Przez cały tydzień najtęższe umysły w kraju i za granicą głowiły się nad tym, co może kryć się pod akronimem S.T.R.8. Jak się okazało, zadanie było całkiem trudne i wymagało nie lada gimnastyki, ale zdaje się, że wśród nas jest wielu miłośników takiego sportu. Odpowiedzi nadeszło sporo, ale tylko dwa luksusowe pióra są do rozdania.

Il. Paweł Błaszczyk (to jeszcze nie jest przedstawienie zwycięzcy)

Il. Paweł Błaszczyk (to jeszcze nie jest przedstawienie zwycięzcy)

Wpis powstał przy współpracy z marką STR8

Dla osób niezorientowanych przypomnę, że tydzień temu ogłosiłem konkurs, w którym należało kreatywnie rozwinąć skrót S.T.R.8 będący oczywiście nazwą organizatora i sponsora nagród. Należało pobawić się w kryptoanalityka i przedstawić ciekawą wersję tego, jaka „tajna” informacja mogłaby kryć się pod wspomnianym akronimem. Ogółem mieliście dość wolną rękę do wykonania tego zadania. Do wygrania były natomiast piękne pióra marki Waterman o łącznej wartości 2500 zł.

Szczerze mówiąc, wymyślając te zasady nie miałem gotowej odpowiedzi w głowie. Nawet trochę się obawiałem, że będziecie mieć problem z wymyśleniem czegoś dostatecznie interesującego, a znajdująca się w skrócie „ósemka” dodatkowo utrudni zadanie. Jednak, jak zwykle w takich wypadkach, myliłem się. Wasza kreatywność mnie mocno zaskoczyła.

Odpowiedzi nadeszło około osiemdziesiąt, z czego niemal połowę uznałbym z czystym sumieniem za kreatywną. Do ścisłego finału przeszło dziesięć rozwiązań i zaczęła się prawdziwa męczarnia dla mnie. Mogłem niestety nagrodzić tylko dwie osoby. Dlatego najpierw chciałbym poświęcić nieco miejsca dla pozostałych ciekawych odpowiedzi, żeby chociaż tak zaznaczyć moje uznanie dla nich, a Wam wszystkim pokazać, że wybór nie był prosty.

Tajemnica ósemki

Rozwinięcie liter z akronimu nie było oczywiście problemem i tutaj nie ma nad czym się rozwodzić. Zdecydowanie ciekawsze jest to, jak radziliście sobie z cyfrą 8. Kilka osób użyło jej angielskiego brzmienia, żeby połączyć z literami i stworzyć słowo. Tak powstało najłatwiejsze „straight” (prosty), ale też „eighteen” (osiemnaście) czy „fate” (przeznaczenie). Popularne było też używanie jej jako liczebnika porządkowego odnośnie znanych zbiorów: 8. cud świata, 8. kontynent, 8. dzień tygodnia, 8. wspaniały, a nawet 8. niebo.

Zaskoczyło mnie, a przecież nie powinno, użycie ósemki, jako 8. litery alfabetu, czyli „h”. Tak pojawiła się tylko w jednej odpowiedzi, dając słowo „honor”. Zabawne było też rozwinięcie skrótu S.T.R. osiem razy („oktolog gentlemana”), wybranie wyłącznie słów ośmioliterowych albo użycie „ósemki” jako kolejnego skrótu: o.s.i.e.m. i dalsze rozwinięcie.

Kreatywnie wykorzystaliście też tę cyfrę graficznie. Spora część osób uznała ją za obrócony znak nieskończoności i to świetnie komponowało się z wieloma odpowiedziami. Obrócona dawała też dwa koła, przedstawiające motocykl czy dwa złożone ze sobą szkła powiększające Sherlocka Holmesa. Również nawiązanie do ósmej bili przypadło mi do gustu.

Graficzna strona kryptografii

Choć się tego nie spodziewałem, wielu z Was postanowiło spróbować swoich sił w graficznym przedstawieniu swojego rozwiązania. Niektóre z nich przyciągają oko kunsztem, a inne konceptem. Poniżej przedstawiam te najciekawsze. [Gdyby autorzy nie życzyli sobie podpisywania ich imieniem i nazwiskiem, proszę o kontakt.]

