywnie wyróżniać. W związku z tym proponuję przemyśleć czy jasny róż muszki to będzie dobry wybór. Czy faktycznie będzie Pan w tym wyglądał dobrze. A warto dobrać odpowiednią muszę, bo będzie to najbardziej rzucający się w oczy element Pańskiego stroju. Co więcej polecam też nie ulegać modzie mówiącej, że pan młody powinien mieć dodatki (kamizelka, musznik, krawat itp.), których nigdy indziej by nie założył. Resztę… Czytaj więcej »
Kwiat do butonierki tylko biały. Kwiaty mają swoja symbolikę i tutaj inny kolor nie pasuje.
Mam prośbę. Mogą panowie mi polecić jakieś sklepy internetowe z tanimi wiązanymi muszkami?
Z góry dziękuje.
Panie Łukaszu,
można wiedzieć gdzie Pan kupił tą muszkę bo od dawna nigdzie nie mogę podobnej znaleźć?
Muchy można nosić do garniturów. Czarne będą bardziej formalne, więc lepiej je zostawić na szczególne okazje. A kołnierzyk półwłoski da radę, choć do muszki lepszy byłby zwykły.
Witam Panie Łukaszu chciałem zwrócić się do Pana z małą prośbą. Otóż wraz z dziewczyną i znajomymi wybieram się na sylwestra. Przyjęcie tego typu wymaga oczywiście odpowiedniego stroju i już zacząłem się zastanawiać jaki krawat by zakupić, gdy nagle wpadłem na pomysł: a może by tak muszka. I tu pojawił się niemały problem, ponieważ nigdy w życiu (no może z wyjątkiem ślubowania w szkole podstawowej ) nie miałem styczności z muchą. Pierwsze pytanie to czy muchę można założyć do garnituru ? Spotkałem się już z wieloma opiniami i sam nie wiem co o tym myśleć. Następnie, czy założenie do muchy… Czytaj więcej »
Panowie nie jestem wielbicielem krawata czy muszki a trafiłem na waszą stronę z prostego powodu ślub i nauka wiązania. Jednego byłem pewien muszka musi być wiązana nie było innej opcji poszukiwania odpowiedniej brak mi słów wręcz nie do kupienia i komentarze sprzedawców nie kupi pan weź pan ta z gumką nie poddałem się i jest jedwabna ciemnym granat sklep Vistula efekt bez porównania jeśli panowie stajecie przed wyborem bez wahania tylko wiązana zaznaczam nie jestem wielbicielem ale każdy prawdziwy mężczyzna musi umieć zawiązać krawat oraz muszkę. Dziękuję za odebraną lekcje pozdrawiam
Panie Łukaszu, dość trudno znaleźć w Internecie jedwabną, wiązaną muchę. Ponadto jestem nastolatkiem, mam 17 lat i chciałbym kupić ją w dość przystępnej cenie. Zajrzałem na Allegro.
https://allegro.pl/listing?string=Mucha%20jedwabna%20wiązana&bmatch=baseline-dict43-fas-1-2-1127
A przy okazji:
https://allegro.pl/listing?string=Krawat%20jedwabny&bmatch=baseline-dict43-fas-1-2-1127
Czy warto kupić te dodatki na Allegro? Czy rzeczywiście mogą być one jedwabne, tym bardziej w takiej cenie?
Z góry dziękuję za odpowiedź i życzę Panu wspaniałego roku 2020 przepełnionego radością, a zarazem pokojem ducha oraz sukcesami w życiu zawodowym, w prowadzeniu bloga i dbaniu o uszlachetnianie wielu mężczyzn ☺️
Panie Kacprze,
dziękuję za życzenia! I tak, na Allegro oczywiście można kupić jedwabne dodatki, również w niskich cenach. Ale zawsze trzeba uważać od kogo się kupuje. Jedwab też zresztą może być różnej jakości. Na niższą cenę może mieć wpływ też mniej staranne wykończenie.