Własny styl to nie kopiowanie manekinów czy droga wydeptana przez tysiące poprzedników. Nawet w obrębie klasycznej męskiej elegancji można go sobie wypracować. Porozmawiajmy o drobiazgach pozwalających się wyróżnić.

drobiazgi - krawat, poszetka, zegarek, spinki do mankietów, perfumy.

Artykuł powstał we współpracy z marką tołpa

Kiedyś nie pałałem zbytnią sympatią do męskiej elegancji, bo nie pozwalała mi ona na wyrażenie siebie czy podkreślenie swojego charakteru. Asortyment w sklepach wydawał mi się jednolicie szary. Wiem, że wielu mężczyzn ma podobnie. Garnitur czy nawet samą koszulę zakładają z musu, bo czują się w nich jak w uniformie. Klasyka kojarzy im się jedynie z nudą i monotonią. Może też tak czujesz?

Na szczęście jest to mylne wrażenie, wynikające zazwyczaj z niewiedzy. Odpowiednie wykorzystanie standardów pozwala na wyróżnienie się z tłumu, a przy tym pozostawienie swojego wizerunku w bezpiecznej przestrzeni klasyki. Można bowiem wcale nie łamać zasad kodu ubioru i jednocześnie wyglądać modnie oraz świeżo. Wykorzystując natomiast różne detale łatwo wyrobisz sobie własny, rozpoznawalny styl. W tym tekście chciałbym zaproponować kilka drobiazgów, które pomagają kształtować wizerunek.

Małe elementy garderoby

Najbardziej oczywiste są odzieżowe akcesoria. Wyróżnić się można nosząc mniej standardowe krawaty czy to pod względem materiału (wełna, szantung, dzianina), czy pod względem wzoru (dobrym przykładem są choćby krawaty w motywy zwierzęce). Noszenie poszetek, choć coraz popularniejsze, wciąż jest niszowe. Warto się na nie zdecydować by odświeżyć swój wygląd w pozornie nudnym garniturze.

Sam chętnie sięgam też po kolorowe skarpetki. Staram się by odpowiednio komponowały się z innymi elementami garderoby, ale nie chcę by ginęły w całym stroju. Odważne skarpetki mogą pokazać, że mamy spory dystans do siebie, mimo że decydujemy się na klasyczny ubiór. Podobnie będzie z szelkami czy podszewkami w marynarkach. Wszystkie te elementy ujawniają się raczej rzadko, ale kiedy już to robią są wstanie przykuć uwagę i powiedzieć coś o właścicielu. Ponieważ rynek już odpowiedział na zapotrzebowanie młodych ludzi noszących się klasycznie, nie ma problemu z zakupem kolorowych szelek, czy wzorzystej podszewki do swojej marynarki. To ostatnie ma sens rzecz jasna tylko przy szyciu u krawca.

Krawaty i poszetki

Detale dużego formatu

Skoro jesteśmy przy temacie krawca, warto zwrócić uwagę na inny, mniej oczywisty, sposób kształtowania swojego stylu. Osoby szyjące sobie ubrania w formie bespoke, czyli od podstaw ustalane z rzemieślnikiem, mają spore pole do popisu. Wyczuleni na detale będą ingerować w sposób wszycia rękawów, głębokość pachy, kąt nachylenia kieszonek, położenie butonierki i wielu innych niuansów. Dla nich ma to spore znaczenie. W takich ubraniach czują się wyjątkowo, a inni esteci, znający się na rzeczy, od razu zwrócą uwagę na te szczegóły. Dla osoby niewtajemniczonej będzie to jednak niezauważalne, co jeszcze bardziej podnosi atrakcyjność takich zabiegów.

Kupując ubrania z wieszaka będziesz miał niestety mniejszy wybór, ale możesz budować swój wizerunek choćby na bazie wzorzystych tkanin czy ich kolorów. Ostatnio oferta sklepów znacznie się poprawiła pod tym względem. Ciekawym pomysłem będzie też na przykład noszenie kamizelek, w ciepłe dni nawet bez marynarki. To, nieformalne, rozwiązanie z pewnością przykuje pozytywnie uwagę.

Detale garnituru

Garnitur bespoke.

Akcesoria

Świetnym elementem wyróżniającym są wszelkiego rodzaju pamiątki rodzinne. Nawet jeśli nie masz pięknego, ale drogiego, zegarka szwajcarskiego możesz się pochwalić czasomierzem po dziadku, choćby był wyprodukowany w Związku Radzieckim, co nie brzmi zbyt dumnie. Pamiątka ma bowiem zupełnie inną wartość i z jej detalami już się nie dyskutuje. Podobnie będzie ze spinkami do mankietów czy spinką do krawata. Ta ostatnia zresztą, nawet nowa, ze sklepu, będzie bardzo pozytywnie wyróżniała.

Warto też świadomie dobierać torby, paski czy pióra wieczne. Szczególnie istotny jest dobór okularów. One w końcu mocno wpływają na wygląd naszej twarzy, a przecież to bodaj pierwsza rzecz, na jaką zwraca się uwagę. Nie powinno się więc bagatelizować tego zakupu.

Spinki i zegarek po dziadku.

Spinki i zegarek po dziadku.

Zapach i włosy

Kształtując swój styl nie zapominaj też o zapachu. Wielu mężczyzn nie zdaje sobie nawet sprawy jak ważna jest to rzecz w kontaktach z kobietami. Zapach może być jedną z lepiej zapamiętanych cech, więc dobrze żeby budził pozytywne skojarzenia. Własny signature scent (czyli wizytówka zapachowa) może być jedną z podstaw własnego wizerunku. Wymaga to poszukiwań odpowiednich perfum i nieco świadomości tego tematu, ale warto choć trochę się do tego przyłożyć.

