Wielu kojarzy go głównie z Jamesem Bondem i dobrze, bo smoking to garnitur do zadań specjalnych. Zadań, które sami od czasu do czasu wypełniamy. Warto więc poznać go lepiej.

Mężczyzna w smokingu

Artykuł powstał przy współpracy z Miler Menswear.
Na końcu znajduje się jego wersja filmowa (polecam!).

Szczyt elegancji

Często można spotkać się z przekonaniem, że klasyczny garnitur to szczyt elegancji, ale bardziej zorientowani wiedzą, że jest jeszcze wyższy stopień wtajemniczenia. To właśnie „dinner jacket”, „tuxedo” albo, jak my go nazywamy, „smoking”. Chociaż i on posiada bardziej formalnych kuzynów, dla większości z nas będzie wystarczającym strojem na wszystkie wyjątkowe okazje, które nas spotykają w życiu.

W tym artykule opowiem wam o smokingach: ich historii, zasadach noszenia, dodatkach i detalach, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie. Jeśli uda mi się przekonać was do uzupełnienia swojej garderoby o taki strój, a na koniec powiem gdzie można taki smoking kupić w bardzo dobrej cenie (tylko dla odbiorców Czasu Gentlemanów).

Akcesoria do smokingu

Historia powstania smokingu

Fakt, że omawiany strój ma kilka nazw funkcjonujących w różnych stronach świata, jest mocno związany z jego pierwszym pojawianiem się na arenie klasycznej męskiej elegancji. Mówiąc ściślej, znamy nawet kilka sprzecznych wariantów tej historii. Amerykanie stosują nazwę „tuxedo”, która pochodzi od Tuxedo Club, w miasteczku Tuxedo Park w stanie Nowy Jork. Rzekomo 10 X 1886 roku Griswald „grizzly” Lorillard pojawił się we wspomnianym klubie we wczesnej wersji smokingu, czyli fraku bez „ogona”.

Brytyjczycy jednak twierdzą, że już wcześniej szyli tego typu strój i nazywają go „dinner jacket”. Ani myślą używać określenia „tuxedo”, co byłoby jednoznacznym przyznaniem pierwszeństwa Amerykanom. Natomiast strony niezaangażowane w ten konflikt stosują słowo „smoking”, z czym wiąże się jeszcze inna historia, ale niech ona pozostanie zagadką. Jeśli wiecie dlaczego to właśnie „smoking,” napiszcie w komentarzach!

<<Zobacz też: Kulturowa historia trencza>>

Mężczyzna w smokingu

Jakie okazje

Smoking to wyjątkowy strój na wyjątkowe okazje, ale wbrew pozorom nie na te najbardziej uroczyste. Nada się idealnie na ślub i wesele, wyjście do opery i filharmonii, a także na bal sylwestrowy i podobne okazje o charakterze jednocześnie rozrywkowym i oficjalnym. Należy go założyć wszędzie tam, gdzie wymagany jest tak zwany „black tie”. To określenie powinno być umieszczone na zaproszeniu.

Zakładany jest ponadto wyłącznie po zmierzchu. Jest to bowiem strój stworzony do sztucznego światła. Dopiero w nim bowiem odpowiednio zagra błysk na jedwabnych wykończeniach smokingu.

Bardziej formalne są żakiet i frak. Ten ostatni jest sygnalizowany na zaproszeniach określeniem „white tie” i nadaje się na nadanie wysokich odznaczeń i nagród lub wyjątkowe spotkania dyplomatyczne. Kiedyś zastosowanie fraka było o wiele szersze, ale z tych mniej formalnych okazji wyparł go właśnie smoking.

Marynarka smokingowa z kołnierzem szlowym

Marynarka

Bohater tego artykułu występuje przeważnie w kolorze czarnym lub ciemnogranatowym, zwanym „midnight blue”. Jest to odcień, który dopiero przy dobrym świetle ujawnia, że nie jest czernią. Istnieje jednak również jego wersja letnia, w której do ciemnych spodni zakłada się marynarkę białą lub écru. Całość wykonuje się ze stosunkowo lekkiej tkaniny wełnianej, aby użytkownik nie odczuwał dyskomfortu podczas długiego balu. Lżejszy materiał jest też uzasadniony tym, że nie musi być tak wytrzymały, jak ten na często noszone garnitury. W końcu smoking zakłada się dosłownie „od święta”.

Charakterystyczne są tutaj klapy marynarki. Są albo szalowe, bez kozerki, albo ostre – zamknięte. Pokrywa się je czarnym jedwabiem, z którego są wykonane także lampasy na nogawkach. Marynarka nie ma rozcięć z tyłu (szliców), co jest wyjątkową cechą w stroju formalnym. W przypadku zwykłych marynarek, brak rozcięć o dziwo obniża formalność ubrania.

Guziki obszyte jedwabnym atłasem.

Guziki obszyte jedwabnym atłasem.

Smokingi występują w wersji jedno i dwurzędowej. Jednorzędowa ma tylko jeden guzik, który zawsze zapinamy gdy stoimy. Ten guzik często jest obszyty tym samym atłasem co klapy marynarki. Wersji dwurzędowej natomiast nie rozpinamy nawet podczas siadania. W tym wypadku zbędna jest też kamizelka czy pas smokingowy.

