Chcesz stworzyć związek, w którym wzajemnie sobie ufacie i możecie na sobie polegać? Jest kilka spraw, o których powinieneś zawsze pamiętać.

Jak być partnerem z klasą

Jacy partnerzy, jaki związek?

Początkowo chciałem napisać o relacji w małżeństwie. Szybko doszedłem jednak do wniosku, że ta relacja, jeśli ma być partnerska, ma wiele wspólnego z przyjaźnią czy nawet partnerami w biznesie. Dlatego nie będę ograniczał tematyki tego artykułu. Dla ułatwienia pisał będę per „wy”, a druga strona relacji będzie nazywana mianem „ona” lub „partnerka”. Sam natomiast przyłożysz poniższe słowa do relacji, nad którą chciałbyś pracować.

Osią tego artykułu jest założenie, że chcesz tworzyć trwały związek (z kobietą, z przyjacielem lub partnerem w interesach), w którym panuje zaufanie i zgoda, nawet przy odmiennych opiniach na niektóre tematy. Takie relacje budzą sympatię otoczenia, przyciągają życzliwych ludzi i są wskazywane jako wzór do naśladowania.

Napisz proszę później w komentarzu czy zgadzasz się ze mną i czy sam też doszedłeś do podobnych wniosków.

Publiczna dyskusja

W kontaktach na zewnątrz, powinno Wam zależeć przede wszystkim byście byli postrzegani jako jedność – solidarna i lojalna wobec siebie para. Jeśli się ze sobą zgadzacie, to świetnie! Niemniej gdyby podczas publicznej dyskusji pojawiła się rozbieżność w waszych zdaniach, lepiej zrobisz nie drążąc tematu przy innych. Nie stawaj w opozycji do swojej partnerki i nie zmuszaj jej, żeby musiała się bronić argumentami. Najlepiej sprawę przemilcz lub zmień temat rozmowy. Jeśli to była ważna sprawa, porozmawiaj z nią później na osobności.

Oczywiście możecie mieć odmienne opinie, ale czy faktycznie chcesz stawiać na swoim w publicznej dyskusji udowadniając, że twoja partnerka się myli?

Wyjątkiem od powyższego są rzecz jasna dyskusje prowadzone dla samej przyjemności żonglowania argumentami i ćwiczenia retoryki. Te mają więcej wspólnego z zabawą czy grą, byle tylko nie prowadziły do poniżenia przeciwnika.

Krytyka

Coś poszło nie tak? Twoim zdaniem ona zawaliła sprawę, a osoby postronne były tego świadkami? Czasem w takim momencie przychodzi w złości myśl by skrytykować partnerkę i tym samym pokazać, jak bardzo nie zgadzasz się na takie błędy. Jednak w ten sposób podkreślasz tylko rozbieżności w związku i osłabiasz zarówno jego wizerunek, jak i samą relację. Publiczną krytyką, a tym bardziej krzykiem, podkopujesz bowiem zaufanie drugiej strony.

Głównym zadaniem bliskiej relacji jest bowiem pomaganie sobie i chronienie się wzajemnie. Oznacza to, że w przypadku wpadki należy w pozytywny sposób zatrzeć jej ślady. Umiejętność zachowania zimnej krwi i improwizowania jest tutaj nie do przecenienia.

Za plecami

Musisz też powstrzymywać się przed obmawianiem swojej partnerki w towarzystwie osób trzecich, za jej plecami. Do obmawiania zaliczymy nie tylko narzekanie na nią, krytykę jej zachowań czy wyglądu i wyśmiewanie się z niej, ale też podawanie intymnych i krępujących informacji o niej. Takie zachowania cechują osoby, które swojego związku nie traktują poważnie i nie liczą się z drugą stroną. Gdybyś sobie pozwolił na takie wybiegi, w głowach twoich rozmówców pojawiłaby się myśl, że rozpad związku jest już kwestią czasu.

