Kobiety uwielbiają nosić biżuterię, a jeszcze bardziej lubią ją otrzymywać od swoich gentlemanów. Niestety świat błyskotek jest dla nas często obcy i tajemniczy, ale to nie powód by się wycofywać! Przygotowałem dla Was kilka zasad, którymi możemy się kierować kupując biżuterię swoim damom.

 

Mężczyzna w salonie jubilerskim.

Wybór nie jest łatwy.

Wpis powstał przy współpracy z PANDORA.
Mamy dla Was też wartościowe nagrody w konkursie.

Wybór odpowiedniej biżuterii nie jest taki prosty

Zatem postanowiłeś, że tym razem podarujesz swojej damie biżuterię. Gdyby to były zaręczyny, sprawa byłaby relatywnie prosta. Miałbyś tutaj bardzo ograniczony wybór. Natomiast wszelkie inne okazje pozwalają na dobór prezentu z pełnej gamy. A jest w czym przebierać: złoto, srebro, platyna, pierścionki, kolczyki, naszyjniki, bransoletki, brylanty, rubiny, perły, opale … Głowa boli!

Co gorsza biżuteria, jak większość elementów damskiego stroju, podlega silnym wpływom mody. Zatem trudno tutaj mówić o sztywnej i uniwersalnej klasyce.

Warto na początek spojrzeć wstecz i poszukać inspiracji w czasach naszych babć i dziadków.

Zasady z przedwojennych książek

Nasi przodkowie wyznawali tutaj podstawową zasadę: biżuterię wręcza się wyłącznie kobietom bliskim. Będzie to przede wszystkim wybranka serca, ale także matka, siostra czy córka. Biżuteria to bowiem bardzo zobowiązujący podarunek. Kobieta, która nie czuje się związana z mężczyzną wręczającym jej biżuterię, może, a nawet powinna, prezent zwrócić.

Druga zasada nawiązuje do kobiecej elegancji, w której obowiązuje zasada umiaru i harmonii. Wybierając biżuterię dla swojej wybranki, pamiętaj, że nawet jeśli Twoje uczucie jest płomienne, prezent nie powinien krzyczeć. Tego typu ozdoby są bardziej kropką nad „i” niż głównym punktem programu. Mają podkreślać i uzupełniać urodę, a nie ją przyćmiewać. Zatem od wielkości i ilości ozdób, ważniejsza będzie jakość wykonania i użyte materiały.

Zapomnij też o kupowaniu sztucznej i kiepskiej jakości biżuterii. Czasem lepiej kupić ładne kwiaty niż kiepską błyskotkę.

Niekiedy dobrym pomysłem może wydać się wręczenie jakiegoś antyku, ale jest to ryzykowne posunięcie. W Podręczniku kobiety eleganckiej z 1922 roku znajdziemy taką opinię:

„Zdobić się klejnotami, które jako prezent ślubny dostawały nasze matki – fe! To już nie jest w dobrym tonie. Biżuterje te są przeładowane złotem i lichemi kamieniami. Niemodne są już gemmy, zanadto ciężkie oprawy, grube pazurki podtrzymujące kamienie. […] Charakterystyczną cechą dziś modnej biżuterji – jest aby była kosztowna i bogata.”

Tak było w dwudziestoleciu. Jak ta moda wygląda dziś?

pierscionki1

Jaki rodzaj biżuterii wybrać

W salonie jubilerskim będziesz miał do wyboru głównie pierścionki, kolczyki, naszyjniki i bransoletki. Niestety nie ma jednoznacznych zasad stosowania danego rodzaju biżuterii, ale wybór można ograniczyć.

Najpierw upewnij się, jaki rodzaj biżuterii nosi najchętniej Twoja wybranka. Przeważnie kobiety mają tutaj konkretne preferencje i istnieje ryzyko, że trafiłbyś w rodzaj, który zakłada bardzo rzadko. Bezpieczniej jest wybrać coś używanego często, a nawet codziennie.

Pierścionki

Pierścionki i obrączki są zazwyczaj pierwszym tropem, gdy w grę wchodzi miłość. Problem z nimi polega na tym, że kojarzą się z oświadczynami lub ślubem. Symbolicznie będzie to więc najbardziej zobowiązujący podarunek. Dawniej uważano, że pierścionki z małym kamieniem są zarezerwowane dla panien, jako mało okazałe, ale dziś nie przejmowałbym się tym aż tak. Wiele kobiet gustuje właśnie w skromnych ozdobach dłoni.

