To naturalne, że skoro chcemy dobrze się prezentować od strony charakteru, manier i wyglądu, interesujemy się też tym, jak pachniemy. Znaleźć dla siebie dobry męski zapach to jednak nie wszystko. Trzeba też wiedzieć jak go poprawnie używać.

Perfumy po goleniu.

Zazwyczaj po goleniu używamy odpowiedniego zapachu.

Wpis powstał przy współpracy z marką Giorgio Armani

Jakiś czas temu mogliście na blogu przeczytać wywiad z Marcinem Budzykiem o tym, czym jest i jak wybrać odpowiedni męski zapach. Na szczęście minęły już czasy, kiedy uważano używanie przez mężczyzn perfum za niemęskie. Kupić sobie jakiś zapach to jednak tylko połowa drogi. Każdy z nas powinien jeszcze zrobić krok dalej i uważać na to, jak go używa.

Na wstępie jeszcze wyjaśnię, że perfumy to nie tylko małe fiolki z bardzo mocnym zapachem. To także wody kolońskie i wody toaletowe. Większość z nas ich używa, choćby po goleniu.

Czym powinien być Twój zapach

Perfumy nakładamy na siebie po to, żeby uatrakcyjnić nasz wizerunek. Ważne jest jednak, by zapach traktować wyłącznie jako dodatek, a nie meritum. Niewielkie ilości perfum w kontakcie z Twoim ciałem powinny tworzyć Twoją unikalną kompozycję. Wówczas Twój zapach będzie oryginalny, a nie pozostanie jedynie zapachem samych perfum. Taki zapach nazywa się signature scent.

Kiedy (nie) używać

Zapach człowieka jest traktowany jak forma jego stroju. Ponieważ są sytuacje, w których nie należy na siebie zwracać uwagi ani krzykliwym strojem, ani wyrazistym zapachem, warto wziąć sobie do serca zasadę ze znanego powiedzenia Giorgio Armaniego: „Mniej znaczy więcej”.

Dobierz odpowiednią ilość

Jeśli zaraz po aplikacji miałbyś wejść do małego pomieszczenia z innymi osobami (do windy lub samochodu) lepiej tego zaniechaj. Świeżo nałożone perfumy będą mocno pachniały i narazisz potencjalnych współpasażerów na drażniące doznania. W takich sytuacjach powinieneś aplikować zapach ok. 30 minut wcześniej i używać ich w skromnych ilościach. Pamiętaj też, że silne zapachy mogą rozpraszać Twoich rozmówców. Jeśli zależy Ci na tym, żeby uważnie Cię słuchali, nie przesadzaj z ilością perfum.

Armani Code Ice

Używanie zapachu tuż przed wyjściem to zły pomysł.

Zasada jednego kroku

W każdej sytuacji Twój zapach powinien być wyczuwalny jedynie dla osób stojących przy Tobie nie dalej niż na jeden krok. Jeśli jeszcze przed wejściem do pomieszczenia można wyczuć, że w nim jesteś, mocno przesadziłeś. Pamiętaj, że różne rodzaje perfum mają różne stężenie zapachu i używa się ich w różnych ilościach. Najlepiej na początku poradź się osoby postronnej, czy nie przesadzasz.

Zapach do poprawki

Nie minie dużo czasu od aplikacji, gdy uznasz, że zapach już wywietrzał. Jednak to tylko kwestia Twojego przywyknięcia do niego, a inni nadal ten zapach mogą wyczuć. Nie aplikuj sobie dokładki zbyt szybko. Ewentualnie zapytaj kogoś z otoczenia, czy faktycznie powinieneś to zrobić.

Zakaz konkurencji

Bywają miejsca bardzo wyraźnie pachnące swoimi własnymi zapachami. Będą to na przykład kawiarnie, kwitnące ogrody czy piekarnie. Nie staraj się konkurować z ich zapachami. Pozwól im przyćmić Twój.

Zapachy odpowiednie do okazji

Przyjęło się, że jedne zapachy są lepsze na rano czy do pracy, a inne na okazje wieczorowe. Te pierwsze są zazwyczaj orzeźwiające i lekkie, a te drugie raczej cięższe i wyraziste. W tej sferze oczywiście nasze faux pas nie zostanie tak łatwo wyłapane, jak w przypadku złego stroju, ale i tak warto zadbać o dopasowanie do sytuacji. Niemniej to Ty musisz czuć się dobrze w danym zapachu, nie bój się więc eksperymentować i budować swój zestaw perfum odpowiednich na różne okazje.

Acqua di Gio

Na wieczór szukamy bardziej wyrazistych zapachów.

Gdzie aplikować

Perfumy powinny wchodzić w reakcję ze związkami chemicznymi z Twojego ciała i tworzyć unikalny zapach. Dlatego nie będzie najlepszym pomysłem spryskiwać nimi swoich ubrań. Po pierwsze możesz je zwyczajnie poplamić, a po drugie będziesz po prostu pachniał tak, jak te perfumy. Nakładane zapachy wchodzą w reakcję z ciepłem, dlatego powinieneś wybierać bardziej ukrwione miejsca: dekolt, szyja, wewnętrzna strona nadgarstka lub łokcia.

Na pytanie „gdzie aplikować?” można też odpowiedzieć niego przewrotnie: przede wszystkim nie aplikuj sobie zapachów w miejscach publicznych. Nie jest to co prawda czynność wstydliwa, lecz jest zarezerwowana dla sfery prywatnej.

Czystość

Na koniec bodaj najważniejsza zasada: perfumy to nie wszystko. Dobry zapach jedynie uzupełnia Twój wizerunek, ale nadal musisz zadbać o nienaganną toaletę, odpowiednio dobrany i czysty strój.

Zetaw perfum

Dobrze jest mieć swój ulubiony zestaw zapachów na różne okazje.

Armani Code Ice

Markę Armani z pewnością zna każdy z nas. W pierwszej kolejności kojarzy nam się ona z wyśmienicie skrojonymi garniturami, ale przecież to nie wszystko. Armani to również męskie zapachy i podejrzewam, że wielu z nas doskonale o tym wie. Co ciekawe projektując swoje flakony, Armani inspirował się właśnie garniturami. Mowa tutaj między innymi o pewnym bardzo klasycznym zapachu. Dziesięć lat temu Armani wypuścił bowiem na rynek wodę, która podbiła nosy wielu mężczyzn (i pośrednio kobiet) – Code.

Jest to klasycznie męski, nieco orientalny zapach, pełen przypraw, nut cytrusowych i skórzanych. Obecnie wprowadza na rynek jego lżejszą wersję. To jest właśnie odpowiedź na nasze chęci używania zapachów dostosowanych do nastroju i sytuacji. Jesienią i zimą szukamy czegoś cięższego i bardziej wyrazistego, a latem lżejszego i orzeźwiającego.

W letniej wersji Code Ice większy akcent postawiono na cytrusy, imbir i miętę. To niezwykle pobudzająca mieszanka. Porównując jeden z drugim muszę przyznać, że Ice wyszedł bardzo subtelnie wobec klasycznego Code. Oba zapachy są warte uwagi.

Zerknijcie też na reklamę Armani Code Ice, w której wystąpił Chris Pine. Zawarty w niej klimat mówi wiele o samym zapachu, jak i o całej marce Armani.

 

Nie przegap żadnego wpisu! Zapisz się na newsletter.