Mężczyzna powinien być przygotowany na każdą ewentualność, przynajmniej w takim stopniu, na jaki może sobie pozwolić. Oczywiście nie będziemy ze sobą wszędzie brali plecaka pełnego przydatnych gadżetów. W miejskich warunkach może często wystarczyć coś zdecydowanie mniejszego, coś wielkości karty kredytowej. Na przykład „scyzoryk” Swisscard.

Victorinox Swisscard

Czy gentleman potrzebuje scyzoryka?

Niemal równo rok temu, w serii Gadżety Gentlemana pojawił się klasyczny scyzoryk z drewnianymi oprawkami. Pojawił się tam dlatego, że to taki męski gadżet, a drewno nadawało mu szlachetnego charakteru. Nie byłem jednak pewien czy mógł on w pełni nadawać się do stylu życia eleganckiego mężczyzny? W końcu noszenie go do biura w kieszeni garnituru albo eleganckiej aktówce, to kiepski pomysł.

W dyskusji zostałem jednak przekonany, że warto mieć przy sobie taki niezbędnik. Okazało się, że dla osób, które nie chodzą na co dzień w jeansach i z plecakiem na ramieniu jest pewne wyjście. To scyzoryk rozłożony na płasko, czyli właśnie Swisscard. Po długim namyśle stałem się w końcu posiadaczem jednego z nich.

Victorinox Swisscard

Swisscard

Ta karta jest nieco mniejsza od karty kredytowej i kilkukrotnie grubsza. Z łatwością mieści się w przegródkach portfela, dzięki czemu niemal nie czujemy, że ją ze sobą mamy. Z tego co widzę Victorinox, czyli najbardziej znany producent kultowych, szwajcarskich scyzoryków, oferuje dwie wersje swojej karty. Różnią się tym, że w jednym mamy pilnik i wykałaczkę, a w drugim latarkę i szkło powiększające. Poza tym umieszczono tam małe ostrze, śrubokręt (dwie końcówki krzyżakowe i dwie płaskie), pęsetkę, długopis, szpilkę i linijkę (centymetry i cale). Osobiście uważam, że wersja z latarką (niestety droższa) jest bardziej praktyczna.

Każde z narzędzi tej karty jest wręcz za małe i z każdego z nich korzysta się nieco niewygodnie. Niemniej wszystkie razem tworzą bardzo przydatne, poręczne i przede wszystkim malutkie narzędzie do wielu zadań. Nożyk tnie (choć gałęzi nim nie przetniemy), nożyczki tną (ale niewygodnie), długopis pisze (choć trudno się go trzyma), latarka świeci (tylko na małe odległości), a śrubokręt… chyba nie ma wyraźnych wad. Nie udało mi się jeszcze ognia rozpalić szkłem powiększającym. Jak to osiągnę, będę w pełni usatysfakcjonowany. Bo właśnie o to chodziło: małe, na awaryjne sytuacje narzędzie, które może wyciągnąć mnie z tarapatów.

Natomiast jeśli chodzi o wykonanie – pierwsza klasa. Żadnych luzów, nic nie wypadnie, nic nie stuka.

<<Zobacz też: Każdy z nas powinien mieć w sobie coś ze skauta>>

Victorinox Swisscard rozłożony Victorinox Swisscard na portfelu Victorinox Swisscard w portfelu

Opis sprzedawcy

“SWISS CARD CLASSIC LITE 0.7333.T3 Onyx – Grafit Transparentny.
Zestaw w formacie karty kredytowej podręcznych mini narzędzi z 13 funkcjami i latarką w postaci wbudowanej w korpus diody led w kolorze białym, na każdy dzień i do każdego portfela czy aktówki, lub damskiej podręcznej torebki.
Lekki, elegancki i praktyczny zestaw narzędzi przydatny w bardzo wielu sytuacjach, gdzie wymagane jest użycie któregoś z narzędzi umieszczonych w Siss Card. Uroku dodaje mu rubinowy, transparentny kolor. Tradycjonalista pośród mini zestawów narzędziowych z wieloma ukrytymi talentami, które doceni każdy, gdy znajdzie się w sytuacji wymagającej uaktywnienia jego zawartości. Ceniony przez panie na przyjęciach i panów w garniturach lub frakach.

Specyfikacja:

1. Nóż (również do otwierania listów)
2. Śrubokręt 3 mm
3. Śrubokręt 5 mm
4. Nożyczki
5. Pęseta
6. Długopis ciśnieniowy
7. Szpilka
8. Miarka z podziałką centymetrową
9. Miarka z podziałką calową
10. Lupa
11. Latarka w postaci jasnej diody LED
12. Śrubokręt Phillips PH1
13. Śrubokręt Phillips PH2

Kolor grafit transparentny
Długość 82 mm
Szerokość 54,5 mm
Grubość 4,5 mm
Waga netto 26 g

[…]
Nie są wymagane żadne dokumenty potwierdzające zakup lub pisemne gwarancje!
Firma Victorinox gwarantuje, że jej scyzoryki i narzędzia wykonane zostały z materiałów najwyższej jakości, w tym m.in. ze stali nierdzewnej, i udziela wieczystej gwarancji na wszelkie wady materiałowe oraz wady fabryczne (z wyjątkiem elementów elektronicznych, noży kuchennych, akcesoriów krawieckich i kosmetycznych, które objęte są 2-letnią gwarancją).
[…]”

Producent: Victorinox
Victorinox SwissCard Lite 0.7333.T3 możesz znaleźć między innymi tutaj:

Korzystacie z tego gadżetu? A może wolicie klasyczne scyzoryki?
Dajcie znać w komentarzach.

Zdjęcie i opis produktu pochodzą ze strony sprzedawcy.

PS W treści zostały umieszczone linki na zasadach komercyjnych. W niektórych wypadkach otrzymam prowizję w razie dokonania zakupu poprzez link zamieszczony w artykule. Dzięki!