Doświadczenia większości szpiegów było dalekie od filmowych kreacji z agentem 007. Byli jednak tacy, którzy słynęli z brawurowych działań, otaczania się pięknymi kobietami i życiem w luksusie. Należał do nich Serb Duško Popov pracujący jednocześnie dla niemieckiej Abwehry i brytyjskiego MI5. Popularność zawdzięcza nie tylko wielkim zasługom dla Imperium Brytyjskiego, lecz także Ianowi Flamingowi, który stworzył postać Jamesa Bonda między innymi na jego podobieństwo.
![Duško Popov ze swoją pierwszą żoną - źr. thetimes.co.uk](https://kielban.pl/wp-content/uploads/2013/01/popov.jpg)
Duško Popov ze swoją pierwszą żoną – źr. thetimes.co.uk
Jak się zostaje tajnym agentem
Dusko Popov urodził się w zamożnej serbskiej rodzinie w 1912 roku, w Titel na Austro-Węgrzech (obecnie Serbia). Z uwagi na otoczenie dobrze znał język niemiecki i miał wielu niemieckich przyjaciół. Niemniej, od czasu nieprzyjemnych doświadczeniach z okresu studiów, skrycie nienawidził nazistów.
![Duško Popov - źr. librarything.com](https://kielban.pl/wp-content/uploads/2013/01/popov1.jpg)
Duško Popov – źr. librarything.com
W 1940 roku jego dawny przyjaciel z uczelni, pracujący obecnie dla Abwehry Johann Jebsen, zaproponował mu pracę na rzecz wywiadu niemieckiego. Popov nie zamierzał skorzystać z oferty, ale przewidział, że ta sytuacja może być korzystna dla kogoś innego. Nie zwlekając poinformował o tej propozycji oficera ambasady brytyjskiej w Belgradzie. Ten zaproponował mu służbę dla Jej Królewskiej Mości jako podwójny agent i polecił podjąć współpracę z Abwehrą. Od Niemców Popov otrzymał kryptonim „Ivan” a od Brytyjczyków „Skoot” (dopiero później „Tricycle”). Jego służba trwała niemal przez całą wojnę, od 1940 do 1944 roku.
Tajne działania i technologie
Brytyjczycy postanowili wykorzystać Popova do zwodzenia wywiadu niemieckiego, przy okazji otrzymując ważne informacje na temat zainteresowań wroga. Jako agent „Ivan”, mieszkał w Londynie i przesyłał Niemcom tajne, zaszyfrowane wiadomości przekonując ich, że to istotne dane na temat brytyjskiej armii. W rzeczywistości były to specjalnie spreparowane przez MI5 przekazy.
![Urządzenie do tworzenia mikrokropek - źr. CIA](https://kielban.pl/wp-content/uploads/2013/01/mikrodot.jpg)
Urządzenie do tworzenia mikrokropek – źr. CIA
Kontaktował się ze swoimi mocodawcami na spotkaniach (z MI5 w Londynie, z Abwehrą w Lizbonie), poprzez radio, zaszyfrowane listy oraz mikrokropki. Te ostatnie są niemieckim udoskonaleniem techniki pomniejszania treści. Pozwalały na zamieszczenie informacji, zawartej na kartce ok. A4, w kropce wielkością przypominającej kropkę maszynopisu. Ukrycie takiej informacji w treści listu, czy choćby pod znaczkiem pocztowym pozwalało na łatwe przesyłanie tajnych informacji bez budzenia niczyich podejrzeń.
Popov poinformował służby brytyjskie między innymi o niebezpieczeństwie niemieckich ataków rakietowych, zwodził wywiad niemiecki na temat planowanego lądowania aliantów w Normandii, a także umożliwił przygotowanie się do szykowanego ataku Japonii na Pearl Harbor (niestety FBI zignorowało zagrożenie). W 1941 roku Abwehra wysłała go do Stanów Zjednoczonych, by przygotował grunt do stworzenia tam siatki szpiegowskiej. Z pomocą MI5, MI6 i FBI doprowadził do fiaska tego projektu. Był też kluczową postacią w organizowaniu działań brytyjskiej siatki podwójnych agentów, do których zaliczał się między innymi jego własny brat. Niektórzy twierdzą nawet, że był najważniejszym brytyjskim agentem i stanowienie wzoru dla Jamesa Bonda nie ma z tym nic wspólnego.
Kobiety, seks i pieniądze
Agent ten wzbudza jednak większe zainteresowanie z powodu jego życia prywatnego. Jego brytyjski kryptonim „Tricycle” oznacza trycykl, czyli trzykołowy rower. Prawdopodobnie otrzymał go po tym, jak ujawnił swoją słabość do trójkącików. Znany był bowiem z tego, że w jego hotelowych pokojach sypiał z więcej niż jedną kobietą. Przez swoją słabość do pięknych kobiet zyskał sobie miano playboya.
![Popov ze swoją pierwszą żoną](https://kielban.pl/wp-content/uploads/2013/01/Dusko-Popov-with-an-attractive-lady-600x337.jpg)
Popov ze swoją pierwszą żoną
Popov bardzo lubił wystawny tryb życia i rozrzutność. Bywało, że niepotrzebnie zwracał tym na siebie uwagę. Na przykład podczas swojego pobytu w USA nie mógł być niezauważony, gdyż uwiódł znaną wówczas aktorkę Simone Simon. Pragnienie luksusu zaspakajał kupując sobie między innymi luksusowy apartament w sercu Nowego Jorku, drogie auto, dom na wsi, a wolne dni spędzając na nartach w Sun Valley w stanie Idaho.
Co ciekawe nie brał pieniędzy od brytyjskiego wywiadu za swoją służbę. Twierdził, że robi to z radością dla kraju, który w pełni podziwia, a wypłaty od Niemców w zupełności mu wystarczały. Niestety zdarzało się, że nie kontrolował swoich wydatków i niekiedy musiał szukać pomocy finansowej w Wielkiej Brytanii. Niemniej opisywany był zazwyczaj jako inteligentny i kulturalny mężczyzna.
Za swoją służbę został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. Po wojnie osiadł we Francji. W 1974 opublikował swoje wojenne wspomnienia w książce „Spy/Counter Spy”. Zmarł w 10 sierpnia 1981 roku. Miał żonę i trzech synów.
![Sean Connery jako James Bond](https://kielban.pl/wp-content/uploads/2013/01/james-bond-600x327.jpg)
Sean Connery jako James Bond
Ian Fleming i jego James Bond
Ian Flaming czerpał z wielu znanych sobie osób przy tworzeniu postaci Jamesa Bonda, tajnego agenta 007. Podczas II wojny światowej służył w wywiadzie Imperium Brytyjskiego, dzięki czemu miał okazję poznać innych agentów, między innymi właśnie Duško Popova.
Między innymi, przebywając w czasie wojny w Portugalii, obserwował działania Popova w kasynie Estoril. Popov musiał sprowokować pewną osobę do odejścia od stołu, przy którym grał w bakarata. W tym celu postawił więc 40 tys. dolarów (warte dziś ponad 600 tys. $) wykluczając rywala z gry. Flaming wykorzystał ten motyw w Casino Royale.