Możecie się śmiać, ale dla mnie to bardzo ważna chwila. Przycisk, który otrzymałem od YouTube’a jest pierwszym materialnym wyróżnieniem, jakie dostałem za moją działalność. I to Wam należą się podziękowania! To też dobry moment, by odpowiedzieć sobie na pytanie: co będzie dalej z Czasem Gentlemanów? Zapraszam do tego artykułu!

 

Odkąd pamiętam interesowało mnie to, jak działają ludzie, jak reagują w poszczególnych sytuacjach, czemu zachowują się tak, a nie inaczej. Chętnie gromadziłem wiedzę na temat właściwego zachowania, a że jestem buntownikiem z natury i historykiem z pasji, szukałem też źródeł poszczególnych zwyczajów, bo nie mogłem ich przyjąć bez mocnych argumentów. Nigdy bym tego nie przypuszczał, ale z czasem okazało się, że ta wiedza jest na tyle ciekawa, że już ogromne grono się nią interesuje.

Zapewne powody, dla których oglądacie moje filmy i czytacie artykuły są bardzo różne. Jedni chcą pracować nad swoim charakterem, inni budować satysfakcjonujące relacje, a jeszcze inni pragną zmienić swój styl ubierania się. Wszystkim nam jednak przyświeca jeden cel: walka z bylejakością. Bo w końcu ja również się rozwijam dzięki Czasowi Gentlemanów: zdobywam nowe umiejętności i staram się doskonalić, a Wy mnie do tego mobilizujecie. Ten aspekt przynosi mi chyba najwięcej satysfakcji.

Misja

Niemniej jako twórca mam swoją misję w szerzeniu dobrych zwyczajów wśród Polaków. Wiele się mówi o erozji stosunków międzyludzkich, wyobcowaniu, egoizmie, braku szacunku do innych, zapominania o podstawowych wartościach i wyznawaniu tych, które nie powinny nigdy stać na piedestale. Moje treści stawiam w opozycji do tych trendów i chyba idzie to całkiem nieźle. Ostatnie dwa lata pokazały mi dobitnie, że wysokiej jakości, przemyślane materiały mogą dotrzeć do bardzo szerokiego grona odbiorców, nawet jeśli dotyczą dobrych manier i szacunku do drugiej osoby. Coś, co wydaje się być niszowe, może, dzięki odpowiedniej formie, trafić pod strzechy i zrobić wyłom w bylejakości, która stała się domeną ostatnich lat.

Co ciekawe jestem tylko samoukiem, który zdecydowaną większość pracy wykonuje samodzielnie. Wyobraźcie sobie, że nawet niedawno usłyszałem opinię, że Czas Gentlemanów jest wręcz do bólu profesjonalny, co jest bardzo miłe dla osoby, która niedawno jeszcze nie potrafiła poprawnie użyć mikrofonu.

Filmami takimi jak te o płaceniu na randce, kwestii pierwszeństwa czy formach przywitań dotarłem do setek tysięcy osób, a kanał mógł wybić się na polskim YouTube. Z wielką przyjemnością przygotowuję dla Was te materiały i bardzo cieszy mnie fakt, że interesują się nimi osoby, które wcześniej nawet nie myślały, że mogłyby chcieć mieć coś wspólnego z damami czy gentlemanami.

Jeszcze bardziej cieszy mnie, że większość najpopularniejszych materiałów ostatnich miesięcy zostało zrealizowanych dzięki wsparciu naszej społeczności, czyli Patronów Czasu Gentlemanów. Powinno wystarczyć, że wspomnę, iż produkcje przy których mogłem sobie pozwolić na zatrudnienie operatorki i poniesienie wyższych kosztów obejrzano już ponad półtora miliona razy! To ogromny sukces! Rzecz jasna te filmy zachęciły nowych odbiorców do obejrzenia starszych produkcji i już mamy efekt kuli śniegowej.

