Piękno wyrobów skórzanych polega na tym, że nawet gdy są już w opłakanym stanie, można im łatwo przywrócić świetność. Moja torba na ramię wyglądała już bardzo źle, ale szereg zabiegów pozwolił mi doprowadzić ją do pierwotnego stanu. Poniżej możecie zobaczyć efekt mojej renowacji i dokładny opis jak to zrobić samemu.

Renowacja torby skórzanej

Nie wyrzucaj, naprawiaj!

Nie lubię traktować moich rzeczy zbyt delikatnie. Uważam, że przedmioty użytkowe powinny być używane w pełni. Tak właśnie było z tą torbą. Ciągłe obawy, że gdzieś się przetrze czy zabrudzi, były mi obce. Kładłem ją na ziemi czy to w pomieszczeniach, czy na dworze. Wypychałem po brzegi, nawet zakupami. Zdarzyło się nawet, że mój kubek termiczny z kawą wylał zawartość do środka. Niemniej nigdy nie zamierzałem jej zniszczyć i wyrzucić. W mojej filozofii przedmioty się naprawia.

Mimo wszystko teraz uważam, że zdecydowanie zbyt długo zwlekałem z odświeżeniem tej torby. Była już mocno przetarta, straciła kolor, a w wielu miejscach straszyły głębsze rysy. Jednak poza tym była w świetnym stanie. Podszewka nie była nigdzie rozdarta, gruba skóra nie miała nigdzie głębokich spękań, a cała torba nadal trzymała dobry kształt. Wszystko więc wskazywało na to, że solidna renowacja przywróci jej dawny blask.

W końcu znalazłem kilka wolnych godzin i usiadłem do pracy. Uprzedzając fakty zobaczcie jaki efekt osiągnąłem.

torba-5

torba-3

torba-4

torba-6

torba-7

torba2

 

W tym wpisie, chciałbym Was zachęcić do naprawy własnych przedmiotów ze skóry: pasków od spodni czy od zegarków, portfeli, wizytowników, tapicerki, plecaków czy właśnie toreb. Nie koniecznie musicie za to płacić specjaliście. Jednorazowa inwestycja w odpowiednie środki powinna wystarczyć na długi czas i wiele przedmiotów.

Poniżej znajdziecie szczegółowy poradnik jak to zrobić samemu. Do wyboru macie wersję video z mojego kanału na YouTube albo standardowy artykuł ze zdjęciami.

Przygotowanie

Zacznę od tego, że kiedyś zastanawiałem się czy można taką torbę naprawić pastą Kiwi albo profesjonalnym kremem do skór, ale doświadczenie innych osób uczy, że te rozwiązania są bardzo wadliwe. Przede wszystkim te środki mogą później zafarbować ubranie, a takie zabrudzenia będą już bardzo trudne do usunięcia. Nie ryzykowałem więc i chwyciłem za produkty przeznaczone tylko do mojego celu.

Moja gruntowna renowacja torby składała się z czterech etapów. Po pierwsze mycie, do którego potrzebowałem mydła do skór (ewentualnie może być inny środek do mycia i odtłuszczania skóry), gąbki, miski z ciepłą wodą i czystego ręcznika. Później naprawiałem największe rysy i spękania na skórze kremem do renowacji. Całość torby pokryłem balsamem koloryzującym. Na koniec kremem regenerującym, żeby nadać wrażliwym miejscom elastyczności i uchronić je od spękań w przyszłości.

Do nakładania wszystkich środków potrzebowałem, czystych bawełnianych szmatek. Przydała się też folia do ochrony palca przed zafarbowaniem (choć zdecydowanie lepsze byłyby rękawiczki gumowe) i pędzelek/szczoteczka do nakładania kremu w głąb szwów.

<<Zobacz też: Jak dbać o męskie ubranie – 12 rad z lat dwudziestych XX w.>>

Pacjent przed zabiegiem.

Wysłużony pacjent przed zabiegiem.

Mycie

Zaczynamy od zupełnego opróżnienia torby i, jeśli można to zrobić, zdjęcia paska. U mnie niestety nie było takiej możliwości. Gąbką nakładamy pierwszą warstwę mydła na całą skórę. Lekko szorujemy do uzyskania piany. Chcemy oczyścić i odtłuścić torbę. Następnie wypłukujemy brud z gąbki i nakładamy drugą warstwę piany. Przy brudniejszej skórze, czynność powtarzamy jeszcze raz.

