Zgodnie z powiedzeniem „uderz w stół, a nożyce się odezwą” poprosiłem Was o krytykę Czasu Gentlemanów i moich działań. Wielu zarzekało się, że trudno o jakieś zarzuty, ale ostatecznie pojawiło się ich sporo. Dziś na nie odpowiem, inaugurując przy okazji nową serię.
Wyjaśnienie
Zacznę od krótkiego wyjaśnienia: krytyka Czasu Gentlemanów była zadaniem konkursowym w konkursie na YouTube. Jedną z częściej pojawiających się uwag była propozycja stworzenia serii, w której odpowiadałbym na pytania widzów i czytelników. Ponieważ ostatnio nie starcza mi czasu na odpowiadanie Wam wszystkim mailowo czy w komentarzach, uznałem, że taka seria będzie na rękę zarówno dla Was, jak i mnie.
Pierwszy odcinek zawiera odpowiedzi jedynie na konkursową krytykę, więc można powiedzieć, że dotyczy on rozwoju Czasu Gentlemanów. Natomiast w kolejnych będę zbierał pytania z różnych źródeł (mail, Facebook, YouTube, komentarze itd.) na różne tematy. Przewiduję, że kolejne odcinki serii będą pojawiały się ok. co dwa-trzy tygodnie, w weekend i jeszcze nie wiem czy będą miały pełną transkrypcję na blogu (ten transkrypcję ma). Wszelkie Wasze uwagi, opinie i oceny będą mile widziane.
Pytania
1 BlackD – „…wydaje mi się że mogło by pomóc uiszczanie co niedzielę czegoś luźnego z mniejszą siłą przekazu a większą dozą humoru tak na niedzielne popołudnie do herbaty :)” [publikuję tylko część, na którą odpowiadam – ŁK]
Taki właśnie ma mieć charakter ta seria. Mają to być bardziej luźne pogadanki niż wyczerpujące poradniki. Niemniej mam nadzieję, że znajdziecie w niej wiele przydatnych uwag i rad. Stąd też zastanawiam się, czy nie publikować (również na blogu) jedynie filmu do odsłuchania, bez transkrypcji.
2 Daniel Krzysztof Mazur – „…przydałby się jakaś poradnik tudzież wpis o typowych klasykach popkultury, które każda osoba aspirująca do miana erudyty powinna znać. Mówię tutaj o klasycznych książkach, filmach, wydarzeniach, być może nawet koktajlach czy drinkach, które powinniśmy znać żeby móc się swobodnie obracać w szeroko rozumianej popkulturze i nie wyjść na głupka. …”
Raczej nie wyjdzie się na głupka nie znając jakiegoś dzieła z klasyki popkultury, ale bardzo podoba mi się ten pomysł. Mogłaby z tego powstać seria artykułów i filmów z top 10 utworów/twórców z różnych dziedzin kultury. Przygotowanie takiej serii potrwałoby dość długo, więc proszę nie spodziewać się jej w najbliższych tygodniach, ale będę pamiętał o tym pomyśle.
3 Adam L – „Myślę o większej ilości wpisów stylistycznych, zestawów i ich opisów. […] I może jak Pan http://secondhanddandy.pl zrobić Gentlemen’s Walk w Poznaniu ? to by była dopiero super inicjatywa :)”
Cały czas mam w planach materiały dotyczące podstaw męskiej elegancji. Takiej klasyki, którą po prostu należy znać. Dalej w rejony mody nie zamierzam się zapuszczać, bo są w sieci lepsi ode mnie w tym temacie. Zatem będą kolejne artykuły i filmy z zakresu ubioru, ale już takie inicjatywy jak Gentlemen’s Walk nie znajdują się w zakresie moich zainteresowań. Co innego stworzenie klubu w Poznaniu (zaczynamy tutaj).
Nie chciałbym, żeby kiedykolwiek na Czasie Gentlemanów sprawy ubioru przyćmiły inne sfery, które uważam za kluczowe w byciu gentlemanem – charakter, wartości, empatię, pasje.
4 Russex – „…Osobiście chciałbym więcej tematów politycznych związanych z gentlemanami. …”
Przykro mi, ale tego nie będzie. Mamy w kraju na tyle napiętą atmosferę polityczną, że spokojne prowadzenie dyskusji na ten temat jest bardzo trudne. Na Czasie Gentlemanów wolę do polityki podchodzić bardziej ogólnie, jak w przypadku wpisów o byciu patriotą czy wadze chodzenia na wybory. Natomiast jako odbiorcy musicie sobie zdawać sprawę, że ten blog czytają przedstawiciele bardzo różnych światopoglądów. Dyskusja o polityce na pewno nie byłaby wzajemnym przytakiwaniem.
