Mówi się, że to kobiety oceniają samochody po wyglądzie, a mężczyźni zawsze pytają co jest pod maską. To nie do końca prawda. My też potrafimy docenić i zachwycić się pięknem doskonale zaprojektowanych aut. Niesamowite ile cudeniek powstało na przestrzeni ostatnich dziesięciu dekad! Porwałem się na niemożliwe i spróbowałem wybrać te najpiękniejsze. Pomożecie mi rozwinąć listę?

okklNiemożliwe

Oczywiście zadanie okazało się niewykonalne. By pokazać wszystkie piękne samochody, musiałbym wybrać ich pewnie kilkaset. Po długim dochodzeniu i przy Waszej pomocy, udało mi się zebrać 24 modele, które znacząco się wyróżniają. Przy okazji okazało się, że nie potrafię oceniać samochodów bardziej nowoczesnych. Owszem podobają mi się, ale jak dla mnie nie mogą konkurować z klasyką. Dlatego też w ogóle zrezygnowałem z próby wybrania jakichkolwiek nowszych modeli.

Galerię ustawiłem chronologicznie i nie mam zapędów by wybierać jedno naj naj auto. Podany rok odnosi się do początku produkcji danego modelu. Zaś na zdjęciu może być inny rocznik. Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu mój wybór. Jeśli chcielibyście do niego coś dodać, jest na to miejsce w komentarzach. [zdjęcia można powiększyć klikając na nie]

<<Zobacz też: Reklamy automobilów sprzed 100 lat>>

1931 Alfa Romeo 8C 2300 – pierwszy model z serii 8C. Początkowo produkowany z przeznaczeniem wyścigowym, ale ostatecznie wiele samochodów trafiło do zwykłego drogowego użytku.

Źr.: conceptcarz.com

Źr.: conceptcarz.com

1934 Mercedes-Benz 500 K – luksusowy kabriolet. Jego mocny silnik pozwalał osiągnąć prędkość do 160 km/h przy zużyciu 30l paliwa na 100 km.

Źr.: www.emercedesbenz.com

Źr.: www.emercedesbenz.com

1935 Rolls-Royce Phantom I Jonckheere Coupe – Rolls-Royce’y Phantom I były produkowane w latach 1925–1931. Poniższy model został jednak przerobiony w 1935 przez Henriego Jonckheere’a i jego syna. Standardowy wygląd zastąpiono tym, co widać na poniższym zdjęciu. To absolutnie unikalny design w najwyższej klasie art-deco.

Źr.: http://passion4luxury.blogspot.com

Źr.: passion4luxury.blogspot.com

1936 Talbot Lago T150C Cabriolet – firmę założył w 1903 roku hrabia Shrewsbury Charles Chetwynd-Talbot. Natomiast w 1935 roku przejął ją Antonio Lago nadając ostateczną nazwę. To wówczas rozpoczęła się produkcja samochodów sportowych. Niestety marka przetrwała tylko do końca lat 50-tych.

Źr.: www.thecoolist.com

Źr.: www.thecoolist.com

1936 Delahaye Type 135 – Delahaye to francuska firma specjalizująca się samochodach sportowych. Ich projekty są niezwykle atrakcyjne dla oka. Wydają się być kwintesencją epoki. Warto przejrzeć ich wszystkie modele.

Źr.: http://silodrome.com

Źr.: silodrome.com

1937 Peugeot 402 Darl’Mat Pourtout – najpiękniejszy z modeli Peugeot. Zaprojektowany przez Georgesa Paulina i wykonany przez Marcela Pourtout. Widać tutaj zachwyt aerodynamiką.

Źr.: www.coachbuild.com

Źr.: www.coachbuild.com

1948 Jaguar XK120 – jeden z najładniejszych Jaguarów. Między 1948–1954 wyprodukowano ich ponad 12 tysięcy.

<<Zobacz też: Automobilem do Europy>>

Fot. Jlotman.

Fot. Jlotman.

1949 Delahaye type 178 Drophead Coupe – musiałem jeszcze wrócić do tej francuskiej marki. Ten model powoli już zrywa z przedwojennym stylem. W motoryzacji zachodzą zmiany.

Fot. Rex Gray.

Fot. Rex Gray.

1950 Abarth 205A – o Abrath zapewne mało kto słyszał. Nic dziwnego. Powstały tylko trzy samochody. Nie modele, dokładnie trzy egzemplarze. Zbudował je we Włoszech Austriak Carlo Abrath.

Źr. www.supercars.co.gr

Źr. www.supercars.co.gr

1953 Studebaker Champion Regal Starliner – nie mogło w zestawieniu zabraknąć projektu Raymonda Loewy’ego, który miał wielki wpływ na zastosowanie zasad aerodynamiki w motoryzacji. To jedno z najpiękniejszych amerykańskich aut.

Fot. Janee.