Na koniec wilgotnym ręcznikiem maczanym w ciepłej wodzie ścieramy cały nadmiar mydła. Należy uważać, żeby ręcznik nie był zbyt mokry, bo później za długo będzie trzeba czekać aż skóra wyschnie. Torbę można delikatnie osuszyć bawełnianą szmatką.

Mycie torby skórzanej

Pocieramy, żeby uzyskać pianę.

Usuwanie rys i zadrapań

Przed renowacją koloru, trzeba zadbać o naprawę wszystkich większych uszczerbków na skórze. Służy do tego krem do renowacji skór na zadrapania. Stosujemy go miejscowo w niewielkich ilościach. Lepiej nałożyć go dwa razy, niż raz, ale z tym przesadzić. Nakładamy go poprzez bawełnianą szmatkę nawiniętą na palec. Trzeba pamiętać, żeby tkaninę nawinąć bez zmarszczek, bo w nich później zostawałby nadmiar środka.

Po nałożeniu kremu na wszystkie rysy, czekamy 10 minut i polerujemy. Polerowanie na każdym etapie jest kluczowe do tego, żeby torba później nie zafarbowała ubrania.

Naprawa spękań w torbie skórzanej.

Nakładamy bardzo małe ilości kremu.

Naprawa zadrapań w torbie skórzanej.

Krem stosujemy miejscowo.

Renowacja koloru

Kiedy torba jest już umyta, a największe uszczerbki naprawione, można się zabrać za nałożenie balsamu koloryzującego na całość. W przypadku toreb o bardziej skomplikowanym kształcie będzie to sporo pracy i nie unikniemy pobrudzenia sobie rąk, ale wbrew pozorom nie jest aż taka trudna praca.

Balsam nakładamy również niewielkimi warstwami przy użyciu bawełnianej szmatki. Mocno koloryzuje i raczej nie będzie potrzeby poprawiania. Większej filozofii tutaj nie ma. Po nałożeniu czekamy 15 minut i polerujemy.

Renowacja koloru w torbie skórzanej.

Balsam koloryzujący stosujemy na całość.

Regeneracja skóry

Na koniec pozostało tylko zabezpieczenie skóry na przyszłość. Należy ją dobrze nawilżyć i odżywić zwłaszcza w miejscach, które najbardziej pracują, żeby nie pękała i była mniej podatna na obtarcia. Zatem krem nakładamy na miejsca narażone na uszkodzenia i szwy. Jak zwykle robimy to poprzez bawełnianą szmatkę naciągniętą na palec. Nakładamy cieniutkie warstwy. Do nakładania kremu na szwy przyda się mała szczoteczka lub pędzelek.

W tym wypadku należy krem polerować zaraz po aplikacji gdyż zawarty w nim rozpuszczalnik paruje. Natomiast sam specyfik potrzebuje 15 minut, żeby wyschnąć.

Regeneracja skóry licowej

Odżywiamy pracujące miejsca.

Bawełniana szmatka do polerowania

Polerujemy dopóki na szmatce nie ma śladu po kremach.

Efekt

I voilà! Torba jest już naprawiona. Całość prac zajęła ze 2-3 godziny wraz ze schnięciem na różnych etapach. Od teraz wystarczy na bieżąco pielęgnować ją kremem uniwersalnym do skór. Jak zwykle kilka godzin pracy raz na jakiś czas, zapewnia w dłuższej perspektywie bardzo łatwe odświeżanie.

Pozostaje mi tylko życzyć Wam równie udanych prób przywrócenia do żywych Waszych ulubionych przedmiotów skórzanych!

Dla zainteresowanych

Produkty użyte podczas renowacji:

Podziękowania za nieocenioną pomoc przy powstawaniu tego wpisu należą się Multirenowacja.pl!

Odnowiona czarna torba skórzana

Efekt końcowy – przód

Odnowiona czarna torba skórzana

Efekt końcowy – tył

PS W treści zostały umieszczone linki na zasadach komercyjnych. W niektórych wypadkach otrzymam prowizję w razie dokonania zakupu poprzez link zamieszczony w artykule. Dzięki!