Zbliża się jedna z najhuczniejszych zabaw w roku – Sylwester. Co zrobić, żeby tym razem miała wyjątkowy charakter? Może urządzić ją w klimacie jazzowych standardów lat trzydziestych? W tym wyjątkowym okresie kariery rozpoczynało wielu wybitnych muzyków, a liczne utwory stały się wręcz nieśmiertelne i do dzisiaj są często odświeżane. Zapraszam Was już teraz w tę muzyczną podróż w czasie!
Tym razem rozpisywać się nie zamierzam. To czysto muzyczny wpis. Zebrałem dla Was 25 utworów (ok. 1,5 h), o których nie można zapomnieć mówiąc o muzyce lat trzydziestych. Uszeregowałem je mniej więcej od tych bardziej skocznych do nastrojowych. W końcu tak właśnie rozwijają się zabawy, nieprawdaż? To oczywiście tylko subiektywny wybór i lista nie jest zamknięta. Jeśli macie ochotę, dodawajcie własne propozycje w komentarzach.
Oprócz tego, że wszystkie utwory znajdziecie poniżej, z listy utworzyłem palylistę na YouTube. Znajdziecie ją tutaj – Najlepsze utwory jazzowe lat 30-tych. Niestety odbiór psują pojawiające się od czasu do czasu reklamy filmowe, ale na to już nie ma rady. Zakładając, że dla wielu z Was niektórzy wykonawcy mogą być zupełnie nieznani, dołączam podstawowe informacje na ich temat.
Lista przebojów lat trzydziestych
Glenn Miller – In The Mood
Glen Miller 1904-1944, puzonista, lider big bandu. Od 1938 roku był jednym z najpopularniejszych muzyków. Zaginął w trudnych do wyjaśnienia okolicznościach nad kanałem La Manche.
Duke Ellington – It don’t mean a thing
Duke Ellington 1899-1974, pianista, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych. Otrzymał przydomek „Książę” („Duke”) ze względu na wyjątkowo dobre wychowanie, jakie otrzymał w domu.
Benny Goodman Orchestra – Sing Sing Sing
Benny Goodman 1909-1986, klarnecista jazzowy, zwany „Królem Jazzu”. Co ciekawe był synem krawca z Warszawy.
Joe Turner i Pete Johnson – Roll 'Em Pete
Pete Johnson 1904-1967, pianista boogie-woogie i jazzowy. Big Joe Turner 1911-1985, wokalista bluesowy. Grali razem przez 12 lat.
Artie Shaw – Begin the Beguine
Artie Shaw 1910-2004, klarnecista jazzowy. Jako pierwszy biały lider grupy podjął współpracę z czarnoskórą wokalistką, Billie Holiday.
Ella Fitzgerald – A-Tisket, A-Tasket
Ella Fitzgerald 1917-1996, wokalistka jazzowa, nazywana „Pierwszą Damą Piosenki”. Uznawana za jedną z najwybitniejszych śpiewaczek tego gatunku.
Benny Goodman – Don’t Be That Way
Tommy Dorsey – Boogie Woogie
Tommy Dorsey 1905-1956, puzonista. Stworzył jedną z najpopularniejszych amerykańskich orkiestr jazzowych.
Art Tatum – Tea for Two
Art Tatum 1909-1956, pianista jazzowy. Uczył się grać ze słuchu. Już w wieku 6 lat wykonywał sam utwory przeznaczone dla duetów. Później preferował grę solową, gdyż niewielu muzyków było w stanie za nim nadążyć i sprostać jego technicznym wymaganiom.
Ted Weems – Heartaches
Ted Weems 1901-1963, muzyk, lider zespołu.
Woody Herman – Woodchopper’s Ball
Woody Herman 1913-1987, klarnecista i saksofonista jazzowy. Był jednym z najpopularniejszych liderów lat trzydziestych.
Adam Aston Henryk Wars – Panie Janie
Adam Aston 1902-1993, polski piosenkarz i aktor żydowskiego pochodzenia. Jeden z najpopularniejszych artystów w międzywojennej Polsce. Muzykę do powyższego utworu napisał Henryk Wars.
Louis Armstrong – I’m in the Mood for Love
Louis Armstrong 1901-1971, trębacz i wokalista jazzowy. Wprowadził do jazzu śpiew scatem. Znacznie później zasłynął wykonaniem piosenki „What a Wonderfull World”.
Fred Astaire – Cheek To Cheek
Fred Astaire 1899-1987, tancerz, aktor, wokalista. Miał wielki wpływ na musical filmowy. Słynął też z bardzo eleganckiej prezencji.
Glenn Miller – Moonlight Serenade
Cab Calloway – Minnie the Moocher
Cab Calloway 1907-1994, wokalista i kompozytor jazzowy. Śpiewał między innymi w Cotton Club. Powyższy utwór jest zdecydowanie jego najsłynniejszym.
Glenn Miller – Over The Rainbow
Frank Sinatra – All or Nothing at All
Frank Sinatra 1915-1998, piosenkarz i aktor. Uznawany z jednego z najlepszych wokalistów wszech czasów.
Ethel Waters – Stormy Weather
Ethel Waters 1896-1977, wokalistka jazzowa i bluesowa, aktorka.
