Uprawianie sportu każdemu wychodzi na zdrowie, nawet gentlemanowi. Można oczywiście biegać, grać w piłkę nożną albo wyciskać ciężary na siłowni. Można jednak wybrać też coś bardziej klasycznego i stylowego. Świetnym przykładem takiej dyscypliny sportowej jest łucznictwo. Lada moment opowiem o nim więcej na blogu, więc ten „gadżet” możecie uznać za zapowiedź nadchodzącego tematu.

Łuk typu hunterTo, że właśnie trwają ostatnie prace nad materiałem o łucznictwie tradycyjnym, nie jest jedynym powodem, dla którego sięgnąłem po taki, a nie inny produkt. Ostatnio uznałem, że dobierane przeze mnie przedmioty do serii Gadżety Gentlemana nie oddają moich faktycznych preferencji, a tak się składa, że bardzo cenię sobie rzemiosło. Często przedmioty dość mało użyteczne, a wykonane tradycyjnymi metodami przez specjalistów w niemal zapomnianym fachu, są dla mnie o wiele bardziej pociągające, niż zaawansowana technologicznie i przydatna na co dzień rzecz.

Mam na oku kilka takich przedmiotów, które mogą Was zaskoczyć. Przede wszystkim tym, że są jeszcze produkowane i ktoś jest gotów je kupić. Postanowiłem jednak zacząć od czegoś, co mocno wiąże się (raczej zwiąże) z tematyką poruszaną na blogu. Łucznictwem sam jeszcze się nie zajmuję, ale po ostatniej wizycie na turnieju łuczniczym i spotkaniu z miłośnikami tego sportu bardzo chcę spróbować.

Dziś prezentuję Wam podstawowy łuk, jaki może wybrać dla siebie osoba rozpoczynająca swoją przygodę z łucznictwem tradycyjnym. Jest oczywiście wykonany z naturalnych materiałów. Wyprodukowany przez Adama Bisoka z Jaworza Dolnego (firma Łukbis).

<<Zobacz też: Polo – sport królów>>

Opis ze strony producenta Łukbis:

Wszystkie produkowane przez nas łuki są wytarzane metodą klejenia warstwowego drewna, włókien szklanych i węglowych przy czym włókna węglowe są stosowane głównie w łukach sportowych i wyczynowych.

Modele tradycyjne nie są kopiami historycznymi łuków średniowiecznych, są oczywiście na nich wzorowane ale wykonane metodą nowoczesną znacznie doskonalszą od starych technik. Takie łuki noszą nazwę – płaskie (ang. flat bow) Łuki wykonane w ten sposób są bardzo sprężyste dynamiczne i pozbawione efektu układania się za cięciwą, a co za tym idzie bardzo trwałe.

Wieloletnie doświadczenie i wiele prób doprowadziło do uzyskania optymalnych kształtów i parametrów naszych wyrobów. Do produkcji używamy drewna jesionu, wiązu i jawora pierwszej jakości o specjalnym usłojeniu i sezonowanego w sposób naturalny.”

Opis ze sklepu:

„Łuk typu hunter.
Idealnie nadaje się dla początkujących i średniozaawansowanych łuczników.
Okno w majdanie umożliwia zamontowanie podstawki pod strzałę.
Wersja dla prawo ręcznych.
Przystępna cena.

Długość: 62″ (ok.157cm)
Siła naciągu:8-18kg
Dostępne w sklepie:
62″ 38# 17kg (ciemny majdan)”

Tradycyjny Łuk Diana II Artemis możesz znaleźć między innymi tutaj:

Czy są wśród nas osoby strzelające z łuku? Jeśli tak, odezwijcie się w komentarzach! Napiszcie z czego strzelacie.

Zdjęcie i opis produktu pochodzą ze strony sprzedawcy.