Impreza w pokoju hotelowym, przemarsz korytarzami w samych kąpielówkach, ochota by spróbować wszystkiego ze stołu szwedzkiego albo wręczanie napiwków portierowi – jest wiele hotelowych sytuacji, które mogą budzić wątpliwości. Rozprawmy się z zatem nimi!

Hotel SPA Dr Irena Eris

Hotel SPA Dr Irena Eris

Artykuł powstał przy współpracy z Hotelami SPA Dr Irena Eris.

Przygotowując ten artykuł i film, pytałem obserwatorów na Snapchacie, co uważają za najbardziej irytujące podczas wyjazdów i pobytów w hotelach. Okazało się niestety, że jest to zazwyczaj nieprzestrzeganie podstawowych zasad przez innych gości. Szkoda, ale nadal trzeba przekonywać ludzi do, wydawałoby się, oczywistych reguł.

Z drugiej strony często mamy wątpliwości, jak się zachować w nietypowych sytuacjach, zwłaszcza gdy w hotelach sypiamy rzadko. Zastanawiamy się, czy można jakoś poprawić komfort spania, jak może nam pomóc recepcja, czy powinniśmy wręczać napiwki albo jak się ubierać na śniadanie. Miałem niedawno okazję porozmawiać z obsługą Hotelu SPA Dr Irena Eris w Polanicy-Zdroju, dzięki czemu ten artykuł może być zdecydowanie pełniejszy.

Starałem się przedstawić poniżej wyśrubowaną etykietę luksusowego hotelu, jakim zdecydowanie jest ten pięciogwiazdkowy w Polanicy-Zdroju, ale omówione zasady mężczyzna z klasą może z powodzeniem zastosować w większości dobrych miejsc. Na końcu artykułu znajdziesz jego wersję filmową.

Uprzejma asertywność

Zacznijmy od ogólnego nastawienia. Ono sporo mówi o danej osobie. W hotelu jesteś gościem, obowiązują cię więc wszelkie zasady uprzejmości, jakie powinieneś stosować przebywając w gościnie w jakimkolwiek domu. Nie przyjmuj jednak postawy przepraszającej i nie unikaj za wszelką cenę konfrontacji. Jesteś bowiem też klientem i masz prawo oczekiwać jakości usług na poziomie adekwatnym do ceny.

Właśnie to połączenie asertywności z uprzejmością daje najlepsze efekty. Mężczyzna z klasą nie może przekroczyć granicy, za którą będzie zachowywał się wręcz roszczeniowo, jak rozpieszczony książę. Dlatego warto mieć świadomość czego można od obsługi wymagać.

Będąc wymagającym nie zapominaj o uprzejmości.

Będąc wymagającym nie zapominaj o uprzejmości.

Portier – boy hotelowy

W wysokiej klasy hotelach spotkasz się z zawodem portiera. Ma on wiele zadań. Może otwierać drzwi do hotelu, wnieść bagaże, pokazać pokój, a nawet odprowadzić samochód na parking. Nie rezygnuj z jego usług, tylko dlatego, że nie jesteś z nimi obyty albo twoja walizka ma kółka i spokojnie sobie sam poradzisz. Pozwól portierowi wykonać swoją pracę. Co ważne, gdy pokaże ci twój pokój, będziesz miał chwilę by sprawdzić czy wszystko się w nim zgadza i ewentualnie poprosić o zmianę na odpowiedniejszy. Portier przekaże tę informację do recepcji i pomoże z przenosinami.

Ciekawostka historyczna – w 1970 roku Bernard Sadow wynalazł walizkę na kółkach, która szybko trafiła do masowej sprzedaży w popularnych sklepach. Pół żartem, pół serio mówi się, że zniszczył swoim wynalazkiem zawód portiera, który ostał się do dzisiaj tylko w nielicznych miejscach, bo podróżni sami radzili sobie ze swoim bagażem. Rzecz jasna w praktyce był to bardziej złożony proces.

<<Zobacz też: 14 gentlemańskich zasad podróżowania pociągiem>>

Portier może pomóc przy wielu sprawach.

Portier może pomóc przy wielu sprawach.

Gdy czegoś ci brakuje

Zapewne każdy z nas zna strach, że czegoś zapomniał, pakując się na wyjazd. Zazwyczaj to obawy bez pokrycia, ale kiedy już czegoś zapominamy, okazuje się to podstawową rzeczą. Na szczęście za ladą na parterze masz swoich sprzymierzeńców. Zanim zaczniesz panikować zadzwoń do recepcji i zapytaj czy nie są w stanie ci pomóc. Często będziesz tam mógł kupić pastę do zębów, szczoteczkę, a nawet maszynkę i piankę do golenia czy też aspirynę.

