Życie składa się z przeróżnych elementów wymagających czasu i Twojej uwagi. Dopóki nie poukładasz sobie tych spraw w odpowiedniej kolejności, będziesz działał po omacku i często popełniał błędy. Dlatego warto kiedyś przemyśleć sobie własną hierarchię wartości.

wartosci

Nie ma uniwersalnych hierarchii wartości

Nie bój się. Nie zamierzam zaraz podawać listy najważniejszych rzeczy w życiu każdego mężczyzny nadając im od razu odpowiednią kolejność. To zadanie każdy powinien wykonać samodzielnie. Przede wszystkim dlatego, że istotny jest już sam proces układania tej hierarchii. To pozwala utożsamić się z efektem starań. Poza tym każdy z nas jest inny i jego sytuacja życiowa narzuca nieco inny kształt tej listy.

Dziś chciałbym napisać o tym dlaczego warto mieć poukładane w głowie sprawy wartości i co zrobić później z ułożoną hierarchią.

Po co nam hierarchia wartości

Mężczyzna z klasą, zwłaszcza gdy odpowiada za swoją rodzinę, powinien wiedzieć dokąd zmierza. Umiejętność dokonywania trafnych wyborów, unikanie uczucia rozdarcia i życiowego błądzenia, to bardzo ważne kwestie. Osoba, która, nawet gdy się gubi, nie traci głowy i opanowania może być oparciem dla innych. Sama też szybciej zrealizuje swoje cele.

Niestety bywa, że w różnych okresach życia sporo czasu i energii pochłaniają nam rzeczy, które wcale nie są dla nas kluczowe. Zajmujemy się nimi kosztem tego co bardziej istotne. Jesteśmy rozdarci między poświęcaniem czasu rodzinie, zdrowiu czy samorozwojowi, a pracą, nauką i rozrywkami. Ostatecznie mamy wrażenie, że zaniedbujemy siebie, a robimy rzeczy pozbawione większego sensu.

Hierarchia wartości stanowi w tym wypadku pewną życiową mapę. Pozwala nam rozeznać się, które ścieżki prowadzą do głównego celu, a które są jedynie zbaczaniem z kursu. Dzięki temu możemy rozsądniej dokonywać wyborów życiowych, ale też otrzymamy możliwość korygowania naszych tras, żeby wrócić na oczekiwaną drogę. Poza tym po prostu wiemy gdzie jesteśmy i w trudnych sytuacjach nie czujemy się tak zagubieni.

Czym są wartości

W naszej kulturze wykształciliśmy sobie cały szereg przeróżnych wartości, które dla wszystkich z nas są w jakimś stopniu ważne. Mogą to być wartości etyczne, religijne, ekonomiczne, prawne, estetyczne itd. Dla jednych najważniejsza będzie rodzina, dla innych wiara w Boga, dla jeszcze innych pieniądze, sprawiedliwość albo honor. Czasem są to nawet wartości, które w dłuższej perspektywie mogą się wydawać błahe. Wszystko zależy od światopoglądu i obecnej sytuacji życiowej. Istotne jest jednak to, żeby sobie uświadomić potrzebę wyznawania jakichś wartości i trzymania się ich.

Od dawna głoszę, że gentlemana, mężczyznę z klasą, wyróżnia z tłumu podejście do jego wartości. Gentleman nie może być chorągiewką na wietrze, człowiekiem podążającym za okazją i szybkim zyskiem, przy okazji depczącym wszystko, w co wierzył. Trzymanie się swoich przekonań jest w moich oczach świadectwem posiadania silnego charakteru. Dlatego już na najwcześniejszym etapie polecam zastanowić się co jest dla Ciebie ważne, za co chciałbyś walczyć, a czego nie chciałbyś robić nigdy. To będzie podstawa dla Twojego kręgosłupa moralnego. Natomiast poważne potraktowanie tej hierarchii powinno zmobilizować Cię do wybrania wartości naprawdę istotnych w dłuższej perspektywie czasu.

Rodzina to jedna z najważniejszych wartości dla gentlemana.

