Skąd brać wiarę w siebie i swoją pracę? Jak pokonać nieśmiałość i nadmierną skromność? Jak ocenić wartość swoich usług? To są pokrewne pytania, które wielokrotnie od Was otrzymywałem, a dotykają jednego z najważniejszych aspektów życia każdego z nas: pewności siebie.

 

Często słyszymy, że pewność siebie to niezbędna cecha człowieka sukcesu czy mężczyzny w ogóle. Rzadko jednak mówi się skąd tę pewność czerpać i czym ona w istocie jest. W tym materiale podzielę się z Wami moimi metodami na budowanie wiary w siebie. Dla przejrzystości zebrałem je w dziewięć kroków. Niektóre z nich służą zrozumieniu, a inne rozwijaniu wiary w siebie. Wszystkie są równie ważne.

Zanim przejdziemy dalej zaznaczę jeszcze, że zwiększanie pewności siebie to jeden z najważniejszych elementów mojego kursu internetowego „Etykieta i wizerunek w biznesie”. Ten materiał możecie traktować jako podgląd fragmentu kursu pod względem merytorycznym. Jeśli Was zainteresuje, pod koniec zdradzę więcej szczegółów.

Zrozumienie

Pierwsze cztery kroki służą poprawnemu zrozumieniu pewności siebie.

1. Pewność siebie to nie bycie przebojowym i głośnym w towarzystwie. Rozpychanie się łokciami może równie dobrze wynikać z kompleksów danej osoby. O ile nie przekracza się pewnych granic, przebojowość może się przydać, ale nie jest niezbędna by być pewnym siebie.

2. Pewność siebie to bardziej wiara, że możesz osiągnąć swój cel, niż stu procentowa pewność, że się uda. Takiej pewności nikt nie ma, nawet ludzie odnoszący sukces. Tylko głupiec nie zakłada możliwości porażki i Ty również powinieneś mieć ją z tyłu głowy.

3. Pewność siebie służy do podejmowania ryzyka by osiągnąć cel, na którym bardzo nam zależy, czy to w sferze prywatnej, czy zawodowej. Wiąże się między innymi z przekonaniem, że każda kolejna próba zwiększa szanse na sukces. Miłym dodatkiem do tego jest to, że ludzie cenią pewność siebie u innych i szukają towarzystwa takich osób.

4. Pewność siebie każdy musi w sobie wyrobić. Nikt się z nią nie rodzi i jest to praca długoterminowa. To, że dzisiaj nie wierzysz siebie nic nie znaczy i w żaden sposób Cię nie ogranicza.

Podsumowując tę część: człowiek pewny siebie nadal musi szanować ludzi w swoim otoczeniu, miewa wątpliwości, ale mimo wszystko podejmuje ryzyko, bo wie, że to jedyna, choć długa, droga do sukcesu.

Praktyka

Zatem masz już fundament. Kolejne kroki pozwolą Ci przejść do działania.

5. Pewność siebie bierze się z prób praktycznych. Jeśli chcesz poczuć się pewnie w jakimś przedsięwzięciu, szukaj sposobów na wypróbowanie się w lżejszych warunkach. Na przykład, gdy chcesz ośmielić się w kontaktach międzyludzkich, inicjuj rozmowy z nowymi osobami w Twoim otoczeniu: w pracy, na uczelni, w sąsiedztwie itp. Umawiaj się na rozmowy kwalifikacyjne, zanim pójdziesz na tę najważniejszą. Proponuj swoje usługi i produkty znajomym przed podejmowaniem decyzji o zakładaniu firmy.

6. Będziesz rzecz jasna na początku popełniał błędy i ponosił porażki, ale będą mniej bolesne niż gdyby to nie były dopiero przymiarki. Ważne jest byś każdą próbę, nawet zakończoną porażką, oceniał pod kątem włożonej energii i wyciągniętej nauki. Bo fakt, że nie osiągnąłeś sukcesu wcale nie znaczy, że nie zdobyłeś cennego doświadczenia, a Twoje poświęcenie też sporo znaczy.

7. Najtrudniejszym krokiem wcale nie będzie podjęcie ryzyka w działaniu. Będzie nim proszenie o informacje zwrotne lub uczciwe ocenienie swoich starań. Żeby czynić postępy i ocenić wartość swojej pracy lub usługi musisz pytać o opinie, nawet gdy wydaje Ci się, że spartaczyłeś robotę. Pytaj po rozmowie kwalifikacyjnej, po wykonanym zleceniu, nawet w sytuacjach towarzyskich warto szukać sposobu na uzyskanie informacji zwrotnej.

8. Z uzyskanych opinii najpierw wyłuskuj oceny pozytywne, a potem rozglądaj się za elementami, które jesteś w stanie poprawić przy kolejnej próbie. Ucz się też oddzielać wartościowe opinie od nieprzemyślanych przytyków. Zwłaszcza w internecie można ich uzyskać na pęczki, ale musisz się nauczyć je ignorować. Pomoże w tym ostatni krok.

9. Każdy, nawet mały i pozornie błahy sukces musisz mocno wyryć w swojej pamięci, a nawet zapisuj w specjalnym notesie, by do nich wracać w razie potrzeby. Te wpisy powinny dotyczyć nie tylko spraw zawodowych ale też prywatnych, bo jedno ma silny związek z drugim.

To będą Twoje kotwice. Jeśli coś osiągnąłeś czy wykazałeś się jakąś cechą, już to masz i kropka. Nie pozwól by późniejsze wątpliwości, które na pewno się pojawią, podkopały pamięć o tym sukcesie.

Pewność siebie bierze się z pamięci o efektach dotychczasowych starań. Dlatego musisz próbować i poddawać krytycznej ocenie swoje działania. To pozwoli Ci się rozwijać. Ale jeśli nie wyrobisz w sobie nawyku pamiętania o własnych sukcesach i momentach, w których potwierdziłeś cechy, na jakich Ci zależy, Twoja pewność siebie nie będzie rosła. Mimo osiągnięć, będziesz dalej wątpił w siebie.

Macie jeszcze jakieś sposoby na budowanie pewności siebie? Koniecznie napiszcie o nich w komentarzach!

Moje doświadczenie

Te rady wynikają wprost z mojego doświadczenia kilkunastu lat wystąpień publicznych, otwierania się na krytykę szerokiej grupy odbiorców i podejmowania ryzyka w rozpoczynaniu zupełnie nowych projektów. Tylko dzięki tym krokom mogłem odważyć się na założenie kanału na YouTube czy otwarcie Akademii Czasu Gentlemanów. A to co z początku wydawało się trudne i stresujące, jest dla mnie obecnie ogromnym powodem do dumy.

Budowanie pewności siebie to rzecz jasna bardzo obszerny temat. Tutaj zdołałem go zaledwie zarysować.

Kurs Etykieta i wizerunek w biznesie ma za zadanie przygotować uczestników od strony umiejętności miękkich do podejmowania ryzyka w sferze zawodowej – czy to rozwijania swojej firmy, ubiegania się o awans czy starania o nową posadę. Umiejętności te wpływają na odbiór naszej osoby przez otoczenie, a ich opanowanie mocno ogranicza stres i dodaje pewności siebie w trudnych sytuacjach. Po prostu wiesz, że jesteś dobrze przygotowany. Dzięki temu w najważniejszej chwili można spokojnie skupić się na kwestiach merytorycznych, bo o wizerunek zadbało się wcześniej.

Kolejna edycja kursu jest w sprzedaży. Zainteresowanych kursem zachęcam do zapoznania się ze szczegółami.

Pozdrawiam i trzymajcie klasę!