Żeby uniknąć wożenia zbędnych rzeczy możesz też wcześniej upewnić się co w hotelu będzie do twojej dyspozycji. Mydło, szampon czy suszarkę znajdziesz bardzo często. Natomiast w wysokiej klasy hotelach także klapki czy żelazko, a nawet będziesz mógł wymienić poduszkę, na przykład na ortopedyczną, czy materac na bardziej dostosowany do twoich preferencji. Ogółem – warto pytać, jeśli coś ci nie pasuje.

Zapomniałeś czegoś? Najpierw zadzwoń na recepcję.

Zapomniałeś czegoś? Najpierw zadzwoń na recepcję.

Odpowiedni strój

Strój to kwestia, o której często się zapomina, zwłaszcza gdy przebywa się na wakacjach. W swoim pokoju możesz być ubrany czy rozebrany jak chcesz. Pamiętaj tylko by przed otwarciem drzwi przywrócić się do publicznie dopuszczalnego stanu. W przestrzeniach wspólnych noś strój taki, jaki byś założył, będąc gościem w czyimś domu.

Z jednej strony, kiedy hotel ma SPA, basen, sauny czy siłownię, nie da się uniknąć wychodzenia z pokoju w szlafroku, czy stroju sportowym, ale już wychodzenie w samych kąpielówkach jest złym pomysłem. Z drugiej, gdy zamierzasz skorzystać z hotelowej kawiarni lub restauracji, zwłaszcza gdy utrzymują one wysoką jakość, najpierw się przebierz w odpowiedniejsze ubranie. W wysokiej klasy restauracjach, nawet hotelowych, należy ubierać się klasycznie. Na kolację przyjdź więc w koszuli, a najlepiej i marynarce.

<<Zobacz też: Jak pakować eleganckie ubrania na podróż>>

Koniecznie dostosuj strój do miejsca.

Koniecznie dostosuj strój do miejsca.

Zachowanie w hotelowej restauracji i kawiarni

Dostosowanie swojego ubioru do zwyczajów panujących w restauracji i kawiarni to jedno. Ważne jest też przestrzeganie tam pozostałych zasad. Przede wszystkim zachowaj spokój. Pozostali goście przyszli wypocząć i zrelaksować się. Atmosfera nie różni się niczym od tej, panującej w wykwintnej restauracji w centrum miasta. Dlatego, jeśli już będziesz musiał zabrać ze sobą telefon komórkowy, wycisz go. Nie kładź go na stole, bo jedynie straszyłby, że w każdej chwili może się odezwać. I nie rozmawiaj przez niego przy innych. Jeśli będziesz musiał odebrać telefon, zrób to na zewnątrz.

<<Zobacz też: Jak z klasą korzystać ze smartfonu>>

W kawiarni i restauracji hotelowej schowaj telefon.

W kawiarni i restauracji hotelowej schowaj telefon.

Cisza, dzieci i porządek – oczywiste? Niekoniecznie!

Tutaj docieramy do zasady oczywistej, a jednak najczęściej łamanej. Czy rodzice wiedzą, że odpowiadają za swoje dzieci i powinni zadbać, żeby przestrzegały panujących reguł? Raczej tak. Niestety bardzo często tego nie robią. Niezależnie od twoich metod wychowawczych, przebywając w hotelu musisz się dostosować do panujących zasad i zadbać o to, by twoje dzieci nie zakłócały spokoju innych gości.

To samo dotyczy zachowania ciszy w pokojach czy na korytarzach. Inne osoby starają się tam wypocząć, dlatego należy ograniczyć wszelkie imprezy do miejsc do tego przeznaczonych. Mężczyzna z klasą zawsze myśli o tym, jak jego zachowanie wpłynie na ludzi z jego otoczenia.

Zachowaj spokój i przypilnuj swoje dzieci.

Zachowaj spokój i przypilnuj swoje dzieci.

