Zegarki to jedne z bardziej charakterystycznych drobiazgów wpływających na wizerunek mężczyzny. Obecnie mierzenie czasu to tylko jedna z ich funkcji. Zdecydowanie ważniejsze jest to, czy pasują do naszego stroju i stylu. Dla mnie liczy się też to, czy mają „duszę”, a zegarki sprzed dekad zdecydowanie ją mają. Żeby jednak kupić dobry, stary zegarek, trzeba trochę o nich wiedzieć.
Nowoczesne vs. vintage
Nie wiem z czego to wynika, ale współcześnie produkowane zegarki w ogromnej większości nie podobają mi się. Są za duże, przeładowane dodatkowymi funkcjami (tzw. komplikacjami), a ich cena nie jest adekwatna do jakości. Preferuję czasomierze proste, niewielkie i klasyczne, a tych wciąż jest mało na rynku. To się pewnie niedługo zmieni, bo moda na klasykę wciąż rośnie. Póki co warto rozejrzeć się za czymś starszej daty.
Sam używam często radzieckiego zegarka Poljot odziedziczonego po moim dziadku. Nie jest on idealny, ale dla mnie ma ogromną wartość sentymentalną. Poza tym przeszedł już swoje i jego historia ma większe znaczenie niż sam wygląd. O takich zegarkach mówię, że mają duszę. Niestety nie zawsze ma się dostęp do takich pamiątek rodzinnych albo zwyczajnie pragnie się mieć kolejny zegarek na nieco inne okazje.
To jest właśnie moment, w którym zastanawiasz się nad zakupem zegarka vintage (w odróżnieniu od „retro”, czyli produkowanego dzisiaj na wzór czegoś starszego). Zaglądasz na portale aukcyjne, w witryny antykwariatów, może też chodzisz na targi staroci. Ale czego tam szukać? Na co zwrócić uwagę? Żeby tego się dowiedzieć, spotkałem się z Mateuszem Piechnikiem, właścicielem sklepu Art & Time, specjalizującego się w sprzedaży zegarków vintage. Na podstawie naszej rozmowy zebrałem pakiet szczegółów, który powinien każdemu ułatwić zakup dobrej jakości czasomierza.
<<Zobacz też: Punktualność ma znaczenie>>
Dlaczego warto?
Zacząć należy od tego czy i dlaczego warto zainteresować się zegarkami vintage. Oczywiście fakt, że mają często bardzo ładny design nie wystarczy. Jest tutaj kilka bardzo istotnych spraw (dla uściślenia dopowiem, że mówimy tu o zegarkach ze średniej półki):
Inne standardy produkcji
Pierwszą rzeczą, na którą Mateusz zwrócił mi uwagę był fakt, że zegarki produkowane kilkadziesiąt lat temu były bardzo pieczołowicie sprawdzane na każdym etapie ich produkcji. Niestety z czasem rynek poszedł w kierunku ilości, a nie jakości i obecnie nawet szwajcarskie zegarki straciły. To główny powód, dla którego stare zegarki wciąż są chętnie kupowane. One po prostu dalej działają i działać będą jeszcze długo, czego często nie można powiedzieć o ich młodszych kuzynach.
Inne style
Dla mnie bardzo ważną zaletą zegarków vintage jest ich wygląd. Kiedyś zdecydowanie modniejsze były zegarki mniejsze, o średnicy ok. 35 mm. Ich tarcze były skromniejsze i znajdowało się na nich mniej dodatkowych liczników. W porównaniu z obecną ofertą widać znaczną różnicę.
Ślady użytkowania
Do istotnych cech używanych zegarków należy zaliczyć różnego rodzaju uszczerbki. Będą to głównie rysy. Jednym słowem po prostu będzie widać, że ktoś już nosił ten zegarek (choć faktycznie czasem zdarzają się okazy w fabrycznym stanie). O możliwościach poprawy wyglądu zegarka piszę poniżej.
