Kaszmir to niezwykłe i różnorodne miejsce położone w Himalajach. To również wełna o niesamowitych właściwościach i tkanina, z której produkuje się najwyższej jakości paszminy i swetry. Zapraszam na herbatę z kardamonem i opowieść o dalekim kraju.


Wpis powstał przy współpracy z Mahogany.pl

Gdzie leży Kaszmir

Jeśli interesujecie się geografią, możecie kojarzyć Kaszmir z krainą na pograniczu dzisiejszych Indii i Pakistanu. Kaszmir jest jedną z najstarszych, ciągle istniejących kultur na naszej planecie. Jego pierwsze zabytki datuje się nawet na rok 3000 p.n.e.! W pierwszym tysiącleciu Naszej Ery Kaszmir był niezwykle ważnym ośrodkiem hinduizmu i buddyzmu. Zmieniło to się po XIII w. kiedy rozpoczęła się islamizacja kraju. Kaszmir znacznie stracił na znaczeniu dopiero w XIX w., kiedy najpierw podbili go Sikhowie, a później Brytyjczycy, włączając krainę do Indii Brytyjskich.

Kaszmir

Podczas dekolonizacji, w 1947 roku z Indii Brytyjskich powstały dwa niezależne kraje: Pakistan i Indie. Władca Kaszmiru, Maharadża Hari Singh, spróbował wykorzystać ten moment, żeby uzyskać niepodległość dla swojego kraju. Szybko jednak o jego krainę upomniał się Pakistan, wysyłając tam swoje bojówki. W obliczu przeważających sił wroga, Singh zwrócił się o pomoc do Indii i tak wybuchła pierwsza wojna indyjsko-pakistańska.

Wojna zakończyła się dość szybko i jej rezultatem było podzielenie spornego regionu między oba walczące państwa. Jednak konflikt trwał. Kolejne wojny wybuchały jeszcze w 1965 i 1971 roku. Strony co prawda uznały linię podziału, ale Kaszmir jest do dzisiaj krainą napięć politycznych.

Kaszmirowy pulower

Z czego słynie Kaszmir

Typowa dla Kaszmiru jest herbata noon chai, przyrządzana z solą („noon” oznacza „słoną”), mlekiem, pistacjami, migdałami, cynamonem i kardamonem. Pija się ją zazwyczaj rano lub wieczorem. Kolor ma różowy.

Sam region jest wart odwiedzenia ze względu na wyjątkową mieszankę etniczną i kulturową, jaka się tam wytworzyła. W Kaszmirze żyją wyznawcy różnych religii i przedstawiciele różnych narodów. Tworzy to z jednej strony niesamowity charakter tej krainy, ale z drugiej jest powodem licznych konfliktów wewnętrznych.

Rzecz jasna najsłynniejszym produktem Kaszmiru jest wytwarzana tam wełna, nosząca swoją nazwę wprost od regionu.

Kaszmirowy kardigan

 

Kaszmirowy kardigan

Niezwykła tkanina

Kaszmirowa wełna była wytwarzana w Kaszmirze i Nepalu przez tysiąclecia. Największą sławą cieszyły się wykonane z niej szale, zwane paszminami, a to ze względu na delikatność, jaką charakteryzowała się ta tkanina. Szybko zdobyły popularność w regionie, a po podboju przez Brytyjczyków zawędrowały aż do Europy.

To wówczas zaczęto produkować kaszmir we Francji, a od lat 30. XIX wieku zainteresowała się nim Szkocja. Należało jeszcze opracować przemysłowy proces oddzielania od czystego kaszmiru, jego grubszych włosów. Kiedy udało się to zrobić pod koniec XIX w., Szkoci zaczęli kupować kaszmir w Chinach i samodzielnie produkowali najwyższej jakości tkaninę.

Kaszmirowy golf

Kaszmirowa wełna

W przeciwieństwie do zwykłej wełny z owiec, kaszmir pozyskuje się z włosia kóz kaszmirskich. Właśnie stąd wynikają różnice między tymi materiałami. Kaszmir jest bowiem lżejszy, delikatniejszy, wytrzymalszy i cieplejszy. Inną różnicą jest to, że kaszmir jest znacznie droższy od zwykłej wełny, ale nie tylko powyższe cechy wpływają na cenę.

Wełnę kaszmirową pozyskuje się z okolic szyi kóz kaszmirskich. Po zdjęciu runa, trzeba jeszcze oddzielić włosy miękkie, wykorzystywane później do wytwarzania delikatnej tkaniny, od twardych. Te ostatnie są później przetwarzane na pędzle lub flizelinę. Cały proces często jest oparty o ręczne wyczesywanie twardych włosków, przez co może trwać nawet dwa tygodnie.

Kaszmir

Szacuje się, że czystego kaszmiru („pure cashmere”) jedna koza produkuje rocznie ok. 150 gramów. Na jeden sweter przypada wełna kilku kóz (ok. 400g)! Natomiast światowa produkcja nadal jest na niskim poziomie. Mowa tutaj o kaszmirze oczyszczonym już z grubych włosów, brudu i tłuszczu. Z tej perspektywy nie można się dziwić cenom gotowych produktów.

Co ciekawe około połowy światowej produkcji włókna kaszmirowego pochodzi z Chin. Na drugim miejscu znajduje się zaś Mongolia. Natomiast produkcję najwyższej jakości tkaniny przypisuje się Szkocji, Włoszech i Japonii. Od jakiegoś czasu jakość tkaniny pochodzącej z Chin zaczęła się poprawiać i coraz mniej różni się od tej z wcześniej wymienionych krajów. Dzieje się tak za sprawą globalnych marek, które przeniosły swoją produkcję do Państwa Środka i doglądają całego procesu. To ważna informacja, gdyż większość kaszmirowej odzieży, dostępnej w sklepach, pochodzi właśnie z tego kraju.

Kaszmir

Mahogany.pl

Co ciekawe na polskim rynku nie ma wielu marek specjalizujących się w odzieży z kaszmiru. Prawdopodobnie wynika to z niskiej popularności drogich produktów. Jednak również do kaszmiru Polacy już dojrzewają. Coraz częściej cenimy jakość i trwałość wyżej niż cenę.

O wyjątkowej jakości tych ubrań mogłem się przekonać ostatnio dzięki Mahogany.pl, którego produkty możecie zobaczyć na sesji zorganizowanej specjalnie do tego wpisu. Tkanina jest niebywale przyjemna w dotyku, sprawia wrażenie bardzo delikatnej, a jednak nie ma potrzeby, żeby obchodzić się z nią jak z porcelaną. Poza tym klasyczne wzory zachęcają do zainteresowania się ofertą. Choć nie ma co ukrywać, że cena sprawia, iż są to produkty tylko dla ograniczonego grona odbiorców. Jedno jest jednak pewne: nie płacisz za markę, ale za ten cały proces i jakość, o których pisałem powyżej.

Warto dodać, że choć Mahogany jest małą, rodzinną firmą ze Słowacji, posiada polską obsługę i swój polski adres przyjmujący ewentualne zwroty.

Kaszmirowy szal i rękawiczki

Ubrania ze zdjęć:
Brązowy pulower
Granatowy golf
Szal
Rękawiczki

Fot. Agnieszka Werecha z TiAmoFoto.