Z pewnością dbasz o to, by dobrze wyglądać na ważnych spotkaniach. Zwłaszcza gdy chodzi o Twoją karierę. Ale czy tyle samo uwagi poświęcasz swojemu wizerunkowi w Internecie? Pomówmy dziś o tym, jak zaprezentować się profesjonalnie, nawet gdy nie wiesz, że ktoś Cię ocenia. Pomoże nam w tym elegancka strona internetowa.


Artykuł powstał we współpracy z Wix.

Na Czasie Gentlemanów sporo mówimy o wizerunku, ale bardziej prywatnie. Skupiamy się wówczas na stroju i wyglądzie. Jednak kiedy przechodzimy do sfery zawodowej, zawsze uczulam, że powinniśmy bacznie zwracać uwagę na to jak nas widać się w Internecie. Szczególnie jeśli jesteś ekspertem w jakiejś dziedzinie, freelancerem, oferujesz usługi albo po prostu prowadzisz niewielki biznes, powinieneś mieć stronę internetową, która będzie Twoją wizytówką i ułatwi kontakt z Tobą.

Sam już jako nastolatek bawiłem się w tworzenie stron internetowych, jeszcze w języku HTML. Było to bardzo toporne, ale niesamowicie ułatwiło mi rozwój kariery. Pewnie, gdyby nie ta wiedza, mógłbym się w ogóle nie podjąć działalności w Internecie. Dziś technologia zmieniła się tak bardzo, że tamta wiedza jest już mało użyteczna, a tworzenie profesjonalnie wyglądających stron jest o wiele prostsze. Nie ma więc wymówek! We współpracy z serwisem Wix, przygotowałem poradnik pokazujący jak można stworzyć własną, prostą i  elegancką stronę internetową.

Dlaczego posiadanie własnej strony jest tak ważne? Kiedy oferujesz coś przez Internet, Twój odbiorca ma sporo czasu na zastanowienie. Zazwyczaj wykorzysta go na sprawdzenie Ciebie i Twojej wiarygodności. Niekiedy też dowie się o Tobie od kogoś znajomego. Wówczas strona internetowa ułatwi mu znalezienie kontaktu do Ciebie. Nie ważne więc co oferujesz, posiadanie swojego miejsca z podstawowymi informacjami jest kluczowe.

Wiem jednak, że wiele osób uważa tworzenie stron za mozolny i skomplikowany projekt. Dlatego dziś udowodnię Ci, że jest to całkiem proste. Nie będziesz potrzebował wiedzy programistycznej, a nawet specjalnego zmysłu estetycznego. Co więcej, prezentowana droga jest całkowicie darmowa. To bardzo ułatwia przełamanie lodów, ale pod koniec wytłumaczę dlaczego warto zainwestować kilkadziesiąt złotych, żeby strona stała na własnej domenie.

Serwis

Istnieje wiele sposobów, żeby stworzyć stronę. Dziś wykorzystamy serwis Wix, który wydaje mi się najprostszy z dostępnych i daje bardzo ładne efekty. Znajdziemy w nim wiele szablonów i grafik, które sprawią, że nasze zadanie będzie dużo łatwiejsze. Załóż więc darmowe konto i zacznij się bawić jeszcze zanim pomyślisz o publikowaniu docelowej strony. To doświadczenie bardzo Ci się później przyda.

Na początek potrzebujemy jakiejś wizji. Na potrzeby tego materiału, będę tworzył dla siebie stronę-wizytówkę, gdzie, jako freenalcer, będę promował moje usługi szkoleniowe. Podchodzę do zadania już z notatkami, dzięki którym od razu wiem jakie informacje chcę zawrzeć na witrynie. Pamiętaj, że Twoja strona może być maksymalnie prosta, wręcz minimalistyczna. Nie musisz od razu tworzyć serwisu, który będzie wymagał częstych aktualizacji. Pomyśl o tym jak o wizytówce, z kluczowymi informacjami takimi, jak: nazwa, oferta, doświadczenie i kontakt. Czasem przyda się też portfolio.

