Umiejętność prowadzenia rozmów i poprawnego mówienia jest wielce przydatna w relacjach międzyludzkich. Rzadziej wspomina się natomiast o tym, że gentleman powinien umieć też słuchać. Wbrew pozorom nie wystarczy do tego sprawny słuch.

Umiejętność słuchania - rozmowa kobiety z mężczyzną.

Powody prowadzenia rozmów

Ludzie prowadzą ze sobą rozmowy generalnie z trzech powodów: żeby coś sobie zakomunikować, dla milszego spędzenia czasu i żeby wyrzucić z siebie swoje dylematy. Pierwszy z tych powodów całkiem dokładnie opisywałem już w kilku artykułach na blogu (poczynając od: Sztuka prowadzenia rozmowy). Drugi powód był gdzieś sygnalizowany i myślę, że o tak zwanych „small talkach” i flircie warto byłoby jeszcze szerzej napisać.

Rozmowa mająca na celu wyrzucenie z siebie swoich problemów powinna nas interesować natomiast z przeciwnej strony – osoby słuchającej. To dlatego, iż właśnie w obliczu takiej konwersacji możemy pokazać jak dobrymi partnerami do rozmowy jesteśmy. Właśnie w takich sytuacjach ludzie zwiększają do siebie zaufanie i zacieśniają więzy. Miano osoby „potrafiącej słuchać” jest zatem bardzo cenne. Warto do niego dążyć i o nie dbać.

Mówienie o swoich problemach

Powierzanie innym swoich dylematów życiowych może wydawać się kontrowersyjne, więc z konieczności zacznę od oceny tego zachowania. Czy można opowiadać znajomym o swoich problemach? Tak, ale… Trzymanie w sobie swoich problemów może prowadzić do ich narastania i poczucia bezsilności wobec nich. Zdecydowanie uważam, że te ważniejsze kwestie warto z kimś skonsultować.

Natomiast trzeba być bardzo ostrożnym w dobieraniu partnerów do rozmowy. Rzecz jasna najlepsi będą ci, którzy potrafią słuchać, ale to nie wystarczy. Powinna to być osoba godna zaufania, sprawdzona i znana dłużej. Z drugiej strony należy zawsze przemyśleć, czy nie nękamy tej osoby zbyt często. Życzliwy znajomy może przerodzić się w niechętnego jeśli poczuje się wykorzystywany i obarczany cudzymi problemami. To dość delikatna kwestia. Nie traktujmy wysłuchania nas jako przysługi bezwartościowej. Koniecznie należy się odwdzięczyć!

Dlaczego ludzie opowiadają o swoich problemach?

Żeby odpowiednio słuchać należy się najpierw zastanowić, czego oczekuje od nas rozmówca. Zazwyczaj chce on po prostu opowiedzieć o tym, co go trapi. Czuje się bowiem nieco zagubiony w zastanej sytuacji i nie wie jak postąpić. Często są to problemy trudne do rozwiązania, więc nikt tu nie powinien oczekiwać uzyskania konkretnej odpowiedzi.

Co ważne, nieraz mamy wrażenie, że nasze dylematy są niezwykle skomplikowane dopóki ich nie wyartykułujemy. Bywa, iż po opisaniu problemu ze szczegółami okazuje się on prostszy niż się spodziewaliśmy. Bywa też, że czujemy się osamotnieni w naszych zmaganiach i chcielibyśmy kogoś choć werbalnie wciągnąć do pomocy.

<<Zobacz też: Jak rozmawiać o prywatnych sprawach>>

Właśnie dlatego w tego typu rozmowie nie tyle chodzi o uzyskanie odpowiedzi na postawione pytanie, co o wspomniane „wyrzucenie” z siebie swoich problemów. Ma to wiele korzyści: człowiek czuje, że już nie jest jedynym, który o tym wie; szczegółowy opis sytuacji pozwala klarowniej ocenić problem; rozmowa jest pewnym rodzajem burzy mózgów – nawet jeśli nie prowadzi do rozwiązania, może wskazać nowe ścieżki radzenia sobie z problemem.

sluchanie1

Jak słuchać, a nie tylko słyszeć

Osoba potrafiąca słuchać musi mieć świadomość powyższego i umieć zauważyć, że właśnie wchodzi w tego typu rozmowę. Ludzie, którzy tego nie potrafią, chętnie zmienią temat, zbagatelizują problem, odetną się od rozmowy itp. – „bo to tylko luźna pogawędka”. Tego typu ludziom nie powierzy się swoich tajemnic.

