Czy w saunie trzeba się rozbierać do naga? Czy można do niej zabrać dzieci? Jak się zachować w stosunku do obecnych osób? Słowem: jak z klasą korzystać z sauny? Pomówmy o tym szczegółowo.

Artykuł powstał przy współpracy z Hotelami SPA Dr Irena Eris.

Z saun ludzie korzystają już od tysięcy lat, a Finowie uczynili z nich nawet jeden z kluczowych elementów ich kultury. Zalety saunowania są bowiem niezaprzeczalne. Pomaga rozluźnić mięśnie, oczyścić organizm z toksyn i uelastycznić skórę. Ponadto poprawia krążenie, obniża ciśnienie i reguluje tętno. Przyspiesza też spalanie kalorii i zwiększa odporność organizmu. Poza tym sauna pomaga odpocząć, odprężyć się i zredukować stres. Podczas sesji organizm uwalnia więcej endorfin, co dodatkowo poprawia nastrój.

Zwyczajnie trudno przecenić jej dobroczynny wpływ na zdrowie.

Korzystamy więc z sauny, żeby się zrelaksować, ale niestety różnie z tym bywa. Zdarzają się ostre dyskusje dotyczące nagości w saunie. Nie wszyscy chcą ją oglądać. Bywają dzieci co rusz wbiegające i wybiegające, których rodzice nie interweniują. Głośne rozmowy i natrętni współsaunowicze. Okazuje się, że wiedza na temat zachowania się w saunie nie wszystkim jest znana.

A z sauny należy korzystać z głową i to w dwóch aspektach. Po pierwsze nieumiejętne użycie sauny może być w skrajnych wypadkach wręcz szkodliwe dla zdrowia. A po drugie, nieznajomość panujących w niej zasad może być przyczyną popełnienia poważnych gaf. Dlatego dziś odwiedzimy strefę saun w hotelu SPA Dr Irena Eris w Polanicy-Zdroju i pomówimy o obu tych sferach. Hotel jest moim partnerem w promowaniu dobrych zwyczajów saunowych.

W saunie parowej o wiele mniej widać, dzięki czemu atmosfera jest bardziej intymna.

Zacznijmy od tego, że istnieje kilka rodzajów saun. Fińskie, kojarzone z drewnianymi chatkami, są najpopularniejsze i głównie na nich skupimy się dzisiaj. Ale są jeszcze sauny parowe, zwane też łaźniami. Umieszczone w nich siedziska są wykonane z ceramiki lub tworzyw sztucznych. Wszystko co znajdzie się wewnątrz momentalnie stanie się mokre, ale para zapewnia też poczucie większej intymności. Są także sauny infrared, w których to promienniki podczerwone głęboko nagrzewają ciało. Jednak niezależnie od rodzaju sauny, zawsze musisz wziąć pod uwagę panujące w niej zasady.

Sauna infrared.

Przed wejściem

Zanim wybierzesz się do sauny, musisz się przygotować. Przede wszystkim upewnij się, że możesz korzystać z sauny. Dla bezpieczeństwa wymieńmy sobie przeciwwskazania. Saunowanie odradza się osobom z chorobami serca, nadciśnieniem, chorobami naczyń krwionośnych, ze stanami zapalnymi narządów wewnętrznych, gorączką, chorą tarczycą, w ciąży, po udarze i cierpiących na epilepsję. Również małe dzieci, z powodu jeszcze niewykształconego w organizmie ośrodka termoregulacji powinny unikać sauny.

Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie wybierz odpowiednią porę. Nie powinieneś iść do sauny wcześniej niż godzinę po ostatnim posiłku, ale też nie powinieneś być głodny, bo organizm będzie potrzebował energii. Weź natomiast ze sobą butelkę wody lub zorientuj się czy na miejscu nie jest taka oferowana. Będziesz musiał jej sporo uzupełnić. Z tego też względu kategorycznie należy unikać wpływu alkoholu i innych środków odurzających w saunie. Nie dość, że dodatkowo odwodnią organizm, to jeszcze zaburzą Twoje możliwości oceny sytuacji.

Będziesz potrzebował wody, przynajmniej dwa ręczniki i płyn do kąpieli.

Zabierz także dwa ręczniki. Jeden powinien być na tyle duży, żebyś mógł swobodnie się na nim położyć, nie dotykając ławki. Ten ręcznik będzie szybko mokry od potu, więc drugi przyda Ci się do wytarcia po wyjściu spod prysznica. Pierwszy ręcznik nie przyda się natomiast w saunie parowej, bo momentalnie będzie mokry i przestanie nadawać się do użytku.

Nie zapomnij też o płynie do kąpieli, jeśli na miejscu nie jest oferowany.