Bardzo istotna jest tutaj prostota i dlatego kieszenie marynarki nie posiadają patek. Czasem producenci je stosują, ale należy je wówczas po prostu schować do wnętrza kieszeni.

<<Zobacz też: Kaszmir – niezwykła wełna>>

Pojedynczy lampas na spodniach smokingowych.

Pojedynczy lampas na spodniach smokingowych.

Spodnie

Spodnie są w kolorze marynarki, z wyjątkiem przypadku gdy marynarka jest biała lub écru. Ich szew boczny obszywa się jedwabną taśmą zwaną lampasem. Dla odróżnienia frak ma podwójny lampas. To klasyczny element najprawdopodobniej zaczerpnięty od wieczorowych strojów oficerskich. Nogawki nie mają mankietów, które w klasycznej elegancji obniżają formalność stroju.

Powaga smokingu wymaga, by jego spodni nie zapinać na pasek. Dlatego nawet nie posiadają szlufek. Obowiązkowo są noszone na szelkach. Najlepiej białych i zapinanych rzecz jasna na guziki. Żabki są tylko mało eleganckim półśrodkiem. Spodnie ze zdjęcia posiadają dodatkowo ściągacz po bokach, który pozwala lepiej dopasować spodnie w pasie.

Białe szelki do smokingu.

Białe szelki do smokingu.

Koszula

Do smokingu zakładamy tylko białą koszulę. Powinna mieć mankiety francuskie, czyli zapinane na spinki oraz krytą plisę, aby nie było widać guzików. Warto zaznaczyć, że do smokingu nie nosi się koszul z kołnierzykiem frakowym, który bywa mylnie pojmowany jako właściwy kołnierzyk do noszenia muszki.

<Zobacz też: Jak nosić koszulę – w spodniach czy na wierzchu?>>

Pas hiszpański - pas smokingowy.

Pas hiszpański – pas smokingowy.

Pas i kamizelka

Pod marynarką smokingową koniecznie powinna znaleźć się czarna kamizelka lub czarny pas hiszpański, zwany też smokingowym. Podobno jeszcze przed II wojną światową mężczyźni stronili od takiego pasa. Był on uznawany za akcesorium typowe raczej dla tancerzy. Niemniej czas tym pasom sprzyjał i obecnie są prawdopodobnie nawet chętnie wybierane do smokingu niż kamizelki.

Pas służy z jednej strony zasłonięciu wykończenia spodni, ale co ważniejsze wydłuża też sylwetkę poprzez optyczne wydłużenie nóg. Dlatego pas nie powinien się odcinać kolorystycznie od spodni. Jeśli się przyjrzycie, zauważycie, że taki pas ma zaszewki skierowane są ku górze. Wywodzą się one stąd, że pierwsze pasy hiszpańskie miały kieszonki w tym kształcie.

Mężczyzna w smokingu

Dodatki

Nieodłączne ze smokingami są czarne, wiązane muszki. Powinny być jedwabne i gładkie. Użycie krawata w tym wypadku byłby błędem. Tradycyjnie też wkładamy białą lnianą poszetkę do brustaszy. I tutaj nie pozwalamy sobie na kolorowe i wzorzyste wersje. Do butonierki w klapie, jeśli występuje, można natomiast włożyć kwiat. Najlepiej biały goździk lub gardenię.

Zdecydowanie nie wolno do smokingu zakładać białej kamizelki i białej muszki. Jest to bowiem zestaw zarezerwowany dla fraka. Z kolei biała muszka przy smokingu to atrybut kelnera.

<<Zobacz też: Jak wiązać muszkę>

Buty do smokingu. Lotniki.

Buty

Należy jeszcze wspomnieć o butach, gdyż i one mają znaczenie. Do takiego stroju zakładamy wyłącznie obuwie czarne. Mogą to być czarne lakierki albo pięknie wypolerowane oksfordy lub lotniki. Do nich używamy czarnych podkolanówek.

<<Zobacz też: Eleganckie buty do garnituru – jakie wybrać>>

Mężczyzna w smokingu

Gdzie kupić smoking?

Jeśli udało mi się zainteresować was smokingami, mam teraz bardzo ciekawą ofertę od marki Miler Menswear, która jest producentem smokingu ze zdjęć. Jak może wiecie, za tą marką stoi Tomasz Miler, który na Czasie Gentlemanów powił się już jakiś czas temu jako mój doradca podczas szycia garnituru. Tomek świetnie zna się na męskiej elegancji i potrafi ją zaoferować w bardzo atrakcyjnej cenie, jak na tę jakość.

smoking13Ten smoking można kupić w zestawie wraz z koszulą, muszką i pasem smokingowym za 3367 zł! Widząc jakość tych produktów, z czystym sercem mogę to polecić.

Natomiast, gdybyście byli zainteresowani innymi produktami ze sklepu Miler Menswear, tutaj znajdziecie kod na 10% rabatu na cały asortyment, ważny do końca roku 2016: f9nHge47ED

 

Gdybyście mieli jakieś pytanie odnośnie smokingów czy przedstawionej oferty, śmiało piszcie w komentarzach.

Film

Nawet po przeczytaniu powyższego artykułu, polecam ten film. Pod względem estetycznym wybija się na czołówkę na kanale Czasu Gentlemanów.