Jednym z większych problemów mężczyzny, który dopiero zaczyna się zaprzyjaźniać z klasycznym stylem, jest łączenie różnych kolorów w jednej stylizacji. Bez zbędnego filozofowania i komplikowania wprowadzę Was w najważniejsze zasady tego tematu.

jak łączyć kolory męskiej elegancji

Moda młodzieżowa czy sportowa jest otwarta na eksperymenty i sporą dozę szaleństwa przy dobieraniu kolorów oraz wzorów. Tutaj nie ma szczególnych zasad, wiec pomijam ten wątek. Natomiast, kiedy sięgamy po klasyczne ubrania, chcemy ubrać się bardziej dojrzale i poważnie. W tym przypadku zazwyczaj zależy nam, żeby nasz strój nie odciągał uwagi od naszej osoby czy tego, co chcemy powiedzieć. Dlatego warto zastosować się chociaż do podstawowych reguł dotyczących doboru kolorów.

To zagadnienie ma oczywiście swoją wersję „dla zaawansowanych” ze skupieniem się na palecie barw, odcieniach, a nawet mistrzach malarstwa. Tak daleko jednak w tym artykule nie idę. Dla osób z większym doświadczeniem będą to zatem kwestie raczej oczywiste.

Przygotowałem dla Was ten poradnik w wersji video i artykułu.

Czy kolory są dla mężczyzn?

Podejście mężczyzn do kolorów ma dwa bieguny. Z jednej strony mamy współczesnych dandysów, którzy uwielbiają wyrażać swoją osobowość poprzez wystudiowane stylizacje i odważne zestawy kolorów oraz wzorów. Z drugiej konserwatywnych właścicieli monochromatycznych garniturów, nie pozwalających sobie ani na krztę szaleństwa. Na szczęście jest jeszcze mnóstwo przestrzeni między tymi dwoma biegunami, gdzie każdy z nas może znaleźć miejsce dla siebie. Klasyczna elegancja pozwala bowiem na urozmaicenia, które świetnie nadają jej świeżości i podkreślają charakter noszącego.

Wyrobienie sobie zmysłu, pozwalającego na trafny dobór ubrań, wymaga jednak pewnej wprawy i wiedzy. Dlatego poniżej mam dla Was rady skąd czerpać inspiracje i garść najważniejszych zasad.

Przy wielu kolorach zaczynają się dylematy.

Przy wielu kolorach zaczynają się dylematy.

Czerpanie inspiracji

Osoby, które dopiero uczą się komponować stylizacje, powinny przede wszystkim obserwować innych. Taka obserwacja da więcej niż sztywno postawione rady, które stają się mało praktyczne przy konfrontacji z ogromną ilością dostępnych na ubraniach odcieni. Warto przyglądać się modelom na zdjęciach w magazynach czy Internecie oraz manekinom w sklepach. Osoby, które przygotowują tak prezentowane ubrania zazwyczaj wiedzą co robią.

Nie chodzi o to, żeby kopiować te stylizacje, czy od razu kupować proponowane ubrania. Polecam przyjrzeć się zestawowi barw i ocenić czy pasuje do naszego stylu. Następnie można spróbować powielić ten zestaw za pomocą własnych ubrań albo dokupić brakujący element do tego, co się już ma.

Na zakupach

Sporym problemem może być zakup ubrania, które ma pasować do posiadanego już zestawu. Przykładowo trudno na odległość stwierdzić czy oglądany w sklepie krawat będzie pasował do trzymanego w szafie garnituru. Dlatego najlepiej wybrać się na zakupy w ubraniu, które chcemy urozmaicić jakimś dodatkiem. W ten sposób będziemy mogli na żywo ocenić czy do siebie pasują. Z czasem rzecz jasna każdy wyrobi sobie pewną intuicję, dzięki której nie będzie musiał się uciekać do takich sztuczek.

Neutralna baza pozwala na dodanie wielu kolorów.

Neutralna baza pozwala na dodanie wielu kolorów.

Neutralna baza

Podstawową zasadą doboru barw w męskiej elegancji jest postawienie na neutralną bazę. Będą to odcienie szarości lub granat uzupełnione na przykład bielą lub błękitem. Najczęściej będzie to ciemny garnitur z jasną koszulą. Taki zestaw można z łatwością połączyć z przeróżnymi kolorami, nie popełniając błędów.

