Niemal każda kobieta uwielbia kwiaty. Co innego my sami. Niewiele jest miejsc, w których mężczyzna czuje się równie zagubiony, jak w kwiaciarni. Dlatego warto raz a dobrze poukładać sobie podstawową wiedzę na temat kwiatów i móc pozytywnie zaskakiwać swoją damę.

Wizyta w kwiaciarni

Wpis powstał we współpracy z kwiaciarnią internetową Euroflorist

Od wieków przyjęte jest, że mężczyźni okazują względy kobietom obdarowując je kwiatami. Dlatego też zdążyliśmy wypracować sobie szereg zasad dotyczących tej sfery relacji damsko męskich. Kupowanie kwiatów nie ogranicza się bowiem do wyboru liczby czerwonych róż. Kwiatów i kolorów jest znacznie więcej!

To małe vademecum rozpocznę od ciekawostek historycznych, czyli międzywojennych obyczajów związanych z kwiatami. Następnie opowiem jakie rodzaje kwiatów i ich kolory będą dobre na daną okazję. Przyda się to Wam nie tylko na zbliżające się Walentynki czy Dzień Kobiet, ale też na każdy inny moment w życiu.

<<Zobacz też: Perfekcyjny prezent dla kobiety z klasą>>

Czasy posłańców

W dawnych czasach, wśród elit społecznych, panował zwyczaj przesyłania kwiatów swojej wybrance poprzez posłańca. Do takiego bukietu załączało się bilet wizytowy lub mały liścik. Posłaniec musiał być wydelegowany jak najwcześniej, żeby dama już z samego rana mogła się cieszyć widokiem kwiatów.

Wysyłano je na niemal wszystkie okazje. Posłaniec był niezwykle przydatny, kiedy nie można było osobiście stawić się na miejscu. Niemniej gentlemani pragnący zrobić dobre wrażenie składali nieco później osobistą wizytę. Kwiaty były w tym wypadku zapowiedzią ich przybycia.

W bardziej zamożnych środowiskach panował zwyczaj posyłania narzeczonej bukietu kwiatów codziennie, aż do dnia ślubu. Obyczaj nakazywał, żeby kwiaty były z początku białe, symbolizując czystość tej miłości. Z czasem jednak ciemniały, aż w dniu ślubu wysyłano bukiet krwisto czerwony odzwierciedlający płomienne uczucie narzeczonego. Była to jednak kosztowna tradycja i już w dwudziestoleciu międzywojennym rzadko ją stosowano.

Mowa kwiatów

Powyższe zwyczaje nieco już wyblakły w naszej pamięci. Z pewnością mało kto zdecyduje się na wręczanie codziennie nowego bukietu swojej narzeczonej. Z kwiatowych posłańców korzystamy natomiast coraz chętniej, gdyż usługi te są coraz bardziej dostępne i robią wielkie wrażenie na obdarowanej (o tym napiszę jeszcze niżej). Natomiast z pewnością przetrwała do naszych czasów tak zwana „mowa kwiatów”, czyli symbolika ich kolorów i rodzajów.

Nie każdy będzie podchodził to tych spraw na serio (i bardzo dobrze!), ale warto orientować się, co może zostać odczytane z naszego bukietu. Cóż bowiem z tego, że popełniający gafę mężczyzna chciał jak najlepiej, kiedy trafi na kobietę zwracającą uwagę na takie detale? Znaczenie kolorów jest bardzo proste do zapamiętania, więc nie powinniśmy się przed nim bronić.

Biel

Przyjęło się uważać w naszej kulturze, że biel symbolizuje czystość, nieskazitelność i niewinność. Białe kwiaty będą więc dobrym wyborem, kiedy nie chcemy budzić podejrzeń o skrywaną sympatię.

biel

Róż

Róż, jako kolor pośredni między bielą a czerwienią, symbolizuje przyjaźń. Jest to nieco kokieteryjny wybór, który przywodzi na myśl głębsze uczucia, a jednak pozostawia dużą dozę niedomówienia.

roz

Ten bukiet nazywa się Wybór kwiaciarni – dla Niej.

Czerwień

Czerwone kwiaty będą wprost mówiły o miłości. Mężczyźni zazwyczaj idą na łatwiznę i za każdym razem sięgają po ten kolor. W efekcie są przewidywalni i nie zachowują sobie pola do wyrazu silniejszych uczuć. Polecam zostawić czerwone kwiaty, zwłaszcza róże, na specjalne okazje, a w innych sytuacjach bawić się formą.

Żółć

Żółte kwiaty (zazwyczaj tulipany) trafiają się dość często, a jednak kulturowo uznawane są za symbol zazdrości, fałszu, a nawet nienawiści. Coraz mniej osób pamięta o tym jednak i powoli kolor ten zyskuje nowe znaczenie. Zaczyna kojarzyć się raczej z siłą, sukcesem i mądrością. Jeśli kupujemy takie kwiaty, warto dopowiedzieć obdarowanej co chcieliśmy nimi powiedzieć. Będzie mile zaskoczona.

zolc

Standardowa wiązanka tulipanów.

Błękit

Zdecydowanie rzadziej decydujemy się na odcienie niebieskiego, a trzeba wiedzieć, że taki bukiet oznaczałby oddanie i wierność. Myślę, że w życiu każdego z nas trafiają się okazje, na które właśnie to chcielibyśmy powiedzieć.

