Wiele osób niestety kojarzy gentlemanów ze zbytnią powagą, a nawet sztywniactwem. Czy przestrzeganie zasad dobrego wychowania stoi w sprzeczności z posiadaniem poczucia humoru i dystansu do siebie?

czy gentlemani mają poczucie humoru?

 

To pytanie przywiodło mnie do pomysłu na szybkie omówienie i zilustrowanie go w krótkim filmie. Poniżej nakreślę niektóre wnioski płynące z tego nagrania, żeby osoby preferujące tekst nie czuły się poszkodowane, ale i tak polecam zacząć od wersji video.

Rzecz jasna poczucie humoru nie jest związane z byciem lub nie byciem gentlemanem. Sztywniaków jest pod dostatkiem we wszystkich grupach społecznych, tak samo jak dusz towarzystwa, które zawsze potrafią rozbawić innych. Moim jednak zdaniem różnica jest w rodzaju stosowanego humoru.

Gentleman bowiem, jako osoba zawsze dbająca o relacje z otoczeniem, uważa by jego dowcipy nie skrzywdziły nikogo i nie sprawiły, że atmosfera w towarzystwie nagle upadnie. Dobiera więc wszelkie żarty z rozwagą, a w razie wpadki, potrafi przeprosić za swoją niefrasobliwość. Uważam też, że dystans do siebie jest w tym wypadku niezwykle przydatną cechą, która pozwala zdecydowanie lepiej odnaleźć się w luźnej sytuacji.

Zatem gentleman jak najbardziej może być osobą z poczuciem humoru, ale jest do humor z klasą, przy którym zresztą można bawić się wyśmienicie.

Ciekawi mnie co sami sądzicie o poczuciu humoru gentlemanów. Znacie jakichś dowcipnisiów z klasą?

Co to jest CG Express?

Jakiś czas temu pomyślałem, że na Czasie Gentlemanów przydałaby się krótka forma, pozwalająca na szybkie omówienie jakiegoś szczegółu, bez rozpisywania się czy omawiania wszystkich pokrewnych tematów. Nadałem wówczas temu nazwę „CG Express”, ale do dziś nie udało mi się rozpocząć tej serii. Nie ma ona jeszcze sztywnych założeń, ale jest szansa, że powoli będę nad nią pracował.

Gdybyście mieli jakieś uwagi czy propozycje, chętnie je przeczytam. Zostawcie je proszę w komentarzach.