Przed wejściem rzuć jeszcze raz okiem na lokalny regulamin. Znajdziesz tam między innymi zalecenia dotyczące rozsądnego korzystania z sauny. Warto odświeżać tę wiedzę zwłaszcza zanim nabierzesz doświadczenia.

Ostatnim krokiem będzie prysznic. Należy mydłem zmyć z siebie pot, resztki dezodorantów i makijażu. Następnie wytrzyj się do sucha ręcznikiem.

Strój

Przejdźmy do kwestii, która budzi najwięcej kontrowersji, ale tylko wśród osób niedoświadczonych w saunowaniu – stroju i nagości.

Przed wejściem do sauny musisz zdjąć z siebie strój kąpielowy, jeśli go miałeś na sobie. Takie stroje są bowiem wykonane ze sztucznych tkanin, które nie przepuszczają dobrze powietrza i mogą spowodować odparzenia skóry w miejscach intymnych. To nie jest widzimisię osób ustalających zasady panujące w saunie, tylko kwestia Twojego zdrowia. Przy 90 – 100 stopniach w saunie fińskiej ma to ogromne znaczenie. Poza tym z sauny korzystasz by się wypocić. Noszenie stroju, który to utrudni, mija się więc z celem.

Jeśli nagość jest dla Ciebie problemem, zakryj miejsca intymne ręcznikiem.

Jeśli nagość jest dla Ciebie kłopotem, masz dwa rozwiązania. Możesz użyć ręcznika do zasłonięcia miejsc intymnych i jest to całkiem często spotykane zachowanie. Jeśli to również Ci nie odpowiada, musisz niestety znaleźć inną formę relaksu.

Klapki lub japonki zostaw przed wejściem i koniecznie zdejmij z siebie całą biżuterię włączając kolczyki, łańcuszki i obrączki. Metal może nagrzać się do dużych temperatur i poparzyć skórę.

Biżuterię i metalowe akcesoria zostaw w szatni.

Wejście

Sauna to miejsce relaksu i wypoczynku, dlatego musisz zadbać o to, by panującego tam spokoju nie zaburzyć. Oczywiście masz więcej swobody, gdy będziesz sam albo tylko ze znajomymi. Jeśli Wam to odpowiada, rozmowy możecie prowadzić bez skrępowania. Ale gdyby był w środku jeszcze ktoś inny należy ściszyć głos, a najlepiej zrezygnować z konwersacji. Trzeba też pozdrowić obecnych zwykłym „dzień dobry”.

Wybierając miejsce pamiętaj, że im wyżej, tym cieplej. Zachowaj też odstęp między Tobą a sąsiadem.

Wybierając dla siebie miejsce, weź pod uwagę, że cieplejsze powietrze znajduje się wyżej. Postaraj się też usiąść lub położyć w oddaleniu od pozostałych osób. Dotykanie kogoś choćby łokciem byłoby mocno nie na miejscu.

Ułóż się na ręczniku tak, by nie dotykać skórą drewnianych ławek. Skóra mocno się poci, a pot ten wsiąka w deski, więc ręcznik będzie stanowił tu pewną higieniczną izolację.

Pobyt w saunie

Gdy już jesteśmy w środku możemy oddać się relaksowi, ale jest kilka kwestii, o których należy pamiętać. Przede wszystkim bardzo złym zachowaniem będzie gapienie się na innych, a jeszcze gorszym komentowanie ich wyglądu. Takie zachowanie może szybko doprowadzić do wyproszenia delikwenta z sauny. Nagość powinna wręcz sprawiać, że fizyczność jest w takim miejscu niedostrzegana.

Nigdy nie wpatruj się w innych użytkowników sauny, ani nie komentuj ich wyglądu!

Sporo kontrowersji budzą też dzieci w saunie. Zazwyczaj nie ma zakazów ich wprowadzania, ale zawsze powinno się to robić z głową i pod opieką dorosłych. Dzieci nie mogą przebywać w saunie tak długo jak starsi i najlepiej będzie skonsultować to ze specjalistą lub personelem sauny. Opiekunowie muszą też koniecznie zadbać by dzieci przestrzegały zasad panujących w tym miejscu, a zwłaszcza nie hałasowały i nie biegały. Niestety potrafią skutecznie popsuć atmosferę więc zanim weźmiesz ze sobą dzieci zastanów się czy chcesz się nimi cały czas opiekować. Jeśli nie, lepiej ich nie przyprowadzaj. Choć osobiście zachęcam do wzięcia odpowiedzialności za nie i nauczenie ich panujących w saunie zasad.