5 Paweł Giko – „… Można by też zrobić […] vlogi z tego jak się przygotowujesz do odcinków :-)”
Powiem szczerze, że moje przygotowywanie się do kręcenia filmów czy pisania artykułów jest bardzo nudne. Przynajmniej dla osoby trzeciej. To szperanie w książkach, na stronach internetowych i w bibliotekach cyfrowych. Następnie nieco pisania, rozstawianie sprzętu do nagrywania i samo nagrywanie, które trwa znacznie dłużej niż sam film, gdyż wielokrotnie powtarzam te same kwestie, aż wyjdą dobrze. Nawet nie dałoby się zmontować krótkiego filmiku z zabawnymi pomyłkami. Nuda.
6 sadzior – „Kanał youtube: ma Pan bardzo ladny głos, a zniekształca go wbudowany mikrofon. Radzę zainwestować w tani mikrofon pojemnościowy 🙂 …”
Po pierwsze niezmiernie jestem wdzięczny za komplement pod adresem mojego głosu. Zawsze uważałem, że jest on mało przyjemny do słuchania, wybitnie nie radiowy – za wysoki. A tu niespodzianka!
Jeśli natomiast chodzi o mikrofon, to mam już taki (Rode Videomic Pro) i myślę, że nie należy do dolnej półki. Skoro jednak otrzymuję uwagi, że powinienem się w niego zaopatrzyć (a było tych uwag kilka) wnioskuję, że po prostu źle go używam. Muszę nad tym popracować, ale i tak wiem, że powinienem kupić mikrofon krawatowy.
7 PLChrupek – „Kolejna propozycja to zapraszanie do swoich filmów więcej osób obeznanych/zajmujących się przeróżną męską tematyką np. dbania o zdrowie, kulturystyki. poprawy wyglądu, stylu ubioru, nowinek technicznych itp. Coś na wzór odcinka o ważeniu piwa gdzie wystąpił Pan Tomasz Kopyra.”
Chętnie zapraszam ciekawe osoby do Czasu Gentlemanów, choć faktycznie rzadziej pojawiają się goście na kanale. Kilka takich projektów mam w planach, ale jeśli macie jakieś swoje propozycje osób wartych zaproszenia, chętnie je poznam. Zwłaszcza jeśli chodzi o twórców na YouTube, gdyż ten serwis mam mniej rozeznany i wciąż kojarzę niewiele kanałów, którym blisko by było do Czasu Gentlemanów.
8 Adam Kaduk – „… Oprócz tego interesujący mógłby być „Sklepik gentelmana”. Widziałbym to jako zakładkę na stronie czasgentlemanow.pl, gdzie można byłoby kupić produkty np. Pańskiej produkcji, ale nie tylko. …”
Powiem szczerze, że zastanawiam się nad tym. Pytanie tylko co by taki sklepik miał oferować, gdyż sam blog skupia się bardziej na sprawach niematerialnych, które trudno zamienić na produkty. Chętnie poznam Waszą opinię. Co byście chcieli widzieć w takim sklepiku i czy w ogóle byście do niego zaglądali?
9 Kacper Szumigaj – „… Mógłby Pan też postarać się o teaser kanału w postaci minutowego filmu, który moglibyśmy wspólnie, jako widzowie i twórca umieszczać na różnych portalach, co mogłoby pomóc w zyskaniu jeszcze większej ilości widzów.”
Na stronie kanału na YouTube można umieścić trailer kanału odtwarzający się automatycznie użytkownikom, którzy jeszcze nie są subskrybentami. Ma on w zwięzłej formie pokazywać czym jest kanał i dlaczego warto go zasubskrybować. Myślę o tym od dłuższego czasu, ale wciąż nie nagrałem ani nie zmontowałem go z istniejących filmów, bo brakuje mi koncepcji i umiejętności. Jednak już najwyższy czas o taki trailer się pokusić, więc gdybyście mieli jakiekolwiek propozycje, jak mógłby wyglądać, chętnie ich wysłucham.
10 Jacek pawłowski – „… Jak pojawiają się informacje à propos produktów, tak jak było z proporcjami olejków, albo np. produktami do pielęgnacji auta, to powinny się pojawiać gdzieś na ekranie w formie tekstu, żeby można było przepisać na spokojnie na kartkę, albo jak niektórzy robią screeny. …”
Świetny pomysł! Będę tak robił. Dziękuję!
