Tradycyjne portfele pozwalają przechować aż nadto drobiazgów, ale nie nadają się do noszenia w kieszeniach garnituru. Są tak duże, że mocno się odznaczają, psując tym samym wygląd ubrania i naszej sylwetki. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej świetnych alternatyw.

Portfele dla eleganckiego mężczyzny.

Męskie portfele

Portfele z biegiem czasu przechodzą ewolucję dostosowując się do naszych potrzeb. Przybierają rozmiary pozwalający na przechowanie optymalnej ilości obowiązujących w danym okresie pieniędzy i dokumentów. Przez ostatnie lata odchodziliśmy coraz bardziej od banknotów i monet na rzecz kart płatniczych. Nawet nasze dokumenty przybrały ich kształt. Do tego dochodzi wzrost świadomości naszego wyglądu i niechęć do ozdabiania się opasłymi portfeliskami.

Nic więc dziwnego, że przestajemy tolerować takie coś:

Wypchany portfel

Pewnie większość z nas miała dylemat co z tym zrobić. Ja też, ale w końcu wypowiedziałem wojnę takim portfelom. Na ten temat przygotowałem poniższy artykuł oraz film:

 

Moja walka z wielkimi portfelami

Moja walka z wielkimi portfelami zaczęła się kilka lat temu, gdy pojawiało się w moim życiu coraz więcej okazji do zakładania garnituru czy samej marynarki. Idąc na wesele nie chciałem mieć wypchanej kieszeni, a tym bardziej nie zamierzałem brać torby na portfel. Z drugiej strony na takim przyjęciu wcale nie potrzebowałem większości kart i dokumentów trzymanych w nim. Szukałem więc innych opcji.

Noszenie kart, dokumentów i gotówki luzem wrzuconych do kieszeni zupełnie mi nie odpowiadało. Wolę mieć wszystko poukładane. Próbowałem korzystać z małych wizytowników czy portfeli na karty dołączanych do tradycyjnych portfeli. Niestety z tym rozwiązaniem zawsze było coś nie tak: albo za małe, albo niepraktyczne, a i tak brakowało mi miejsca na przechowywanie monet.

portfel-3

Pewnym sposobem byłoby noszenie do powyższego portfelika portmonetki. Przechodziłem i przez to. Nawet lubiłem moją „podkówkę”, którą sprawiłem sobie, gdyż mój dziadek korzystał z takiej samej. Niemniej dziś nie potrzebuję aż tyle drobnych, a poza tym sama portmonetka zajmuje tyle miejsca, że z nią byłby ten sam problem co ze standardowymi portfelami.

Portmonetki

Każdy radzi sobie jak może i w ten sposób ostatecznie zacząłem korzystać z saszetki na klucze jako portfela, ale na szczęście rynek podąża za potrzebami klientów i obecnie coraz łatwiej można kupić odpowiednie akcesorium.

Eleganckie portfele

Dziś chciałbym Wam zaprezentować trzy rodzaje portfeli, które będą idealne dla mężczyzn noszących marynarki lub garnitury. Są znacznie mniejsze od tradycyjnych, dzięki czemu nie wybrzuszają kieszeni i nie zniekształcają sylwetki. Pozwalają zabrać tylko, to co najważniejsze – w końcu męski portfel przestaje przypominać damską torebkę. Są też niezwykle eleganckie, co zawdzięczają swojej prostocie i jakości wykonania.

portfel-5

Portfel zapinany

Rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym z tej trójki jest portfel nieco większy od kart płatniczych i zapinany na zamek. To mój ulubiony model. W swoim przeznaczeniu jest podobny do tradycyjnych, ale zajmuje znacznie mniej miejsca. Choć nie da się do niego zmieścić przesadnych ilości drobiazgów, spokojnie przechowuję w nim 6-7 kart płatniczych i dokumentów, kilka monet, a nawet scyzoryk Victorinox Swiss Card.

Elegancki mały portfel męski

Portfel do marynarki

Karty i monety trzymają się w osobnych, wewnętrznych przegródkach. Uważam, że miejsce, w którym umieszcza się monety jest genialne w swojej prostocie. Przegródka jest skierowana do zamka, dzięki czemu monety nie wypadną podczas noszenia.

Elegancki portfel na monety

Całość, nawet po wypchaniu jest mniejsza od niczym nie wypchanego, tradycyjnego portfela. Przy czym w garniturach i marynarkach może wciąż nieco się odkształcać. Polecam go głównie do marynarek sportowych i strojów mniej formalnych.

Cienki męski portfel

Z przodu mały portfel z wypełnieniem. Z tyłu tradycyjny portfel bez niczego w środku.

Portfel na dowód rejestracyjny

Minusem powyższego rozwiązania jest brak możliwości umieszczenia w nim dowodu rejestracyjnego (swoją drogą przydałoby się unowocześnić ten dokument!). Z konieczności zawsze noszę ten dowód po prostu obok w kieszeni, ale to nie jest jedyne rozwiązanie.

Poniższy portfel został zaprojektowany tak, aby przechować dowód rejestracyjny, kilka banknotów, kart i dokumentów osobistych. Jest niesamowicie cienki (składa się tylko z trzech warstw cienkiej skóry i tyluż podszewki) przez co idealnie nadaje się do garnituru i marynarki. Nie będzie widać, że coś mamy w kieszeni.

Bardzo cienki portfel

Bardzo cienki portfel

Ultra cienki portfel

Jest to świetne rozwiązanie dla osób poruszających się własnym samochodem i noszących eleganckie ubrania. Niestety trzeba zrezygnować z przenoszenia monet w takim portfelu.

Wizytownik/portfel

Jako ostatnie, mam sprytne wykorzystanie eleganckiego wizytownika. Sam wizytownik robi wielkie wrażenie. Jest minimalistyczny, pomieści tylko kilka wizytówek (na targi się nie przyda, ale już na bankiet czy spotkanie biznesowe jak najbardziej) i bardzo zgrabny.

Elegancki wizytownik

Elegancki wizytownik

Na specjalne okazje, gdy nie potrzebujemy większej ilości gotówki, kart płatniczych i dokumentów, możemy go z łatwością przerobić na miniaturowy portfel. Dokumenty i karty umieszczamy tam gdzie wcześniej były wizytówki, a do pomysłowej przegródki z przodu możemy włożyć banknot. Wejdzie do niego nawet sześć kart!

Elegancki wizytownik

Elegancki wizytownik jako portfel

Ten malutki portfel praktycznie zniknie w naszej kieszeni. Może on być świetnym uzupełnieniem pierwszego portfela.

Wykonanie

Wszystkie portfele są wykonane z włoskiej bydlęcej skóry metodami rzemieślniczymi w Polsce. Skóra jest bardzo delikatna w dotyku, co nadaje tym portfelom lekkości. Do jakości wykonania nie mam zarzutów.

portfel-9

Wszystkie portfele pochodzą z polskiej firmy Sartolane.

Po co nam wielkie portfele?!

Generalnie polecam przejście z tradycyjnych portfeli na ich mniejsze odpowiedniki. Człowiek nagle orientuje się, że większość przenoszonych rzeczy była mu niepotrzebna. Zyskuje na tym też wygląd. Wypchana kieszeń, nawet w jeansach, wygląda kiepsko.