[Best_Wordpress_Gallery gallery_type=”thumbnails” theme_id=”1″ gallery_id=”4″ sort_by=”order” image_column_number=”5″ images_per_page=”30″ image_title=”none” image_enable_page=”0″ thumb_width=”180″ thumb_height=”90″ popup_width=”800″ popup_height=”500″ popup_effect=”none” popup_interval=”5″ popup_enable_filmstrip=”1″ popup_filmstrip_height=”50″ popup_enable_ctrl_btn=”1″ popup_enable_fullscreen=”1″ popup_enable_comment=”1″ popup_enable_facebook=”1″ popup_enable_twitter=”1″ popup_enable_google=”1″ watermark_type=”none” watermark_link=”0″]

Wyróżnienia główne

Przed wskazaniem zwycięzców chciałbym specjalnie wyróżnić dwie odpowiedzi. Pierwsza ujęła mnie totalnie swoim pomysłem. Okazało się, że skrót STR8 może wskazywać na miejsce w Biblii. Pan Damian Adam Marks odczytał go jako wskazanie na Księgę Rut, czyli ósmą księgę Starego Testamentu. Gdybym miał więcej nagród do rozdania, pan Damian byłby pierwszy w kolejce. Oto jego odpowiedź:

Rozszyfrowanie skrótu STR8 było dla mnie nie małą zagwozdką. Postarałem się podejść do tematu jakoby te litery nie były same w sobie literami zaczynającymi dane wersety czy słowa, a opisującymi dane miejsce w którym miałaby się kryć ukryta wiadomość.
Tak więc sięgnąłem po starą sprawdzoną metodę poszukiwania danego miejsca książki. A po jaką inną książkę miałbym sięgną jak nie po uniwersalną biblię.
Z początku starałem się znaleźć odpowiednią księgę ale na takową nie udało mi się natrafić. Po chwili zorientowałem się że pierwsze litery skrótu to ST czyli bardzo prawdopodobnie (Stary Testament). W tym momencie zostało mi już tylko R8 i nie było by w tym nic trudnego gdyby nie brak księgi o takiej oznaczeniu. Lecz 8 księga Starego Testamentu to Księga Rut. Cóż jest w tej księdze takiego ważnego? Wczytawszy się w nią dokładnie (ma tylko 4 strony) mogę z całą pewnością potwierdzić słowa ze wstępu „Główną jego [tej księgi] myślą jest opieka Boga nad każdym, kto poddaje się Jego kierownictwu i wypełnia starannie swe obowiązki” A czyż doktrynalną myślą każdego dżentelmena nie jest wypełnianie swych obowiązków i słuchanie przełożonych?

Druga wyróżniona odpowiedź działała na podobnej zasadzie. Autor, pan Mateusz Karolski, odnalazł odpowiednią książkę, a w niej odpowiedni przekaz, który odpowiednio dostosował. Zresztą przeczytajcie sami:

Łukasz Kielban zostawił ukrytą wiadomość wszystkim swoim czytelnikom. To oznacza, że każdy taki czytelnik powinien być w stanie złamać kod. Z jednej strony musiał to być kod adresowany do wąskiego grona, a z drugiej dostatecznie szerokiego. Najprostszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z ustalonego wcześniej klucza, ale to by oznaczało, że wiadomość jest indywidualnie adresowana do kogoś, kto otrzymał wcześniej taki klucz (np. umówiona książka). To byłoby rozwiązanie deus ex machina, dlatego musimy szukać innego wyjścia – każda osoba powinna być w stanie rozwiązać zagadkę.

Z drugiej strony z samego opisu nie jesteśmy w stanie odkryć klucza. Trzy literki i cyfra to miliardy możliwości. Musi być gdzieś indziej wskazówka na klucz, którą każdy może odnaleźć…

Mam! Zdjęcie w artykule o konkursie! Oczywiście. Byłem przekonany, że gdzieś coś podobnego widziałem. Powinniśmy odnaleźć tak analogicznie przedstawione pióro. Gdzie szukać zdjęcia? Skoro chodzi o Czas Gentlemanów, to najpewniej chodzi o publikacje z zakresu tego świata. Szczególnie te, które były omawiane wielokrotnie na jego łamach. Dlatego zabrałem się za przeglądanie kilku kultowych pozycji. Szczęście chciało, że już drugą książką, którą przeglądałem była pozycja Roetzela o tym, jak powinien się ubierać gentleman (plik 1).

Fotografia analogiczna znalazła się w dziale o akcesoriach, gdzie omówione było korzystanie z pióra. Tam znalazło się małe zdjęcie przy dużym, na którym Konrad Adenauer podpisuje traktat (plik 2). Sukces! Wiadomość musi być zatem zakodowana w tekście (o używaniu pióra) pod tym zdjęciem (plik 3).