Jeśli to ma być niespodzianka, problemem może być dobranie odpowiedniego rozmiaru. Jest na to kilka sposobów. Możesz przynieść lub zmierzyć w domu jeden z noszonych przez wybrankę pierścionków. Niekiedy też Twój mały palec będzie rozmiaru jej serdecznego (niestety to rozwiązanie jest dość niedokładne). Natomiast najbezpieczniej jest upewnić się, że pierścionek będzie można w razie czego wymienić na inny rozmiar. W salonie PANDORA specjalnie o to pytałem i nie ma z tym problemu.

Różne rodzaje pierścionków.

Różne rodzaje pierścionków.

Kolczyki

Zdecydowanie bardziej uniwersalne wydają się kolczyki. Wiele kobiet posiada wręcz ich kolekcję, aby każdego dnia nosić inną parę. Co ważne, w tym wypadku odpada kwestia rozmiaru, bo dziurka w uchu jest zazwyczaj taka sama.

Wystarczy więc wybrać rodzaj kolczyków – wiszące albo wkręty (kółka w cygańskim stylu wyszły już raczej z mody). Możesz w tej kwestii zasugerować się preferencjami damy, ale miłośniczka kolczyków i tak doceni każdy nowy okaz do swojego zbioru.

Różne rodzaje kolczyków.

Różne rodzaje kolczyków.

Bransoletki i charmsy

Pewien renesans przeżywają bransoletki, a konkretnie biżuteria modułowa, której najbardziej znanym przykładem jest kolekcja PANDORA. Idea jest taka, że posiadając bazę w formie ozdobnej bransoletki oraz kilka koralików zwanych „charmsami” można stworzyć wiele kompozycji, odpowiednich na przeróżne okazje.

Pod tym względem biżuteria modułowa jest jeszcze lepszym materiałem na kolekcję. Przede wszystkim jej elementy mogą tworzyć najróżniejsze kompozycje. Co więcej nic złego się nie stanie jeśli się powtarzają. I co ciekawe niekiedy można z nich nawet tworzyć naszyjniki i kolczyki. Jest to zatem najbardziej uniwersalny, znany mi rodzaj biżuterii. Szczęściarzem jest mężczyzna, którego wybranka posiada już bazę, gdyż zakup biżuteryjnego prezentu jest w tej sytuacji błahostką. (W przeciwnym razie warto tę właśnie bazę podarować, żeby ułatwić sobie zadanie na przyszłość – wiem, bo sam tak zrobiłem.)

W tym wypadku jedynym dylematem jest wybór rozmiaru bransoletki. Jest to jednak o wiele prostsze niż wybór rozmiaru pierścionka.

Charmsy, czyli koraliki do zawieszania na bransoletce.

Charmsy, czyli koraliki do zawieszania na bransoletce.

Naszyjnik / wisiorek na łańcuszku

Można również pomyśleć o ozdobie szyi. Jest to z pewnością rodzaj biżuterii robiącej ogromne wrażenie – mam tu ma myśli szczególnie możliwość efektownego założenia prezentu wybrance. Z drugiej strony naszyjnik może być niezwykle skromny i mało zobowiązujący, zwłaszcza w formie łańcuszka z wisiorkiem.

Przy naszyjnikach warto zwrócić uwagę, że wielkość nie zawsze ma znaczenie. Pięknie wykonana i nie rzucająca się w oczy ozdoba może robić większe wrażenie niż ogromny, błyszczący wisior.

Naszyjniki ozdobione charmsami.

Naszyjniki ozdobione charmsami.

Mowa kamieni i metali

Na tym etapie powinieneś już wiedzieć jakiego rodzaju biżuterii szukasz. Czas zatem zdecydować się na wykorzystane do jej produkcji materiały. Są co prawda pewne stare przekonania mówiące na przykład, że biała perła symbolizuje łzę, brylant szlachetność, szmaragd nadmierną namiętność, a akwamaryn przynosi nieszczęście. Te przesądy są jednak mało znane i wymieniam je wyłącznie jako ciekawostkę.