Przejdźmy do tworzenia strony. Z dostępnych opcji wybieram „portfolio i CV”, a na dalszym etapie Edytor. Mógłbym też skorzystać z Wix ADI, który jeszcze bardziej przyspiesza tworzenie stron, ale w tym wypadku chcę mieć większą swobodę. Po tym wyborze ukazuje się nam cały urok Wixa. Otrzymujemy do wyboru wiele przykładowych stron i które możemy przeglądać i edytować. To się bardzo przydaje zwłaszcza, gdy nie masz zaufania do swojego zmysłu estetycznego.

W tych projektach będziesz już miał gotowe zestawy kolorów i rozmieszczenie poszczególnych elementów. Tworzenie takich stron bez wyczucia plastycznego nie jest proste, dlatego ta pomoc jest na wagę złota. Oczywiście przerabianie gotowych szablonów nie jest zbyt kreatywnym rozwiązaniem, ale naszym celem jest obniżenie progu wejścia, ułatwienie sobie pracy i osiągnięcie dobrego efektu. Dlatego przeglądaj te projekty, które Ci się podobają i mniej więcej odpowiadają zawartości, którą chciałbyś umieścić na stronie. W przyszłości, jak już nabierzesz doświadczenia, śmiało przejdź do tworzenia stron od zera.

Projektowanie strony

Wybieram więc projekt, który mi najbardziej odpowiada i zabieram się do jego edycji. Możemy tu zmienić praktycznie wszystko. Zaczynamy od zmiany zdjęcia w tle. Planowałem umieścić gdzieś na stronie własną fotografię, ale pomysł, by była to grafika tła bardzo mi się spodobał. W Wixie mamy dostęp do sporej galerii zdjęć, więc mógłbym wybrać jakieś inne tło, ale w tym wypadku dodaję własne. W ustawieniach mogę dodać różne filtry, zmienić barwy, temperaturę itp. Dostosowuję więc zdjęcie do strony, żeby też nie odciągało zanadto uwagi od treści.

Następnie edytuję nagłówek i tu już pojawia się kwestia czcionek, gdyż domyślna nie obsługuje polskich znaków. Nie możemy tego tak zostawić. Po wyborze czcionki, pamiętaj żeby stosować ją do wszystkich innych nagłówków na stronie. W przeciwnym razie powstanie kakofonia. Dla treści również wybierz jedną czcionkę i trzymaj się jej konsekwentnie.

Logo nie jest konieczne, jeśli jesteś freelancerem. Nie musisz więc od razu zatrudniać grafika. W tym wypadku postanowiłem jednak poszukać inspiracji w serwisie Wix Logomaker, który pozwala na tworzenie logo w różnych stylach. To bardzo przydatne, gdy jeszcze nie masz pomysłu. Użyłem swoich inicjałów i jedna z propozycji bardzo przypadła mi do gustu.

Dalej już eksperymentuję. Na przykład na tej stronie mam nieplanowane pole z logo i dopiskiem. W trakcie prac uznałem, że można to przerobić na małą, białą wizytówkę z moim nazwiskiem. W kolejnych sekcjach albo podmieniam treść, jeśli wygląd mi odpowiada, albo wyrzucam domyślne elementy i wstawiam bardziej mi odpowiadające.

Tak właśnie robię z Ofertą. Po usunięciu praktycznie wszystkiego z tej sekcji, tworzę klasyczne tło w paski (to połączenie koloru z filtrem z pasów) w edytorze Wixa. Następnie wykorzystuję gotowy panel z kafelkami, które są dla mnie sposobem na przedstawienie oferty. Abstrakcyjne ikony są na tyle uniwersalne, że nie muszę szukać innych grafik. Panel łatwo przerabiam z pionowego na poziomy.

