Gdy prawdziwy gentleman chce zwrócić uwagę swojej wybranki, ma dziś ułatwione zadanie. Odznacza się bowiem wieloma cechami, które mogą się jej wydać atrakcyjne.

Artykuł archiwalny, poprawiony i uzupełniony o film.

Zacząć muszę od wyjaśnienia: w idei bycia gentlemanem nie chodzi o udawanie kogoś innego czy naginanie własnych zasad, by zdobyć uznanie otoczenia. Nie odczytujcie więc dbania o relacje czy troski o swoich towarzyszy jako poświecenia. To raczej postępowanie zgodnie z własną hierarchią wartości, dla własnej, a nie cudzej satysfakcji. W związku z tym rzecz jasna nie każda kobieta doceni wymienione poniżej cechy.

1 – Dobry towarzysz

Z zasady gentleman jest świetnym towarzyszem. Potrafi słuchać, rozmawiać na interesujące tematy i stara się wyczuć nastrój swojej wybranki, żeby podejmować decyzje, które umilą wspólny czas. Jedni powiedzą, że wybieranie się na tańce lub do kina na romantyczny film, bo ona ma na to ochotę, to lizusostwo, ale bardziej doświadczeni wiedzą już, że w dojrzałym związku każda ze stron czasem chodzi na ustępstwa, bo na tym polega partnerstwo. Co więcej, gentleman robi to tak, że nie da po sobie poznać tych wyrzeczeń.

2 – Ciekawy rozmówca

Aby być ciekawym rozmówcą, trzeba mieć też jakieś pasje i zainteresowania, o których umie się opowiadać. Hobby sprawia, że potrafimy rozmawiać o czymś więcej niż pogodzie i ramówce telewizyjnej, a to jest bardzo pożądane przy wspólnych spotkaniach. Od ciekawych osób, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, więc chętnie spędza się z nimi czas. Niemniej nawet astronauta, który mówi o swojej pracy, jakby to było liczenie samochodów na polnej drodze, nie znajdzie towarzystwa. Z drugiej strony są osoby, które o pozornie śmiertelnie nudnych zajęciach potrafią opowiadać tak, że aż chce się słuchać. Jeśli chcesz, by Twoja dama z dreszczem czekała na kolejne spotkanie, zacznij rozwijać swoje pasje i ucz się o nich opowiadać.

3 – Szarmancki

Jedną z najważniejszych cech gentlemana są jego maniery. W każdej sytuacji pamięta o najważniejszych zasadach, analizuje swoje wpadki i dba o to, by już się nie powtórzyły. To dla niego kwestia dbania o własny wizerunek i dobrą opinię, a także pozytywne relacje z otoczeniem. Przy czym współczesny gentleman wie dobrze, że zasady dobrych manier ewoluują i nie podchodzi do nich bezkrytycznie. Wie też kiedy może sobie pozwolić na luz, a kiedy wszystko musi być zapięte na ostatni guzik. Sprawna umiejętność odpowiedniego zastosowania poszczególnych gestów i zachowań w życiu codziennym może bardzo pozytywnie zaskoczyć jego towarzyszkę i zaimponować jej.

4 – Elastyczny

Gentleman zna zasady, potrafi je więc łamać nie pozostawiając po sobie złego wrażenia. Oznacza to, że doskonale wie jak się zachować w każdej sytuacji, a wiedza ta ułatwia mu życie, a nie je utrudnia. Jeśli okaże się, że jego partnerka nie toleruje niektórych tradycyjnych zachowań, to zwyczajnie je przy niej porzuci. Wprowadzając na siłę „rycerskie tradycje”, zrazi swoją partnerkę do siebie, a przy okazji wykaże się brakiem taktu. Rzecz jasna istnieje tu granica wyznaczona przez własne wartości, ale tę już każdy musi wskazać sobie samemu.

5 – Czuły

Gentleman musi być oparciem dla swojej damy, ale jest też dla niej delikatny. Mężczyźni między sobą nauczeni są tłumić strach, gorycz, płacz, a czasem nawet przesadną radość. Mogą więc nie umieć od razu poprawnie reagować na takie zachowania u swoich partnerek. Na słabość nie powinno się reagować w stylu „weź się w garść”, tylko raczej swoją obecnością, wysłuchaniem i szczerą rozmową. Dobrze jest umieć dzielić się z partnerką swoimi cierpieniami i radościami. Łatwiej bowiem zaufać ludziom, którzy mają i okazują uczucia. Poza tym jest to dobre dla własnego zdrowia psychicznego.

6 – Uprzejmy

Dobre maniery nie skupiają się tylko i wyłącznie na partnerce gentlemana. To czy faktycznie jest dobrze wychowany wychodzi na jaw w sytuacjach, gdy nic bezpośrednio nie zyskuje. Bardzo ważne jest odpowiednie traktowanie rodziny i przyjaciół swojej towarzyszki. Również wobec ludzi nieznajomych (np. kelnerów, portierów, taksówkarzy) należy być uprzejmym. W końcu bycie gentlemanem nie służy do podbicia serca swojej wybranki, lecz jest sposobem życia. Natomiast z bucem, który traktuje ludzi z góry, mało kto będzie chciał się wiązać.