Ale co dalej z Czasem Gentlemanów? Mam ambitne plany, do których realizacji chciałbym zaprosić Was, jako mecenasów.

Efekty

Profil Czasu Gentlemanów na Patronite przeszedł właśnie małą rewolucję, ale zanim o niej opowiem chciałbym Wam pokazać na co wydawałem dotychczasowe środki i jak przyczyniły się do realizacji założonych celów. A za chwilę opowiem o tym jak planuję zawojować świat.

Jednym z założeń profilu na Patronite, było podnoszenie jakości moich materiałów i to udało się zrobić. Wymieńmy kilka efektów. Dzięki zebranym środkom mogłem zainwestować w drugi mikrofon krawatowy, co już zdążyło uratować przynajmniej dwie produkcje. Kupiłem drugą lampę, dzięki czemu filmy mają lepsze kolory. Znacznie przyspieszyłem tworzenie materiałów dzięki inwestycji w sprzęt i prompter, z którego korzystałem przy nagrywaniu filmu do tego artykułu. Natomiast filmy mają tak wyjątkową oprawę muzyczną za sprawą serwisu, który mogę subskrybować z budżetu Patronite.

Ważniejsza jest jednak możliwość zatrudnienia profesjonalistów do pomocy przy produkcji kolejnych materiałów. Na pewno zauważyliście, że filmy takie jak 7 sytuacji, w których mężczyzna ma pierwszeństwo przed kobietą, Czy mężczyzna powinien płacić za kobietę? albo te o zimowym płaszczu wojskowym prezentują się znacznie lepiej od tych, które nagrywam samodzielnie, w domu. Prawda jest taka, że potrafię zrealizować materiał w 100% sam, ale już zatrudnienie choćby jednej osoby pozwala mi rozwinąć skrzydła, podnieść jakość i niezwykle przyspiesza pracę. Zresztą statystyki wyświetleń mówią same za siebie.

W ten sposób zrealizowaliśmy już dziewięć produkcji, w których znalazły się najpopularniejsze filmy na kanale Czasu Gentlemanów. Do tych nagrań podchodzę rzecz jasna z rozsądkiem i staram się wykorzystywać poszczególne ujęcia w więcej niż jednym filmie. Ideałem byłoby tworzenie takich treści co miesiąc lub nawet częściej, ale niestety dotychczasowe środki nie pozwalały na to. Niemniej to ma się wkrótce zmienić.

Plan

Pytałem Was jak Waszym zdaniem powinien rozwijać się Czas Gentlemanów i na szczęście nasze pomysły są bardzo podobne. Chcę przygotowywać więcej filmów i artykułów dotyczących budowania relacji i odpowiedniego zachowania, ale tym razem bez ograniczeń geograficznych. Coraz więcej podróżujemy, pracujemy za granicą, a nawet żyjemy poza Polską. Zasady zachowania z klasą i kulturą w innych stronach świata stały się więc tak samo ważne jak te dotyczące budowania relacji w ojczyźnie.

Wspólnie możemy pomóc zadbać o wizerunek Polaków za granicą!

Moim celem jest realizacja serii podróżniczej, w której będę mógł Wam pokazać wybrane aspekty innych kultur.

  • Wiedzieliście, że w części świata możecie mocno kogoś obrazić wręczając mu napiwek? Rzecz jasna w innej części globu napiwki za wykonaną usługę będą wręcz oczekiwane.
  • Słyszeliście o kraju, w którym kurtuazja jest posunięta do tego stopnia, że nawet jego mieszkańcy nie mają pewności kiedy ktoś robi coś z uprzejmości, a kiedy faktycznie tego chce?
  • Wiecie gdzie możecie obrazić czyjeś uczucia religijne, robiąc mu zdjęcie bez pytania i gdzie możecie usłyszeć „f*** you” od sprzedawcy, gdy zapytacie o cenę, podziękujecie i odejdziecie?
  • Ciekawe, czy domyślacie się w którym kraju beka się przy stole, a w którym wznosi się nawet godzinne toasty. I niech Was nie kusi, by wychylić kieliszek przed końcem takiej przemowy!

