Męskie płaszcze to bardzo efektowny element garderoby, a do tego silnie kojarzą się z ikonami mężczyzn z klasą z minionych dekad. Nic dziwnego, że rośnie zarówno ich popularność, jak i oferta w sklepach. Niestety nie są uniwersalne i zanim się na taki zdecydujesz, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników. Pomówmy zatem o cechach płaszczy, okazjach i sylwetkach, do których pasują najlepiej.

Materiał powstał we współpracy z marką Modivo.pl

Sam jestem miłośnikiem płaszczy i w chłodnych miesiącach roku noszę je zawsze, gdy nie mogę sobie pozwolić na luźny styl. Nie oznacza to jednak, że jest to ubranie uniwersalne i bezproblemowe. Decydując się na płaszcz trzeba wziąć pod uwagę pewne minusy. W tym materiale zebrałem swoje doświadczenia z noszenia płaszczy. Wierzę, że mogą one pomóc podjąć decyzję o zakupie.

Czy płaszcz to eleganckie ubranie?

Zacznijmy od sprawy podstawowej. Pisałem wyżej, że płaszcze noszę, gdy nie mogę sobie pozwolić na luźny styl, ale czy jest to formalne ubranie? Zdaje się, że dziś najczęściej widuje się właśnie te eleganckie płaszcze, chętnie zakładane do garniturów. Nie ma co się dziwić, bo świetnie pasują do stylu klasycznego gentlemana. Są to ubrania zazwyczaj gładkie, bez wielu dodatków, takie jak na przykład dyplomatki. Niekiedy mają one nawet brustaszę, czyli kieszonkę piersiową, w którą niektórzy wkładają poszetkę. Gdybyś chciał tak zrobić, pamiętaj, by ograniczyć to do nieformalnych okazji.

Wiele klasycznych płaszczy nie zalicza się jednak do formalnych ubrań. Na przykład trencz, który wywodzi się wprost od wojskowych mundurów, nadal jest produkowany z pagonami, paskiem i innymi elementami, które obniżają jego poziom formalności. Dzięki temu to świetne okrycia zarówno do jeansów oraz gładkiego swetra, jak i do codziennego garnituru lub sportowej marynarki.

Znajdziemy też wiele wariacji na temat, które mogą jeszcze bardziej obniżać ten poziom formalności, choć wykraczamy już tutaj poza sferę męskiej elegancji, a wkraczamy bardziej w przestrzeń mody i szybkich trendów. Znajdą się nawet egzemplarze, które trendsetterzy chętnie zakładają na dres. Warto po prostu mieć na uwadze, że płaszcze są tak różnorodne, iż nie da się ich zamknąć w jednej kategorii.

Długość płaszcza

Zdaje się, że kwestia długości płaszcza ma w praktyce największy wpływ na odbiór tego ubrania, więc od niej zacznijmy. Długość może bowiem zmienić poziom formalności, sprawić, że ubranie będzie mniej lub bardziej praktyczne, a co najważniejsze poprawić albo popsuć proporcie sylwetki. Dopierając płaszcz powinieneś zatem dobrze wiedzieć jakiej długości ubranie potrzebujesz.

Ogólna zasada sugeruje, żeby płaszcz nie kończył się poniżej kolana, ani powyżej uda. Dłuższy będzie raczej staromodny. Może kojarzyć się nawet z płaszczami kowbojskimi czy wojskowymi, gdzie miały służyć ochronie przed zimnem, za cenę zachowania dobrych proporcji. Dziś taka ochrona raczej nie jest Ci potrzebna i byłaby dla de facto utrapieniem podczas jazdy samochodem lub siadania w miejscach publicznych.

Tutaj widać też, że dłuższe płaszcze u kobiet nie wpływają źle na odbiór sylwetki. Na zdjęciu Karolina Maras.