7 – Elegancki

Przyjęło się mówić, że mężczyzna nie powinien zbytnio dbać o własny wygląd. Przekonanie to wyrządziło wielką szkodę polskim mężczyznom. Na szczęście dzisiejsi gentlemani przypominają sobie, że ich dziadkowie umieli zadbać nie tylko o swoje włosy i zarost, ale też wiedzieli jak się ubrać. Co prawda współczesny gentleman nie jest strojnisiem, ale też nie ucieka przed decyzją o doborze krawata, marynarki czy butów. Nie wysyła do sklepu swojej partnerki, by za niego wybrała mu jakieś niezbędne ubrania. Gentleman nie jest dzieckiem i potrafi już się sam ubrać, i do tego wyglądać dobrze. Ignorancja w temacie elegancji jest może i pocieszna, ale nie robi wrażenia. Pamiętaj, że umiejętność dobrania krawata do garnituru to nie dandyzm czy styl „metro”. To po prostu efekt posiadania podstawowej wiedzy i odrobina wyczucia, nic więcej.

8 – Samowystarczalny

Stereotypowo, w naszej kulturze, uważa się niektóre zajęcia za niemęskie. Niestety jest to bardzo krzywdzący stereotyp, tym bardziej, że przez niego wielu mężczyzn rezygnuje z doskonałego narzędzia do zaimponowania swojej damie. Umiejętności prasowania, gotowania czy sprzątania są tak samo ważne w życiu, jak umiejętność naprawienia spłuczki czy powieszenia karnisza nad oknem. Gentleman ma w sobie tyle męskości, że nawet przewijając niemowlaka czy wybierając w sklepie perfumy dla swojej partnerki – i co więcej dobrze wiedząc co robi – do głowy mu nie przyjdzie, że coś z nim nie tak. W każdym razie nie boi się tych spraw tylko dlatego, że uznaje się je za kobiece. To bardziej kwestia samowystarczalności.

9 – Komplementy

Gentleman nie zapomina też o komplementach. Wie, że każdy z nas chce by jego starania były docenione. I nie mam tu na myśli tylko wyświechtanych słów typu „jesteś piękna”, które też mają swoją moc, ale dopiero komplementy, które pokazują, że zwracamy uwagę na detale i zmiany robią prawdziwą różnicę. Pokazują one, że mężczyzna interesuje się swoją wybranką i nie są mu obojętne jej starania.

Pojedynki przeszły już do historii, co nie znaczy, że obrazy już nie mają miejsca. („Pojedynek po balu maskowym” Jean-Léon Gérôme ok. 1858)

10 – Honorowy

Mimo że pojedynki odeszły już w przeszłość i o honorze nie mówi się jak niegdyś, gentleman ma świadomość swojej wartości i wartości innych ludzi z jego otoczenia. Opinia, jaką zdobyło sobie nazwisko, nie jest dla niego błahostką. Dlatego podczas spotkań ze swoją partnerką będzie uważał, by nic nie zepsuło tej opinii o nim, ani o jego towarzyszce.

Najłatwiej splamić sobie opinię poprzez kłamstwo, zniewagę albo tchórzostwo. Są to zachowania, których gentleman unika jak ognia! Z drugiej strony nie ma co liczyć na rozwiązywanie konfliktów w pojedynku. Większość osób, z jakimi będziemy mieli do czynienia, nie będzie się przejmowała dobrą opinią czy honorem. Dlatego współczesny gentleman musi umieć przewidywać zdarzenia i unikać sytuacji, z których trudno byłoby wyjść z twarzą, nawet jeśli sam do nich nie doprowadził. Niemniej w ostateczności będzie potrafił stawić czoła takim zagrożeniom.

***

To wszystkie cechy, które przygotowałem. Wiem, że ująłem je bardzo ogólnikowo, ale chciałem wyznaczyć odpowiednie kierunki. Jeśli macie inne opinie na powyższe tematy, albo uważacie, że coś innego powinno znaleźć się na liście, piszcie koniecznie w komentarzach.

Przy okazji dziękuję serdecznie Patronom Czasu Gentlemanów za wsparcie mojej pracy! Pozostałych zachęcam do dołączenia do tego grona na patronite.pl albo poprzez zakup kolekcjonerskich przypinek.

Wspierają już między innymi:
Jerzy M., Grzegorz W., Tomasz B., Jakub Naduk, Marcin M., Bartosz J, Grzegorz Rogulski, Przemysław J., Michał Mazur, Aleksander Galecki, Arkadiusz Firus, Kamil Futyma, Kacper K. – Dziękuję!

Pozdrawiam i trzymajcie klasę!

Pokrewne artykuły i filmy:
Flirtuj jak gentleman
Pierwsza randka – 10 zasad gentlemana
Jak z klasą zrobić pierwszy krok do bliższej znajomości
Kilka zachowań, którymi mężczyzna zrazi do siebie damę
Sztuka prowadzenia rozmowy
Gafy, nietakty, faux pas – jak z nich wybrnąć
Zasady łamania zasad
Alternatywa do jeansów – Zmiana wizerunku