Wielu mężczyznom noszenie koszuli w spodniach wydaje się dość nudnym i sztywnym rozwiązaniem. Natomiast mając ją na wierzchu człowiek może się poczuć o wiele luźniej. Ale co na to zasady? Czy, kiedy i jak można wyciągać koszule ze spodni? O tym jest ten artykuł.koszula-1

Przyzwyczajenia a zasady

Powszechną praktyką jest noszenie T-shirtów na wierzchu i nie wkładanie ich za pas spodni. Czy to dobre rozwiązanie okaże się poniżej, ale można przyjąć, że wielu mężczyzn przenosi ten zwyczaj na noszenie bardziej eleganckich ubrań. Kiedy zaczynają zmieniać styl na nieco bardziej dojrzały pojawia się pomysł, żeby i koszulę wyciągać ze spodni. Miałoby to dodać wizerunkowi luzu. Co więcej na wielu zdjęciach popularnych marek odzieżowych znajdziemy właśnie taki obraz. Nic zatem dziwnego, że ta moda się rozwija.

Niedawno nasz pacjent Łukasz został namówiony na zamianę T-shirtów na koszulę, żeby osiągnąć bardziej dojrzały i męski wygląd, który dobrze będzie korespondował z jego wiekiem i zajęciem. Łukasz jednak zaczął kombinować jak można rozluźnić swój wygląd i pyta: „Czy mogę nosić koszulę na wierzchu spodni?”.

Odpowiedź brzmi „nie” i „tak”. Chociaż bardziej jest to „nie”, mówimy tutaj o jednej z podstawowych zasad noszenia koszul, więc warto poświęcić tej sprawie nieco uwagi. Podam najpierw dwa podstawowe powody, dla których nie powinno się nosić koszuli na wierzchu, a dopiero później przejdę do sytuacji i rodzajów koszul, które jednak na to pozwalają. Na koniec zostawiłem kilka rad, jak zapobiec samoczynnemu wychodzeniu koszul ze spodni podczas ich noszenia.

Zapraszam do artykułu i filmu:

Proporcje

Najważniejsza kwestia to proporcje Twojego ciała. Dzieli się ono naturalnie na nogi aż do pasa, tułów sięgający do szyi oraz głowę. Ten standard mamy tak silnie zakorzeniony w głowach, że oceniamy wygląd innych ludzi na jego podstawie. Wszelka wizualna manipulacja tymi proporcjami może natomiast powodować negatywne wrażenia.

Wypuszczenie koszuli ze spodni przyczyni się do gorszego odbioru, ponieważ optycznie powiększymy nasz tułów i skrócimy nogi. Co więcej koszula na wysokości brzucha i bioder będzie bardziej obszerna, przez co zasugeruje skrywanie większych rozmiarów u noszącego. Jednym słowem wyciągnięta koszula sprawi, że będziesz wyglądał na grubszego niż jesteś, a już z pewnością stracisz szansę na podkreślenie zalet swojej figury. To samo dotyczy też T-shirtów, dlatego polecam przemyśleć wkładanie również ich w spodnie. Sam tak robię.

Porównanie proporcji przy wpuszczonej i wyciągniętej ze spodni koszuli.

Porównanie proporcji przy wpuszczonej i wyciągniętej ze spodni koszuli.

Schludność i elegancja

Powiewająca luzem koszula będzie też objawem pewnego nieładu czy zaniedbania. To rzecz jasna może być celowe działanie, jak noszenie kilkudniowego zarostu czy potarganej fryzury, ale musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy chcesz być postrzegany jako osoba zaniedbana? W świecie profesjonalizmu i myśleniu o szczegółach zdecydowanie warto dopiąć na ostatni guzik każdy drobiazg. Koszula zresztą drobiazgiem nie jest, bo mocno rzuca się w oczy, przez co jej wyciągnięcie ze spodni będzie szybko zauważone i ocenione.

Kod męskiej elegancji przyzwyczaił nas do widoku mężczyzn z koszulami włożonymi w spodnie i jest to bardzo silny stereotyp. Dlatego będąc w towarzystwie, które ceni sobie ten standard należy unikać odchodzenia od niego, bo to zwyczajnie będzie element budujący negatywną opinię.

Koszula odpowiednia do noszenia na wierzchu w luźnych sytuacjach.

Koszula odpowiednia do noszenia na wierzchu w luźnych sytuacjach.