Cena
Nie można też zapomnieć o cenie. Ze względu na to, że są to zegarki używane i często mają już niewielkie wady, ich cena będzie znacznie niższa niż cena nowego zegarka tej samej klasy. Zdaniem Mateusza, porównując dobrze zachowany zegarek vintage z nowym (oba w tej samej cenie), w zdecydowanej większości przypadków ten wiekowy będzie jakościowo lepszy.
<<Zobacz też: Luksusowe zegarki>>
Kupując zegarek vintage – 12 kroków
Przejdźmy zatem do wyboru odpowiedniego zegarka. Poniżej znajdziesz 12 kroków, które powinieneś zrobić przed zakupem vintage’owego czasomierza na aukcji internetowej.
1. Przeznaczenie
Najpierw przemyśl do czego tobie ten zegarek. Czy ma być elegancki i dobrze chować się pod mankietem koszuli, czy może bardzie sportowy o ostrzejszym wyglądzie. Zastanów się czego po nim oczekujesz. To znacznie zawęzi obszar poszukiwań.
2. Zdjęcia
Jedną z najważniejszych kwestii są dobrej jakości zdjęcia oferowanego zegarka. Jeśli brakuje jakichś perspektyw zażądaj ich. Dzięki temu z grubsza poznasz jakość czasomierza. Liczy się wygląd koperty, dekla, mechanizmu, tarczy i koronki. Nie musimy być specjalistami, żeby te zdjęcia ocenić. Wystarczy przeszukać sieć w poszukiwaniu innych zdjęć tego modelu. Jeśli coś się nie zgadza, lepiej unikać. Szkiełkiem i paskiem nie musisz się przejmować. Łatwo je wymienić, chyba że szkiełko ma nietypowy kształt.
3. Wiek
Prawdopodobnie następnie zwrócisz uwagę na rok produkcji zegarka. To ważna cecha, ale nie najważniejsza. Wszystko zależy od tego, jak poprzedni właściciel opiekował się swoim czasomierzem. Dlatego też zegarki z lat 20. i 30. mogą być równie dobre co te z lat 60. i 70. Z drugiej strony nawet dwudziestoletni zegarek może być bardzo zniszczony, jeśli nie przechodził przeglądów i nie był regularnie czyszczony. Wiek też nie musi mieć specjalnego wpływu na cenę.
4. Rozmiar
Przechodząc do opisu aukcji należy zwrócić uwagę na rozmiary. Męskie zegarki wahają się od 20-kilku (głównie międzywojenne) do 40-kilku mm średnicy. Najbardziej uniwersalne zegarki są szerokie na ok. 35 mm. Szukaj nieco większych jeśli masz bardzo szeroki nadgarstek i nieco mniejszych gdy jest wręcz odwrotnie. Mimo wszystko kwestia rozmiaru jest jednak dość indywidualną sprawą.
5. Koperta
Koperta nadaje zegarkowi odpowiedni kształt. Musi się więc przede wszystkim podobać. To kwestia gustu czy wybierzesz kwadratową czy okrągłą. Zwróć też uwagę na to, z czego jest wykonana. Najlepsze są stalowe ze względu na trwałość i łatwość renowacji. Inne bywają pokryte chromem lub złotem, są też srebrne (rzadko i dość wrażliwe na uszkodzenia). Chrom błyszczy się bardziej od stali, ale i tak większość z nas nie odróżni ich na zdjęciach i trzeba będzie zaufać sprzedawcy. Osobną kategorię stanowią luksusowe złote zegarki.
6. Rysy i rdza
Koperty stalowe można łatwo zeszlifować i wypolerować, co w zupełności zaradzi niewielkim rysom. Natomiast w przypadku chromu potrzebne będzie nałożenie go od nowa. W przypadku niewielkich śladów rdzy (tych większych unikaj z urzędu) oceń czy jest to unikat i warto ryzykować, czy może lepiej poszukać egzemplarza bez takich wad.