Bunny Berigan – I Can’t Get Started
Bunny Berigan 1908-1942, trębacz jazzowy. Jego błyskotliwą karierę przerwała śmierć spowodowana marskością wątroby.
Ink Spots – If I Didn’t Care
Ink Spots powstały w 1931 roku zespół muzyczny, bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. Mieli wielki wpływ na rozwój R&B oraz Rock & Roll’a .
Bing Crosby – Pennies From Heaven
Bing Crosby 1903-1977, wokalista i aktor. Jeden z najpopularniejszych amerykańskich śpiewaków XX wieku.
Billie Holiday – Strange fruit
Billie Holiday 1915-1959, wokalistka jazzowa. Śpiewała u boku najlepszych muzyków jazzowych jej czasów.
Libby Holman – Body And Soul
Libby Holman 1904-1971, aktorka i piosenkarka.
Larry Clinton – Deep Purple
Larry Clinton 1909-1985, trębacz i lider zespołu.
Gdyby powyższa lista nie zaspokajała Waszych potrzeb muzycznych, tutaj znajdziecie listę 100 najlepszych utworów z tej dekady, niestety już bez linków do wykonań. Pamiętajcie też, że możecie podawać Wasze propozycje w komentarzach. A gdybyście chcieli podyskutować o gustach muzycznych z innymi czytelnikami Czasu Gentlemanów, zapraszam do odpowiedniego wątku w Klubie.
Pozostaje mi tylko życzyć Wam doskonałej zabawy!
Nie przegap żadnego wpisu! Zapisz się na newsletter.
Dzięki za utwory. Ciekawe czy uda mi się namówić towarzystwo do puszczenia czegoś z tej listy.
Zrobiłem playlistę na Spotify, jeżeli ktoś potrzebuje. Brakuje tylko 3 utworów: 'Panie Janie’, 'Body adn Soul’ oraz 'Deep purple’.
http://open.spotify.com/user/1166621858/playlist/7LMr2FUvKWpt0SDP3j7esK
Oj zgodzi się 😀 właśnie po to tu wszedłem 😛
Polecam poniższe kanały na YouTube. Mnóstwo świetnej muzyki rozrywkowej z lat 20., 30. i 40., prosto z oryginalnych płyt 78-obrotowych.
http://www.youtube.com/user/240252
http://www.youtube.com/user/phonomono78s
http://www.youtube.com/user/Leotaurus1975
http://www.youtube.com/user/Deutschlandsender
http://www.youtube.com/channel/UCR5XxK0B26jbOqqSdxb1htw
http://www.youtube.com/channel/UCOxeZXpxEcYWahG6ipvtYrQ
http://www.youtube.com/channel/UClXaWRq-cycKeWo1kDQigzw
http://www.youtube.com/channel/UCv0QX_gNU7ANhikgBv3GWFA
„In the mood” to jeden z najlepszych utworów, jakie słyszałam w całym swoim życiu 🙂
Odnośnie reklam w ogóle, a przed filmami na youtube w szczególności, polecam zainstalowanie w przeglądarce aplikacji AdBlock (jest dla Chrome i pewnie dla Firefox też). Pewne i całkowite pozbycie się problemu reklam, bannerów i innych śmieci uprzykrzających życie. 🙂
A zestawienie utworów miodzio :].
Nie jestem zwolennikiem takich tricków. Reklamy banerowe to jeden ze sposobów utrzymywania serwisów internetowych.
Każdy utwór na liście jest wspaniały.
A wszystkim zainteresowanym serdecznie polecam stronę: http://www.jazzradio.com
Bardzo sympatyczne radio internetowe z całą gamą podgatunków jazzu i nie tylko 🙂
Znalazłem coś takiego na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Rf55gHK48VQ
Mnie osobiście to porywa 🙂
Jazz już był, chyba pora w tym roku przygotować materiał o klasycznym Rock & Rollu.
Fajny kawałek.
ja na koniec imprezy polecam taki miły kawałek: https://www.youtube.com/watch?v=lSBrn6wTZSA
Szkoda, że Autor zamieścił odnośniki do filmików, które często – prawdopodobnie – wrzucane były z naruszenie praw autorskich (łatwo to zbadać, gdyż na prywatnych kanałach raczej nie mogą pojawiać się oficjalne piosenki i wykonania znanych artystów). Mimo powszechności takich praktyk, trochę nie pasuje do poprzeczki, którą stawiają teksty publikowane na Blogu.
YouTube ma swoją politykę dbania o prawa autorskie i działa bardzo prężnie, a niekiedy nawet nadgorliwie, w obronie wytwórni muzycznych. Dodatkowo jego polityka zezwala na dowolne udostępnianie materiałów, które takie udostępnianie mają odblokowane. Nie mam niestety możliwości sprawdzania czy publikowane utwory zostały umieszczone na YouTube za porozumieniem stron, czy wytwórnia na to pozwala itd. To jest zadanie YouTube. Często jest tak, że ten serwis toleruje publikację rożnych treści, do których właściciel kanału nie ma pełnych praw, ale blokowana jest wówczas możliwość zarabiania na tych materiałach. Rzecz jasna mógłbym po prostu zrobić listę utworów, żeby każdy sobie sam ich szukał. Ale… Czytaj więcej »