Fiolet

Warto też pamiętać, że kolor fioletowy symbolizuje żal i smutek. Jest to barwa wybierana między innymi na pogrzeby. Lepiej nie wręczać tych kwiatów żadnej kobiecie, jeśli zależy nam na jej sympatii.

Bukiet kolorowy

Najciekawsze jest jednak to, że mieszając różne kolory ze sobą zupełnie rozmazujemy ich znaczenie. Takie bukiety będą po prostu niezobowiązującym, radosnym upominkiem. Osobiście uwielbiam ten rodzaj bukietów i zawsze, gdy kupuję kwiaty bez okazji, wybieram właśnie kolorowe.

kolorowy

To natomiast bukiet Życzenie.

Symbolika rodzajów kwiatów

Myślę, że warto sugerować się znaczeniem kolorów kwiatów, gdyż wbrew pozorom wiele osób nadal zwraca na to uwagę. Natomiast do znaczenia samych rodzajów kwiatów mam spory dystans. Czytałem zestawienia tych znaczeń w książkach z międzywojnia, czytałem też współczesne wersje i znalazłem… sporo sprzeczności.

Na przykład barwinek może oznaczać prawdziwą przyjaźń, zwątpienie albo przyjemne wspomnienie. Bez to z kolei młodość, zaufanie i coś w stylu: „moje serce należy do ciebie”. Goździk symbolizuje wierność, fantazję i gorącą miłość, a powój niemoc, wytrwałość oraz zwrot „garnę się do ciebie”. Ogółem jeden wielki miszmasz, nie trzeba więc zawracać sobie tym zbytnio głowy.

Niemniej, jeśli chcecie nadać swoim kwiatom głębszy sens, warto je odpowiednio dobrać, wspierając się którąś z dostępnych list znaczeń (na przykład z książki Mowa kwiatów : zabawa towarzyska dla dorosłych z 1878 r.) i wręczając kwiaty wybrance opowiedzieć jej o symbolice bukietu. To powinno zrobić na niej dobre wrażenie. Podpowiem, że kilka popularnych kwiatów ma zazwyczaj niezmienne znaczenie:

fiołek – skromność
chaber – nieśmiałość
róża – miłość
niezapominajka – pamiętaj o mnie
tulipan – czułość

Liczba kwiatów

Czy liczba ma znaczenie? Jedynie dla obdarowywanej i darczyńcy. Jest co prawda zasada mówiąca, że parzysta liczba jest zarezerwowana na uroczystości żałobne, ale nie sugerowałbym się tym. Nie widzę przeszkód, by na ósmą rocznicę wręczyć osiem róż.

Polecam jednak pamiętać o zostawieniu sobie większych bukietów na szczególne okazje. Na co dzień wystarczy drobny bukiecik, a nawet jeden kwiatek. To z pewnością ją uszczęśliwi. Chodzi przecież o pamięć, a nie rozmach.

Posłaniec z kwiatami puka również dziś.

Posłaniec z kwiatami puka również dziś.

Poślij posłańca z kwiatami

Teraz już nie powinniście mieć problemów z wyborem kwiatów dla swoich wybranek, a także dla matek, babć, ciotek i przyjaciółek. Bukiety mogą być bowiem mniej i bardziej zobowiązujące, a tym samym pasujące do przeróżnych okoliczności. Może zatem pójść jeszcze o krok dalej?

Wspominałem wyżej, że kiedyś zwyczajem było posyłanie kwiatów przez posłańca. Dzisiaj również można to zrobić. Co więcej, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Euroflorist to internetowa kwiaciarnia, która zadba o to, żeby wybrane kwiaty dotarły pod dany adres o wyznaczonym czasie.

Wybór bukietów jest ogromny, ale posługując się wiedzą z tego artykułu można sprawę sobie ułatwić i od razu przejść do danego rodzaju kwiatów lub koloru całej kompozycji. Do kwiatów można dołączyć bilecik z dedykacją – ręcznie wypisuje ją osoba w kwiaciarni.

Cały proces ogranicza się do wybrania danych do wysyłki, godziny dostarczenia i wypisania dedykacji. Kwiaty mogą dojść nawet w kilka godzin, gdyż przygotowuje je i dowozi najbliższa kwiaciarnia. Euroflorist działa też poza granicami Polski, więc wysyłka do innego kraju również jest możliwa.

Testowałem i gwarantuję, że w dzisiejszych czasach posłaniec doręczający kwiaty sprawia, iż tak przekazany bukiet zapada w pamięć zdecydowanie mocniej niż inne.

Kilka rad na koniec

Kupuj nie tylko róże i nie tylko czerwone.
Od czasu do czasu wręczaj swojej damie kwiaty bez okazji.
Przed wręczeniem kwiatów zdejmij opakowanie (papier lub celofan).
Wręczaj bukiet kwiatami do góry.
Nie wręczaj kwiatów przed spacerem, gdyż ona musiałaby je później nieść.
Baw się formą.

PS

Lubicie kupować kwiaty, czy to dla Was raczej męczący obowiązek?
Może też czytające to Panie wypowiedzą się jakie kwiaty lubią otrzymywać najbardziej?

Źródła:
Maria z Colonna Walewskich Wielopolska, Obyczaje towarzyskie, Lwów 1938.
M. Rościszewski, Księga obyczajów towarzyskich, Lwów – Złoczów 1905.

Fot.: Agnieszka Werecha z TiAmoFoto.