11 Chrzysztof – „… Prosiłbym także o reaktywację serii „Gadżety Gentelmana”, która była całkiem udana i nagle znikła.”
Faktycznie seria Gadżetów Gentlemana zniknęła. W pewnym momencie uznałem, że ten format już się znudził i nie wnosi nic nowego. Z założenia miał to być po prostu niezobowiązujący przerywnik między poważniejszymi artykułami. Miał zawierać tylko sklepowe informacje o danym produkcie i mój krótki komentarz. Później niestety wielokrotnie musiałem odpierać zarzuty o nieoznaczanie reklamy (zazwyczaj wpisy tej serii nie były sponsorowane) co mnie trochę męczyło. Z drugiej strony, w niektórych wypadkach zamiast krótkiego komentarza pisałem obszerne opisy i ciekawostki historyczne, jak przy kawiarce Bialetti czy lampie Emeralite. Te wpisy cieszyły się sporym zainteresowaniem, ale bliżej było już im do standardowego artykułu, przez co sama seria traciła pierwotny sens.
Niemniej to nie jest tak, że znienawidziłem tę serię, więc jeśli byłoby więcej chętnych na jej reaktywację, mógłbym to rozważyć. Póki co nie mam takiego planu.
12 Wojciech Żak – „… Jak na kanał dla dżentelmenów, to wydaje mi się, że jest za mało odcinków dotyczących savoir vivre. Dobre maniery powinny zostać wyniesione z domu, ale wiemy, jak to wygląda na co dzień. Moim zdaniem przydałoby się więcej takich filmów. …”
To komentarz bolesny, ale trafny. Na kanale na YouTube wciąż mało jest filmów z zakresu savoir-vivre. Problemem dla mnie jest jednak forma. Do przedstawienia różnych poprawnych i błędnych zachowań potrzebowałbym aktorów, przez co produkcja weszłaby na zupełnie inny pułap niż jest obecnie. Ale wiem, że powinienem to zrobić i będę do tego dążył.
13 Paweł Szabla – „Do bloga i kanału na YouTube proponowałbym dodać własny podcast.”
Pomysł bardzo ciekawy. Kłopot w tym, że nie starcza mi czasu na bieżące sprawy, a co dopiero dokładanie sobie kolejnego medium. Obawiam się, że mógłbym wówczas wyprodukować najwyżej jeden materiał na tydzień (na blog, kanał i podcast). Nie jestem negatywnie nastawiony do tej formy, ale mam wrażenie, że mogę lepiej wykorzystać ten czas.
Swoją drogą chętnie dowiem się czy jest więcej osób, które chciałyby słuchać sobie wybrane teksty z bloga na podcaście.
14 Zwiastunnn – „… To, co uważam, że mogłoby się poprawić to czasami otwartość umysłu na różne zdania i poglądy. Przyznam, że śledzę uważnie działalność, szczególnie na FB i dość często komentuję. Co za tym idzie, czytam komentarze innych oraz Pana. Czasami mam wrażenie, że po napisaniu własnego stanowiska zamyka się Pan trochę na inne punkty widzenia. Nikt nie jest idealny, momentami ktoś napisał nie do końca to o co mu chodziło lub nie wyraził się jasno. Warto zawsze spróbować się postawić na kogoś miejscu, nawet jeżeli nie podzielamy kogoś poglądów. Czasami można znaleźć się w sytuacji gdy mimo braku tych samych wniosków, rozumiemy co kieruję naszym rozmówcą, dlaczego doszedł do takiej a nie innej konkluzji lub wczuwając się w jego sytuację zaczynamy dostrzegać inne światło padające na dany temat. …”
Na koniec zostawiłem sobie najboleśniejszą krytykę. Jest przy okazji najbardziej zaskakująca, gdyż w stu procentach zgadzam się z powyższym podejściem i staram się w sobie je pielęgnować. Natomiast to, że ktoś może mi zarzucić przeciwne zachowanie pokazuje tylko, że mimo prób i chęci nadal można mieć problem w wypracowaniu sobie lepszych manier. Od siebie napiszę, że będę w takim razie zwracał większą uwagę na to, jak odpowiadam na komentarze innych czytelników. Natomiast gorąco wszystkim polecam wskazane przez Zwiastunnna zachowanie w relacjach międzyludzkich. Warto nad takim podejściem pracować u siebie.
Na koniec
Mam nadzieję, że znaleźliście powyżej coś dla siebie i nie zanudziłem Was. W razie wątpliwości nie musicie w komentarzach zadawać kolejnych pytań, gdyż dla mnie nie jest ważne gdzie się pojawią. Jak wspomniałem, będę je zbierał z przeróżnych źródeł, można więc pisać jak dotychczas. Zachęcam natomiast do odpowiadania na moje pytania postawione powyżej. Wasze zdanie jest dla mnie ważne!
8# Jak najbardziej za. Nie ma co ukrywać, że blog z czasem zyskuje coraz lepszą „pozycję” wśród ludzi, a logo na różnych gadżetach na pewno „broniłoby” posiadacza przed krytyką osób uważających je za średniowieczną modę itp.
Coś związanego z wyglądem, czy może jakiś bardziej praktyczny gadżet?
