Myślicie, że w najmłodszym pokoleniu już nikt nie słyszał o gentlemanach i damach? W takim razie sami zobaczcie co 10-latki mają do powiedzenia! Jest i zabawnie, i mądrze.

Jakiś czas temu odwiedziłem Akademię Pitagorasa, szkołę podstawową w Baranowie, w której przeprowadziłem małe zajęcia z uczniami IV klasy na temat bycia damą i gentlemanem. Spotkanie było rewelacyjne, dzieciaki okazały się mądre i krytycznie podchodzące do świata, a na pożegnanie otrzymałem teczkę z ich pracami. Były tam ich krótkie wypracowania na temat gentlemanów i dam. Znalazłem w nich wiele zarówno zabawnych, jak i mądrych stwierdzeń.

Chciałbym się z Wami podzielić najciekawszymi fragmentami tych prac i moim do nich komentarzem.
Na końcu artykułu znajdują się całe prace dzieci.

Co to znaczy być damą?

Dama powinna być kulturalna. Nie może mlaskać przy jedzeniu. […] Powinna kulturalnie odzywać się i traktować wszystkich z szacunkiem. Ubierać się stosownie do sytuacji. Dama nie powinna źle mówić o innych, być niekoleżeńska, źle traktować ludzi. […] Najważniejsze (według mnie) w byciu damą jest to, żeby pomagać innym. Dama powinna być asertywna. Powinna przyznawać się do błędów. Damą się nie bywa, damą się jest lub nie.

Alicja

Zachwycające jest to, że tak mała dziewczynka wiąże asertywność z byciem damą! Osobiście uważam, że współczesnym kobietom nie jest po drodze ze wzorcem damy właśnie dlatego, iż trudno im powiązać z nim asertywność.

Przyznawanie się do błędów to również bardzo ważna cecha. Natomiast zdanie: „Damą się nie bywa, damą się jest lub nie” jest po prostu strzałem w dziesiątkę! Brawa dla Alicji!

Co znaczy być damą?

Co to znaczy być damą?

Dama powinna być kulturalna. Powinna tagrze ubierać się stosownie do sytuacji. Dama nigdy nie przeklina. […] Według mnie dama powinna być mądra. […] Musi być zawsze zdrowa i zadbana. Powinna zawsze pomagać innym. Dama jest asertywna. Dama powinna przyznawać się do błędów. Myślę, że każda kobieta chciałaby być damą.

Malwina

W pracy Malwiny widzę dużo zbieżności z pracą Alicji i tu rodzi się pytanie kto inspirował się kim lub kto inspirował obie dziewczynki? Niemniej zadanie wykonane na medal!

Co znaczy być damą?

Co to znaczy być damą?

Dama powinna ładnie się ubierać ale to nie jest najważniejsze. Powinna dobrze się zachowywać nie tylko gdy ktoś patrzy. Napewno powinna używać magicznych słów naprzykład w takich sytuacjach jak: gdy dżentelmen otwiera jej drzwi lub gdy coś od kogoś potrzebuje. Dama nie powinna napewno myśleć tylko o sobie. Lecz dama musi dbać o ubranie aby np. na urodziny nie przyjść w łachmanach. Czeba też dbać o to aby się nie spuzniać do szkoły lub właściwie gdziekolwiek.

Antosia

„Dama powinna ładnie się ubierać ale to nie jest najważniejsze” – to zdanie jest bardzo trafne i aplikuje się równie dobrze do kobiet, jak i mężczyzn. Dobry strój jest ważny, ale nie najważniejszy! Ważne, żeby nie chodzić w „łachmanach”. Dziękowanie za uprzejmość gentlemanów też jest bardzo dobrym zwyczajem.

I spóźnianie się, „właściwie gdziekolwiek”, to bardzo zła cecha.

Co znaczy być damą?

Co to znaczy być DAMĄ!!!?

Moim zdaniem damy powinny być kulturalne, a także wytworne. Moim zdaniem damy nigdy nie powinny przeklinać. Damy raczej się nie zadają w bójki! Są ładnie ubrane (zazwyczaj)! Dama musi być dobrze wychowana i nie może kłamać. Damy są nie tyle co wytworne ale też dobre. Damy często ładnie wyglądają i mają dobry charakter. Mam nadzieję, że jestem damą!

Lili

Zastanawiam się czy to „raczej” nie oznacza, że niekiedy damy mogą „zadawać” się w bójki. Hmmm Po raz kolejny widzę tu wyważanie między strojem, a innymi cechami damy. To bardzo ważne. Zwłaszcza jak dzieci dopiero układają sobie wartości w głowie.

Co to znaczy być damą?

Damy ubierają się stosowne do stuacji. Kiedy idą do teatru ubierają się elegancko. Dama zawsze powinna znać zasady dobrego zachowania. Warto być damą, ponieważ wtedy ładnie wygląda.