Rodzina to jedna z najważniejszych wartości dla gentlemana.

Hierarchia wartości jest przewodnikiem życiowym

Od momentu, w którym poukładasz sobie w głowie te sprawy, będziesz miał ułatwione zadanie przy podejmowaniu kluczowych decyzji. Jeśli wyznajesz zasadę szczerości i uczciwości, nie będziesz się wahał czy powiedzieć komuś prawdę. Jeśli dojdziesz do wniosku, że Twoje słowo jest wielką wartością, osiem razy zastanowisz się zanim wyjawisz osobie trzeciej powierzoną Ci tajemnicę albo zrezygnujesz z dotrzymania obietnicy. Kiedy pracodawca będzie znów chciał Ci narzucić nadgodziny, a najważniejsza jest dla Ciebie rodzina, postawisz w pracy sprawy jasno itd.

Sam miałem w życiu kilka takich momentów, w których docierało do mnie, że zabrnąłem tam gdzie iść nie chciałem. Że nie daję rady i dalsze podążanie daną ścieżką będzie dla mnie zgubne. Wówczas siadałem sobie w cichym miejscu i oceniałem, które z mniejszych ścieżek wiodą do mojego celu nadrzędnego (czyli szczęśliwego życia w zgodzie ze sobą), a którymi podążam bez większego przekonania. Należało jeszcze tylko odpowiednio skorygować swoje plany, nawet rezygnując ze sporej części z nich, żeby tylko nie popsuć tego co liczyło się dla mnie najbardziej.

Po prostu mając poukładaną hierarchię wartości odchodzi Ci problem dylematów przed każdą decyzją, ponieważ będziesz już wiedział co jest dla Ciebie kluczowe. Pozostaje jedynie pytanie: czy jestem w stanie żyć zgodnie z moimi zasadami?

Jak mocno trzymać się własnych zasad

Bardzo przydatna jest też świadomość, że możemy się mylić. Ślepe trzymanie się zasad i wartości, których może nawet do końca nie rozumiemy, jest błędem. Warto co jakiś czas weryfikować nasze przekonania i to jak pojmujemy ich nazwy. W końcu „patriotyzm”, „kariera” czy „wiara” mogą być rozumiane diametralnie inaczej przez różne osoby. Sami też możemy zmienić zdanie, stając się na przykład zupełnie innymi patriotami, wcale nie rezygnując z patriotyzmu.

Weryfikowanie wyznawanych wartości to nie to samo co porzucanie ich dla przygodnej korzyści. Osobiście najmniej szacunku mam do osób, które łatwo jest przekonać do chwilowego zapomnienia o własnych zasadach albo takich, które tylko mówią, że kierują się jakąś wartością, a ich późniejsze czyny przeczą ich słowom. Niechlubnym przykładem świeci tutaj wielu polityków, ale pamiętajmy, że wśród nas, ludzi zwykłych, też znajdzie się sporo grono takich osób.

To jest dla mnie ważne

Posiadanie własnej hierarchii wartości jest dla mnie szczególnie wartościowe. Traktuję ją jako pewną miarę, którą do siebie przykładam, żeby sprawdzić jak idzie mi przestrzeganie własnych zasad. Czasem znajdę jakieś niedociągnięcia i wiem od razu nad czym należy pracować. Czasem trafi się trudna sytuacja, w której dałem radę utrzymać się na mojej pozycji. To jest powód do dumy.

Nie wyobrażam sobie kształtowania swojego charakteru bez wcześniejszego ułożenia sobie własnej hierarchii wartości.

Pewnie i tak byście o to zapytali, więc podam kilka z najważniejszych dla mnie wartości:
– rodzina, dom
– uczciwość, szczerość, dotrzymywanie słowa
– pracowitość, wypełnianie misji poprzez bloga
– rozwój osobisty, zdobywanie wiedzy, doświadczeń oraz umiejętności interpersonalnych

PS Nagrałem na ten temat również krótki odcinek Starych Prawd, z dwiema ciekawymi sentencjami łacińskimi.