Informacje

Doświadczenie nauczyło mnie, że w relacjach najłatwiej uniknąć zawodów i rozczarowań kiedy na czas informujemy się wzajemnie o wszystkich ważnych rzeczach. Złość pojawia się w nas zazwyczaj, gdy coś nas nieprzyjemnie zaskoczy. To samo, nieprzyjemne zdarzenie jest natomiast w zupełności do przyjęcia, gdy mamy czas, by się na nie przygotować.

Dlatego staraj się przewidywać wszelkie niedogodności takie jak: spóźnienia, niewywiązanie się z obowiązków, dodatkowe sprawy służbowe itp. i informuj o nich partnerkę od razu. Przy dobrym przepływie informacji zdecydowanie minimalizujecie ryzyko kłótni.

Poważne rozmowy

Powyżej pisałem o sprawach raczej błahych, ale ważniejsze są oczywiście te dotykające istoty związku i waszych uczuć. Zapewniam, że choć to trudne, warto o nich rozmawiać możliwie często. Kryjąc żale i wątpliwości w sobie, ryzykujesz, że rozrosną się one w twojej głowie do rozmiarów, które przerosną was oboje. Spokojna rozmowa pozwala też racjonalizować tego typu sprawy i odnajdować wyjście nawet z pozornie patowego położenia.

Zrozumienie

Na koniec rzecz, którą staram się przywoływać w każdym możliwym miejscu. Żeby być dobrym partnerem musisz słuchać co ona mówi. Wiąże się to szczególnie z próbą zrozumienia jej stanowiska i uczuć. Pamiętaj o tych rozmowach i staraj się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom twojej partnerki. Przyda się także pewna doza empatii.

Ten punkt przyniesie wam najwięcej korzyści i pozwoli zbudować najmocniejsze fundamenty związku.

Banały?

Tak. Powyższe słowa mogą się wydawać tak oczywiste, że aż banalne. Jednak doświadczenie w związku uczy, że z czasem najłatwiej jest zapomnieć o odpowiednim traktowaniu osób najbliższych. Przyzwyczajamy się bowiem do nich i traktujemy jak coś oczywistego. Wówczas łatwo postąpić wbrew tym radom.

Poza tym, bywa, że nie doceniamy wizerunku własnego związku, tego jak nas postrzegają ludzie z zewnątrz. Pomijając fakt, że niezbyt kulturalne jest obmawianie kogoś za jego plecami, dbaj o to, by o twoim związku nie mówiono: oni pewnie niedługo się rozwiodą/przestaną się przyjaźnić czy ich spółka się rozpadnie. Dawaj natomiast taki przykład, żeby mimo wszelkich wewnętrznych problemów i trosk, zazdrościli wam tej relacji i uważali ją za idealną. Usłyszenie komentarza na ten temat działa wówczas bardzo budująco i motywująco do dalszej pracy.

 

Dodałbyś coś ważnego do powyższej listy? Gdybyś uznał ten artykuł za pożyteczny, będę wdzięczny jeśli go skomentujesz, „polubisz”, a nawet udostępnisz znajomym, żeby i oni mogli z niego skorzystać.

 

Do poczytania w dalszej kolejności:

Kiedy najtrudniej być gentlemanem – słowo o pracy nad sobą

O sztuce słuchania

Gentleman nie powinien rozmawiać o…

Kilka zachowań, którymi mężczyzna zrazi do siebie damę

Jak z klasą zrobić pierwszy krok do bliższej znajomości

Flirtuj jak gentleman

Trudna rozmowa z partnerką – jak uniknąć kłótni

Gentlemani, damy i namiętne pocałunki w miejscach publicznych

Jak zakończyć z klasą związek

Gentleman a kobiety

Jak rozmawiać o prywatnych sprawach

Sztuka przepraszania – jak to zrobić po męsku?

Rzetelna praca – drugie imię gentlemana