Postanawiam też ożywić ten element animacją. W Wix można animować całe sekcje albo ich poszczególne elementy. Tak też robię z kafelkami, sprawiając, że każdy z nich sam się „otwiera”, gdy pojawia się na ekranie. Efekty na bieżąco sprawdzam na podglądzie. Z animacjami trzeba bowiem uważać, żeby nie przeładować strony. I wcale nie mam na myśli szybkości jej ładowania, tylko walory estetyczne. A gwarantuję, że można się tymi dodatkami zachłysnąć, gdy dopiero je odkrywamy.

Na kolejnych etapach również sprawdzam każdy detal, ustawiam poprawne proporcje, zmieniam czcionki, żeby trzymać się tych paru wybranych, każde słowo po angielsku wymaga przetłumaczenia. Chciałem by strona internetowa była maksymalnie prosta i przejrzysta, ale zdecydowałem się też na jedno urozmaicenie. Zdjęcia z działu Projekty prowadzą do osobnej strony, na której mogę je dowolnie przedstawić. W końcu nie muszę się ograniczać do jednej strony, jeśli faktycznie mam więcej informacji do przekazania.

Jeśli chcesz zobaczyć jak przebiegała ta praca po kolei, zobacz film powyżej. Pokazałem w nim jak działają wspomniane opcje Wix. Efekt, moim zdaniem, wygląda bardzo ładnie. Nienachalnie, prosto, a nawet nowocześnie. Można oczywiście dalej pracować nad kolorystyką, można wyłączyć animacje, żeby było jeszcze bardziej minimalistycznie, ale to już kwestia gustu.

 

Zobacz całą stronę: etykieta.biz

Kilka rad na koniec

Warto jeszcze podkreślić parę spraw. Po pierwsze nie bój się bawić projektowaniem takich stron, nawet jeśli teraz nie wykorzystasz tego do niczego. Jest bowiem bardzo duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości takie doświadczenie ułatwi Ci rozwinięcie skrzydeł. Zwłaszcza na początkowym etapie kariery. Rzecz jasna, gdy już wejdziesz na wyższy poziom, będziesz myślał o zatrudnieniu programisty i grafika, ale nie powinieneś myśleć, że nie da się tego kroku pominąć i bez wielkiej inwestycji, nie masz co zaczynać działalności w Internecie. Byłby to spory błąd. Bardzo dużo możesz osiągnąć własnymi siłami.

Po drugie jeśli chcesz, żeby Twoja strona internetowa prezentowała się profesjonalnie, postaw ją na własnej domenie. W tym wypadku będziesz musiał opłacić ją oraz pakiet Premium na Wixie, ale ma to wiele korzyści. Przede wszystkim z taką domeną możesz też powiązać własny adres e-mail, co też jest kluczowym elementem zawodowej działalności w sieci. Z kolei strona z odpowiednim adresem wygląda bardziej spójnie i nie wyświetla się na niej pasek Wix.

I po trzecie, odłóż projekt po zakończonej pracy. Niech sobie chwilę poleży. Wróć do niego po paru dniach. Zauważysz wówczas wiele niedociągnięć, które wcześniej Ci umykały. Nie bój się też pokazywać stronę znajomym. Samemu bardzo łatwo bowiem o wszelakie literówki, błędy i potknięcia, których z czasem po prostu nie widzisz. Ktoś ze świeżym spojrzeniem, może je łatwiej wyłapać. Jeśli będziesz stawiał tylko na siebie, może Cię czekać gorzkie rozczarowanie.

Jak byłem nastolatkiem, nigdy bym nie pomyślał, że niepozorna zabawa w projektowanie stron będzie kiedyś dla mnie tak ważna. Okazała się ostatecznie ogromną pomocą przy rozpoczynaniu działalności, gdy nie miałem jeszcze środków na zatrudnienie profesjonalistów. Zachęcam zatem gorąco żeby przetestować Wix. A jeśli stworzysz jakąś stronę, koniecznie podaj link do niej w komentarzu poniżej.

Pozdrawiam i trzymajcie kasę!