7. Tarcza
Tarcza to „twarz” zegarka. Wpływa na jego ogólny wygląd równie mocno co koperta. Wykonanie prawidłowej renowacji tarczy jest trudne i kosztowne, dlatego lepiej unikać wad w tej sferze. Oryginalność elementów tarczy łatwo można ocenić porównując zdjęcia tego samego modelu z różnych aukcji. Bywa, że znajdziecie inne wskazówki, znaczniki albo nawet kolory tła. Renowacja tarczy u specjalisty to już większy koszt.
8. Komplikacje
Jakie funkcje powinien mieć zegarek? Odmierzanie czasu jest oczywiście niezbędne. Przyda się też datownik. Dodatkowe funkcje, takie jak chronograf, są rzadko używane. Poza tym, zegarki z większą liczbą komplikacji są trudniejsze w naprawie w razie uszkodzenia.
9. Mechanizm
Będziesz musiał podjąć decyzję z jakim mechanizmem chcesz mieć zegarek. Miłośnicy klasyki zazwyczaj skłaniają się ku naciągom ręcznym i automatycznym. Ten ostatni polega na tym, że zegarek sam się „nakręca” podczas noszenia dzięki ruchomemu wahnikowi. Najwygodniejsze będą zegarki z naciągiem automatycznym z dodatkową opcją nakręcania ręcznego. W przypadku zegarków vintage mechanizmy kwarcowe (czyli te na baterię) zdarzają się rzadziej. Są dokładniejsze, ale mają mniej fanów, bo ich produkcja jest znacznie łatwiejsza. Wyjątek stanowią skomplikowane i ciekawe mechanizmy hybrydowe (mechaniczno-elektryczne), jak np. słynna Bulova Accutron.
10. Fora
Czasem nie będziesz potrafił sam czegoś ocenić, a będziesz miał podejrzenia, że coś może być nie tak. Wówczas najlepiej skierować się do jednego z tematycznych for internetowych zajmujących się zegarkami. Tam z pewnością znajdziesz pomoc w tych kwestiach. Największymi polskimi forami nakierowanymi na zegarki są: China-Watches i Klub Miłośników Zegarów i Zegarków.
11. Sprzedawca
Jeśli do tego momentu wszystko wygląda dobrze, należałoby tradycyjnie zainteresować się osobą samego sprzedawcy. Z jego statystyk i opinii często możesz wiele się dowiedzieć. Lepiej unikać podejrzanych pseudo sprzedawców, nawet jeśli masz wrażenie, że trafiłeś na okazję życia. Ponadto dobrym pomysłem będzie rezygnacja z zakupów na targach staroci. Mniej doświadczonym klientom trudniej będzie ocenić ofertę na gorąco, a reklamacje często nie są tam uznawane.
12. Cena
Dopiero w tym momencie powinieneś na poważnie pochylić się nad ceną danego zegarka. Znając jego wady i zalety możesz ocenić czy zaproponowana cena jest odpowiednia. Warto też porównać ją do cen na archiwalnych aukcjach. Bardzo uogólniając tę kwestię dodam, że za 300 zł można obecnie otrzymać całkiem dobrej jakości szwajcarski zegarek. Znacznie tańsze są zegarki radzieckie, na które popyt wciąż rośnie, a jakościowo niewiele odbiegają od tych ze Szwajcarii. W porównaniu do nowych zegarków ze sklepu, vintage’owe czasomierze jawią się jako bardzo ciekawa alternatywa, oczywiście o ile kupujemy z głową.
Na koniec przygotowałem infografikę zbierającą te wszystkie kroki. Nie wahajcie się jej udostępniać!
Wasze zegarki
Jeśli mieliście okazję już kupić taki zegarek na aukcji, dajcie znać jak Wam poszło. A może mieliście szczęście i odziedziczyliście jakąś perełkę do mierzenia czasu?
Zapraszam do dyskusji!