Wiktoria

Wiktoria natomiast nie do końca zgadza się ze mną i przedmówczyniami co do wagi stroju w życiu, jako czegoś drugotzędnego. Szkoda. Jest nad czym pracować, bo dama, która przede wszystkim ma wyglądać, nie jest zbyt atrakcyjnym modelem do naśladowania na dłuższą metę.

Co to znaczy być dżentelmenem?

Aby być dżentelmenem trzeba ubierać się ładnie i elegancko. Mowadżentelmena powinna być wyraźna oraz dopasowana do rozmowy. Zachowanie dżentelmena musi być bardzo dobre. Dżentelmen powinienen ustępować miejsca kobietom. Nie mówi wulgarnych słów.

Hubert

Swoją drogą moja wizyta w tej szkole wzięła się właśnie z problemu: dlaczego mężczyźni (chłopacy) mają ustępować kobietom (dziewczynom) skoro są równi?

Po dłuższej analizie trudno obronić tę tezę w naszych czasach. Ogółem musimy przyjąć, że są to tylko już kurtuazyjne gesty, które prawdopodobnie wymrą niedługo, bo współczesne damy mają małe pole do popisu, żeby się odwdzięczać. Brak tych nierówności w życiu codziennym ułatwi nam pewnie wzajemne relacje. Takie szarmanckie gesty pozostaną domeną tylko zakochanych.

Co to znaczy być dżentelmenem?

[…] Dżentelmen, powinien zawsze wiedzieć jak się zachować, co znaczy, że nie powinien nigdy improwizować. […] Nie powinien rownież przeklinać, wywyzrzać się ani poniżać innych. Dżentelmen powinien ustępować miejsca starszym i dotrzymywać obietnic. Trudno być dżentelmenem, mimo to uważam, że warto nim być.

Filip

Ja również uważam, że warto!

Filip podał tu bardzo ważne cechy mężczyzny z klasą. To dotrzymywanie obietnic, nie wywyższanie się i nie poniżanie innych osób. Zachowania podłe i wykorzystywanie czyjejś słabości, żeby mu dogryźć to sprawy zdecydowanie obce gentlemanom. Natomiast improwizacja nie jest obca. Uważam, że ważniejsza, niż znajomość wszystkich zasad savoir-vivre’u, jest empatia, która pomaga właśnie improwizować w sytuacjach zaskakujących i nowych.

<<Zobacz też: Najważniejsza cecha gentlemana – empatia>>

Co znaczy być dżentelmenem?

Co to znaczy być damą?

Damy niepowinny przeklinać, dokuczać gentelmenom, bić, chodzić w podartych spodniach, chodzić w dresie, niszczyć rzeczy publicznych. Powinny ubierać się elegancko, używać ładnych słów. Dama musi być kulturalna.

Adam

Do definicji Adama można by co nieco dodać, ale ogółem zgadzam się. Damy nie powinny bić gentlemanów, ani im dokuczać. Niszczenie własności publicznej (co z prywatną?!) to też złe zachowanie. Zalegalizowałbym natomiast dresy, bo są dobre do biegania.

Co znaczy być damą?

“Jak być gentelmenem?”

Gentelmen powinnien być wyrafinowanym i kulturalnym rozmówcą oraz partnerem. Prawdziwi Gentelmeni umieją słuchać i mówić tak by, nie obrazić innych oraz nie doprowadzić ich do znużenia. Podczas jedzenia jest kulturalny np. nie dłubie w nosie. […] Nie założy dresu do teatru. Kiedy idzie się w gości np. na obiad warto wręczyć drobny upominek pani domu. […]

Antoni

Bycie partnerem w rozmowie czy w związku to bardzo ważna sprawa. Warto też unikać słów, które mogą innych obrazić i zniechęcić do nas. Czasem takie rzeczy mówimy nawet bez namysłu. Polecam przestrzegać też rady odnośnie dłubania w nosie… ale rozszerzyłbym ją nieco o sytuacje również poza jedzeniem.

Trafna jest też rada dotycząca upominku dla pani domu. To bardzo dobry zwyczaj!

PS Wielkie wrażenie robi na mnie słownictwo Antoniego. Brawa dla rodziców, którzy musieli z nim dużo czytać!

Jak być gentlemanem?

Uczcie dzieciaki!

Jak spodobały się wam prace tych czwartoklasistów? Moim zdaniem w wielu miejscach są niezwykle przenikliwe. Które fragmenty spodobały się Wam najbardziej?

Zachęcam też do pracy z dziećmi i wdrażania ich w świat dobrych manier i szacunku do drugiego człowieka od najmłodszych lat. To nam bardzo ułatwi życie i budowanie lepszego społeczeństwa.

Pełne prace: