Musiałeś kiedyś wystąpić przed gronem osób, kiedy stres zaczął Cię zjadać? Nie mogłeś się skupić, zapominałeś co masz powiedzieć, głos Ci się łamał, a dłonie pociły? Na dodatek byłeś przekonany, że wszystko idzie źle? Większość osób na początku tak ma. Na szczęście można nad tymi reakcjami zapanować, a przy okazji sporo zyskać. Dzisiaj pomówimy o tym, jak pokonać stres przed wystąpieniami publicznymi.

Przyznaję, że w szkole nie miałem większych obaw przed występowaniem przed klasą, ale kiedy zacząłem uczyć na uniwersytecie, prowadzić wykłady i szkolenia poznałem co to prawdziwy stres przed wystąpieniami publicznymi. Przyspieszone tętno, suchość w gardle i spocone dłonie, zapominanie co chciało się powiedzieć, kończenie zdecydowanie zbyt szybko czy mylenie faktów – to dobrze znane mi wpadki. I szczerze mówiąc stres odczuwam do dziś, ale już wiem jak sobie z nim radzić.

Nie mam jednak dostatecznie szerokiego doświadczenia, więc do tego materiału zaprosiłem Hugona Czajkowskiego, który był prezenterem i konferansjerem, a obecnie prowadzi kanał Hugon Czajkowski, w którym pomaga mężczyznom stylowo się ubierać. Hugon ukończył też studium aktorskie.

Ten materiał powstał w formie rozmowy, której nagranie znajdziesz powyżej. Niżej podaję omawiane zagadnienia w punktach.

Jak pokonać stres przed wystąpieniami publicznymi

 1. Przygotuj więcej informacji niż zamierzasz powiedzieć.
 2. Znaj cel wystąpienia.
 3. Przygotuj notatki, a nie tekst wystąpienia.
 4. Wykonaj próbę na sucho.
 5. Zadbaj o dopasowany do okazji strój.
 6. Zaangażuj się emocjonalnie w temat.
 7. Zostań gospodarzem spotkania.
 8. Wykonaj kilka ćwiczeń aparatu mowy.
 9. Dotleń się.
 10. Rozpocznij wystąpienie nieco „z innej beczki”.
 11. Zapanuj nad ruchami ciała i tonem głosu.
 12. Zadbaj też o mowę ciała.
 13. Udawaj pewność siebie, jeśli jej nie czujesz.
 14. Plus dwie rady na koniec.

Pozdrawiam i trzymajcie klasę!