Szukasz czegoś ciekawego do przeczytania? Mam kilka niezłych propozycji.

To był niezły rok pod względem przeczytanych książek. Zarówno ich jakości jak i liczby. Dziś przedstawię Wam mój wybór 10 najlepszych.

Moje czytelnictwo w 2017 roku

Jeszcze w 2015 roku czytałem niewiele i strasznie mnie to frustrowało. Zawsze lubiłem książki, a na studiach pochłaniałem je garściami. Niestety praca i rodzina pochłaniają nie tylko sporo czasu, ale też energii, której później zwyczajnie mi brakowało na czytanie. Do dziś trudno mi znaleźć wolną chwilę i odrobinę zapału, żeby chwycić za książkę i ją w ciszy i spokoju czytać.

Właśnie dlatego to już drugi rok, gdy książki papierowe stanowią u mnie mniejszość. Odkąd przerzuciłem się na audiobooki udaje mi się utrzymać liczbę przeczytanych książek na poziomie blisko jednej na dwa tygodnie. (W tekście używam słowa „czytać”, ale rzecz jasna mam na myśli również słuchanie.) Zawsze marzyłem by było ich w roku 52, ale i tak mój wynik mnie bardzo satysfakcjonuje.

Przeczytałem więc 21 książek, plus parę porzuciłem w trakcie. Mam bowiem zasadę, że jak książka mnie męczy, to ją odrzucam. W przeciwnym razie tracę zapał do dalszego czytania i przerwa między książkami zaczyna drastycznie rosnąć. Gorąco polecam porzucanie kiepskich lub nietrafionych książek! Na szczęście w tym roku tylko parę zaliczyłem do tej kategorii.

Ranking

Poniżej znajdziecie mój wybór 10 książek, które uważam za najciekawsze z przeczytanych w minionym roku. Na końcu znajdują się polecane najbardziej. Przy każdej postarałem się o link do księgarni.

Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy Salman Rushdie

Jedną z dwóch książek, ex aequo na ostatnich miejscach, jest ostatnia powieść Salmana Rushdiego, uważanego za jednego z najważniejszych, współczesnych twórców gatunku zwanego „realizmem magicznym”. Była dla mnie bardzo świeża, z uwagi na mieszanie świata zachodniego i wschodniego oraz wprowadzenie do tej mieszanki elementów baśniowych. Początek bardzo rozbudza wyobraźnię, choć z czasem miałem wrażenie, że autor jest już bliski przesadzie w tej fantazji. Niemniej myślę, że jeszcze kiedyś do Rushdiego wrócę.

Link: Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy
Audiobook: Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy

Tortilla flat John Steinbeck

John Steinbeck to jeden z najważniejszych pisarzy amerykańskich, a Tortilla flat uchodzi za dzieło, które zapoczątkowało jego karierę. Książka opowiada o przyjaźni ludziach z nizin społecznych, w latynoskiej dzielnicy, pewnego miasta, tuż po pierwszej wojnie światowej.

Opowieść Steinbecka w tym wypadku aż chciałoby się nazwać literacką wersją prac Nikifora. Jest niezwykle naiwna, ale w dobroduszny i nieco magiczny sposób.

Link: Tortilla flat
Audiobook: Tortilla flat

Małe życie Hanya Yanagihara

Małe życie to bez wątpienia najtrudniejsza książka z tej listy. Opowiada o życiu czwórki przyjaciół, od czasów studenckich po starość. Wszystko wygląda z początku bardzo zwyczajnie, ale w trakcie opowieści okazuje się, że jeden z przyjaciół ma niezwykle traumatyczne przeżycia z dzieciństwa. I faktycznie opis tych doświadczeń jest mocno przybijający, ale autorka przekazuje nam je bardzo subtelnie i delikatnie. Przynajmniej na tyle, na ile da się to zrobić. Na pewno nie jest to książka dla osób szukających rozrywki, ale warto się z nią zapoznać, bo jest uznawana za jedną z ważniejszych publikacji ostatnich lat.

Link: Małe życie
Audiobook: Małe życie

Lala Jacek Dehnel

Lala to opowieść autora o historii jego babci. Pod względem historycznym jest bardzo ciekawa i aż nastraja do zabrania się za spisanie dziejów własnej rodziny. Jednak w Lali na pierwszy plan wybija się język. To jedna z najciekawszych książek z tak wyszukanym doborem słownictwa, na jakie trafiłem w ostatnich latach. Pod tym względem publikacja Dehnela jest ucztą dla miłośników języka polskiego. Niestety z czasem sama opowieść mnie nieco znużyła, ale warto było doczytać do końca, bo opis ostatnich miesięcy życia tytułowej Lali wręcz zachwyca. Jest niezwykle życiowy i szczery.

Link: Lala
Audiobook: Lala

Nawałnica mieczy George R.R. Martin

Nawałnica mieczy to książka (a konkretnie nawet dwie książki) z zupełnie innej beczki. To kolejny tom serii znanej powszechnie, choć mylnie, jako Gra o tron. Ten tom sprawił mi najwięcej przyjemności z dotychczasowych, gdyż mocno różnił się od serialu, a do tego szeroko rozwijał wątki, które bardzo mnie interesowały. Miałem wrażenie, że to ta sama historia, tylko opowiedziana przez kogoś innego. Kogoś, kto zapamiętał inne szczegóły, inne wydały mu się ważne. Gorąco polecam fanom Sagi Wiedźmińskiej.