PS Nie zapomnijcie zajrzeć na facebookowy profil sklepu Mateusza. Znajdziecie tam całe mnóstwo zdjęć przepięknych zegarków!
Ja mam po dziadku IWC (Na kopercie jeszcze nie IWC tylko International Watch Company), prawdopodobnie nieoryginalny, ale mój po dziadku i działa.
Jest podobny do tego http://www.ebay.co.uk/itm/IWC-SCHAFFHAUSEN-18K-GOLD-OLD-WATCH-1945-1960-S-HIGH-GRADE-/230972556304 tylko koperta jest żółta.
Nie zakładaj z góry, że Twój zegarek jest nieoryginalny. Zegarki z tego okresy były podrabiane dość rzadko. Najlepiej sprawdzić go u specjalisty.
Witam,
Oczywiście, w przeciwieństwie do Pańskiego Informatora, nie jestem specjalistą, ale stwierdzenie, że zegarki radzieckie nie odbiegają jakością od szwajcarskich wydaje mi się nieco na wyrost. Sam posiadam Wostok spadochroniarski- nie grzeszy on jednak dokładnością.
Pozdrawiam!
Mateusz tłumaczył mi, że zegarki nakręcane i automatyczne zawsze spóźniają się kilka sekund na dobę. Nawet szwajcarskie tak mają (oczywiście te najwyższej klasy to inna bajka). Jest różnica między radzieckimi a szwajcarskimi kilku/kilkunastu sekund na dobę, na korzyść szwajcarskich, ale i tak te ze Związku Radzieckiego wypadają całkiem nieźle w ogólnym rozrachunku. Natomiast zwykłe kwarcowe Casio może chodzić dużo dokładniej, ale to już specyfika tego rodzaju zegarków.
Przy okazji. Są blogi poświęcone w pełni zegarkom radzieckim: http://zegarkiradzieckie.blogspot.com/
Ach, gdyby to chodziło o kilka, czy kilkanaście sekund na dobę…
mam dwie Slavy (jedna tekstem w alfabecie łacińskim, druga z cyrylicą) i obie ręcznie nakręcane, spieszą się jakieś 3-4min na dobę, mają parę rysek… ale są przepiękne! Od sprawdzania dokładnej godziny mam telefon 😉
Witam! Bardzo ciekawy wpis. Sam, mimo tego, że posiadam już ponad 100 zegarków vintage, z ciekawością czytałem Pański artykuł. Zamieszczę do niego link an moim blogu, na którego zapraszam serdecznie:
http://zegarkiradzieckie.blogspot.com/
Pozdrawiam!
Dokładność zegarka mechanicznego zależy przede wszystkim od stanu mechanizmu i jego regulacji, jeśli śpieszy bądź późni zawsze o podobną wartość, wystarczy skorygować to na rukierze. Wcześniej jednak mechanizm obowiązkowo powinien zostać wyczyszczony i nasmarowany i tak co 3 lata. Wtedy różnica między szwajcarami a radzieckimi znacząco się zaciera. Samo pojecie „szwajcarski zegarek” rozumiane jest nieco nad wyrost. Obecnie słynne „swiss made” widnieje nawet na Bissettach którym bliżej do Azji. Natomiast jeśli chodzi o zegarki vintage – kiedyś była niezliczona ilość szwajcarskich marek nie kosztujących krocie, takie zegarki nosili nasi dziadkowie. Spora część tych marek nie przetrwała rewolucji kwarcowej, bądź została… Czytaj więcej »
Tak jak piszę Adam dokładność chodu zegarka to sprawa zawsze jednostkowa i zależy głównie od dbałości o mechanizm i precyzji regulacji. Staram się raczej nie używać takich uogólnień jak stwierdzenia, że np. zegarki radziecki lub szwajcarskie są lepsze od niemieckich czy amerykańskich. Wprawdzie w wywiadzie powyżej stwierdziłem, że zegarki radzieckie wcale nie muszą być gorsze od szwajcarskich, ale głównie jako zaprzeczenie utartego stwierdzenia, że zegarki szwajcarskie są najlepsze. Wynika to z problemu „szwajcarskości” zegarków obecnie sygnowanych na tarczy Swiss Made. Jeszcze w latach 50-tych i 60-tych było to zazwyczaj wyznacznikiem wysokich standardów, obecnie gdy produkcja i większość części pochodzi z… Czytaj więcej »
A ja mam zegarek, który znalazłem naście lat temu będąc w podstawówce. Obecnie mechanizm po konserwacji.