Zbyt krótki będzie z kolei przypominał kurtkę o kroju płaszcza. Będzie zatem pewnym pomieszaniem stylów, co raczej rzadko wypada dobrze. Jest tu jednak jeden wyjątek. To bosmanka, czyli dwurzędowa kurtka z granatowej wełny, zwana „półpłaszczem”, której używali oficerowie marynarki. Jej góra jest niemal identyczna z płaszczem marynarskim, ale długością sięga ledwie poniżej pośladków. I muszę przyznać, że to bardzo ciekawy „kurtko-płaszcz”.

Dobór do sylwetki

Wspomniałem, że płaszcz może źle wpłynąć na proporcje sylwetki, ale nie oznacza to, że nie da się go dobrze dobrać. Nie słuchaj więc, gdy ktoś mówi, że te ubrania nie nadają się do Twojej figury. Najważniejsze jest zachowanie proporcji. Jeśli będąc niewysokim i postawnie zbudowanym wybierzesz płaszcz zbyt długi, całość wyda się zbyt toporna, a Ty jeszcze niższy. Z kolei będąc wysokim, nie powinieneś dobierać płaszcza zbyt krótkiego, żeby dodatkowo nie podkreślał Twojego wzrostu. Stosuj bezpieczną zasadę długości pomiędzy połową uda a kolanem.

Tu widać jak zbyt obszerny płaszcz psuje sylwetkę. Ubranie przytłacza i skraca wizualnie.

Ogółem takie ubranie powinno dobrze leżeć na Twoich ramionach, czyli nie powinno być ani szersze, ani zbyt wąskie i być dopasowane do klatki piersiowej – pamiętaj koniecznie, by mierzyć je na marynarkę! Rękawy powinny kończyć się tak by nie zasłaniały dłoni, a jedynie mankiet koszuli. Wówczas otrzymasz najlepsze proporcje.

Problemem będzie oczywiście rozmiarówka w sklepach, bo dobra szerokość ramion nie gwarantuje dobrej długości rękawów, a ta z kolei nie gwarantuje dobrej długości całego ubrania. Warto więc wiedzieć co da się poprawić u krawca, aby otrzymać idealne okrycie. Najlepiej będzie, jeśli zabierzesz wybrany płaszcz do specjalisty jeszcze przed zdjęciem metek. On Ci powie, czy da radę nanieść poprawki, czy może należy szukać dalej.

Okazje do założenia płaszcza

Rzecz jasna to rodzaj płaszcza determinuje w jakich sytuacjach będzie sprawdzał się najlepiej. Dyplomatki będą idealne na oficjalne spotkania i przyjęcia. Trencze, na co dzień. Niemniej znajdziesz też całą gamę płaszczy nieco bardziej uniwersalnych, które nieźle pasują do oficjalnych garniturów, ale nie gryzą się też z jeansami, jak na przykład wełniany płaszcz wojskowy. Uzyskasz wtedy jednak ubranie, które w każdym wypadku będzie odbiegało od ideału. Musisz więc zdecydować czy stawiasz na świetne dopasowanie i większą liczbę egzemplarzy w garderobie, czy może mniej, ale bardziej uniwersalnych ubrań.

Warto też wziąć pod uwagę, że choć dłuższe płaszcze prezentują się bardziej klasycznie, są mniej praktyczne. Na krótkich trasach samochodem, gdy nie zdejmujesz odzienia wierzchniego, nie będą zbyt wygodne. Będą też potrzebowały więcej miejsca na wieszaku, żeby nie ocierały się o podłogę. Z kolei te krótsze, zapewniają nie tylko większą swobodę ruchów, ale zdaje się, że prezentują się bardziej nowocześnie, może nawet nieco sportowo. Musisz sam ocenić w którym kierunku chcesz zmierzać.

Kilka rad, jeśli stawiasz na klasykę:

– szukaj naturalnych tkanin z niewielką domieszką sztucznych włókien, mających wzmocnić materiał
– unikaj nietypowych aplikacji, kontrastowych nici, wszelakich udziwnień
– stawiaj na zapięcia na guziki
– po zakupie rozpruj fastrygę na tylnym rozcięciu i w kieszeniach, jeśli tam jest