Data premiery mojej książki już się zbliża. Najwyższa pora opowiedzieć wam o Mężczyźnie z klasą. Przewodniku współczesnego gentlemana.

Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana.

Na końcu artykułu znajduje się wersja filmowa.
[Uwaga! Od 2019 r. książka jest już niedostępna. Jeśli udało Ci się ją jeszcze kupić, miałeś szczęście.]

Sam już nie wiem czy bardziej się tym wszystkim stresuję, czy cieszę się, że w końcu Mężczyzna z klasą trafi do waszych rąk. Niemniej ten dzień już nadchodzi i z radością stawiam mu czoła.

Samą książkę zapowiadałem już w kilku miejscach, więc fakt jej publikacji dla większości z was nie będzie zaskoczeniem. Jest jednak wiele rzeczy, które chciałbym wam o niej napisać. Z tego artykułu (i filmu, który znajdziecie na końcu) dowiecie się:

  • jak, gdzie i w jakiej formie będziecie mogli ją kupić,
  • jak będzie można uzyskać wpisy do książki (autografy czy dedykacje),
  • kiedy będziemy mogli się spotkać na żywo i o niej porozmawiać,
  • oraz czym i dla kogo ona jest.

Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana.

Premiera

Oficjalna data premiery książki to 26 X. Po tej dacie Mężczyzna z klasą powinien być już dostępny we wszystkich liczących się księgarniach stacjonarnych i internetowych w Polsce. No, chyba, że cały nakład wyprzeda się jeszcze przed premierą. Jeśli to zbyt odległy dla was termin, mam dobrą wiadomość!

Jak wiadomo, książki nie materializują się o ustalonej dacie na półkach w księgarniach. Tak jest i w tym wypadku. Książka została dopiero co wydrukowana i powoli trafia do pierwszych magazynów, żeby zdążyć dotrzeć wszędzie jeszcze przed datą premiery. Nie zdziwcie się zatem, jak traficie na nią w niektórych księgarniach przed przyszłą środą. Wiem, że już trafiła do księgarni samego wydawnictwa Znak.

Kilka osób pytało o możliwość wysyłki książki za granicę. Ponieważ nie wydaję jej sam, tylko w wydawnictwie Znak Litera Nova, będzie ona dostępna tak samo jak inne popularne książki. Wystarczy zajrzeć do ulubionej księgarni i sprawdzić jej warunki dostawy zagranicznej.

Pojawiały się także pytania odnośnie e-booka. Tak, będzie dostępny. Z tego co już widziałem, wiele księgarni e-bookowych zapowiadało już moją książkę w wersji na czytniki. Niestety póki co nie będzie dostępny audiobook. Choć kiedyś chciałbym go ujrzeć, a raczej usłyszeć, na razie nie ma takich planów.

[Edit: książki nie ma już w sprzedaży. Obecnie zapraszam do mojego sklepu]

Mężcyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana.

Spotkania autorskie i wpisy

Otrzymałem już sporo pytań, a nawet próśb, odnośnie zakupu książki z autografem albo dedykacją. Niestety nie ma możliwości by taką podpisaną książkę kupić, ale nie będzie wielkim problemem zdobycie wpisu. Wraz z premierą odbędzie się seria spotkań autorskich, na których będę również podpisywał książkę. Spotkania odbędą się w Poznaniu 26 X, Katowicach 28 X oraz w Krakowie 29 X na targach książki. W tej chwili nie mogę podać szczegółów tych spotkań, więc proszę was, żebyście śledzili moją aktywność na fan page’u Czasu Gentlemanów na Facebooku. To dla mnie najwygodniejsze miejsce by publikować aktualności.

Będzie mi bardzo miło jeśli zdecydujecie się przyjść na któreś z tych spotkań. Specjalnie dla tych, którzy przyjdą, szykujemy małe upominki z tej okazji. Postaram się też w najbliższych dniach zorganizować jakiś konkurs na Facebooku, w którym rozdam kilka książek z dedykacją.

Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana.

Okładka

Przejdźmy zatem do samej książki. Zacznę od wyjaśnienia jej okładki. Nie chcieliśmy by elegancko czarna lub granatowa ginęła gdzieś na regałach w księgarniach. Dlatego postawiliśmy na elegancką biel. Natomiast wykorzystana jako motyw przewodni róża wiatrów ma sygnalizować, że ta książka jest drogowskazem, przewodnikiem na ścieżce do wyznaczonego celu. Tak jak w przypadku poszczególnych artykułów i filmów na Czasie Gentlemanów, również w książce nie starałem się podawać utartych schematów do powielenia. Bliższe jest mi raczej wskazywanie drogi, którą uważam za wartościową.

Wszelkie motywy retro z urzędu odrzuciłem, bo jestem zdania, że ta książka, jak w ogóle idea bycia współczesnym gentlemanem, nie jest retro. To nie jest coś tylko dla pasjonatów przeszłości i rekonstrukcji historycznych. Zasady, o których piszę doskonale nadają się do dzisiejszego świata, choć nie zawsze są łatwe do wprowadzenia w życie.

Mężcyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana. - spis treści

Treść

Mężczyznę z klasą podzieliłem na trzy części odnoszące się do najważniejszych sfer życia i własnego wizerunku. Pierwsza część dotyczy charakteru, co jest nieco ryzykownym wyborem, bo zawarte w niej rozdziały są zdecydowanie trudniejsze i w gorącej wodzie kąpanego czytelnika mogłyby zniechęcić. Ale jestem przekonany, że dobrze zbudowane fundamenty, bardzo ułatwią wprowadzanie w swoim życiu zmian i pozwolą zrozumieć istotę zarówno męskiej elegancji, jak i dobrych manier.

Druga część dotyczy wizualnej sfery własnego wizerunku. Opisuję tu między innymi to jak należy dobierać strój do okazji, jak odróżniać wysokiej jakości ubrania od tych z niższej półki oraz jak dbać o swoje rzeczy. Niemniej skupiłem się także na akcesoriach, fryzurze i zaroście. Ostatni rozdział tej części to mój przepis na świadomą zmianę własnego wizerunku i odnalezienie w utartych zasadach swojego stylu.

W ostatniej części opowiadam o relacjach międzyludzkich. Choć znajdziecie tu wiele zasad dobrego wychowania, nie jest to podręcznik savoir-vivre’u. Zależało mi raczej na wskazaniu właściwych mechanizmów myślenia o ludziach w naszym otoczeniu. Można bowiem stworzyć setki zasad zachowania w najróżniejszych sytuacjach albo można nauczyć odpowiednio improwizować i przewidywać oczekiwania innych osób. Wybrałem tę drugą metodę, którą zresztą uważam za słuszniejszą i bardziej praktyczną. Pisałem zarówno o relacjach damsko-męskich, relacjach w rodzinie, z przyjaciółmi i w pracy.

Na zakończenie książki postanowiłem dodać jeszcze niuans od siebie. Opisałem moją drogę, jaka doprowadziła mnie do miejsca, w którym znajduję się obecnie. Nie zamierzałem pisać książki o sobie, ale ostatecznie uznałem, że mały wątek autobiograficzny będzie dodawał ciała ideałowi, o którym piszę.

Gdybyście się natomiast zastanawiali czy jakieś treści z bloga były przekopiowane do książki, muszę was pozytywnie rozczarować. Napisałem ją w pełni od podstaw, z jednym wyjątkiem. Jeden z rozdziałów okazał się gorszy niż to, co wcześniej napisałem na podobny temat na blogu. Doszedłem do wniosku, że książka zasługuje na tę lepszą treść, więc dostosowana i poprawiona trafiła ostatecznie do książki. Ciekawe czy ktoś będzie w stanie wskazać ten rozdział.

Mężcyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana. - Spis treści

Dla kogo

Mężczyzna z klasą nie jest kolejnym krokiem wtajemniczenia dla stałych odbiorców Czasu Gentlemanów. Nie jest też poradnikiem stylu ani podręcznikiem dobrych manier. To w istocie przewodnik po życiu i relacjach międzyludzkich będący wyselekcjonowaną i usystematyzowaną esencją Czasu Gentlemanów. Na blogu i kanale treści pojawiają się wymieszane, bez większego planu i dopiero książka pozwoliła mi je odpowiednio uszeregować, nadając im przy okazji odpowiednie znaczenie.

Jest to książka pomyślana dla odbiorców, którym tak usystematyzowane treści pomogą na własnej drodze. Jest też dedykowana wszystkim mężczyznom, którzy stoją dopiero u progu tej drogi i zastanawiają się od czego zacząć.

Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana.

Promocja

Muszę przyznać, że ta książka jest dla mnie czymś bardzo ważnym. Wierzę w nią i wierzę, że może uczynić świat choć odrobinę lepszym. Gorąco zachęcam was do jej zakupu czy to dla siebie, czy dla najbliższych. Jej sukces będzie dla mnie świadectwem, że to czym się zajmuję ma sens i dobrze robię omijając drogi na skróty. Każdy zakupiony przez was egzemplarz będę traktował jako osobisty wyraz uznania dla mojej pracy.

W związku z powyższym będę rzecz jasna starał się promować tę książkę przez najbliższy okres. Zależy mi by dotarła do szerokiego grona odbiorców, nawet tego, które jeszcze nie zetknęło się z Czasem Gentlemanów. Będę wam niezmiernie wdzięczni, jeśli zechcielibyście mi w tym pomóc, czy to udostępniając moje posty dotyczące tej książki, czy polecając ją dalej, a nawet pisząc jej recenzje w księgarniach (czytam wszystkie!).

Gdybyście mieli jakieś pytania odnośnie Przewodnika piszcie w komentarzach. Gdyby pytań było więcej, nagram osobny odcinek Pytań do Kielbana.

I trzymajcie kciuki!