http://imageshack.us/a/img27/5285/4r4k.jpg
Jeżeli tylko werk jest sprawny, to można kupić nawet lekko podniszczony zegarek, choć nie prezentuje się dobrze na zdjęciach. Koszty renowacji to zazwyczaj ok 100-200 zł z chromowaniem/polerowaniem, ew. malowaniem blatu i wskazówek i wymianą szkiełka/pleksy.
Czolem,
pytanie tylko, czy metke vintage mozemy stosowac zamiennie z przymiotnikiem 'stare’. Imho vintage musi byc jednoczesnie najwyzszej jakosci. Czyli 30 letnia Omega ma szanse byc vintage, ale Poljot ? To byl szmelc nawet jak byl nowy. Bez obrazy, sam mialem pare rosyjskich czasomierzy i nigdy bym ich nie nazwal porzadnymi zegarkami:-)
pozdrowienia
A ja się z tym nie zgadzam! Jeśli taki Pańskim zdaniem zwykły Poljot to szmelc… to jakim prawem i dlaczego pracuje i służy ludziem przec 20,30 a czasem nawet 40 lat nieprzerwanie!
Doskonałym tego przykładem jest pamiątkowy Poljot z dedykacją służący przez 40 lat jednemu z członków mojej rodziny:
http://zegarkiradzieckie.blogspot.com/2013/08/poljot-dyrektora-czyli-dalszy-ciag.html
a dlatego sluzy Panskiemu komus tam ze to sa de facto zegarki szwajcarskie-szanowny Panie,robione przez ruskich na szwajcarskiej licencji co bylo skrzetnie ukrywane wszem i wobec podobnie jak to ze Lada nie jest ruskim autem tylko Fiatem.Jeden ruski ktorego znam opowiadal mi czesto o”ich Ladzie”i denerwowal mnie tym okropnie.Az ktoregos dnia postanowilem mu powiedziec jak wyglada prawda na ten temat.Przy okazji wyjasnilem mu tez co to jest Zyguli 124 oraz Zaporozec a takze sprawe Lady Samary zaprojektowanej design’ersko przez Renault/Porsche.Tak sie przedstawia prawda.Soviety byly i sa krajem wielkiego oszustwa.Sam widzialem na MTP w Poznaniu w ruskim pawilonie fajny motocykl.Gdy otworzylismy… Czytaj więcej »
Ja z kolei jestem dumnym posiadaczem Tissota Antimagnetique, którego odziedziczyłem po dziadku. Czasem się późni, czasem śpieszy, wizualnie nie jest to igła, jednak jego wartość sentymentalna jest dla mnie ogromna!
Zapraszam do lektury historii, która może sie przytrafić kazdemu z NAS – kolekcjonerów, zbieraczy bądź fascynatów starych zegarków.
http://zegarkiradzieckie.blogspot.com/2013/12/sentymentalna-rakieta.html
..taaa,autorze-„radziecki zegarek”marki”Poljot”ma rzeczywiscie dusze a moze raczej d..e i to byc moze nawet samego Ljenina.Tylko zaraz-przeciez on chyba nie mial duszy a raczej w nia nie wierzyl.Poza tym warto wiedziec ze ruscy mieli po wojnie wiele kompleksow.Jednym z nich byl kompleks zegarkowy,(mogl bym w ytym miejscu opowiedziec woele anegdot z tym zwiazanych polegajacych na prawdzie jak to „zolneirz radziecki zdobywal zegarki w Polsce itp),dlatego pewnie zakupili od Szwajcarow cale linie produkcyjne oraz licencje i robili masowo „czasy”m.in.te o nazwie”Poljot,Rakieta,itd.Wszystkie pod zmienionymi nazwami tak jak np:Lada czyli Fiat.Wszystko po to zeby narod,przede wszystkim nie wiedzial ale swiat tez ze sami niczego… Czytaj więcej »
Zdecydowanie preferuje zegarki duze o srednicy minimum 38-40 mm.Wygladaja super na rece mezczyzny gdy sa plaskie.Te male 35 mm to raczej dla mlodziezy sie nadaja.
Nie zmieni to faktu że zegarki radzieckie są wytrzymalsze od tych powstających obecnie, w kapitalistycznych warunkach.
Rodina automat, dla leniwych pasjonatów vintage 😛
http://zegarkiradzieckie.blogspot.com/2014/02/rodina-czyli-pierwszy-automat-od-kirowa.html
Zegarki Vintage są z pewnością bardziej „stylowe” i posiadają większą klasę niż wersje nowoczesne. Jednak co osoba to opinia więc każdy ma prawo wybrać jak mu się podoba.
Otoz to…
Mógłby ktoś podać strony sklepów profiles sprzedających tak fajne zegarki jak PIechnik? zainteresowałem się tematem i chętnie poszukałbym czegoś co będzie mi odpowiadał 🙂
witam , koledzy moze ktos z Was naprowadzi mnie na adres strony kupno w eBay temat zegarki uzywane typu : bulova,benrus,gruen,hamilton i.t.p. …z gory dziekuje .
Kiedys myslalem nad zakupem starego zegarka ale zegarki tego typu sa dosc problematyczne jesli kupujemy cos taniego (czyli do kilku tys.). Wymagaja duzo zabiegow i nadzwyczajnej troski. Częstsza wymiana smarow, korekcja godziny itd. Dlatego lepiej kupic droższy zegarek renomowanej marki. Po za tym trzeba też zastanowic się nad faktem czy pasuje nam noszenie rzeczy po martwych ludziach;)
Ulegam czarowi zegarkow vintage, ktore w swojej formie i tresci stanowia niedoscigniony wzor dla ich wspolczesnych odpowiednikow, zegarek vintage nie dosc ze nosi w sobie czesto wielodekadowa historie, to jeszcze posiada to swoiste COS co wywoluje gleboka nostalgie za dawnymi czasami. Od paru dni posiadam piekna odrestaurowana Adriatice Worldchampion extra 21 jewels z lat 50-zakup od znanego od lat zegarmistrza z 3 letnia gwarancja serwisowa, idac za ciosem kupilem pieknego Poljota kwarc, kostka, z oryginalna jeszcze w cyrylicy stalowa bransoleta-lata 80, zegarek choc na baterie urzeka swoim wykonaniem i jakoscia mechanizmu kwarcowego. Obecnie sciagam z OLX 17 kamieniowa Rakiete na… Czytaj więcej »
Super, genialny, fantastyczny i bardzo pożyteczny wpis! 🙂 Mam przeczucie, że uratuje wielu ludzi przed popełnieniem błędu i będą Ci wdzięczni!
Zapraszam do odwiedzin mojego bloga o zegarkach 🙂 https://jakizegartakiczas.wordpress.com 🙂
Pozdrawiam serdecznie!
Świetny wpis 🙂
Dzięki!
A ktoś może kojarzy markę Jordan Kerr? Nie wiem czy jest sprawdzona, a kilka modeli od nich mi się podoba i nie są drogie.
Ja noszę już od 2 lat zegarek od nich i jest spoko, nie chciałem wydawać fortuny, a jednak nie wyobrażam sobie nie mieć zegarka w ogóle.