Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Poczty. Skorzystajmy z tej okazji, by choć na chwilę przywrócić piękną tradycję pisania listów i trochę lepiej się poznać. Przez najbliższy tydzień będziemy ze sobą korespondować, a kilkoro szczęśliwców otrzyma upominki książkowe. Na przekór XXI wiekowi otwieramy Czas Listów!

Czas-Gentlemanow-listyO co chodzi?

Głównym celem jest powrót do praktyki pisania listów. Podejrzewam, że tak jak ja, większość z Was już z nikim nie koresponduje albo nawet nigdy nie korespondowała. Pisanie i otrzymywanie listów to jednak wspaniała sprawa. Cicho jestem przekonany, że dzięki tej akcji, przynajmniej w kilku wypadkach, nie skończy się na jednorazowej wymianie kopert.

No właśnie! Drugim, ale równie ważnym celem, jest poznawanie osób podobnie patrzących na świat. Czas Gentlemanów to specyficzne miejsce, przyciągające specyficznych ludzi. To gwarantuje interesujących korespondentów. Poznajmy się!

Jest jeszcze trzecia sprawa, choć nie jest ona obligatoryjna. Dla ułatwienia chciałbym nadać temat przewodni naszych listów. Niektórym może być bowiem ciężko samemu wymyślić o czym pisać. Trzymając się blisko wartości prezentowanym na blogu, niech nasze listy obracają się wokół tematu pracy nad sobą i stawania się lepszymi ludźmi. Napiszcie o tym, co Was motywuje i gdzie zmierzacie. Zainspirujcie adresatów swoich listów. Niech to będzie wielka akcja ładowania się energią do działania! Jak jednak napisałem, jest to tylko propozycja, z której można skorzystać dla ułatwienia albo napisać o czymś zupełnie innym.

<<Zobacz też: Kiedy najtrudniej być gentlemanem – słowo o pracy nad sobą>>

Thomas Patterson, "Portret listonosza", ok. 1900-1912.

Już widzisz jak zmierza do Ciebie listonosz?
Thomas Patterson, „Portret listonosza”, ok. 1900-1912.

Zasady akcji

Przejdźmy do meritum sprawy. Oto jak to działa:

1. Wysyłasz na specjalny adres cg.listy@gmail.com swój adres pocztowy oraz imię. Na adresy czekam do 16 października, do godziny 12.00.

Nie podajemy nazwisk, by uniemożliwić „wygooglanie” czy odnalezienie danej osoby w social media.

Jeśli chcesz wziąć udział w akcji, a mieszkasz za granicą (choćby w Hong-Kongu), nie krępuj się! Zwyczajnie najpierw zapytam Twoją „parę” czy się zgadza na międzynarodową korespondencję.

2. W zamian otrzymasz adres i imię innego uczestnika akcji, a on otrzyma Twoje dane.
Adresów e-mail nie udostępniam. Ze swoim korespondentem można więc się kontaktować jedynie poprzez list.

Dane przekazuję parami w kolejności nadsyłania zgłoszeń. To znaczy, że pierwsza osoba otrzyma adres drugiej, a druga pierwszej. Trzecia osoba otrzyma adres czwartej… itd. Ostatnia osoba (bez znaczenia czy była nieparzysta czy parzysta) otrzyma list ode mnie. Dzięki temu nie będzie sytuacji, w której ktoś nie będzie miał pary do korespondowania.

3. Napisz list. Pamiętaj o proponowanym temacie: „co mnie motywuje do pracy nad sobą i stawania się lepszym człowiekiem”.

Poprawne zasady pisania listów znajdziesz we wpisie: Sztuka pisania tradycyjnych listów – epistolografia.

4. Zaadresuj kopertę na otrzymane dane. W rogu możesz dopisać „Czas listów”. Wyślij!

5. Po otrzymaniu listu od swojej „pary” odwiedź Czas Gentlemanów i zostaw komentarz pod tym wpisem. Poinformuj, że list otrzymałeś/aś. Będzie nam miło przeczytać też kilka słów Twojej opinii o samej akcji.

6. Cztery pierwsze pary, które zostawią komentarze z informacją o otrzymaniu listu dostaną od Wydawnictwa PWN upominki książkowe (więcej o tym czytaj poniżej). Oznacza to, że aby otrzymać prezent, obie strony muszą sprawnie wysłać list, odebrać go i zostawić komentarz.

Weryfikacja nastąpi po adresach e-mail. Pamiętaj więc by podczas całej akcji używać tego samego adresu.

Dla pewności dodam: oczywiście w akcji mogą brać udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Skrócone zasady zamieściłem na infografice. Jeśli chcecie, możecie zapraszać znajomych podsyłając im tę grafikę i link do wpisu. Możecie też stosować hashtag #czaslistow .

czas-listów

Upominki

Partner akcji, Wydawnictwo PWN ufundowało dla Was aż osiem świetnych książek autorstwa państwa Łozińskich, w tym dwie, które dopiero lada moment będą miały premierę. Pierwsza para otrzyma świeże książki „Życie codzienne arystokracji”. Druga para otrzyma po egzemplarzu „W ziemiańskim dworze”, a kolejne dwie po egzemplarzu „W przedwojennej Polsce„. Tę ostatnią, jak i kilka innych książek Łozińskich już recenzowałem na blogu, więc łatwo możecie się przekonać, że warto o nie zawalczyć.

ksiazka„Życie codzienne arystokracji” będzie miało swoją premierę dopiero 16 października. Jest to książka o najbardziej uprzywilejowanej warstwie społecznej w Polsce w XIX i w pierwszej połowie XX wieku. Jest to nie tylko opowieść o korzeniach, tradycjach i zwyczajach. To jednocześnie spacer śladami arystokratów. Od ich sypialni, przez salon, stajnie po sale balowe. Znając poprzednie książki Łozińskich spodziewam się po tej równie wiele.

Kilka uwag na koniec

Liczę, że wszyscy będziemy czerpać z tej akcji wiele radości i że faktycznie uda nam się nieco przebić do realnego świata. Oczywiście chciałbym, żeby ta akcja miała swoją kontynuację za rok, a może i wcześniej. Pamiętajcie tylko, że to pierwszy raz. Wybaczcie, jeśli traficie na jakieś niedociągnięcia.

Gdybyście nie otrzymali w zamian adresu do korespondencji, upominajcie mnie, ale dajcie mi wcześniej przynajmniej dobę (w weekend więcej) na reakcję. Nie traktujcie też zostawiania komentarza pod wpisem tylko jako ubiegania się o książkę. Bardzo mnie interesują efekty akcji. W razie czego możemy kontynuować rozmowy o listach i akcji na blogowym forum.

Zatem do dzieła! Czas Listów – #czaslistow