Trochę czasu zajęło mi łamanie kodu (m.in. próbowałem przesuwać odpowiednie litery o odpowiednią ilość – na darmo). Aż w końcu zastosowałem następujący klucz – wszystkie słowa, które nie mają w sobie żadnej z trzech liter: „s”, „t”, „r”, wykreślam (plik 4). Tekst jest trochę mniejszy.

Teraz zaznaczam co ósme słowo w pomniejszonym tekście (plik 5). W ten sposób otrzymuję tajny przekaz:

THOUGH JACKET HABIT, OR POCKET REALLY, CHANCELLOR.

“Jacket habit” to określenie na adaptację do wyrobionych schematów, konieczność przystosowania się (jak zwyczaj nakładania kamizelek ratunkowych). „Or” to heraldyczne określenie na chwałę, mądrość, wierność zasadom etc.

W trochę poetyckim szyku zdanie oznacza „Mimo ceregieli zawsze noś przy sobie prawdziwą chwałę, przywódco”. Oto i prawdziwie godne przesłanie dla całego świata odważnych mężczyzn!

[Best_Wordpress_Gallery gallery_type=”thumbnails” theme_id=”1″ gallery_id=”3″ sort_by=”order” image_column_number=”5″ images_per_page=”30″ image_title=”none” image_enable_page=”0″ thumb_width=”180″ thumb_height=”90″ popup_width=”800″ popup_height=”500″ popup_effect=”none” popup_interval=”5″ popup_enable_filmstrip=”1″ popup_filmstrip_height=”50″ popup_enable_ctrl_btn=”1″ popup_enable_fullscreen=”1″ popup_enable_comment=”1″ popup_enable_facebook=”1″ popup_enable_twitter=”1″ popup_enable_google=”1″ watermark_type=”none” watermark_link=”0″]

Nagrody

Przejdźmy zatem do rzeczy:

Subiektywną oceną jurora pierwsze miejsce zajął pan Witold Data, który uznał mnie za lepszego kryptografa, niż jestem i sprawił wrażenie, że w konkursie ukryłem informację o szerokości i długości geograficznej siedzimy polskiego producenta i dystrybutora kosmetyków marki STR8. Jego wywód jest dość długi i zawiera w sobie analizę dat początku i końca konkursu, numerów liter w alfabecie łacińskim oraz numerów liter ułożonych na klawiaturze komputerowej, rozwikłania związku skrótu z pokerowym „straight’em” i nawiązania do liczby kart w talii oraz w ręce gracza, aż w końcu dochodzi do zero-jedynkowego zapisu liczby 21. Przez cały czas sprawia wrażenie doskonale wiedzącego co robi, by na końcu okazało się, że poprawną odpowiedzią jest lokalizacja 52°05’N 21°01’E, czyli adres (w przybliżeniu do kilometra) siedziby firmy. Cały wywód w formacie pdf znajdziecie tutaj: Enigma rozwiązana!

Pan Witold otrzymuje piękne pióro Waterman Exception o wartości niemal 1500 zł oraz zestaw upominkowy STR8. Gratulacje!

Drugie miejsce zajął pan Jakub Jarczak jako odpowiedź przesyłając mi kolejną zaszyfrowaną wiadomość. Okazało się, że w rewanżu sam muszę ją sobie odszyfrować. Przyznaję, że w pierwszej chwili załamałem ręce i musiałem prosić o pomoc autora. Ryzyko było takie, że jego odpowiedź przeszłaby niezauważona. Na szczęście zdążył mi przesłać małe podpowiedzi, po których uznałem, że przy odrobinie wysiłku mógłbym na to sam wpaść. Chcecie spróbować sowich sił?

Fot. Jakub Jarczak

Fot. Jakub Jarczak

Wiadomość symuluje zadanie matematyczne, a w istocie zawiera trzy słowa. Pierwsze pochodzi z Dziejów Apostolskich 24,16 i jest to „sumienie” – ja to rozumiem jako współczesną wersję honoru. Drugie z Konstytucji RP art. 82, czyli „troska” – gentleman dba o swoje otoczenie. Ostatnie słowo natomiast wystukuje się na klawiaturze numerycznej telefonu i jest to „rozwój”, powiększony do nieskończoności. Dobór słów jak i forma ich przedstawienia sprawiły, że musiałem tę odpowiedź nagrodzić.

Pan Jakub otrzymuje równie piękne pióro Waterman Carene Essential o wartości 1000 zł oraz zestaw upominkowy STR8. Gratulacje!

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za udział i niezwykłe odpowiedzi. Mam nadzieję, że ta łamigłówka sprawiła Wam sporo frajdy.

Serdeczne podziękowania należą się także samemu STR8, organizatorowi i fundatorowi nagród. Dzięki!czas