Wczytując się w opracowania dotyczące skautingu, wydane w początkowych latach jego istnienia, nie tylko dochodzę do wniosku, że współczesna młodzież mogła by iść w te ślady. Myślę, że każdy z nas mógłby postępować zgodnie z większością zasad skautów. Niewiarygodnie lepiej żyłoby się wówczas między nami.

Czas-Gentlemanow-scouting1

Sam skautem nigdy nie byłem i z całym ruchem nie miałem wcześniej za bardzo do czynienia. Zainteresowałem się nim dopiero ze względu na związki skautingu z brytyjskimi gentlemanami. Zaczęło się od biografii Roberta Baden-Powella, później przyszła kolej na historię założonego przez niego ruchu, aż dotarłem do pierwszych publikacji na jego temat.

Szczerze mówiąc zaskoczyło mnie jak silnie ten ruch koncentrował się na szlifowaniu charakterów młodych ludzi. Co więcej promowane cechy są bliskie idei bycia gentlemanem, czemu nie można się dziwić. W końcu cały pomysł powstał w głowie brytyjskiego oficera.

Nie chciałem Was na początek zanudzać streszczaniem historii skautingu, czy przytaczaniem kodeksów skautowych. Dlatego dzisiaj chciałbym Wam zaprezentować najważniejsze cechy, jakimi powinien, według Baden-Powella, odznaczać się dobry skaut. Sami zobaczycie, że zdecydowana większość z tych cech przydałaby się każdemu z nas.

Cechy dobrego skauta

1 Praca

Od najmłodszych lat ucz się, zbieraj wiedzę i doświadczenie. Przy każdej sposobności testuj swoją wiedzę w praktyce. Dzięki temu będziesz pożyteczny dla społeczeństwa i nie będziesz miał problemu ze znalezieniem swojego miejsca w nim.

Zyskuj też umiejętności, które uczynią Cię niezależnym, nawet jeśli na co dzień nie będziesz z nich korzystał. Naucz się gotować, sprzątać, naprawiać ubrania. Poznaj podstawowe prace majsterkowe. W razie awarii, nie będziesz zdany jedynie na specjalistów.

2 Rycerskość

Miej honor. Skautom jest prościej, bo należąc do ruchu, członkowie wspólnie dbają o swoje interesy i pilnują czystości honoru w zachowaniach innych członków. Jeśli jesteś sam, musisz narzucić sobie zasady i je samemu przestrzegać. Przede wszystkim nie bądź egoistą, pomagaj słabszym, bądź odważny i idź na ratunek gdy ktoś jest w niebezpieczeństwie.

Nie czyń niczego, co mogłoby dotknąć lub obrazić osoby niewinne. Dotrzymuj danego słowa, bądź miły, uprzemy i szczodry. Zawsze graj fair play, bądź lojalny wobec przyjaciół, ale pamiętaj o swoich obowiązkach.Czas-Gentlemanow-scouting2

3 Praca nad sobą

Rozwijaj swoje zalety i walcz z wadami. Bądź otwarty na konstruktywną krytykę. Bądź zdyscyplinowany. Obierz sobie cel i dąż do niego pomimo przeciwności. Im wcześniej zaczniesz, tym szybciej osiągniesz swój sukces.

4 Przyroda

Skautowskie zalecenia często dotyczyły zajęć związanych z przebywaniem w dzikim terenie i biwakowaniem. Nie wszystkie z nich będą nam niezbędne, ale warto mieć na uwadze to, że przebywanie na dworze poprawia humor i zdrowie.

Niemniej warto umieć radzić sobie w przyrodzie. Nie bądź bezradny wobec natury. Podstawy obozowania, podróżowania w terenie, a nawet sztuki przetrwania zawsze mogą się przydać, choćby do poprawy wiary w swoje możliwości.

Staraj się też poznać przyrodę. Nabierz do niej szacunku i otocz ją konieczną troską. Przyrody się nie podporządkowuje, tylko uczy się z nią współżyć.

5 Sport

Ćwicz swoją wytrzymałość. Powellowi oczywiście chodziło o przydatność obywatela na wypadek wybuchu wojny (choć nie powinniśmy przechodzić obojętnie wobec tego argumentu), ale sport daje też siłę i zdrowie. Dyscypliny zespołowe uczą współdziałać z innymi graczami. Ponad wszystko jednak przekraczanie własnych fizycznych granic ma bardzo dobry wpływ na poczucie własnej wartości i wiary w swoje możliwości.

Czas-Gentlemanow-scouting6 Uważność

Obserwuj świat i ludzi. Powell miał tutaj na myśli raczej umiejętności szpiegowskie, pozwalające w razie potrzeby rozpoznać wroga, ale wbrew pozorom to może się przydać na co dzień każdemu z nas. Obserwując ludzi uczymy się ich zachowań. Poznajemy reakcje na dane sytuacje, co pozwala nam w przyszłości przewidywać następstwa. To niezwykle ważne jeśli chcemy by w naszym towarzystwie ludzie czuli się dobrze. Po prostu przykładając uwagę do tych spraw, nie popełnimy gafy, która mogłaby zepsuć spotkanie albo zawczasu przygotujemy się na potencjalny kryzys.

<<Zobacz też: Szyfrowanie poufnych wiadomości tradycyjnymi metodami>>

7 Patriotyzm

Skauting powstał między innymi z pobudek patriotycznych i Powell poświęca temu sporo miejsca. Dzisiaj patriotyzm nie jest aż tak modny, jak w dwudziestoleciu, ale warto mieć go na uwadze. Po prostu działaj na korzyść swojego kraju i bądź dobrym ambasadorem za jego granicami. Nawet jeśli w Twoim otoczeniu to wydaje się passé, pamiętaj, że wszystko zaczyna się od jednostek. To ma znaczenie.

8 Wstawaj rano

Przesypianie życia w łóżku do niczego Cię nie zaprowadzi. Pomyśl tylko, że wstając codziennie o godzinę wcześniej zyskujesz 365 godzin w skali roku. To ponad dwa tygodnie, pół miesiąca czasu, który można wykorzystać na sprawne działanie. Zatem do dzieła!

Powyższe to oczywiście tylko część z zaleceń Baden-Powella. Myślę, że warto sięgać czasem do korzeni i szukać inspiracji w działaniach naszych przodków. Jeśli zainteresował Was ten temat, polecam zajrzeć choćby do książki Andrzeja Małkowskiego (jednego z twórców harcerstwa) Scouting jako system wychowania młodzieży. Z tej książki przytaczam poniższe prawa skautowe już bez mojego komentarza:

1. Na słowie scouta można polegać jak na Zawiszy
2. Scout jest wierny Ojczyźnie
3. Scout jest obowiązany być pożytecznym i pomagać innym
4. Scout jest przyjacielem wszystkich, a bratem każdego innego scouta
5. Scout jest rycerski
6. Scout jest przyjacielem zwierząt
7. Scout jest karny i posłuszny
8. Scout śmieje się i gwiżdże
9. Scout jest oszczędny

Myślisz, że nadajesz się na dobrego skauta?

Nie przegap żadnego wpisu! Zapisz się na newsletter.

Źródła:
Lord Baden-Powell, Scouting for boys. A Handbook for Instruction in Good Citizenship Through Woodcraft, London 1908
Andrzej Małkowski Scouting jako system wychowania młodzieży na podstawie dzieła Gienierała Baden-Powella, Lwów 1911