Koszula na wierzchu

Jak zauważyłeś wyciągnięta koszula kojarzy się ze sporym luzem, więc wakacyjny klimat, z dala od pracy czy uczelni, będzie miejscem, w którym możesz tak ją nosić. Pamiętaj jednak o tym, że nie każdą koszulę można prezentować w ten sposób. Przede wszystkim unikaj wyjmowania ze spodni koszul eleganckich. Im bardziej formalne ubranie, tym gorzej wygląda w luźnym sposobie noszenia. Wybieraj zatem te w żywych kolorach, ze wzorami, naszytą kieszonką itp. Śmiało też podwijaj rękawy.

Drugą kwestią jest długość koszuli. Żeby przeciwdziałać kiepskiej prezentacji z uwagi na zaburzenie proporcji, producenci zaczęli skracać swoje koszule tak, że ledwie sięgają poniżej pasa (niektórzy twierdzą, że to kwestia oszczędności na tkaninie). Jeśli masz krótką koszulę będzie Ci nawet trudno nosić ją w spodniach. Będąc natomiast na wierzchu nie zaburzy zanadto Twoich proporcji nadal odsłaniając częściowo biodra. Przykład widzisz na powyższym zdjęciu.

Pamiętaj tylko, żeby na tak założoną koszulę nigdy nie nakładać marynarki. Nie zapinaj też ostatniego guzika, a tym bardziej nie noś z nią krawata. Te rzeczy kłócą się ze sobą wzajemnie.

Jak utrzymać koszulę w spodniach

Jeśli natomiast nosisz swoją koszulę wpuszczoną w spodnie, pewnie nie raz miałeś problem z jej samoczynnym wychodzeniem na wierzch. Jest kilka sposobów by tego uniknąć. Pierwszy już poznałeś wyżej. Dłuższe koszule mają większą powierzchnię ułatwiającą im utrzymanie się wewnątrz spodni. Pamiętaj o tym podczas robienia zakupów. Jeśli chcesz koszulę elegancką, szukaj takiej, która będzie sięgała przynajmniej do kroku.

Na wierzchu koszula krótsza, pod spodem dłuższa. Obie mają ten sam rozmiar.

Na wierzchu koszula krótsza, pod spodem dłuższa. Obie mają ten sam rozmiar.

Podobną rolę odgrywają tutaj spodnie. Te o wyższym stanie mają również większe możliwości utrzymania koszuli na miejscu. Niestety i w tym wypadku przyszła moda na skracanie i w sklepach dominują biodrówki, czyli spodnie, których pas znajduje się na poziomie bioder, a nie talii. Warto zadać sobie nieco trudu i poszukać spodni o klasycznym lub podwyższonym stanie, żeby nie męczyć się później z wychodzącą koszulą.

Dwie pary spodni o tym samym rozmiarze, zestawione ze sobą w kroku. Szare - biodrówki, beżowe - klasyczny stan.

Dwie pary spodni o tym samym rozmiarze, zestawione ze sobą w kroku. Szare – biodrówki, beżowe – klasyczny stan.

W ostateczności i dla zupełnej pewności możesz sięgnąć też po szelki do koszul. Nie, nie chodzi o szelki, które trzymają spodnie na miejscu, tylko o te, które tkwią wewnątrz nogawek spinając koszulę ze skarpetkami lub specjalną „podwiązką”. Na poniższym zdjęciu widzisz dwa rodzaje takich szelek. Te z lewej przypina się żabkami do spodu koszuli, a z drugiej strony do skarpetek. Osobiście jednak wolę drugą wersję. To szelki w kształcie litery „Y”. Dwa górne ramiona łączy się z koszulą, a dolne ze specjalną „podwiązką” umieszczaną poniżej kolana. Co więcej, używając dodatkowych mini szelek, można tę „podwiązkę” spiąć ze skarpetkami. Dzięki temu rozwiązaniu zabezpieczymy się przed zsunięciem się skarpetki i odsłonięciem gołej łydki podczas siedzenia.

Szelki do trzymania koszuli w spodniach

Szelki do trzymania koszuli w spodniach

To są rzecz jasna rozwiązania bardziej na specjalne okazje, kiedy wiemy, że musimy wyglądać nienagannie, ale będziemy się też sporo ruszać. Z pewnością przydadzą się na wesele, ale też na występ publiczny, konferencję czy wizytę w studio telewizyjnym. Za szelki dziękuję marce Beastyler.

Macie jeszcze jakieś swoje sposoby na utrzymanie koszuli w spodniach?