Warto natomiast wiedzieć, że w kobiecej klasycznej elegancji perły będą zawsze odpowiednie na każdą okazję. Poza tym wszelkie kamienie szlachetne będą czyniły podarunek bardziej wartościowym. Pamiętaj jednak, że im okazalsza jest biżuteria, tym jest mniej uniwersalna. Brylanty najlepiej sprawdzą się na uroczyste wieczory i bale. Z drugiej strony cyrkonie czy szkło jubilerskie będą odpowiednie na co dzień.

Przykłady wykorzystania różnych kamieni w biżuterii.

Przykłady wykorzystania różnych kamieni.

 

Złoto czy srebro?

Wybór między złotem a srebrem jest prostszy niż się wydaje. Jest to kwestia głównie gustu i zasobności portfela. Złoto jest rzecz jasna droższe i bardziej luksusowe, ale trudniej się je dopasowuje do reszty stroju. Srebro jest natomiast uniwersalne i pasuje niemal do każdej okazji i stylizacji. Mimo że jest tańsze, nadal jest szlachetne. Zresztą zdecydowana większość biżuterii dostępnej w salonach jest wykonana właśnie ze srebra.

Co lepiej kupić, złoto czy srebro?

Co lepiej kupić, złoto czy srebro?

PANDORA ESSENCE COLLECTION

Jak widać powyżej, niestety nie ma jasnej „mowy biżuterii”, jak to jest z kwiatami. PANDORA jednak ułatwia nam nieco zadanie. W  PANDORA ESSENCE COLLECTION znajdziemy cały szereg koralików, które mają jasno oznaczone znaczenie (podane między innymi dyskretnie na samym charmsie). Dzięki temu możemy wyrazić konkretne uczucie wręczając odpowiadający mu charms. Przypisano do nich między innymi takie uczucia jak: wiara, miłość, mądrość, wolność, energia, pasja itp.

Sama kolekcja oferuje całkiem spory wachlarz możliwości zarówno pod względem przekazu, ale też wykonania. Znajdziemy w niej bowiem koraliki srebrne, złote, z cyrkoniami, kryształami, z kamienia księżycowego, akwamarynu i wielu innych minerałów. Jedne są proste, inne niezwykle misterne. Bardziej i mniej formalne.

Konkurs (konkurs rozwiązany)

Jeśli chciałbyś podarować swojej damie bransoletkę z charmsami z PANDORA ESSENCE COLLECTION, właśnie nadarza się dobra okazja by taki prezent zdobyć. PANDORA ufundowała dla zwycięzców konkursu aż trzy bransoletki z trzema charmsami na każdym z nich. Są to zestawy Miłość (o wartości: 786 zł), Przyjaźń (o wartości 726 zł) oraz Szczęście (o wartości: 706 zł). Zestaw Miłość możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu:

Bransoletka Pandory

Jedna z bransoletek do wygrania w konkursie.

Żeby wziąć udział w konkursie należy w komentarzu pod tym artykułem odpowiedzieć na pytanie: Gdybyś miał podarować swojej wybrance bransoletkę z trzema wartościami, które byś wybrał w pierwszej kolejności?

Odpowiedź nie może przekraczać 1000 znaków ze spacjami, a publikując ją należy zalogować się do Disqusa lub jako „Gość” użyć aktualnego e-maila. Umożliwi to kontakt w razie wygranej. Odpowiedzi należy przesyłać do 10 maja do godziny 23:59.

Z podanych odpowiedzi wybiorę trzy najciekawsze i postaram się dobrać do każdej odpowiedni zestaw. Więcej szczegółów znajdziecie w regulaminie konkursu: tutaj.

Powodzenia!

Wyniki konkursu

Dziękuję wszystkim za udział! Zgłoszeń było sporo, ale najbardziej zaskoczyło mnie to, czym Wasze komentarze się stały. Stanowią one świetny dowód na to, że mężczyźni, choć nie przepadają mówić o uczuciach, potrafią to robić doskonale. Wspólnie podkreśliliście tę, jakże ważną, cechę gentlemana, za co jestem Wam serdecznie wdzięczny.

Co ciekawe tym razem nie staraliście się mnie zaskoczyć pisząc mini opowiadania, wiersze czy kalambury. Ten wątek stał się przez to nieco poważniejszy, ale też bardziej szczery i uczciwy. Gorąco polecam wszystkim przeczytać choć kilka z tych stu zgłoszeń. Niektóre stanowią bowiem dobrą inspirację i motywują do pracy nad swoim związkiem.

