Kołnierzyki większości dobrze uszytych koszul układają się poprawnie, gdy mamy zapięte wszystkie guziki. Problem pojawia się jednak kiedy chcemy zdjąć krawat i rozpiąć ostatni guzik. Wówczas kołnierzyk często zaczyna odstawać i wychodzić na wierzch. Trafiłem właśnie na świetny gadżet, który pozwala sobie z tym poradzić – magnetyczne fiszbiny.

Magnetyczna fiszbina

Odstające kołnierzyki

Zasady męskiej elegancji mówią, że końce kołnierzyka powinny chować się pod wierzchnie ubranie albo chociaż do niego przylegać. Jeśli mamy na sobie marynarkę, końce chowają się pod klapy. Przy swetrach wyciętych w tzw. „serek” nie wychodzą na wierzch. Czasem krawat nieco odgina kołnierzyk, ale zazwyczaj nie ma z tym większego problemu.

Kłopoty zaczynają się właśnie gdy chcemy ubrać się nieformalnie i nie zakładać krawata do koszuli. Wówczas zapanowanie nad tymi końcówkami kołnierzyka jest bardzo trudne. Właśnie po to wymyślono kołnierzyki zapinane na guziczki – tzw. „button-down”. Guzik trzyma kołnierzyk na miejscu i problem znika. Jest to jednak rozwiązanie bardziej sportowe niż eleganckie i nie każdemu musi się podobać.

<<Zobacz też: Jak dbać o męskie ubranie – 12 rad z lat dwudziestych XX w.>>

Instrukcja obsługi magnetycznej fiszbinyPower Stays

Jest jednak jeszcze jedno rozwiązanie (pomijam oczywiście przyszywanie kołnierzyka do koszuli!). Firma Würkin Stiffs produkuje metalowe fiszbiny do kołnierzyków. Te fiszbiny nie tylko mocno usztywniają końcówki kołnierzyka, ale oferują też jeszcze jedną ważną możliwość – przytwierdzenie ich na magnes.

W kołnierzyku tkwi kawałek metalu, a od spodu koszuli przykłada się do niego niewielki magnes neodymowy. Całość mocowania jest niewidoczna dla otoczenia, a przez to zachowuje pełnię elegancji.

Jest jeszcze jeden wielki plus tego rozwiązania – można je za śmieszne pieniądze wykonać samemu. Wystarczy kupić zestaw metolowych fiszbin i pakiet małych magnesów. Niemniej z opinii autora bloga Real Men Real Style wiem, że rozwiązania tanie wypadają gorzej niż te od Würkin Stiffs.

Widzę tu jednak jeden mankament: jeśli z jakiegoś powodu wyszarpnie nam się końcówka kołnierzyka, schowany wewnątrz magnes odpadnie i będziemy go szukać w spodniach. Cóż! Żadne rozwiązanie nie jest doskonałe.

Opis producenta

„Is your collar flapping in the wind like the wings of a disco duck? Wish you could take off that tie and still look crisp and well put together? We have what you need, our patented Power Stays™ will tame those collars and give you the freedom to position them just right no matter how unruly the collar.

HOW TO USE YOUR MAGNETIC COLLAR STAYS:

STEP 1: Just slip the stays into your collar.

STEP 2: Insert the super strong magnets under your shirt.

STEP 3: Position the collar to whatever position you’d like.

These innovative collar stays are crafted from corrosion-resistant, airport-friendly metal alloy and are paired with a set of 6 magnetic power 'buttons’ to instantly tame your collar. Insert stays into collar and place the magnet under your shirt to get the perfect collar every time. If you’re looking for the best collar stays on the market, look no further than Würkin Stiffs.”

[Luźne tłumaczenie: Włóż fiszbinę w kołnierzyk, przystaw super mocny magnes pod koszulą, ustaw kołnierzyk w odpowiednim miejscu. Odporne na korozję, w zestawie 6 magnesów.]

Producent: Würkin Stiffs
Würkin Stiff możesz znaleźć między innymi tutaj:

Zdjęcie i opis produktu pochodzi ze strony producenta.