Te lampy automatycznie kojarzą się z międzywojennymi gabinetami gentlemanów, biurami dyrektorów oraz starymi bibliotekami. Niejeden z Was pewnie zastanawiał się czy właśnie takiej nie postawić sobie na biurku. Powinna Was zatem zainteresować ich ponad stuletnia historia.

Emeralite - lampa bankiera

Gabinet i biuro to dwa niezwykle ważne miejsca dla każdego gentlemana. W biurze spędza się większość dnia pracy, a nawet przyjmuje kontrahentów. Z kolei w gabinecie załatwia się prywatne sprawy, często dokształca albo zwyczajnie relaksuje. Muszą one zatem być urządzone praktycznie, ale też estetycznie. Kiedy dochodzimy do wyboru lampy na biurko, lampa bankiera może się okazać świetnym wyborem. Jest doskonale przemyślana, ma dość długą historię, a ponadto jest po prostu kultowa.

Emeralite

Oryginalna Emeralite

Oryginalna Emeralite

Historia tych lamp rozpoczęła się dokładnie 11 maja 1909 roku dzięki Harrisonowi D. McFaddinowi. To właśnie tego dnia opatentował on swój projekt, który na stałe zmienił wyobrażenie o idealnej lampce na biurko. Lampy te nazywały się Emeralite, ale w potocznym języku nazwę tę wyparła „banker’s lamp”, czyli lampa bankiera. Lampy te były produkowane pod tą nazwą niestety tylko do końca lat 50-tych. Obecnie w sklepach znajdziemy jedynie inspiracje, a oryginalnych lamp trzeba będzie szukać w antykwariatach.

Lampy Emeralite swoją nazwą nawiązywały do szmaragdowego koloru ich klosza (białe szkło było pokrywane warstwą zielonego). Był to bardzo przemyślany wybór projektanta, ponieważ zieleń działa kojąco dla naszych oczu i wspiera umysł przy długiej pracy. Klosz opadał szybko po bokach i z tyłu, natomiast od frontu był nieco wyciągnięty w kierunku użytkownika. Co ciekawe, choć jest to produkt amerykański, same klosze były produkowane niedaleko od nas, na Morawach w Rapotínie, w fabryce J. Schreibera i Neffena.

Oryginalna Emeralite miała jedno ruchome ramię, dzięki czemu można było ją ustawić w dogodnej pozycji. Z tego względu wymagała ciężkiej podstawki, której nadawano kwadratowy kształt. Niektóre egzemplarze były dodatkowo ozdobione szmaragdem. Innym rozpoznawalnym elementem jest łańcuszek służący do zapalania lampki. Trzeba przyznać, że dodaje on całości bardzo dużo uroku!

Opis sprzedawcy

Brak

Producent: Ledu
Tradycyjną lampę bankierą można nabyć między innymi tutaj:

Lampa Anglepoise

Lampa Anglepoise

Lampa Anglepoise

Jednak lampa bankiera nie jest jedynym klasycznym wyborem. Wbrew pozorom należy do nich też lampa „Anglepoise”, która została zaprojektowana w 1932 roku przez George’a Carwardine’a, projektanta samochodów, który pewnego dnia wpadł na pomysł wykonania konstrukcji naśladującej ludzkie ramię. Ten model jest niezwykle praktyczny i wygląda bardzo nowocześnie, choć ma ponad 80 lat! Zna ktoś polską nazwę tej lampy?

Zdjęcie produktu pochodzi ze strony sprzedawcy.

Źródło: www.emeralite.com