Choć tak pożyteczne, telefony komórkowe i smartfony nieraz bywają przyczyną poważnych nieporozumień. Często zapominamy bowiem, że i z nich należy korzystać z klasą. Dziś przedstawiam dziesięć zasad, które uchronią Was od błędów.Jak z klasą korzystać ze smartfonu

Wpis powstał przy współpracy z X-Kom.pl

Telefony komórkowe i smartfony mają nam i ułatwiać kontakt z innymi ludźmi. Niestety bywa, że ten kontakt utrudniają. Można też popełnić wiele różnych gaf przy użyciu tych urządzeń i w efekcie zrazić do siebie drugą stronę.

Oto jak gentleman powinien korzystać z telefonu. [W wersji filmowej i klasycznego artykułu.]

Nie przerywaj

Pamiętaj, że relacje na żywo są ważniejsze od tych zdalnych. Jeśli w czasie rozmowy zadzwoni telefon, gentleman go nie odbiera. Wyciszony ignoruje, a gdy rozbrzmiewa dzwonek, sprawnie wyciąga smartfon i go wycisza naciskając przycisk zmniejszania głośności. Brak reakcji powinien być dostatecznym sygnałem dla osoby dzwoniącej, że nie może teraz rozmawiać.

Tylko w szczególnych wypadkach odbiera telefon by powiedzieć, że oddzwoni. Sytuacje, w których faktycznie musi przerwać rozmowę i odebrać, zdarzają się niezwykle rzadko. Zawsze w takich momentach przeprasza swojego dotychczasowego rozmówcę.

Nie odbieraj, gdy prowadzisz już rozmowę na żywo.

Nie odbieraj, gdy prowadzisz już rozmowę na żywo.

Prywata w miejscach publicznych

Osoba z klasą nie dzieli się swoimi intymnymi sprawami z przypadkowym otoczeniem. Nie prowadzi więc rozmów na pełen głos, a tym bardziej nie używa przekleństw. Jeśli zadzwoni telefon gdy jest w tramwaju, przedziale pociągu czy kawiarni, prowadzi swoją rozmowę po cichu, a gdyby warunki nie pozwalały na to, oddzwania w lepszym momencie.

W miejscach publicznych rozmawiaj po cichu.

W miejscach publicznych rozmawiaj po cichu.

Smartfon w pogotowiu

Jedząc obiad lub pijąc kawę w towarzystwie gentleman nie stawia telefonu na stole. Straszyłby tylko, że w każdej chwili może rozbrzmieć dzwonek albo przyjdzie jakiś e-mail, którego będzie trzeba sprawdzić. Ktoś mógłby pomyśleć też, że chce się w ten sposób pochwalić swoim urządzeniem.

Zostaw telefon w kieszeni lub torbie.

Zostaw telefon w kieszeni lub torbie.

Dobra pora na telefon

Gentleman nie dzwoni do innych osób w porach, w których mogą wypoczywać lub spać. Najbezpieczniej jest dzwonić do znajomych i przyjaciół między 9:00 a 21:00. Sprawy zawodowe załatwia się natomiast do godziny 17:00. Później można dzwonić do innych tylko jeśli wiemy, że czekają na nasz telefon albo gdy mamy niezwykle ważną wiadomość.

Raz wystarczy

Bywa, że gdy dzwonimy do kogoś, ten nie odbiera. Rzecz jasna nie wiemy dlaczego. Może nie dosłyszał dzwonka albo nie zdążył dojść do telefonu? Aż kusi, żeby po chwili zadzwonić ponownie. Gentleman nie wydzwania nękając osobę po drugiej stronie. Wierzy, że każdy oddzwoniłby, jak tylko zobaczy informację o nieodebranym połączeniu. Świetnym pomysłem będzie wysłanie SMS-a z podaniem powodu naszego telefonu.

Wyślij SMS zamiast dzwonić kolejny raz.

Wyślij SMS zamiast dzwonić kolejny raz.