Savoir-vivre śniadaniowy

Szwedzki stół na śniadanie to jedna z przyjemniejszych atrakcji hotelowych. Świeże pieczywo, wybór serów i wędlin, a w dobrych hotelach też jajka przyrządzone wedle życzenia. Może się zdarzyć, że będziesz chciał spróbować wszystkiego. Rzecz jasna wszystko nie zmieści się na jednym talerzu i powstanie pomysł, by nakładać sobie na dwa lub nawet trzy. Proponowałbym jednak nastawić się na klasyczne porcje i ewentualne dokładki. Wyglądają o wiele lepiej niż kopczyk jedzenia, sugerujący, że głodowaliśmy przed przyjazdem.

Częstszym dylematem jest jednak kwestia wynoszenia jedzenia z restauracji. Zwłaszcza gdy się gdzieś wybieramy po śniadaniu, pojawi się chęć by zrobić sobie kilka kanapek na wynos. Co prawda nikt w hotelu nie chwyci cię za rękę i nie skarci za to, ale nie jest to mile widziane. Jeśli nie będziesz mógł zjeść na miejscu, poproś w recepcji o room service lub o przygotowanie suchego prowiantu na wynos. W restauracji z przyjemnością go przygotują. Ta opcja bardzo przydaje się także gdy musisz opuścić hotel jeszcze przed początkiem śniadania.

Na śniadaniu również obowiązują zasady.

Na śniadaniu również obowiązują zasady.

Czy dawać napiwki?

Zdarza się, że za dobrze wykonane usługi goście chcą wręczyć obsłudze hotelu napiwek, ale nie zawsze wiedzą jak to zrobić. Portierowi możesz go dać zaraz po wniesieniu bagaży. 5-10 zł w zupełności wystarczy. Gdybyś chciał natomiast nagrodzić pokojówki za ich pracę również możesz to zrobić. Są na to dwie metody. Możesz zostawić liścik wyjaśniający i napiwek na stoliku w pokoju. Weźmie go wówczas pokojówka, która będzie sprzątała pokój jako następna. Możesz też zostawić kopertę w recepcji. W tym wypadku menadżer sam odpowiednio rozdzieli pieniądze.

<<Zobacz też: Czy mężczyzna powinien płacić za kobietę?>>

W hotelu możesz dawać napiwki.

W hotelu możesz dawać napiwki.

Inne zasady i wątpliwości

Dodajmy do powyższej listy kilka krótkich zasad:

  • By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, zawsze zapoznaj się z regulaminem hotelu. Mam wrażenie, że większość przypadków jego łamania wynika wyłącznie z nieświadomości.
  • Tradycyjnie stroń od upojenia się alkoholem. W takim stanie znacznie trudniej jest utrzymać klasę.
  • Umawiając dodatkowe usługi w hotelu, ty również bądź punktualny.
  • Szanuj środowisko. Miej świadomość, że ręczniki zostawione na podłodze zostaną wymienione na czyste. Korzystaj z tego, kiedy faktycznie jest taka potrzeba.
  • Z pokoju możesz wynieść bezpłatne jednorazówki zostawione na twój użytek. Gdybyś natomiast chciał mieć w domu hotelowy ręcznik lub szlafrok, zapytaj o jego kupno w recepcji.

Co byś dodał do tej listy? Są jeszcze jakiej zachowania, które uznajesz za warte pochwalenia lub skrytykowania?

 

A oto i wspomniany wcześniej film:

Hotel SPA Dr Irena Eris w Polanicy-Zdroju

W hotelu w Polanicy byłem tylko dwa dni, ale żeby to miejsce urzekło wystarczy 30 sekund. Tuż po wyjściu z samochodu nie chce się nawet wchodzić do środka, bo sam budynek i okolica są tak piękne, że trzeba najpierw tym widokiem nacieszyć oko. Sam hotel należy do najbardziej luksusowych, w jakich zdarzyło mi się przebywać. Byłem bardzo zadowolony z obsługi, zdumiony rewelacyjnie przemyślanym budynkiem i oczarowany wystrojem w stylu art déco. Cały czas ma się wrażenie, że jest to świetnie wykorzystany budynek z długą historią, a w rzeczywistości powstał on dwa lata temu! Polecam zobaczyć go na własne oczy.

Niebawem na Czas Gentlemanów trafią jeszcze dwa materiały z hotelu w Polanicy-Zdroju. Będziecie mogli go zatem dobrze obejrzeć. Mała zapowiedź znajduje się na końcu filmu. A gdybyście chcieli sami się tam wybrać, wszystkie informacje znajdziecie tutaj: DrIrenaErisSpa.pl.

 

Zdjęcia: Agnieszka Werecha Tiamofoto.