Zarówno artykuły związane z wyglądem jak i bardziej praktyczne gadżety Panie Łukaszu. Myślę, że to będzie świetny pomysł, który zyska spore grono zwolenników 🙂
Przy okazji, wspominał Pan o planach na odcinek z działu dobrego zachowania z okularami przeciwsłonecznymi, czy coś dotyczącego dobrego zachowania z kapeluszem też znalazłoby się w niedalekiej przyszłości?
Na blogu zdecydowanie brakuje mi tematow z takich dziedzin jak sport, zycie rodzinne, zdrowie oraz zarzadzanie finansami. Mysle, ze powinny pojawic sie wpisy oraz filmy o tym traktujace. Byc moze inspiracja moglby byc dla Pana blog Art of Manliness, gdzie taka tematyka jest poruszana. Osobiscie, zauwazylam odejscie w cien serii ,,Gadzety Gentlemana”, ale myslalam ze moze jest to jakies niedopatrzenie z mojej strony i bez zadnych powodow zadawalabym pytanie dlaczego owa czesc bloga zniknela. Bardzo szkoda. Wszelkie zarzuty o wspolprace reklamowa sa zupelnie bezpodstawne, a nawet jezeli wpisy z tej serii bylyby reklama wybranych producentow czy marek, nie ma w… Czytaj więcej »
Dokładnie! Nie rozumiem zarzutu o reklamę bo nawet jeśli tak jest, pan Łukasz nie publikuje nam tutaj jakichś przypadkowych produktów, jak pasta do zębów, czy super cienki smartphone, tylko produkty dotyczące tematu gentlemanów. Dla mnie nie ma nic niewłaściwego w recenzowaniu dobrze wyselekcjonowanych przedmiotów.
Ciekawe, a ja myślałem, że wszyscy mieli tej serii dość.
Ja natomiast troszeczkę ubolewam nad tematem mody męskiej. Mam tu głównie na myśli historię i ciekawostki oraz jakieś inspiracje. Oczywiście rozumiem, że temat już się pewnie trochę wyczerpał, ale mimo to zauważyłam, że ostatnio na prawdę o tym mało. Jest pan przystojnym, dobrze prezentującym się mężczyzną i szkoda, że nie publikuje pan swoich „stylizacji” i ciekawych zestawień. Wiem, że gentleman to nie tylko ubiór, ale ja niestety głównie tym się interesuję i wdrażam w wersji damskiej 😉 Pozdrawiam.
O historii, ciekawostkach i podstawach zamierzam dalej pisać. Ostatnio trochę się to nie składało.
Niemniej stylizacje to już coś innego i raczej bez ważnego powodu w tym kierunku nie pójdę.
Popieram „wnioski” o kontynuacje serii „Gadżety Gentlemana”. Jak najbardziej jest to format potrzebny na blogu.
Zawsze chciałem zrobić z tego niezobowiązujący dział, jak w magazynach. Nie narzuca się, ale jednak jest i zainteresowani mogą tam zaglądać. Niestety jako osobne wpisy są dużo bardziej wyraźne. Musiałbym przemyśleć tę formułę.
Moze zamiast obszernych wpisow na blogu, moglby Pan stworzyc osobny newsletter dotyczacy tej serii, wysylac go na maila subskrybentom. Newsletter zawieralby zdjecia, opis produktu, cene oraz miejsca w ktorych mozna go nabyc. Wysylajac informacje tylko do wyselekcjonowanej grupy czytelnikow, uniknie Pan koniecznosci odpierania zarzutow o reklame, bo wiadomosc bedzie docierala tylko do osob, ktore sa tym elementem bloga zainteresowane.
Zastanawialam sie nad pomyslem ,,Sklepu Gentlemana”. Mysle, ze moglyby sie tam znajdowac produkty, przedstawione w serii ,,Gadzety Gentlemana”. Byc moze moglby Pan nawiazac wspolprace z producentami i dystrybutorami, aby dane produkty byly do kupienia dla czytelnikow bloga z jakas znizka np. 10 lub 20%.
Byłoby to skomplikowane, ale warto rozważyć, przynajmniej w jakiejś formie.
Taki opis na moim profilu mnie się nie podoba.
„Twoi przyjaciele:Aby usunąć użytkowników z tej listy, wybierz ich i kliknij na >>Wyślij<<.Nie masz przyjaciół.”
oraz
używanie przez Pana amerykańskiego znaku cytatu, zamiast tego, którego użyłem powyżej.
To jest opis z newslettera?
Amerykańskie cytaty czasem się zakradają, gdy piszę w przeglądarce, a nie najpierw w edytorze tekstu. To częsty błąd, który w miarę możliwości staram się poprawiać.
Nie, opis z konta na forum.