W trakcie rozmowy trzeba przede wszystkim umieć zachować dystans do kwestii, w jakie jest się wprowadzanym. Zaangażowanie się w te sprawy może mieć poważniejsze konsekwencje i trzeba zawsze dobrze się zastanowić zanim zrobi się ten krok.

Należy poświęcić maksimum uwagi rozmówcy, pozwolić mu się wypowiedzieć do końca, a w razie potrzeby pomóc mu pytaniami mającymi rozjaśnić obraz sytuacji. Te pytania to też ważne świadectwo naszego zainteresowania. Natomiast powtarzanie co kilka sekund „tak”, „mhm”, „no” itd. wybija z tropu i źle brzmi. Lepiej pozbyć się tego nawyku.

<<Zobacz też: Mowa ciała w trakcie rozmowy>>

Następnie wypada uczciwie zastanowić się jak możemy pomóc. Bezpośrednie zaangażowanie się (w stylu „no to ja z nią porozmawiam”) niekoniecznie będzie dobrym pomysłem. Możemy na przykład opowiedzieć o podobnej sytuacji, która nam się przydarzyła – zwierzenie za zwierzenie. Możemy odesłać rozmówcę do kogoś, kto mógłby mu pomóc. Możemy zastanowić się jak zareagowalibyśmy na jego miejscu. Albo, jeśli faktycznie znamy je, zaproponować rozwiązanie.

Po kilku dniach od rozmowy można zapytać jak się sprawy mają. Tutaj trzeba jednak uważać, bo możemy wejść w ciąg dalszy takiej rozmowy.

Żelazną zasadą słuchania jest natomiast to, że nie opowiada się o treści tych rozmów osobom trzecim pod żadnym pozorem! Co prawda gentleman nie uprawia nigdy plotkarstwa, więc nawet nie muszę o tym pisać, ale warto zaznaczyć.

Gentleman nigdy nie rozmawia z innymi o sprawach, które poznał w zaufaniu.

Korzyści ze słuchania

Dla nas ważne jest to, że słuchanie przynosi też korzyści słuchającemu. Zacieśnia się znajomość, a może nawet zyskuje zaufanego przyjaciela. Co więcej ma on wobec nas dług wdzięczności, więc nie musimy się zbytnio krępować, jeśli sami będziemy mieli problem, o którym chcielibyśmy z kimś porozmawiać.

Prawdopodobnie ważniejszą zaletą jest rozwój własnej empatii właśnie dzięki poznawaniu dylematów i toku myślenia innych osób. Na moment mamy okazję wejść w cudzą skórę i spojrzeć na świat z innej perspektywy. Warto z tego korzystać!

<<Zobacz też: Najważniejsza cecha gentlemana – empatia>>

Tego typu rozmowy dają nam również poczucie wagi naszych własnych problemów. Kiedy na przykład przejmujemy się, że dziewczyna nas rzuciła, a dziecko rozmówcy jest przewlekle chore, nagle nasza sytuacja przestaje się wydawać tak dramatyczna.

Ostatecznie umiejętność słuchania jest kluczowa podczas zdobywania wiedzy. Człowiek mądry potrafi siedzieć cicho, żeby ktoś inny mógł się wypowiedzieć do końca. To jest kluczowe dla własnego rozwoju. Ludzie, którzy zawsze mają coś ciekawszego do powiedzenia, będą tkwili w miejscu. Choćby dlatego warto kształtować w sobie umiejętność słuchania.

Czy na pewno chcesz słuchać?

Po przeczytaniu tego artykułu zastanów się dobrze czy chcesz być osobą, która potrafi słuchać. Z jednej strony zyskujesz zaufanie, ale z drugiej możesz być obarczany problemami, o których nie chciałbyś nigdy słyszeć. Będziesz musiał sobie poradzić z patrzeniem na znajomych przez pryzmat poznanych informacji. Będziesz też musiał umieć dochować tajemnicy.

Musisz również wiedzieć, że niestety nie każdy potrafi po gentlemańsku powstrzymać się przed kolejną sesją obarczania swoimi problemami, gdy rozmówca ma już tego dość. Niestety niektórzy oczekują, że będzie się im pomagało czynnie. Niestety też niektórzy nie poczuwają się do odwdzięczenia się za wyświadczoną przysługę wysłuchania. Może się więc zdarzyć, że będziesz żałował, iż pozwoliłeś komuś na zwierzenia.

Dodalibyście do powyższego jeszcze jakąś radę dla słuchających albo zwierzających się?