Fot. Janee.

1954 Mercedes-Benz 300 SL Gullwing – drzwi tego samochodu podnosi się do góry, stąd nazwa. „Gullwing” oznacza skrzydło mewy, a uniesione drzwi przypominają właśnie skrzydła. Najciekawsze jest to, że takie rozwiązanie otwierania drzwi narzuciła konstrukcja samochodu, a nie względy estetyczne.

Fot. Brett Weinstein.

Fot. Brett Weinstein.

1957 BMW 507 Series II – ten samochód, choć piękny, przyniósł straty BMW. Był przeznaczony na rynek amerykański, ale okazał się być zbyt drogi.

Źr. germancarsforsaleblog.com

Źr. germancarsforsaleblog.com

1958 Oldsmobile 98 Convertible – piąta generacja Oldsmobila ma w sobie coś niesamowitego. To ogromne, luksusowe auto jest wręcz ikoną amerykańskiego, miejskiego stylu lat sześćdziesiątych.

Źr.: supercars.net

Źr.: supercars.net

1961 Jaguar E-type – bez tego modelu nie można było zrobić takiego zestawienia. Linia maski, kształt reflektorów, zgrabny tył… Uwielbiam ten samochód! Przez wielu jest uważany za najpiękniejszy samochód wszech czasów.

Źr. autophotosite.com

Źr. autophotosite.com

1961 Shelby AC Cobra – ten sportowy samochód powstał przy współpracy angielskiej firmy AC Cars i Carrolla Shelby’ego. Ten model jest obecnie niezwykle popularny. Powstaje wiele replik. W sieci łatwiej znaleźć zdjęcia tych kopii niż fotografii oryginalnego auta.

Fot. Jaydec.

Fot. Jaydec.

1962 Ferrari 250 GTO – to najpiękniejszy model Ferrari i obecnie najdroższy. Powstało tylko trzydzieści kilka egzemplarzy.

Źr. autokult.pl

Źr. autokult.pl

1962 Triumph Spitfire Mk1 – to piękny brytyjski samochód sportowy. Do 1980 roku powstało pięć generacji tego modelu.

Źr. spitlist.info

Źr. spitlist.info

1963 Aston Martin DB5 – maszyna do zadań specjalnych. Został pierwszym samochodem Jamesa Bonda w filmie „Goldfinger”. Później w kilku innych częściach serii. Gościnnie pojawił się też w ostatniej „Skyfall” (raczej po raz ostatni).

Fot. Shane D. Mattaway.

Fot. Shane D. Mattaway.

1963 Porsche 911 – miał nosić pierwotnie numer 901, ale system takiego nazywania modeli zastrzegł już sobie Peugeot. Model klasyczny ma w sobie tyle uroku, co już żaden kolejny, a nowe generacje powstają do dzisiaj.

Źr. blog.hemmings.com

Źr. blog.hemmings.com

1964 Ferrari 275 GTB – piękne połączenie klasycznego sportowego samochodu z nowoczesnym designem w wydaniu późnych lat sześćdziesiątych (zwłaszcza reflektory). Z modeli Ferrari żaden nie przypadł mi aż tak do gustu.

Fot. Rex Gray

Fot. Rex Gray

1965 Ford Mustang – kolejny samochód bez którego nie można mówić o historii motoryzacji. Mustang jest niezwykle męskim samochodem, kojarzy się z niezależnością i zdecydowaniem. Nic dziwnego, że okazał się niebywałym sukcesem komercyjnym.

Źr. v10.pl

Źr. v10.pl

1966 Lamborghini Miura P400 – projektantem tego samochodu jest Marcello Gandini. To wspaniały okaz włoskiego designu, zwłaszcza jeśli chodzi o linie profilu.

Źr. ausmotive.com

Źr. ausmotive.com

1967 Cadillac Eldorado – Cadillac to kolejna ikona amerykańskiego świata. Seria Eldorado była niezwykle luksusowa, a poniższy rocznik uważam za szczyt pod względem estetyki w kategorii tak dużych samochodów.

Źr. cargurus.com

Źr. cargurus.com

1970 Dodge Challenger – jest to nieco spóźniona odpowiedź na Forda Mustanga. Trudno jednak sobie wyobrazić amerykańskie szosy bez tego samochodu.

Źr. autokult.pl

Źr. autokult.pl

Jak już wspominałem wybrać było bardzo ciężko, a im późniejsze samochody porównywałem, tym mniej mi się podobały w zestawieniu z klasykami. Dlatego też pozwoliłem sobie zatrzymać się na początku lat siedemdziesiątych. Nie twierdzę jednak, że nie było później pięknych samochodów i że wcześniej nie było innych cudeniek. Jeśli chcielibyście coś dodać do tej listy, zachęcam! Podawajcie konkretne modele (może być link do zdjęcia) w komentarzach.