Eleganckie ubrania służą nam przede wszystkim na specjalne okazje. Wydajemy na nie więcej niż na inne rzeczy i chcemy by dłużej nam służyły. Dlatego musimy o nie dobrze zadbać. Dziś opowiem jak to robić.Jak dbać o garnitur

W tym artykule (i filmie, który znajdziecie na końcu) omawiam podstawowe sposoby dbania o swoje garnitury i marynarki. Zacznę od kwestii dotyczących ich poprawnego noszenia, a następnie przejdę do czyszczenia. Niezwykle ważne jest przechowywanie tych ubrań, ponieważ marynarki większość czasu spędzają w szafie. W poświęconym temu zagadnieniu fragmencie znajdziecie ważne informacje. Na koniec opowiem o podróżowaniu w i z garniturem.

Ten temat nie wymaga zbytniego rozwlekania, więc bez owijania w bawełnę skupię się na konkretnych punktach.

Jak nosić garnitur

Noszenie garniturów i marynarek wydaje się oczywiste i w większości jest, ale istnieje kilka zasad, których przestrzeganie przedłuży życie twoim ubraniom:

 • Garnitury i marynarki to nie ubrania sportowe. Nie wykonuj w nich nigdy prac i ćwiczeń, które mogłyby naciągnąć tkaninę, a nawet rozerwać szwy.
 • Zawsze przed siadaniem lekko podciągnij nogawki. Dzięki temu kolanami nie będziesz wypychał kolanami tkaniny, a spodnie dłużej zachowają niezmieniony kształt. Żeby nie odsłonić łydek, noś natomiast nieco wyższe skarpetki.
 • Po całodniowym noszeniu spodni od garnituru odwieś je na wieszak lub odłóż na półkę, żeby tkanina doszła do siebie przynajmniej przez jeden dzień.
 • Tej samej marynarki nie noś przez więcej niż kilka dni pod rząd. Dzięki temu znacznie dłużej zachowa dobry stan.

d-garnitur-2

Jak czyścić garnitur

Nosząc sporadycznie eleganckie ubrania można zapomnieć o ich czyszczeniu, oto kilka zasad, o których powinno się pamiętać:

 • Przed odwieszeniem marynarki do szafy najlepiej ją wyszczotkować szczotką do ubrań o naturalnym włosiu. Odświeży to kolor tkaniny i usunie większość kurzu oraz pyłków. Należy z kolei uważać na rolki do czyszczenia ubrań, bo mogą zostawić ślady od kleju.
 • Małe zagniecenia na płaskich powierzchniach można spokojnie wyprasować. Na ubraniu połóż bawełniany, lekko wilgotny ręcznik. Dzięki temu unikniesz wyświecenia materiału. W tym wypadku świetnie radzi sobie też stacja parowa używana na wiszącym ubraniu. Brak nacisku sprawia, że jest to w pełni bezpieczne dla marynarki, a para dobrze radzi sobie z zagnieceniami (w mniejszym stopniu z zagnieceniami poradzi sobie też para z gorącego prysznica).<<Zobacz też: Jak dbać o męskie ubranie – 12 rad z lat dwudziestych XX w.>>
 • W przypadku poważniejszych zagnieceń i wszelkich plam należy już oddać ubranie do pralni chemicznej.

Szczotka do ubrań

Jak przechowywać garnitur

Najwięcej czasu garnitury i marynarki spędzają jednak w szafie i to właśnie tam mogą z czasem się nieestetycznie zniekształcić. Oto jak temu zapobiec:

 • Po zdjęciu garnituru, odwieś go od razu na wieszak.
 • Staraj się nigdy nie wieszać marynarki na zwykłym haczyku. Może on mocno wyciągnąć tkaninę karczku w miejscu wszycia zawieszki.
 • Nie wieszaj marynarki na cienkich, koszulowych wieszakach, niezależnie czy są wykonane z metalu, plastiku czy drewna. Z czasem ramiona marynarki odkształcą się i powstanie na nich wąskie wybrzuszenie. Należy używać wieszaków o szerokich ramionach, lepiej imitujących ramiona człowieka.
 • Dobieraj wieszaki do marynarki pod względem długości. Zbyt długi wieszak będzie wypychał rękawy marynarki, a zbyt krótki odznaczy się na ramionach. Jedno odwieszenie na zły wieszak jeszcze niczego nie zmieni, ale długotrwałe przechowywanie marynarki na źle dobranym wieszaku może nieodwracalnie uszkodzić ubranie.
Jak dobrać wieszak do marynarki

Jak dobrać wieszak do marynarki

 • Spodnie z kantem składaj wzdłuż kantu. Możesz je odwieszać na specjalne wieszaki z klamrami, przekładać przez poprzeczkę lub, złożone na dwa albo trzy razy, odkładać na półkę.
 • Jeśli wiesz, że nie będziesz nosił któregoś garnituru przed dłuższy czas, włóż go do pokrowca lub chociaż do worka przed odwieszeniem do szafy. Ochronisz go w ten sposób przed kurzem.
Wieszak na garnitur

Dobrze dobrany wieszak na garnitur.

Jak dbać o garnitur w podróży

Na koniec kilka szczegółów dotyczących podróżowania z marynarkami i garniturami:

 • W dłuższej trasie samochodowej zdejmuj marynarkę i odkładaj ją w bezpieczne miejsce na tylne siedzenie lub do bagażnika. Wieszanie na haczyku przy tylnym oknie odradzam ze względu na wyciąganie się tkaniny. Dobrym rozwiązaniem jest specjalny wieszak na marynarkę, montowany za zagłówkiem kierowcy.
 • Nawet niosąc garnitur do pralni, wkładaj go do pokrowca lub dużego worka (zawsze na wieszaku).
 • Pakując garnitur lub samą marynarkę na podróż możesz skorzystać ze specjalnych toreb na garnitury – są bardzo wygodne, ale stanowiąc dodatkowy element bagażu, bywają niepraktyczne. Alternatywą jest składanie marynarki tak, żeby nic jej się nie stało w walizce czy torbie podróżnej. Tę technikę szczegółowo opisałem w tym artykule: Jak pakować eleganckie ubrania na podróż

Mężczyzna z klasą nie wyrzuca, tylko naprawia

Dbanie o swoje ubrania to nie tylko kwestia oszczędności i przedłużania życia swoim rzeczom. To także pewna filozofia. W dzisiejszym świecie konsumpcji zazwyczaj wyrzuca się to co już się zużyje lub znudzi, a całkiem niemodne jest dbanie o swoje rzeczy i naprawianie ich w razie potrzeby. Takie zachowanie natomiast jest szczególnie godne szacunku. Bardzo pozytywnie kształtuje bowiem charakter człowieka.

Kwestią uboczną jest natomiast fakt, że dzięki dbaniu o swoje rzeczy możemy pozwolić sobie na przedmioty droższe i wyższej jakości, bo znacznie dłużej będziemy mogli się nimi cieszyć. Ich cena będzie więc zrekompensowana przez znaczne odłożenie w czasie konieczności dokonania kolejnego zakupu.

Należysz do tych co dbają? Masz jeszcze jakieś sposoby na pielęgnowanie swoich eleganckich ubrań?
Jeśli ten artykuł Ci jakoś pomógł lub uznałeś go za wartościowy, będę wdzięczny za udostępnienie do znajomym, żeby i oni mogli z niego skorzystać.

PS. W artykule pokazałem wieszaki z The Hanger Project, którymi, dzięki uprzejmości Multirenowacja.pl, cieszę się już od jakiegoś czasu i mogę spokojnie polecić.