Wbrew pozorom czerń nie jest tak łatwym kolorem do łączenia z innymi i jest to kolor wieczorowy. Niemniej czarne buty, w zależności od rodzaju, będą całkiem uniwersalne. Nie każdy natomiast stawia na beż, który również stanowi świetną bazę, ale jest z kolei mniej formalny, co należy mieć na uwadze.

Podobne odcienie

Łączenie podobnych do siebie kolorów, takich jak na przykład dwóch odcieni granatu może się wydawać niezłym pomysłem, ale jest jednak ryzykowne. Jeśli te barwy nie są dokładnie takie same, ich połączenie będzie nieestetyczne. Dlatego na przykład nie posiadając spodni do pary z granatową marynarką, lepiej dobrać do niej jakieś szare, beżowe lub niebieskie, niż inne granatowe. Nieudana próba symulowania kompletu wyszłaby na naszą niekorzyść. To samo dotyczy łączenia krawatu z marynarką. Jeśli ich kolor się nie zgadza, lepiej wybrać kontrastujący.

Granatowa marynarka pasuje zarówno do spodni od kompletu oraz do szarych.

Granatowa marynarka pasuje zarówno do spodni od kompletu oraz do szarych.

Zasada trzech kolorów

Niektórzy zalecają łączenie ze sobą w całej stylizacji maksymalnie trzech kolorów. To bardzo bezpieczne podejście, które warto stosować na początku swojej drogi, żeby nie komplikować sobie życia. Z czasem zauważycie jednak, że tę zasadę można z powodzeniem złamać i otrzymać całkiem dobre zestawy dodając czwarty czy nawet piąty kolor, więc nie trzeba się jej kurczowo trzymać. Lepiej natomiast pamiętać, że nadmiar barw może skutecznie popsuć efekt tworząc kakofonię kolorów.

Łączenie różnych barw

Łącząc ze sobą różne kolory, warto korzystać z tego, że do szarości, bieli i czerni pasuje praktycznie wszystko. Dobrze łączy się też różne odcienie niebieskiego, jak na przykład granat z niebieskim i błękitnym. To samo dotyczy również tak zwanych „kolorów ziemi”, czyli brązów, czerwieni, beży, pomarańczy i żółci. Będą one się razem naturalnie komponowały. Jedynie z własnego doświadczenie dopowiem, że nie jest tak łatwo dodać do stroju zieleni, których polecam unikać jeśli nie ma się wprawy w tym temacie.

Brązowa marynarka uzupełniona zarówno czerwienią i beżem, jak i granatem oraz niebieskim.

Brązowa marynarka uzupełniona zarówno bordo i beżem, jak i granatem oraz niebieskim.

Przełamanie barw

Takie zestawy złożone z jednej rodziny kolorów można natomiast śmiało przełamać kolorem z innej rodziny. I tak brązowa marynarka do niebieskiej koszuli i granatowych spodni wypadnie świetnie. Jak i granatowa marynarka do beżowych spodni i białej koszuli. Również połączenie szarego i białego z bordo czy pomarańczem może pozytywnie zaskoczyć.

Akcenty

Komponując swoją stylizację warto zadbać o to, żeby wyróżniały się tylko poszczególne akcenty lub jedna większa rzecz. Przykładowo możemy się zabawić doborem kolorowego krawata, poszetki i skarpetek do stonowanego garnituru. Natomiast sięgając po bardziej krzykliwą marynarkę, dobrze jest zadbać o to, by inne elementy garderoby nie walczyły o uwagę otoczenia. Lepiej unikać sytuacji, gdy zbyt wiele elementów stroju stara się przykuć wzrok.

Wyróżniające się akcenty.

Wyróżniające się akcenty.

Kolory na wzorach

Dobór różnych wzorów to odrębny temat, ale warto pochylić się nad ich barwami. Na wzorzyste elementy garderoby, takie jak na przykład krawaty i poszetki, należy patrzeć zarówno ogólnie – w jaką główną barwę wpada dana rzecz, jak i wyróżniać na nich poszczególne kolory. Następnie stosuje się powyższe zasady. Najlepiej, jeśli większość kolorów występuje gdzieś indziej w stroju albo dobrze się z nimi łączą.

 

Jeśli dopiero nabierasz wprawy przy łączeniu różnych barw w swoich ubraniach i nadal masz przy tym wątpliwości, nie przejmuj się. Każdy z nas tak zaczynał. Jednak nie bój się eksperymentować i obserwuj ludzi oceniając ich zestawy. W ten sposób lepiej uświadomisz sobie swój własny styl i będzie Ci później łatwiej przy dobieraniu ubrań.