Kiedy myślimy o tym jak być gentlemanem na drodze, pierwsze przychodzą nam na myśl przeróżne sceny z autostrad, skrzyżowań i parkingów. Często natomiast najciemniej jest pod latarnią. Dobry kierowca powinien wiedzieć jak się zachować wobec swoich pasażerów: jak otwierać drzwi, jak jeździć, czy jak zaprezentować swój samochód. Również w za kierownicą musi umieć zaimponować swojej damie.Parkowanie samochodem pod domem.

Wpis powstał w ramach serii „Gentleman na drodze

Nie tylko dama

Zapewne większość osób zapytanych o to, komu kierowca powinien otwierać drzwi samochodu odpowie pochopnie, że damie. To zrozumiałe, bo mężczyznom najczęściej zależy na zrobieniu dobrego wrażenia na kobiecie. O tym będzie dzisiejszy wpis. Niemniej trzeba pamiętać, że odpowiednie traktowanie należy się nie tylko wybrankom serca, ale również osobom starszym, słabszym i wysoko postawionym w hierarchii (np. profesorowi, dyrektorowi, ważnemu gościowi itp.). Choć skupię się na przykładzie z damą, miejcie z tyłu głowy myśl, że te zasady stosują się też do innych ważnych pasażerów.

Przewożąc kogoś w naszym samochodzie jesteśmy zobowiązani potraktować go tak, żeby czuł się komfortowo i dobrze wspominał przejażdżkę. To samo zresztą nas dotyczy gdy przyjmujemy gości w naszym domu. Powinniśmy zadbać o wszystkich odwiedzających, a nie tylko tych, na których nam szczególnie zależy.

Porządek i prostota

Zaczniemy od banału. Jeśli wpuszczamy damę do naszego samochodu, powinien on być zwyczajnie czysty. Odpadają zabłocone dywaniki, okruszki na siedzeniach, kurz na pulpicie, śmieci w kieszeniach drzwi itp. Jeśli pasażerka będzie coś wkładała do bagażnika, warto wcześniej zajrzeć i tam. Czasem zapominamy o porządku w miejscach niewidocznych. Auto z zewnątrz również powinno być w przyzwoitym stanie.

Dobrym pomysłem będzie rezygnacja ze zbędnych wisiorków na lusterku. Płyty kompaktowe i pluszowe kostki do gry na szczęście zdarzają już się bardzo rzadko, ale wciąż można trafić na „drzewko” odświeżające czy różaniec. Dyndające talizmany mogą raczej rozpraszać niż upiększać wnętrze samochodu. Każda istotna dla kierowcy rzecz może natomiast znaleźć odpowiednie miejsce choćby w schowku na rękawiczki, pozostając dalej pod ręką. Zastanów się więc trzy razy, czy to, co wisi na Twoim lusterku, nie mogło by zmienić miejsca na mniej widoczne.

Czy powinienem wspominać o pieskach z dyndającymi główkami?

<<Zobacz też: Najpiękniejsze samochody w historii – subiektywny wybór>>

Kiedy po nią przyjeżdżasz

Podjeżdżając czystym samochodem po swoją damę nie powinieneś czekać na nią w środku. To nie jest eleganckie. Jeśli jesteście umówieni na przykład gdzieś w mieście i ona ma podejść do Ciebie. Poczekaj przy aucie. Będziesz łatwiejszy do zauważenia i da Ci to okazję, by otworzyć jej drzwi.

Gdy podjeżdżasz pod jej dom, wysiądź i podejdź pod drzwi. W żadnym wypadku nie trąb! Nie czekaj też za kierownicą aż przyjdzie machając jej przez szybę albo pozdrawiając przez otwarte drzwi. Po prostu zadzwoń lub zapukaj. Tylko pamiętaj: nie przyjeżdżaj za wcześnie! Bądź punktualny. Zapytaj czy jest gotowa. Ewentualnie poczekaj na zewnątrz albo skorzystaj z zaproszenia by poczekać w środku. Jeśli przyniosłeś jej kwiaty, daj je jej teraz. Będzie mogła włożyć je do wazonu i zostawić w domu.

<<Zobacz też: Gentleman a kobiety>>

Jak podjeżdżać po damę pod jej dom.

Jak podjeżdżać po damę pod jej dom.

Otwieranie drzwi samochodu damie

Zwyczaj otwierania drzwi samochodu kobietom nieco obumarł w dzisiejszych czasach. To głównie dlatego, że traktujemy się wzajemnie bardziej koleżeńsko. To jeden z tych elementów savoir-vivre’u, który powoli ewoluuje. Natomiast nadal w pełni naturalne powinno być otwieranie drzwi osobom szczególnym. Będzie to na przykład matka, babcia, wybranka serca, ważny gość itp. Pamiętajmy bowiem, że wsiadanie do samochodu może być dla niektórych problemem. Tak, jak przepuszczanie w zwykłych drzwiach, tak i otwieranie drzwi samochodu rządzi się swoimi zasadami.

Po pierwsze nie otwieramy drzwi od wewnątrz popychając je. To najgorsze z rozwiązań. Gdy mamy otworzyć drzwi naszej wybrance serca, powinniśmy jak najszybciej się do tego uszykować. Jeśli czekamy na nią, róbmy to na zewnątrz by od razu służyć pomocą, a nie reagować, gdy stanie już przy drzwiach. Tutaj bardzo istotne jest to, żebyśmy dawali wyraźne sygnały, że zamierzamy otworzyć drzwi, a pasażerka powinna dać nam na to czas i wsiadać dopiero gdy zrobimy jej miejsce.