Wymieniam tu tylko kilka ciekawostek z najpopularniejszych stron świata, w których bywamy. Okazuje się, że różnorodność obyczajów może być zaskakująco kolorowa, a brak wiedzy niestety utrudni nam nawiązanie dobrych stosunków, bo będziemy narażeni na niepotrzebne gafy. Są bowiem miejsca na ziemi, w których do dobrego wychowania podchodzi się znacznie poważniej niż w Polsce.

Zróbmy to razem!

Chcę zatem zebrać środki by pojechać do kraju, który wybiorą Patroni i zrealizować parę filmów o jego kulturze. Są to wysokie koszty, zwłaszcza jeśli miałbym zabrać ze sobą osobę do pomocy, co z kolei przyspieszyłoby prace i pozwoliło przygotować więcej materiałów wyższej jakości.

A gdzie możemy pojechać? To zależy od Was. Już ustaliłem z obecnymi Patronami, że najpierw zbierzemy odpowiednią sumę, a potem wybierzemy cel. Może będzie to Wielka Brytania, czyli kolebka współczesnego modelu gentlemana i ojczyzna klubów dla gentlemanów (w ich tradycyjnym znaczeniu) albo Hiszpania, w której studiowałem przez pół roku i poznałem ciekawe zwyczaje, ale może uda nam się też wyjechać aż do Chin, Japonii lub Indii. Cel ten jest bardzo ambitny, ale wierzę, że kto jak kto, ale społeczność Czasu Gentlemanów potrafi się zmobilizować. I nawet jeśli tylko część z Was będzie mogła pozwolić sobie na odłożenie kilkunastu złotych miesięcznie, osiągniemy to, co sobie założymy.

Wiecie już dobrze jak podchodzę do tworzonych treści i jaki drzemie w nich potencjał. Możecie więc ocenić czy warto w tę pracę zainwestować, stać się mecenasami Czasu Gentlemanów i wraz ze mną wypełniać misję walki z bylejakością.

  • Chciałbyś poznać różnice kulturowe między Polską, a resztą świata?
  • Chcesz by Polacy mieli skąd czerpać rzetelną wiedzę o podróżowaniu z klasą?
  • Chcesz mieć wpływ na cele podróży, dostęp do materiałów dodatkowych, otrzymywać ode mnie kartkę pocztową z odwiedzanych krajów i jako pierwszy oglądać powstające filmy?

Możesz zmieniać świat na lepsze wspierając Czas Gentlemanów na Patronite.

Wystarczy, że klikniesz w ten link: https://patronite.pl/CzasGentlemanow żeby przejść na mój profil i sprawdzić jakie korzyści płyną z subskrypcji wybranych progów.

Cele

Jeśli jeszcze Cię nie przekonałem, opowiem teraz szczegółowo o celach, które przed sobą stawiam.

Pierwszy próg, 1000 zł już został osiągnięty. W jego ramach inwestuję w muzykę, oprogramowanie i sprzęt. Gdy coś odłożę, realizuję filmy przy pomocy osób trzecich. To się nie zmienia i nadal będzie tak funkcjonowało jak dotychczas.

Wyższy próg to 4000 zł, choć trzeba przyznać, że jest on umowny. Z niego zamierzam finansować serię podróżniczą. Środki na podróż będę więc odkładał, aż do zebrania budżetu odpowiedniego na realizację wyjazdu do kraju, który wybierzemy wspólnie z Patronami. Tematykę materiałów określę na podstawie kultury, którą będę chciał przedstawić. Czasem będzie to przegląd najważniejszych spraw, o których powinien pamiętać turysta lub biznesmen. A czasem będzie to bardziej szczegółowy opis jednego zjawiska, jak kultura jedzenia w Chinach, tradycja picia herbaty w Japonii, czy zjawisko ta’arof w Iranie. Z pewnością chciałbym poszukać źródeł ideału gentlemana w Europie, sprawdzić jak mają się dobre maniery w Wielkiej Brytanii i poszukać odpowiednika mężczyzny z klasą w dalekich krajach.

