„Your moustache needs you!” (Twoje wąsy potrzebują cię!) , jak wyrzut sumienia przypomina nam Lord Kitchener z przeróbki znanego plakatu. Wąsy były obecne w męskiej kulturze i popkulturze, są obecne też dzisiaj, ale czy o nich pamiętamy i je doceniamy?

Przed paru dniami dostałem przemiłą wiadomość od Jędrzeja Hofmana, młodego artysty ze Szczecina, że przygotował pracę dyplomową na temat wąsów, inspirując się (między innymi) tym blogiem. Chcielibyśmy, żebyście i Wy mogli ją zobaczyć, ocenić i zastanowić się nad wąsami w naszej kulturze.

Jędrzej studiuje na Akademii Sztuki w Szczecinie. Urodził się w 1991 roku i artystycznie interesuje się plakatem oraz grafiką wektorową. Jego portfolio możecie zobaczyć tutaj: portfolio.

Ostatnio bronił tytuł licencjata i właśnie na ten egzamin przygotował poniższe prace. Wykonane zostały w pracowni projektowania plakatu i ilustracji prof. Grzegorza Marszałka i mgr Witolda Gawłowicza.

Dyplom z założenia miał być żartem na temat wąsów i spostrzeżeniem, że wracają do mody. Jego przedmiotem jest graficzne przedstawienie najlepiej znanych i kojarzonych wąsów w popkulturze, sztuce, filmie, polityce czy nauce.

Sztuka ma jednak to do siebie, że tuż po wyjściu dzieła z warsztatu artysty nie ma znaczenia co on chciał przez nie powiedzieć. Każdy odbiorca dokłada do interpretacji swoje doświadczenia i skojarzenia. Dla jednych może to być tylko zabawne, dla innych aż inspirujące.

Można sobie zadać poważne pytanie dlaczego te wąsy zostały ostatnio wyparte z naszej kultury? Możemy o tym podyskutować w komentarzach.

Teraz odsyłam Was do przejrzenia grafik. Uważam, że są bardzo ciekawe. Tytuł „famustache” jest genialny! Co do kolejności plakatów, dostałem wolną rękę. Są prawie chronologicznie ułożone. Zaskoczyć może obecność Fridy Kahlo. Jak się okazuje, również kobiety mają sławny wąsik na koncie… ale sprawdźcie sami.

Podobają się Wam te plakaty? Budzą do refleksji? Dajcie znać w komentarzach.

Tych co nie czytali wpisu o wąsach, odsyłam do: „Wąs prawdę o tobie powie