Jak dać znać pasażerom, że oczekujemy ich udziału w kosztach podróży? Czy kurtuazyjne pytania mają w ogóle sens? I czy bycie gentlemanem oznacza bycie miłym (frajerem)? To tylko niektóre wątki omawiane w 42. odcinku PdK. Zapraszam!

W ostatnich tygodniach bardzo prężnie rozwija się mój nowy projekt na kanale Kielban, w ramach którego publikuję poszczególne pytania z tej serii, zaczynając od najstarszych. Okazuje się, że po latach nie tylko budzą one zainteresowanie, ale też wywołują niekiedy burzliwe dyskusje. Choć nie zawsze nowe publikacje spotykają się ze zrozumieniem (nie wszyscy rozumieją, że to pytania sprzed lat, a ich treść nie jest jednocześnie tezą filmu), komentarze pod nimi są przyczynkiem do dalszych rozważań. Dlatego w tym odcinku większość pytań pochodzi właśnie z tych dyskusji.

Zastanowimy się nad kłopotliwą sytuacją płacenia za wspólną podróż, również kiedy nasz pasażer nie wyraża chęci partycypowania w kosztach. Wejdziemy głębiej w temat kurtuazji i pytania czy nie stawia ona niekiedy drugiej strony pod ścianą. Bardzo chciałem też odnieść się do określenia „miły”, bo mam wrażenie, że coraz bardziej negatywnie jest postrzegane w naszym społeczeństwie. Zahaczymy także o temat zwrotów grzecznościowych. Wraz z przywitaniami to stale powracający dylemat.

Znalazły się też tu pytania o męską elegancję, a mianowicie o żałobę w stroju podczas uroczystej imprezy, o kołnierzyki button-down ukryte, a także bycie „overdressed”.

Zapraszam do oglądania i dyskusji w komentarzach!

Pytania z tego odcinka:

  1. Czy trzeba dorzucać się do kosztów paliwa podczas wspólnej podróży?
  2. Czy kurtuazyjne pytania mają sens?
  3. Czy bycie gentlemanem oznacza bycie miłym? Miłym frajerem?!
  4. Kiedy proponować kobiecie przejście na „ty”? Czy trzeba czekać na jej propozycję?
  5. Jak się ubrać na wesele podczas żałoby?
  6. Czy koszula z kołnierzem ukrytym buton-down nadaje się na formalne okazje?
  7. Czy jest coś złego w ubieraniu się zbyt formalnie?

Przy okazji kieruję serdeczne podziękowania dla Patronów Czasu Gentlemanów! Kamil Futyma, Aron K., Mock, Aleksander Galecki, Arkadiusz Firus, Klaudia Borysiak, Wojciech Sz., Wawrzyniec Sokołowski, Dawid Szafrański, Asteniusz Myśliwiec, Wojciech Jastrzębski, Tomasz L., Mateusz Jabłoński – Dziękuję za wsparcie!!!

Jeśli również doceniasz moją pracę, zachęcam do dołączenia do tego grona w serwisie Patronite.

Pozdrawiam i trzymajcie klasę!