Wyłonienie zwycięzców nie było proste. Po wstępnej selekcji miałem siedem komentarzy do wyboru i tylko jeden był dla mnie pewniakiem. Ostatecznie pozostałe dwa wyłoniłem z pewnym trudem. Bransoletki przydzieliłem tak, żeby jak najlepiej pasowały do odpowiedzi. Nie traktujcie ich wartości jako wyznacznika pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca. Poniżsi trzej szczęśliwcy są po prostu zwycięzcami.

Oto nagrodzeni, ich komentarze i wygrane bransoletki:

Krzysztof

Na początku muszę napisać, że damą którą chciałbym obdarować jest moja córka, która jest drugą kobietą w moim życiu, lecz jest równie ważna jak pierwsza, czyli ta którą straciłem tego samego dnia, którego zyskałem drugą. Było to w moim życiu wydarzenie przełomowe, jednak gdy dziś patrzę na moją dorosłą już prawie córkę, czuję dumę z tego, że pomimo fizycznego braku matki, udało mi się zaszczepić w niej obraz matki, która trwa w jej sercu i zawsze wskazuje właściwy kierunek. Dlatego wartości, które chciałbym przekazać córce, nie są jedynie moim wyborem, ale dawno wybranym przeze mnie i moją żonę kierunkiem, który starałem się realizować przez ostatnie 17 lat. Po pierwsze HONOR, by nigdy nie wstydziła się tego kim jest. Po drugie UCZUCIOWOŚĆ, by zawsze odnajdowała w sobie kobiece ciepło jako przyszła matka. Po trzecie PATRIOTYZM, bo ojczyzna jest najważniejszą rzeczą jaką pozostawimy przyszłym pokoleniom.

Bransoletka Szczęście (o wartości: 706 zł).

Tomek RR

Bez cienia wątpliwości:
* Zaufanie – jak światło wskazujące drogę w ciemności, źródło nadziei i zrozumienia wzajemnego
* Przyjaźń – młodsza siostra bliźniaczka miłości bezgranicznej i oddanej
* Ciekawość świata – wspólne podróże w najdalsze zakątki, odrywanie siebie na wzajem na krańcu świata

Bransoletka Przyjaźń (o wartości 726 zł).

kamil777

Podczas ostatniej majówki odwiedziliśmy razem z moją kobietą Wrocław, miasto w którym ona miała studiować, a co nie doszło do skutku tylko dlatego że we wrześniu dostała się do Warszawy. Pomyślałem wtedy że nasze życie mogło by wyglądać całkiem inaczej, gdyby nie uśmiechnęła się do nas fortuna..dlatego jako pierwsze wybrał bym szczęście, bo nawet najlepszy plan może nie wypalić bez odrobiny fuksa. Jako drugą wartość wybieram wytrwałość, podstawę każdego sukcesu. Świat jest pełen ludzi utalentowanych, którzy nigdzie nie zaszli bo nie mieli w sobie dość wytrwałości żeby dążyć do celu. Jako trzecią podstawę udanego życia dorzucam radość, która powinna służyć jako swoista „przyprawa”, czyniąca życie znacznie przyjemniejszym. Myślę że te trzy cechy u osoby z głową na karku i sercem we właściwym miejscu mogą być mieszanką zapewniająca piękne życie.

Bransoletka Miłość (o wartości: 786 zł).

Zwycięzcom gratuluję! Mam nadzieję, że obdarowane damy będą zachwycone prezentami. Wysyłam do Panów wiadomość na podany adres e-mail. Gdyby nie doszedł, proszę o kontakt.

Podziękowania jednak kieruję do wszystkich uczestników. To był bardzo pouczający konkurs.

Wasze rady

Gdybyście mieli swoje rady dotyczące kupowania odpowiedniej biżuterii, również wpiszcie je w komentarzach. Może komuś się przydadzą.

Źródła:
Maria z Colonna Walewskich Wielopolska, Obyczaje towarzyskie, Lwów 1938.
H. K., Podręcznik kobiety eleganckiej, Lublin 1922.
Aleksandra Callier, Higiena piękności : praktyczny poradnik dla prawdziwie eleganckich kobiet, 1903.
M. Rościszewski, Księga obyczajów towarzyskich, Lwów – Złoczów 1905.

Zdjęcia przygotowała niezawodna Agnieszka Werecha z TiAmoFoto.pl.