Drzwi powinno się przytrzymać do momentu, gdy ona będzie już wygodnie siedziała. W międzyczasie może się przydać nasza pomocna dłoń, zatem warto zwrócić uwagę czy nie trzeba jej podać. Przed zamknięciem drzwi oczywiście sprawdzamy czy nic nie wystaje na zewnątrz (torebka, sukienka, płaszcz itp.), ale dobrze będzie jeszcze kurtuazyjnie zapytać, czy wszystko jest już na miejscu. Drzwi zamykamy delikatnie, nadal uważając na damę czy jej nie uderzymy albo czy nie chce czegoś jeszcze powiedzieć.

<<Zobacz też: O przepuszczaniu damy w drzwiach>>

Jak otwierać drzwi damie przy wsiadaniu do samochodu.

Jak otwierać drzwi damie przy wsiadaniu do samochodu.

Tutaj może pojawić się dylemat czy udając się na swoje miejsce obejść samochód z przodu, czy z tyłu. Zasadniczo dobrze będzie przejść przed maską, żeby pasażerka cały czas nas widziała, jednak wydaje mi się to ważniejsze przy wysiadaniu, kiedy pierwsi opuszczamy samochód i idąc z przodu możemy sygnalizować nasz zamiar. W każdym razie, jeśli obok samochodu jest jakaś przeszkoda, lepszym pomysłem będzie obranie łatwiejszej drogi niż na siłę obchodzenie auta z ustalonej strony.

Po dojechaniu na miejsce należy wyjść z samochodu i spokojnie otworzyć damie drzwi podając swoją dłoń jako wsparcie.

Jak otwierać drzwi damie przy wysiadaniu z samochodu

Jak otwierać drzwi damie przy wysiadaniu z samochodu

Wersja animowana:

Otwieranie drzwi samochodu damie.Szczegóły otwierania drzwi samochodu

Przy kwestii otwierania drzwi należy pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednie miejsce do zaparkowania. Takie, w którym bez problemu wszyscy pasażerowie będą mogli wsiąść. Jeśli nie da się uniknąć takich przeszkód, należy improwizować starając się po prostu usprawnić ten proces. Na przykład niekiedy lepiej będzie, jeśli pasażerka sama sobie otworzy drzwi. W takich przypadkach kierowca nie powinien wyrażać dezaprobaty na takie zachowanie.

Gdy jest więcej pasażerów, kierowca otwiera najpierw drzwi tej najważniejszej. Z kilku kobiet, będzie to ta najstarsza. To ona ma prawo do miejsca obok kierowcy, ale może też wybrać sobie inne (kolejne w hierarchii jest siedzenie za miejscem pasażera). To ona też wsiada pierwsza. Pozostali pasażerowie mogą poczekać, aż kierowca będzie mógł spokojnie i im otworzyć drzwi, ale jeśli nie jest to dla nich dyshonor, mogą poradzić sobie sami.

Rzecz jasna, gdy kierowcą jest kobieta, a pasażerem mężczyzna, on nie otwiera jej drzwi. Jest bowiem tylko gościem.

<<Zobacz też: Równouprawnienie płci a uprzejmość>>

Zachowanie w samochodzie

Na koniec należy zaznaczyć jak się zachować podczas jazdy. Nawet jeśli pięknie zaparkujemy i otworzymy drzwi, to nasza jazda może być koszmarem dla pasażerki, która już więcej nie będzie chciała wsiąść do samochodu prowadzonego przez nas.

Przede wszystkim nie palmy papierosów w aucie. Jeśli to robiliśmy wcześniej, zadbajmy o to, żeby nie było tego czuć. Każdy z nas ma też pewne preferencje muzyczne, ale to nie znaczy, że powinniśmy do nich przekonywać pasażerów. Z pewnością odpada muzyka wręcz zagłuszająca własne myśli i uniemożliwiająca prowadzenie rozmowy. Warto też zapytać czego chciałaby posłuchać nasza dama.

Na kulturę jazdy składa się też odpowiednie tempo i łagodne hamowanie. Jest to sprawa ważna dla innych uczestników ruchu, ale nasi pasażerowie mogą odczuwać te kwestie ze zdwojoną siłą. Szczególnie osoby z tak zwaną „ciężką nogą” powinny się pilnować przewożąc innych ludzi.

***

Są jeszcze jakieś grzechy kierowców, które popełniają wobec pasażerów? Czy można zrobić jeszcze coś by zaimponować swojej damie za kierownicą? Jeśli przychodzi Wam coś do głowy napiszcie w komentarzach.

A już za dwa tygodnie artykuł o pośpiechu na drodze. Jeśli chcecie być na bieżąco z serią Gentleman na Drodze, możecie się zapisać na dedykowany akcji newsletter. Akcja ta jest wynikiem współpracy Czasu Gentlemanów i Peugeot Polska, a jej bohaterem w tle (którego mogliście oglądać na zdjęciach) jest Samochód Roku 2014 – Peugeot 308.

Nie przegap żadnego wpisu! Zapisz się na newsletter.

Zdjęcia: Anna Kielban

Gentleman na drodze baner dolny2