Chcę spotykać się z Polakami żyjącymi w tych krajach i ich rdzennymi mieszkańcami, którzy mogliby mi wyjaśnić niuanse swojej kultury. Planuję realizować przy okazji dla Patronów vlogi, podcasty i robić bardziej kuluarowe zdjęcia. Część Patronów otrzyma też kartki pocztowe i listy z tych państw.

Nie chciałbym jednak przygotowywać tych filmów w sposób całkowicie budżetowy, co znacznie obniżyłoby ich jakość wizualną. Potrzebna będzie mi osoba do pomocy, żebym nie musiał nagrywać wszystkiego z ręki. Niemniej oszczędności będę szukał poprzez realizowanie więcej niż jednego materiału z każdego wyjazdu, a za jakiś czas będę mógł tworzyć treści porównujące zwyczaje w różnych krajach dzięki zgromadzonym doświadczeniom i ujęciom.

Zatem niezależnie czy uzbieramy 3000 czy 6000 zł, pieniądze będą odkładane na fundusz podróżniczy i wykorzystywane zgodnie z decyzjami Patronów i moimi możliwościami.

Postanowiłem ostatecznie też określić najwyższy i bardzo optymistyczny próg 8000 zł. Chciałbym w ten sposób pokazać Wam do czego dążę w mojej pracy. Dzięki tej kwocie będę mógł zatrudnić na stałe dodatkową osobę do pomocy przy realizacji wszystkich materiałów, nie tylko tych podróżniczych. Prawda jest taka, że czuję się wyśmienicie w roli twórcy, ale łączenie tego z pracą organizacyjną jest niezwykle trudne. Taka osoba pomoże mi więc utrzymać regularność, a nawet stworzyć stałą ramówkę Czasu Gentlemanów. Pomoże mi też w nagraniach wszystkich filmów, dzięki czemu nie będzie już nagrywania na szybko i suchego gadania do kamery. Nawet Pytania do Kielbana zyskają wyższą jakość na stałe.

Ten próg nie pozwoli mi jeszcze na wynajem biura i studia czy zakup nowych kamer, mikroportów, paneli ledowych i gimbala do stabilizacji aparatu, ale od czegoś trzeba zacząć. To moje małe marzenie na przyszłość.

Zatem niezależnie od tego czy możesz wesprzeć naszą misję, czy nie, dziękuję, że jesteś i doceniasz moją pracę. Tradycyjnie zobaczymy lub „przeczytamy” się w kolejnym materiale. Może tym razem będzie to Czas Gentlemanów z już odpalonymi silnikami odrzutowymi w swojej najbardziej ambitnej podróży?

Zajrzyj na mój profil na Patronite i trzymaj klasę!

Jednocześnie serdecznie dziękuję Patronom Czasu Gentlemanów za nieustające, a nawet rosnące wsparcie. Jesteście wspaniali!

Tomasz Fikier, Aleksander Galecki, Kamil D., Mock, Arkadiusz Firus, Klaudia B., Aron K., Marcin P. Szeremetyński, Paweł Klewicki, Kamil Futyma, Wojciech Sz., Grzegorz Daleszyński, Sławomir M., Marcin L., Rafał Uklejewski, Mariusz Niemiec, Łukasz M., Michał S., Marcin S., Grzegorz W., Piotr Kalbarczyk, Wojciech Buda, Rafał M., Sławomir Szymaszek, Rafał Michalak, Andrzej Chmielarski – Dziękuję!!!