Dbanie o obuwie to nie tylko kremy, pasty, woski i prawidła, to także łyżki do butów. Z jednej strony ułatwiają one założenie buta na stopę, ale też chronią tylną część cholewki przed zgnieceniem podczas przypadkowego nadepnięcia. Najpopularniejsze są łyżki z metalu i plastiku, ale angielska nazwa tego gadżetu zdradza pierwotny surowiec, z jakiego były zrobione: ang. „shoehorn” luźno można przetłumaczyć na „róg do butów”.Czas-Gentlemanow---shuehorn

Pierwsze łyżki do butów powstawały już w późnym średniowieczu. Oryginalnie wytwarzano je ze zwierzęcych rogów albo z kopyt. Były jednak produkowane również z kości słoniowej, muszli, srebra, a nawet szkła i papieru. Nierzadko były małymi dziełami sztuki, pieczołowicie ozdabiane i grawerowane. Najwybitniejsi producenci zapisali się na kartach historii.

Powyższy produkt ma niestety bardzo ubogi opis:
„Having the antler handle this shoehorn gives a solid feel to the user as well as being a very decorative item.”
[Wolne tłumaczenie: uchwyt z poroża umożliwia pewny chwyt łyżki, a także czyni z niej przedmiot bardzo dekoracyjny.]

Co ciekawe producent umożliwia wybór odcienia łyżki, a nawet umieszczenie na niej własnego grawerunku.

Rozmiar: 40mm na 305mm

Producent: Abbeyhorn

Podobną łyżkę z rogu można znaleźć między innymi tutaj:

Tak, jak zazwyczaj surowiec ma spore znaczenie, tak jednak tutaj wydaje mi się, że łyżka z metalu lub nawet z plastiku może służyć bardzo podobnie do powyższej. Jedynie możemy nie chcieć jej wywieszać w najbardziej widocznym miejscu. Zgodzicie się?
Korzystacie z łyżek do butów?

Zdjęcie i opis produktu pochodzą ze strony producenta.

PS W treści zostały umieszczone linki na zasadach komercyjnych. W niektórych wypadkach otrzymam prowizję w razie dokonania zakupu poprzez link zamieszczony w artykule. Dzięki!