Równie ważne jest podejście do własnych włosów i zarostu. Boleję nieco nad tym, że wciąż najpopularniejsze wśród mężczyzn są po prostu krótkie włosy, których nie da się w żaden sposób zaczesać oraz kilkudniowy zarost – wynik niechęci do golenia i jednocześnie do dbania o brodę. Przemyślana fryzura i zadbany zarost (niezależnie czy zgolony, czy zapuszczony) to cechy, które na pewno wpłyną na wizerunek. Pomyśl tylko ile zmienia zapuszczenie wąsa w odbiorze mężczyzny przez otoczenie! Warto więc korzystać z tych elementów świadomie, a nie pozostawiać ich bylejakości.

Składany grzebień i perfumy

Nie tylko wygląd

O wyglądzie, w temacie własnego stylu, mówi się najłatwiej, ale trzeba też spojrzeć na swój wizerunek szerzej. Są bowiem osoby, w których styl wpisane jest na przykład szarmanckie zachowanie wobec kobiet, bycie dobrym słuchaczem lub świetnym gawędziarzem. Z drugiej strony do stylu można zaliczyć niekontrolowane przeklinanie, zadzieranie nosa czy obrażanie się na najmniejsze faux pas. Pytanie tylko jakie cechy chciałbyś, żeby tworzyły opinię o tobie?

Pamiętaj, że twój charakter ma wielki wpływ na to jak jest postrzegany twój styl. Nie obawiaj się jednak swoich, niechcianych przyzwyczajeń. Wszystko można w sobie poprawić, jeśli tylko się tego bardzo chce i ciężko się na to pracuje.

Własny styl to tak naprawdę suma drobnych rzeczy. Żaden z powyższych punktów samotnie nie stworzy unikalnego stylu, a z drugiej strony nie jest niezbędny. Jeśli przyjrzysz się sobie, swoim przyzwyczajeniom i gustom, z łatwością wyodrębnisz elementy, które wpływają na twój wizerunek. Pytanie tylko czy chcesz, żeby tak było. Nie ma bowiem czegoś takiego jak zły styl. W najgorszym razie może on być jedynie zaniedbany i byle jaki, jeśli zostawisz go samemu sobie i nie będziesz o niego dbał.

Konkurs – tołpa off [Zakończony]

Ten artykuł powstał w ramach akcji tołpa off. Tołpa to polska marka kosmetyczna, którą warto znać. Prócz wysokiej jakości kosmetyków, bliska jest jej idea zwolnienia tempa w życiu, skupienia się nieco na samorozwoju, przemyślanych działaniach itd. Mnie również są bardzo bliskie te idee i mam nadzieję, że ty również należysz do tej samej drużyny.

Z tej okazji zapraszam również do udziału w konkursie. Pisałem powyżej, że w gruncie rzeczy to suma małych rzeczy daje duże i zauważalne efekty. Tego też dotyczy zadanie. Odpowiedz na pytanie: Który element twojego stylu jest dla ciebie najważniejszy? Krótko wyjaśnij ten wybór. Odpowiedź podaj w komentarzu pod tym artykułem. Nie przekrocz przy tym 500 znaków.

Aż 30 autorów najciekawszych komentarzy otrzyma nagrody w postaci kosmetyków tołpy o wartości 120 zł.
Regulamin konkursu znajdziecie pod tym linkiem.

Konkurs trwa od dzisiaj do 2 września włącznie. W ciągu pięciu dni od zakończenia konkursu podam w tym wpisie wyniki. Zwycięzcy będą musieli nadesłać dane do wysyłki nagród.

Powodzenia!

Więcej o tołpa off – tutaj.

 

Rozwiązanie konkursu:

Serdecznie dziękuję Wam za liczny udział w konkursie. Czytanie Waszych komentarzy jest bardzo inspirujące i skłania do zastanowienia się nad najróżniejszymi aspektami własnego stylu.

Wyłonienie 30 zwycięzców było bardzo trudne, bo spodobało mi się więcej pomysłów, niż mam nagród. Z pomocą przyszliście mi sami. Niestety. Było kilka odpowiedzi, które chciałem nagrodzić, ale wykraczały grubo ponad 500 znaków. Staram się zawsze życzliwie liczyć te znaki, nie biorąc pod uwagę na przykład wstępów czy pozdrowień, ale i tak w wielu wypadkach po prostu nie mogłem wręczyć nagrody. Byłoby to nieuczciwe wobec osób, które przestrzegały tego aspektu regulaminu.

Zwycięzcami są (w kolejności przesyłania zgłoszeń):

Mariusz, Krzysztof, Grzegorz Pliszka, dominik3128, Krzysiek Humeniuk, Mateusz P, Marcin Szczubełek, Viki Camara, Patryk, Bradley, Szymon, Severus, Paweł, Krzysiek P., Paulina, enKage Kagen, Adam, Gordon, Krzysztof Maliszewski, Wojciech Słowacki, Gogston, Andrzej, Łukasz, Derwan, Hubert Dzierżawski, Kris, Krzysztof, mynameis, Mateusz Grzęda, Emris.

Serdecznie gratuluję! Zwycięzców proszę o przesłanie na mój adres (lukasz@czasgentlemanow.pl) swoich danych adresowych wraz z numerem telefonu. Weryfikacja odbędzie się poprzez porównanie adresu e-mail autora komentarza i nadawcy wiadomości. Proszę o te dane do 14 września.

Na koniec załączam film, który zrealizowaliśmy wraz z tołpa.

 

Zestaw nagród do wygrania w konkursie.

Zestaw nagród do wygrania w konkursie.