Link: Nawałnica mieczy
Audiobook: Nawałnica mieczy

Sekretne życie drzew Peter Wohlleben

Książka Wohllebena swego czasu zapoczątkowała modę na publikacje pomagające nam spojrzeć na przyrodę, jak na coś bardziej rozumnego, niż sądziliśmy wcześniej. Opowiada o drzewach, o tym, jak się kontaktują ze sobą, jak się wspierają wzajemnie i jak walczą o przetrwanie. To świetna dawka nietuzinkowej wiedzy dla każdego miłośnika przyrody. Całość jest przedstawiona tak przystępnie, że łatwo zapamiętać ciekawostki, które będą nam się później przypominały gdy będziemy w lesie. Po jej lekturze z pewnością zmienicie swoje postrzeganie drzew!

Link: Sekretne życie drzew
Audiobook: Sekretne życie drzew

Kosmiczny poradnik życia na ziemi Chris Hadfield

O tej książce już wspominałem na Czasie Gentlemanów w materiale „9 rzeczy, których powinniśmy się uczyć od astronautów”, a na moim prywatnym kanale znajdziecie jej recenzję. To świetna opowieść autobiograficzna o karierze astronauty, ze szczególnym naciskiem na życiową naukę, jaką ta droga serwuje. Hadfield jest bardzo bystrym obserwatorem i trafnie ocenia ludzi. Co ciekawe, wiedza zawarta w tej książce z pewnością przyda się nam wszystkim na co dzień, zwłaszcza w pracy w zespole i przy dążeniu do realizacji nawet pozornie niemożliwych marzeń.

Link: Kosmiczny poradnik życia na ziemi

Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji Miłosz Brzeziński

Głaskologia to jedyny faktyczny poradnik, z zacięciem naukowym, na tej liście. Dotyczy budowania pozytywnych relacji z innymi ludźmi na bazie pozytywnych komunikatów. Brzeziński jasno tłumaczy jakie strategie będą dla nas korzystne i skuteczne, a jakie po prostu odepchną od nas rozmówców. I bynajmniej nie chodzi tu o tajne techniki manipulowania ludźmi. W gruncie rzeczy cała filozofia sprowadza się do szacunku do innych, czy wręcz przestrzegania zasad savoir-vivre’u. Dla mnie Głaskologia była potwierdzeniem moich intuicji odnośnie manier, ale też pokazała jak wiele mam jeszcze do zrobienia. Zdecydowanie polecam tę książkę również na prywatny użytek!

Link: Głaskologia
Audiobook: Głaskologia

Myszy i ludzie John Steinbeck

Chronologicznie, jest to pierwsza książka Steinbecka, którą przeczytałem. Choć trudno nazwać ją książką. Pod względem objętości to bardziej opowiadanie na jeden lub dwa wieczory. Niemniej było to dla mnie jedno z największych odkryć literackich minionego roku. Ponownie mamy do czynienia z nizinami amerykańskiego społeczeństwa w trudnych latach wielkiego kryzysu. Jest niezwykle spokojna, a zarazem wciągająca swoim klimatem. Natomiast zakończenie sprawia, że chce się posiedzieć dłużej w samotności i pokontemplować tę chwilę. Dla mnie była to rewelacyjna powieść!

Link: Myszy i ludzie
Audobook: Myszy i ludzie

Zabić drozda Harper Lee

Ten rok był dla mnie ewidentnie rokiem amerykańskiej literatury. Nie może więc dziwić, że na pierwszym miejscu znajduje się kolejna powieść z tej części świata. Tym razem książka uznawana za jedną z najważniejszych w historii USA. Zabić drozda opowiada o procesie sądowym przeciwko pewnemu Afroamerykaninowi w małym miasteczku. Ewidentnie jest on tylko kozłem ofiarnym, który ma posłużyć do zamiecenia pewnych brudów pod dywan. Broni go jednak adwokat, Atticus, o bardzo silnym kręgosłupie moralnym i wyśrubowanych zasadach życiowych. Warto tę książkę przeczytać choćby tylko po to, by poznać tego bohatera. Myślę, że kiedyś przygotuję o nim osobny materiał na Czas Gentlemanów. Niemniej cała powieść o rasizmie, opowiedziana z perspektywy dziecka jest godna uwagi i skłania do ważnych refleksji.

Link: Zabić drozda
Audiobook: Zabić drozda

To już wszystkie pozycje, jakie chciałam Wam polecić. Mam nadzieję, że udało mi się Was zainspirować do sięgnięcia po jedną z nich. Chętnie też dowiem się co sami ostatnio czytaliście ciekawego i co polecacie. Może sam skorzystam z tych rekomendacji. Koniecznie napiszcie w komentarzach!

A gdybyście szukali większej ilości moich rekomendacji, odsyłam do materiału sprzed roku: Książki, które przeczytałem w 2016 r.

Przy okazji chciałbym serdecznie podziękować za ciągłe wsparcie Patronom Czasu Gentlemanów. Arkadiusz Firus, Jakub Naduk, Adam K., Michał Mazur, Kamil Futyma, Greg Alski, Marcin P. Szeremetyński, Wojciech Sz., Aleksander Galecki, Mock, Grzegorz Daleszyński – Dziękuję!!!

Jeśli uważacie moją pracę za wartościową i chcielibyście mnie wesprzeć, zachęcam też do dołączenia do tego grona tutaj: Patronie.

Pozdrawiam i trzymajcie klasę!