Dzisiejszy wpis będzie trochę inny. Zostałem zaproszony do udziału w bardzo ciekawej kampanii, może o niej słyszeliście – Kup Indeks w ramach Akademii Przyszłości. Kampania ma na celu pomaganie dzieciom, które straciły wiarę w swoje zdolności z powodu dołowania przez otoczenie. Sam, przez prawie całą swoją edukację, z trudnością posuwałem się do przodu. Tym bardziej cieszę się, że mogę brać udział w tym projekcie.

Kadr ze spotu z udziałem Szymona Majewskiego

Słyszeliście kiedyś od innych, że nie spełniacie oczekiwań, że nie dacie rady, że i tak zaliczycie porażkę? Słyszą to tysiące dzieci w całej Polsce. Zdarzało się, że i ja słyszałem lub odczuwałem takie komunikaty. Moi rodzice tylko z mojego powodu musieli stawiać się na „dywaniku” u dyrektorek szkół, do których chodziłem. Korepetycji zaliczałem dziesiątki, mam papiery na różne dys-, prawie oblałem maturę i ledwo dostałem się na studia.

Na szczęście, prócz tych co we mnie nie wierzyli, wiele osób widziało we mnie talent i pomogło mi stać się człowiekiem, którym obecnie jestem. Za tę wiarę i wsparcie będę zawsze im wdzięczny. Dlatego też czuję się trochę zobowiązany zrobić coś dla tych, którzy tę drogę mają dopiero przed sobą. Trzeba im pomóc zanim zupełnie stracą wiarę w siebie. To przecież właśnie dzięki tej wierze można przenosić góry.

Dzieci dołowanych w Polsce jest bardzo dużo. Myślą o sobie, że nic nie potrafią, do niczego się nie nadają, są nikim i nikim będą w przyszłości. Co gorsza mają tylko kilka lat. Są w wieku między 7 a 14. Na stronie www.kupindeks.pl możemy poznać ich imiona, marzenia, problemy i motywacje do wstąpienia do programu, na przykład: „Ja chce być w akademi bo jestem do kitu i dla tego chce tam być” (12 lat).

Koordynatorzy projektu, najczęściej pedagodzy, biorąc pod uwagę opinie wychowawców i nauczycieli wybrali w tym roku 1420 dzieci z 23 miast, którym możemy pomóc. W ramach akcji Kup Indeks mamy możliwość opłacenia rocznej współpracy jednego z tych dzieci z osobistym tutorem, który ma za zadanie przywrócić dziecku wiarę w swoje zdolności.

Z listy uczestników, możemy wybrać konkretne dziecko. Zakup indeksu dla niego (koszt 500 zł), zapewni mu roczny udział w programie. Jak się dowiedziałem, koszt obejmuje wyprawkę, szkolenia wolontariuszy, udział w spotkaniach z aktorami, galę sukcesów kończącą projekt itp.

To video powinno wiele wyjaśnić:

Nie każdego stać na taki wydatek, ale pomagać można na wiele sposobów. Można płacić w ratach, poprzez widget wpłacić na dany indeks wybraną przez siebie sumę pieniędzy albo chociaż promować akcję samodzielnie, na przykład na Facebooku. Jeśli więc uważacie, że warto, dajcie znać o tej akcji znajomym. Może dzięki temu, jakieś dziecko uwierzy w siebie.

Akademia Przyszłości na Facebooku: tutaj.