Nie tylko dzieci mają swoje ograniczenia w kwestii czasu spędzanego w saunie. Dorośli również powinni dobrze ocenić kiedy należy zrobić sobie przerwę. Zazwyczaj sugeruje się wizyty po 10-20 minut, ale to Twój organizm podpowie Ci najlepiej kiedy powinieneś wyjść. Pamiętaj, że sauna to nie zawody na wytrzymałość. Po prostu wyjdź, gdy przestaniesz się czuć komfortowo. Wychodząc, zadbaj natomiast o to, żeby drzwi do sauny były uchylane jedynie na niezbędną chwilę. Sprawdź też czy dobrze je za sobą zamknąłeś.

I lepiej zabierz swój ręcznik. Pewnie i tak zmienisz swoje miejsce, a przez te 15 minut przerwy ktoś może z Twojego w pełni skorzystać.

Nie siedź w saunie zbyt długo, zwłaszcza gdy zaczniesz się czuć gorzej. To nie zawody!

Saunamistrz

Może Ci też przyjść ochota na polanie gorących kamieni wodą lub użycie olejków zapachowych. W obu wypadkach należy uprzedzić inne osoby o takim zamiarze i zapytać czy komuś to będzie przeszkadzało. Nie każdy bowiem lubi mocne zapachy albo chce drastycznie zwiększać wilgotność. Zresztą nadmierne polewanie kamieni może być wręcz szkodliwe dla nieprzygotowanej osoby. Należy to robić z głową lub zostawić bardziej doświadczonym.

Saunamistrz prowadzi ceremonię saunowania.

Skoro już jesteśmy przy osobach bardziej doświadczonych warto wspomnieć o saunamistrzach, których spotkać możesz w niektórych SPA. Są to profesjonaliści prowadzący specjalną sesję saunowania, zwaną ceremonią. Ich zadaniem jest odpowiednio aplikować olejki, sterować temperaturą sauny i równomiernie rozprowadzać ciepłe powietrze po całym pomieszczeniu.

Jeśli w przerwie zajdzie taka okazja, warto porozmawiać z saunamistrzem o saunowaniu. To osoby, od których można wiele się nauczyć.

Przerwa

Po wyjściu z sauny należy się schłodzić, ale nie możesz zrobić gorszej rzeczy jak wskoczyć od razu do chłodnego basenu. I wcale nie mam na myśli skurczy mięśni, choć i te należy wziąć pod uwagę. Pamiętaj, że jesteś cały spocony. Nikt nie chce, żebyś ten pot zmył z siebie we wspólnym zbiorniku. Dlatego najpierw weź orzeźwiający prysznic. Umyj się dokładnie, a dopiero potem możesz się ochłodzić w basenie. Prysznice przy saunach powinny również być objęte strefą nagości więc nie musisz się kłopotać strojami kąpielowymi.

Przed skorzystaniem z basenu, dokładnie opłucz się pod prysznicem.

Uzupełnij płyny, poczekaj 10-15 minut, aż organizm ochłonie i dopiero później wróć do sauny.

Zaleca się sesje zawierające od dwóch do czterech wejść do sauny po 10-20 minut, przedzielone przerwami po około 10-15 minut. Dostosuj ten schemat do własnych potrzeb i nie oglądaj się na innych.

Jeśli już kończysz saunowanie, po schłodzeniu wytrzyj się do sucha i nie podejmuj żadnego wysiłku przez 20-30 minut. To powinien być czas na relaks i uzupełnienie płynów.

Pamiętaj by uzupełniać płyny.

To wszystko co musisz wiedzieć, żeby korzystać z sauny z klasą i nie popełnić gafy. Dzięki tej wiedzy nie zrobisz sobie też krzywdy podczas kolejnej wizyty.

Wiem, że w Polsce różnie bywa z kulturą saunowania i niekiedy trzeba walczyć o swoje. Zdarzyło się Wam kiedyś korzystać z sauny z osobami, które nie wiedziały jak się zachować? A może są jeszcze jakieś zachowania, które powinienem opisać w tym materiale? Napiszcie w komentarzach!

Jeśli szukacie miejsca, w którym przestrzega się powyższych zasad, a personel dba o wrażenia klientów, to hotel SPA Dr Irena Eris w Polanicy-Zdroju jest właśnie taki. Co więcej znajdziecie tu nie jedną saunę, a ich zespół. Jest fińska, infra red i łaźnia rzymska, a do orzeźwienia służą nie tylko natryski, lecz także studnia chłodząca i misa z lodem. Jest tu sporo wyciszającej przestrzeni i wygody. Koniecznie sprawdźcie.

Na koniec polecam też mój materiał dotyczący zachowania w SPA, tematu rzadko poruszanego, a bardzo potrzebnego.

Pozdrawiam i trzymajcie klasę

Zobacz też:

Gentleman w spa – jak się zachować z klasą
10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do hotelu
Gentleman w hotelu – 8 zasad zachowania z klasą
Męski makijaż?
Gentleman w restauracji – 15 zasad

Zdjęcia: Katarzyna Skotnicka-Nowak