Utrzymaj kontakt

Bywa, że nie zdajemy sobie sprawy z mowy naszego ciała. Chwytając za smartfon w towarzystwie i sprawdzając powiadomienia albo surfując po sieci budujemy barierę między nami a otoczeniem. Gentleman jest dobrym towarzyszem, bo pielęgnuje relacje na żywo, a internet traktuje jedynie jako wsparcie tych relacji, nie ich substytut.

W towarzystwie nie korzystaj ze smartfonu.

W towarzystwie nie korzystaj ze smartfonu.

Dowód przyjaźni – selfie

Dziś już nikogo nie dziwi, że ktoś wyciąga smartfon, żeby zrobić sobie nim zdjęcie ze znajomymi na pamiątkę spotkania. Nie ma w tym nic złego, jeśli tego nie nadużywamy i wcześniej spytamy pozostałych o zgodę. Niemniej człowiek z klasą, po zrobieniu zdjęcia, schowa telefon do kieszeni i zostawi ewentualną publikację fotografii na Facebooku, Instagramie czy Snapchacie do momentu, gdy już zostanie sam.

Po zrobieniu selfie, schowaj smartfon z powrotem do kieszeni.

Po zrobieniu selfie, schowaj smartfon z powrotem do kieszeni.

Ważna sprawa

Gentleman nie załatwia delikatnych spraw przez telefon, a tym bardziej SMS. Nie jest bowiem tchórzem i nawet bolesne rzeczy woli powiedzieć w twarz. Dlatego telefonu użyje, żeby umówić się na spotkanie, a nie żeby uciec od problemu.

Delikatnych spraw nie załatwia się przez telefon.

Delikatnych spraw nie załatwia się przez telefon.

Technologiczna elegancja

Osoba z klasą dba o swój wizerunek, wygląd i maniery. Ważna jest dla niej też estetyczna strona jej telefonu. O smartfon należy dbać i utrzymywać go w dobrym stanie. Co z tego, że będziemy mieli sprzęt modnej marki, jeśli ekran będzie pęknięty? Również etui mówi sporo o właścicielu. Jeśli już jakieś ma być, to nie infantylne i rzucające się w oczy. Wybrany dzwonek także jest informacją o nas, dlatego zastanów się co sugeruje Twój.

Najładniejszy smartfon jakiego widziałem - Samsung Galaxy S6 Edge.

Najładniejszy smartfon jakiego widziałem – Samsung Galaxy S6 Edge.

Strzeżonego…

Dziś trzymamy w swoich smartfonach tyle poufnych informacji o sobie, że osoby niepowołane nie powinny mieć do nich dostępu. Niefrasobliwość byłaby podobna do udostępnienia komuś przypadkowemu swoich maili lub dziennika. Dlatego włączenie odpowiednich zabezpieczeń, będzie dbaniem nie tylko o siebie, jak i swoich najbliższych.

Nie pozwól by Twoje dane trafiły w niepowołane ręce.

Nie pozwól by Twoje dane trafiły w niepowołane ręce.

Po lekturze

Przestrzegając powyższych zasad uniknie się większości przykrych sytuacji, do których zawieść nas może technologia. W końcu również smartfony są przydatnymi urządzeniami i nie będziemy z nich rezygnować! Jeśli chcielibyście dopisać do tych zasad własne, podajcie je w komentarzach!

Gdyby Waszą uwagę przykuł telefon zaprezentowany w tym artykule i filmie, zdradzam, że jest to Samsung Galaxy S6 Edge z zaokrąglonymi krawędziami. Przyznam szczerze, że ładniejszego telefonu jeszcze nie widziałem. Każde etui popsuło by tylko jego wygląd. Poza tym to świetny sprzęt, który z przyjemnością mogę Wam polecić. Znajdziecie go w dobrej cenie w sklepie X-kom.pl. Gorąco polecam!

W filmie i na zdjęciach gościnnie wystąpili Dawid Tymiński, czyli Secondhand Dandy oraz Agnieszka Werecha, autorka bloga Moja Wenecja.

Fot.:
Agnieszka Werecha (te ładniejsze) i Łukasz Kielban.